Ινδία πρώτη φορά στη μαγευτική Ινδία

D

Delmem38110

Guest
θέλει μεγάλη προσοχή με το φαγητό. μπορεί να τρως σε πενταστερο ξενοδοχείο αλλά δεν ξέρεις από που έχει έρθει και πως θα έχει συντηρηθεί μέχρι να έρθει. το παιδί στους παππούδες.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.315
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Δεν έχω προσωπική εμπειρία από Ινδία, αλλά δεν θα το σκεφτόμουν ως πρώτο με παιδί σε αυτή την ηλικία. Φίλοι μου πολύ έμπειροι ταξιδιωτικά μαγεύτηκαν αλλά μου είπαν ότι ακόμα και για αυτούς είχε δυσκολίες το ταξίδι. Είναι μικρό το παιδί και ευαίσθητο ακόμα σε θέματα υγιεινής οπότε τουλάχιστον για μένα θα φάνταζε μεγάλη πρόκληση.
Νομίζω ότι αρκετά μέλη έχουν τολμήσει το Βιετνάμ με παιδί.
 

Dimitra-1205

Member
Μηνύματα
11
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
θέλει μεγάλη προσοχή με το φαγητό. μπορεί να τρως σε πενταστερο ξενοδοχείο αλλά δεν ξέρεις από που έχει έρθει και πως θα έχει συντηρηθεί μέχρι να έρθει. το παιδί στους παππούδες.
Μεγάλη αλήθεια. Θα καταφύγουμε στα προβιοτικά όπως σε κάθε ταξίδι.

Δυστυχώς για εμάς η λύση των παππούδων δεν υπάρχει.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από Ινδία, αλλά δεν θα το σκεφτόμουν ως πρώτο με παιδί σε αυτή την ηλικία. Φίλοι μου πολύ έμπειροι ταξιδιωτικά μαγεύτηκαν αλλά μου είπαν ότι ακόμα και για αυτούς είχε δυσκολίες το ταξίδι. Είναι μικρό το παιδί και ευαίσθητο ακόμα σε θέματα υγιεινής οπότε τουλάχιστον για μένα θα φάνταζε μεγάλη πρόκληση.
Νομίζω ότι αρκετά μέλη έχουν τολμήσει το Βιετνάμ με παιδί.
Συμφωνώ, γι'αυτό πριν ξεκινήσω την έρευνα μίλησα με τον παιδίατρο και το τμήμα τροπικών νόσων. Μου είπαν ότι το παιδί είναι θωρακισμένο. Με προβληματίζει περισσότερο το κλίμα εκεί τον Αύγουστο.
 
Last edited by a moderator:

las

Member
Μηνύματα
85
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Σκοπεύουμε να επισκεφτούμε την Ινδία τα Χριστουγεννα και ηθελα να ρωτήσω όσους γνωρίζουν για τα τρένα. Είναι εύκολο να βγάλουμε εισιτήριο απευθείας από το σταθμό; Υπάρχει διαθεσιμότητα γενικά (για Ρατζαστάν) ή θα πρέπει να τα έχουμε κλεισει πολύ νωρίτερα; Σκεφτόμασταν να είμαστε πιο χαλαροί στο προγραμμα, αν μας αρέσει κάπου να καθόμαστε παραπάνω ή λιγότερο αναλόγως χωρίς να μας πιέζει κάποιο προγραμμα…
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.469
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σκοπεύουμε να επισκεφτούμε την Ινδία τα Χριστουγεννα και ηθελα να ρωτήσω όσους γνωρίζουν για τα τρένα. Είναι εύκολο να βγάλουμε εισιτήριο απευθείας από το σταθμό; Υπάρχει διαθεσιμότητα γενικά (για Ρατζαστάν) ή θα πρέπει να τα έχουμε κλεισει πολύ νωρίτερα; Σκεφτόμασταν να είμαστε πιο χαλαροί στο προγραμμα, αν μας αρέσει κάπου να καθόμαστε παραπάνω ή λιγότερο αναλόγως χωρίς να μας πιέζει κάποιο προγραμμα…
Δε νομίζω ότι θα βρεις εύκολα απάντηση με σιγουριά σε αυτό. Μου έχει τύχει να πέσω σε γεμάτα τραίνα και το μόνο διαθέσιμο εισιτήριο επί δύο ημέρες ήταν σε βαγόνι ορθίων με λεπρούς συνεπιβάτες.
 

Sofia1989

Member
Μηνύματα
10
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Peru
Ταξίδι-Όνειρο
Africa
Καλησπέρα σε όλους,

Ο σύντροφος μου κι εγώ σκεφτόμαστε να επισκεφθούμε την χώρα της Ινδίας 7-17 Απριλίου και συγκεκριμένα Delhi, Jaipur, Agra, Varanasi.
Οι πληροφορίες που διαβάζω online σχετικά με τον καιρό μ' έχουν μπερδέψει.
Έχει πάει κανείς την περίοδο εκείνη για να μοιραστεί μαζί μας την εμπειρία του;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα σε όλους,

Ο σύντροφος μου κι εγώ σκεφτόμαστε να επισκεφθούμε την χώρα της Ινδίας 7-17 Απριλίου και συγκεκριμένα Delhi, Jaipur, Agra, Varanasi.
Οι πληροφορίες που διαβάζω online σχετικά με τον καιρό μ' έχουν μπερδέψει.
Έχει πάει κανείς την περίοδο εκείνη για να μοιραστεί μαζί μας την εμπειρία του;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλημέρα!
Δεν ξέρω αν βοηθάω, αλλά τέλη Μαρτίου με αρχές Απριλίου που είχα πάει πριν πέντε χρόνια, έκανε πολλή ζέστη, δηλαδή 38άρια άνετα τις περισσότερες μέρες.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.490
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλησπέρα σε όλους,

Ο σύντροφος μου κι εγώ σκεφτόμαστε να επισκεφθούμε την χώρα της Ινδίας 7-17 Απριλίου και συγκεκριμένα Delhi, Jaipur, Agra, Varanasi.
Οι πληροφορίες που διαβάζω online σχετικά με τον καιρό μ' έχουν μπερδέψει.
Έχει πάει κανείς την περίοδο εκείνη για να μοιραστεί μαζί μας την εμπειρία του;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά επί τη ευκαιρία θα ήθελα να παραθέσω ένα πολύ χρήσιμο link το οποίο συμβουλεύομαι όταν θέλω να πάω κάπου για να δω τη γενικότερη τάση του καιρού την εποχή που θέλω να πάω σε ένα μέρος πχ Weather for New Delhi, Delhi, India πας μετά εκεί που λέει "Yesterday/Past weather" μετά πάνω δεξιά εκεί που λέει "Select Month" και επιλέγεις αντίστοιχα για το μήνα που σε ενδιαφέρει να δεις τι καιρό είχε στο παρελθόν. Έτσι καταλαβαίνεις πάνω κάτω τη γενικότερη τάση. Weather in avril 2022 in New Delhi, Delhi, India

Είναι πολύ αναλυτικό, στο κάτω μέρος της σελίδας λέει αναλυτικά και για κάθε μέρα πχ του Απρίλη 2022
 

Sofia1989

Member
Μηνύματα
10
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Peru
Ταξίδι-Όνειρο
Africa
Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά επί τη ευκαιρία θα ήθελα να παραθέσω ένα πολύ χρήσιμο link το οποίο συμβουλεύομαι όταν θέλω να πάω κάπου για να δω τη γενικότερη τάση του καιρού την εποχή που θέλω να πάω σε ένα μέρος πχ Weather for New Delhi, Delhi, India πας μετά εκεί που λέει "Yesterday/Past weather" μετά πάνω δεξιά εκεί που λέει "Select Month" και επιλέγεις αντίστοιχα για το μήνα που σε ενδιαφέρει να δεις τι καιρό είχε στο παρελθόν. Έτσι καταλαβαίνεις πάνω κάτω τη γενικότερη τάση. Weather in avril 2022 in New Delhi, Delhi, India

Είναι πολύ αναλυτικό, στο κάτω μέρος της σελίδας λέει αναλυτικά και για κάθε μέρα πχ του Απρίλη 2022
Eυχαριστώ πολύ για το tip! Πολύ βοηθητικό για όλους τους προορισμούς :)

Καλημέρα!
Δεν ξέρω αν βοηθάω, αλλά τέλη Μαρτίου με αρχές Απριλίου που είχα πάει πριν πέντε χρόνια, έκανε πολλή ζέστη, δηλαδή 38άρια άνετα τις περισσότερες μέρες.
Ευχαριστώ πολύ! Ναι ακούγεται κάπως... αποπνικτικό. Αυτό μας προβληματίζει :(
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.471
Likes
7.930
BD0556F9-1992-4255-B655-0DDBAC5CAD89.jpeg
Υπαρχει και χειροτερη επιλογη απο Απριλιο 😂
Προσωπικα θα προτιμουσα να παω τον Απριλιο, φτιαχνοντας αναλογως το προγραμμα μου καθε μερα ωστε νταλα μεσημερι να ειμαι σε καποιο μεταφορικο μεσο/εσωτερικο αξιοθεατο/εστιατοριο, παρα να παω π.χ. στους μουσωνες με κινδυνο σε καθε καταρρακτωδη βροχη να περπαταω με το νερο μεχρι την γαμπα πανω στο οποιο νερο θα επιπλεουν ολοι αυτοι οι τονοι σκουπιδιων και αγελαδινων ακαθαρσιων.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Ινδία πάντως με 40-45β και με τη μπόχα αυτή, δεν είναι ότι καλύτερο. Αλλά αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή…
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Eυχαριστώ πολύ για το tip! Πολύ βοηθητικό για όλους τους προορισμούς :)


Ευχαριστώ πολύ! Ναι ακούγεται κάπως... αποπνικτικό. Αυτό μας προβληματίζει :(
Κοίτα, δεν ήταν τόσο εξωφρενικό, το παλέψαμε.
Οι ντόπιοι μας είπαν πως αν δε θες την τρελή ζέστη πρέπει να πας μέχρι Φεβρουάριο, αρχές Μαρτίου το αργότερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.629
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom