Ικαρία Ικαρια τον Ιούλιο 2016

Insomniac

Member
Μηνύματα
16
Likes
23
Ικαρια. Είχα 2 επιλογές. Βαπόρι απο Καβάλα 15 ωρών ή αεροπλανάκι.
Πήρα αεροπλάνο. Χωρίς σκέψη.
Προσγειωθήκαμε στα βορειο-ανατολικά του νησιού όπου μας περίμενε το 4χ4 που νοίκιασα. (25€ ημέρα)
Η ικαρία χωρίζεται απο μια οροσειρά να το πω σε βόρεια και νότια.
Ξεκινωντας απο νότια κάναμε στάση στον Αγ. Κήρυκο με τα θερμά λουτρά. Οτι πρέπει για άτομα 50+
Μιας και δεν είμαστε γρήγορα γρήγορα την κάναμε.
GMS_3290.jpg


Μην ξεχάσετε να βγείτε φωτό με τα φτερά του Ικαρου!!

Συνεχίζοντας απο την νότια πλευρά έχει ένα υπέροχο παραλιακό δρόμο που χαίρεσαι να κοιτάς το απέραντο γαλάζιο και καποια στιγμή περνάς ενα τούνελ ΧΩΡΙΣ ΦΩΣ!!!! σταματάς δεξιά κατηφορίζεις με τα πόδια πανω σε βράχους και φτανεις σε αυτό.
GMS_3435.jpg


Η βαρκούλα ειναι μπαράκι, πρόκειται για ενα ζευγάρι ηλικιωμένων που φέρνουν μπύρες και τα συναφη με την βαρκούλα.
Το νερο ειναι απλα φοβερό ίσως το καλύτερο που έχω επισκεφθει σε ολα αυτά τα χρόνια. Η παραλία έχει μια εσοχή και δημιουργεί σκιά μετά τις 12:00.
GMS_3447.jpg


Εκανα μια βόλτα και στον Μαγγανιτη αλλα δεν με συνάρπασε.
Ανεβαίνοντας στο βουνό για να περάσουμε απέναντι περνάμε μια απίστευτη και συνάμα τρομακτική διαδρομή. Πανω στο βουνό θα δούμε την ακαμάτρα όπου μπορούμε να φάμε στα Περιξ.
Δοκίμασαμε κανελόνια και ντάκο. Τα καλύτερα που έχω φάει πολύ πολύ καιρό τώρα. Ομορφη ταβερνούλα αν κ είμασταν οι μόνοι (πήγαμε νωρίς).
Φυγαμε χορτασμένοι και χαρούμενοι για μια ξεκούραση στο ξενοδοχείο στον Ευδηλο.
Ο Ευδηλος ειναι "ψαροχώρι¨ με τις κλασσικές καφετέριες - ταβερνες και τα συναφή. Ομορφα χτισμένο περιμετρικά της ακτής και ωραία βαμμένα σπίτια.
DSC_0542.jpg

Το βράδυ αφου ξυπνήσαμε αποφασίσαμε να παρουμε το δρόμο προς τον Αγ. Γεώργιο πάνω στο βουνό.
Σε ένα σημείο ξεκινάει ο χωματόδρομος που καλό ειναι το 4χ4 αλλα όχι αναγκαίο. Γενικά οι δρόμοι ειναι λακουβιασμένοι καργα. Τα τελευταία 100 μέτρα ειναι ανάβαση σε μονοπάτι που όμως δεν βρήκαμε οποτε ανεβήκαμε απο τους βράχους. Στο κατέβα το βρήκαμε :)
GMS_3851 ok.jpg


Την επόμενη μέρα για μπάνιο στην Μεσάκτη και για καφέ στο Γιαλισκιάρι όπου και που υπηρχε λιγος λαος.
Αυτό που με παραξένεψε ειναι που δεν είχε καθόλου κόσμο την μερα.
Η βόρεια πλευρά πλήττεται απο δυνατούς ανέμους τον Αυγουστο οπότε ειναι ταμάμ για θαλάσσια σπορ surf κτλπ. Οπως επίσης ειναι πολύ επικίνδυνο το κολύμπι μακριά απο την στεριά απο άτομα που δεν το κατέχουν. Σε κάποιες περιπτώσεις και απο αθλητές.

GMS_4205.jpg

Επειτα κάναμε μια βόλτα και στον Αρμενιστή και γυρίσαμε στην κυρά Πόπη να φάμε.
Πηραμε Κοκορα κρασάτο και κατσικακι. Ε-ρω-τας. Τελος. Δεν έχω λόγια. Το κοιτάς και λιώνει παιδιά.

Γυρίσαμε στον Ευδηλο για ξεκούραση γιατί το βράδυ εχει...Πανηγύρι.

Ο Ευδηλος έχει ενα φάρο που φαίνεται ανάμεσα στα σπίτια αξίζει να το χαζέψεις 5 λεπτά.
GMS_3415- ok.jpg


Φύγαμε για τον Χρίστο για ενα ζέσταμα και μετά στον προφήτη ηλία για το πανηγύρι.
Μαθημένος στις Θεσσαλονίκης τα πανηγύρια έμεινα εκπληκτος στο θέαμα που αντίκρισα.
1000-1500 άτομα πιασμένα απο τους ωμους να χορευουν. Εμεινα. Πήραμε απο μισό λιτρο κρασί να βρούμε το θάρρος και μπήκαμε στο χωρό. (το κρασί φοβερό).
Καποια στιγμή σκοτείνιασαν τα παντα. Φέραν άχυρα και ξερόχορτα. Τα απλώσαν σε 3 στήβες και τα βάλαν φωτιά. Αμέσως σχηματίστηκε ουρά για το ποιος θα τις πρωτοπηδήξει. Δεν χάσαμε ευκαιρία.
Υστερα έκαναν το έθιμο του κλείδωνα. Με μια παραλλαγή σε πολύ σόκιν στιχάκια χαχαχα. Το αστείο ειναι οτι οι κοπέλες (λεβέντες τραβάτε Ικαρία να θωρείτε κοπελιές που τις περνάς για νύμφες) ήταν πιο χύμα!!!
Ξενυχτησμένοι πιωμένοι και με ενα χαζό χαμόγελο πήγαμε για ύπνο.

Την επομένη κινήσαμε για Να.
Στον δρόμο θαυμάσαμε το άγριο τοπίο της Ικαρίας
GMS_3961.jpg

GMS_4082.jpg
GMS_4085.jpg


και παρεκκλίνουμε της πορείας μας για να δούμε την μονή Θεοπίστης ή θεοσκέπαστης.

GMS_3980.jpg
GMS_4003.jpg

δεν λείπουν τα ερπετααααααα

GMS_4035.jpg


Φεύγοντας απο την μονή αποφασίσουμε να δούμε το οινοποιο Αφιανες που βρίσκετε πανω στο βουνό. Στο δρόμο για Προφήτη Ηλία.
GMS_4304.jpg

GMS_4322.jpg

Εκεί δοκιμάσαμε μια πληθώρα κρασιών και μπορώ να πω οτι ειναι φοβερά διαφορετικά με τα μακεδονικά.
Εχουν ιδιαίτερο χρώμα ρουμπινιού με πιο γλυκιά γεύση. Οπως μας είπε ο Γρηγόρης η ιδιαίτερη αυτή ποικιλία υπάρχει λόγο της μεγάλης μεταβολής του υψόμετρου. Οπως και να χει το Tama που δοκιμάσαμε ειναι οτι πιο κοντινό σε αμβροσία.
Φεύγοντας φτάσαμε στο Να οπου και φαγαμε. Με μια ματια ήξερα οτι θα ηταν μέτριο μιας κ ειναι τουριστικο το μερος. Οχι ασχημα ενα 7/10.
Ο Νας φημίζετε για τον γυμνισμό του και για τους Γκούβαλους-χιπιδες-ελευθερους κατασκηνωτές του.
GMS_3722-2.jpg

Το σχοινί ακουσα υπάρχει για να μπορείς να βγαίνεις ή να σε βγάζουν οταν έχει πολύ ισχυρά ρευματα.

Το βράδυ είχε πανηγύρι στο κυπαρισσι. Ο κακός χαμούλιςςςςςς.
Τις υπόλοιπες μέρες κινηθήκαμε μεταξυ Σευχελών - Χριστου και να σημειώσω οτι δοκιμάσαμε και στου Ηλία γαριδομακαρονάδα που ηταν πεντανόστιμη.
Αυτό που με τρέλανε ήταν οταν φεύγαμε θέλαμε να περάσουμε απο τον πύργο στο δράκανο. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν γράφουν στην είσοδο του δρόμου οτι δεν ανοίγει Κυριακή και Δευτέρα. 2χλμ σε χωματοδρομο χωρίς λόγο....
GMS_4353.jpg


Γενικές εντυπώσεις απο τον κόσμο ειναι καλές, οι νέοι μου φάνηκαν λιγο αρπαγμενοι τρώνε τα νύχια τους για καβγά, το τοπίο μαγικό οι γυναίκες φιλικότατες οι αντρες μας γράφαν κανονικά, με το ζόρι καλημέρα. Οσα άτομα είδαμε οξω καρδιά ήταν ξένοι που εγκαταστάθηκαν στην Ικαρία και βρήκαν την υγειά τους...Παραλίες δεν εχει πολλές αλλα οι Σευχέλες αποζημειώνουν σε ποιότητα. Δρόμοι κουραστικοί, κουζίνα απίθανη πανηγύρια σκέτη ζάλη. Θα ξαναπήγαινα αλλα Αυγουστο στο πανηγυρι του λαγκαδα.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Συγχαρητήρια φίλε για την ιστορία και αυτή της Θάσου. Γράφεις πολύ ωραία, περιεκτικά και ουσιώδη πράγματα. Για να διαβάσω εγώ ιστορίες από Ελλάδα που γενικά δεν με ''τραβάνε'', κάτι σημαίνει! Συνέχισε έτσι, θα περιμένω κι άλλα από σένα.

Όσο για τις φωτογραφίες τι να πω. Αριστούργημα. Τέχνη. Και στις δυο ιστορίες. Μπορεί να είσαι επαγγελματίας και να έχεις τον εξοπλισμό, αλλά δεν βλέπουμε τέτοιο αποτέλεσμα από όλους. Μπράβο.
 

penelopka

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολα τα νησιά του κόσμου!
Υπέροχες φωτογραφίες και μαρέσει η ιστορία σου..πήρες μια γεύση λίγο απόλα..και θέλω να κάνω κάτι παρόμοιο..
Μπορείς να μου πεις ποια είναι η παραλία στη δεύτερη φωτογραφία?
Τι ημερομηνίες πήγες και ποια είναι αυτά τα πανυγήρια που αναφέρεσαι?Είδα λες προφήτη ηλία οπότε πήγες 20 ιούλη?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
659
Υπέροχες φωτογραφίες και μαρέσει η ιστορία σου..πήρες μια γεύση λίγο απόλα..και θέλω να κάνω κάτι παρόμοιο..
Μπορείς να μου πεις ποια είναι η παραλία στη δεύτερη φωτογραφία?
Τι ημερομηνίες πήγες και ποια είναι αυτά τα πανυγήρια που αναφέρεσαι?Είδα λες προφήτη ηλία οπότε πήγες 20 ιούλη?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Δεύτερη και τρίτη φωτογραφία πρέπει να είναι η παραλία Σεϋχέλλες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom