Ικαρία Ικαρία χωρίς μεταφορικό μέσο

Μηνύματα
37
Likes
10
Καλησπέρα παιδιά, φέτος μπήκα και εγώ στην όμορφη παρέα σας ! Θα ήθελα να ρωτήσω πληροφορίες και γνώμες σχετικά με το ποια περιοχή να διαλέξω για διαμονή στο πανέμορφο νησί της Ικαρίας ,καθώς δεν θα έχω μεταφορικό μέσο οπότε θέλω μία περιοχή η οποία να έχει εύκολη πρόσβαση στην θάλασσα και σε ταβέρνες,σούπερ μάρκετ κλπ.Για μετακίνηση σε άλλες παραλίες θα πάρουμε το τοπικό λεωφορείο. Σαν πρώτη λύση μου είπαν για τον Αγιο Κήρυκο .Τι λέτε και εσείς? :) :) :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα & καλώς ήρθες.
Ψάχνοντας στο φορουμ, θα βρεις άπειες αντίστοιχες ερωτήσεις και επεξηγήσεις.
Συνοψίζοντας και για να σε βοηθήσω, θα έλεγα ότι η Ικαρία χωρίς μεταφορικό μέσο είναι σχεδόν απαγορευτική. Δυστυχώς δε μπορείς να βασιστείς και πολύ στο τοπικό λεωφορείο. Ικαρία είσαι και τα ωράρια δεν τηρούνται ποτέ.
Δεύτερον και σημαντικότερο. Να κάνεις τι στον Άγιο Κύρηκο; Δε πιστεύω να είσαι πάνω απο 55...:haha:
Κοίτα για διαμονή στον Αρμενιστή, με τις παραλίες της Μεσακτής πολύ κοντά σου, εστιατόρια και καφενεδακια, μαρκετ κτλ. Επίσης στα 5 χιλιόμετρα ο Χριστός Ραχών για βραδινές εξορμήσεις.
Και όταν μιλάμε για Ικαρία, αν τελικά το αποφασίσεις, παίζει και το ωτοστοπ;)
 
Μηνύματα
37
Likes
10
χαχαχα οχι η αλήθεια δεν είμαι πάνω από 55 :p δηλαδή για διαμονή ψηφίζεις αρμενιστή και ας μην έχουμε μεταφορικό μέσο ? στον Αγιο Κύρηκο δεν έχει τίποτα ??????
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
χαχαχα οχι η αλήθεια δεν είμαι πάνω από 55 :p δηλαδή για διαμονή ψηφίζεις αρμενιστή και ας μην έχουμε μεταφορικό μέσο ? στον Αγιο Κύρηκο δεν έχει τίποτα ??????
Ξεκάθαρα Αρμενιστή, νομίζω ότι 9 στους 10 αυτό θα σου πουν.
Έχει κάτι θερμά λουτρά κοντά στο Κύρηκο, που πηγαίνουν οι συμπέθεροι:haha::haha:
Γενικά το κομμάτι του νησιού που ''μετράει'' για καλοκαίρι, είναι από τον Εύδηλο, από τη μέση περίπου του νησιού δηλαδή και πέρα, προς τη πλευρά του Αιγαίου.
Όλα είναι εκεί και στα πέριξ.
 
Μηνύματα
37
Likes
10
Ξεκάθαρα Αρμενιστή, νομίζω ότι 9 στους 10 αυτό θα σου πουν.
Έχει κάτι θερμά λουτρά κοντά στο Κύρηκο, που πηγαίνουν οι συμπέθεροι:haha::haha:
Γενικά το κομμάτι του νησιού που ''μετράει'' για καλοκαίρι, είναι από τον Εύδηλο, από τη μέση περίπου του νησιού δηλαδή και πέρα, προς τη πλευρά του Αιγαίου.
Όλα είναι εκεί και στα πέριξ.
τελεία γιατί θέλουμε πολύ να πάμε Ικαρία και ας μην έχουμε μέσο ,και δηλαδή στον Αρμενιστή έχει παραλίες εύκολα προσβάσιμες χωρίς μέσο ?! Σ ευχαριστώ πολύ γιατί έχω μπερδευτεί πολύ με το που να μείνουμε ώστε να μην έχουμε πρόβλημα μεταφοράς
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ναι ο Αρμενιστής είναι κομβικό σημείο, και για διαμονή, και για παραλίες αλλά και για διασκέδαση.
Τα περισσότερα είναι κοντά, και στην ανάγκη κάτι θα βρεθεί, από κανένα λεωφορείο ξεχασμένο απ το θεό, μέχρι ωτοστόπ. Έτσι είναι η Ικαρία.
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα αντίστοιχα νήματα με δημοσιεύσεις όλων όσων έχουμε πάει για να κατατοπιστείς καλύτερα, και να δεις περισσότερες γνώμες:
https://www.travelstories.gr/community/forums/Νησιά-Αιγαίου.12/?prefix_id=106
Κι αν παλι υπάρχει κάποια απορία, εδώ είμαστε.
 

christy_li

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σόφια
Καλησπέρααα! Όταν πήγα Ικαρία έκανα το τρομερό λάθος να μείνω Αγ. Κύρηκο! Σε παρακαλώ μην το κάνεις και εσύ γιατί θα δεινοπαθήσεις! Είναι τόσο απομακρυσμένο σημείο που είναι κρίμα να μείνει κάποιος εκεί. Δεν έχει απολύτως τίποτα και είναι στην άλλη άκρη από την νυχτερινή ζωή και γενικά τη ζωή του νησιού! Το καλύτερο για σένα είναι να μείνεις προς Αρμενιστή. Η Ικαρία είναι μεγάλο νησί για να μείνεις κάπου αλλού εκτός από εκεί. Επίσης το καράβι να κοιτάξεις να σας πάει Εύδηλο γιατί διαφορετικά μιλάμε για μεγάλη ταλαιπωρία. Πάντως αν μείνεις Αρμενιστή έχει πολύ κοντά παραλίες οπότε είσαι οκ από άποψη μετακίνησης. Και μία συμβουλή! Στην Ικαρία επιβάλεται το ωτοστόπ! Μην ντραπείς. Εγώ είχα πάει πριν από 3 χρόνια και είχαμε νοικιάσει αμάξι και σε πληροφορώ πάντα φορτώναμε και άλλα άτομα και πηγαίναμε τσούρμο στα πανηγύρια! Έίναι απίστευτο νησί με τρομερή ενέργεια!
 
Μηνύματα
37
Likes
10
Πάλι καλά που έγραψα στο φόρουμ δηλαδή γιατί δεν είχα ιδέα και θα έκλεινα δωμάτιο στον Αγιο Κύρηκο !! Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σας παιδιά,ήδη έχω αρχίσει να ψάχνω για δωμάτιο στον Αρμενιστή .Μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο ξενοδοχείο ή καλύτερα ενοικιαζόμενα δωμάτια για πιο οικονομικη λύση στον Αρμενιστη ? Κάπου που μείνατε εσείς παλιότερα ή αν έχετε ακούσει κάτι.
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότιος Αφρική
Θα ήθελα κι εγώ να σας πω την άποψη μου μιας και έχω πάει στο νησί. Κατ'αρχήν το νησί θέλει αυτοκίνητο αλλα αφού δεν υπάρχει θα ήταν καλύτερα να μείνετε σε διαφορετικά μέρη μοιράζοντας τη διαμονή. Εγώ παρόλο που είχα αυτοκίνητο έμεινα 5 μέρες Αρμενιστή, 3 μέρες Εύδηλο, 2 μέρες Αγιο Κύρηκο και μία μέρα Φάρο. Έτσι μου δώθηκε η ευκαιρία να δω όλο το νησί κάνοντας μικρότερες αποστάσεις, γιατι η αλήθεια είναι ότι από τον Αγιο Κήρυκο μέχρι τον Αρμενιστή η διαδρομή δεν είναι εύκολη και σου παίρνει μία ώρα και ένα τέταρτο. Μείνε λοιπόν Αρμενιστή που μπορεις να έχεις πρόσβαση σε όμορφες παραλίες και βρίσκεται και κοντα στο Χρηστο Ραχων όπου μπορεις να πας κάνοντας ωτοστοπ αλλά άφησε και δύο μέρες για Αγιο Κήρυκο και Θέρμα που ειναι επίσης ωραία και έχει και κόσμο όλων των ηλικιών. Από τον Αγιο Κήρυκο για Θέρμα έχει λεωφορείο κάθε μισή ώρα. Στα Θέρμα μην ξεχάσεις να κολυμπήσεις στη σπηλιά κοντά στα καφέ βράχια και να απολαύσεις το νοστιμότατο φαγητο στα ταβερνάκια δίπλα στο κύμα. Ε και στην τελική τι να κάνουμε... ο κόσμος αποτελείται από όλες τις ηλικίες κι ο καθένας μας θα περάσει απ' αυτές, γι αυτό πρέπει να μάθουμε να συμβιώνουμε και να μην διαχωρίζουμε τα μέρη ανάλογα με τις ηλικίες.
 
Μηνύματα
37
Likes
10
Θα ήθελα κι εγώ να σας πω την άποψη μου μιας και έχω πάει στο νησί. Κατ'αρχήν το νησί θέλει αυτοκίνητο αλλα αφού δεν υπάρχει θα ήταν καλύτερα να μείνετε σε διαφορετικά μέρη μοιράζοντας τη διαμονή. Εγώ παρόλο που είχα αυτοκίνητο έμεινα 5 μέρες Αρμενιστή, 3 μέρες Εύδηλο, 2 μέρες Αγιο Κύρηκο και μία μέρα Φάρο. Έτσι μου δώθηκε η ευκαιρία να δω όλο το νησί κάνοντας μικρότερες αποστάσεις, γιατι η αλήθεια είναι ότι από τον Αγιο Κήρυκο μέχρι τον Αρμενιστή η διαδρομή δεν είναι εύκολη και σου παίρνει μία ώρα και ένα τέταρτο. Μείνε λοιπόν Αρμενιστή που μπορεις να έχεις πρόσβαση σε όμορφες παραλίες και βρίσκεται και κοντα στο Χρηστο Ραχων όπου μπορεις να πας κάνοντας ωτοστοπ αλλά άφησε και δύο μέρες για Αγιο Κήρυκο και Θέρμα που ειναι επίσης ωραία και έχει και κόσμο όλων των ηλικιών. Από τον Αγιο Κήρυκο για Θέρμα έχει λεωφορείο κάθε μισή ώρα. Στα Θέρμα μην ξεχάσεις να κολυμπήσεις στη σπηλιά κοντά στα καφέ βράχια και να απολαύσεις το νοστιμότατο φαγητο στα ταβερνάκια δίπλα στο κύμα. Ε και στην τελική τι να κάνουμε... ο κόσμος αποτελείται από όλες τις ηλικίες κι ο καθένας μας θα περάσει απ' αυτές, γι αυτό πρέπει να μάθουμε να συμβιώνουμε και να μην διαχωρίζουμε τα μέρη ανάλογα με τις ηλικίες.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, εμείς δεν έχουμε θέμα με το τι ηλικίες θα έχει το μόνο που μας νοιάζει πιο πολύ είναι η εύκολη πρόσβαση σε παραλίες γιατί δεν θα έχουμε μέσο και φυσικά να έχει μερικά μαγαζάκια για φαγητό και κανέναν καφέ. Αλλά απ ότι καταλαβαίνω όλοι ψηφίζεται για διαμονή Αρμενιστή ή εστω τις περισσότερες μέρες εκει .
 

christy_li

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σόφια
Πάλι καλά που έγραψα στο φόρουμ δηλαδή γιατί δεν είχα ιδέα και θα έκλεινα δωμάτιο στον Αγιο Κύρηκο !! Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σας παιδιά,ήδη έχω αρχίσει να ψάχνω για δωμάτιο στον Αρμενιστή .Μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο ξενοδοχείο ή καλύτερα ενοικιαζόμενα δωμάτια για πιο οικονομικη λύση στον Αρμενιστη ? Κάπου που μείνατε εσείς παλιότερα ή αν έχετε ακούσει κάτι.
Πάντως επειδή λογικά θα μια και εγώ Ικαρία φέτος το καλοκαίρι έχω να πω ότι είναι ιδανικό μέρος για ελεύθερο camping. Αν είσαι τέτοιος τύπος πιστεύω ότι θα το ευχαριστηθείς σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom