Θιβέτ Ινδία Νεπάλ Ινδία-Νεπάλ-Θιβέτ

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Καλησπέρα,
μένουν δυο μήνες μέχρι το επόμενο ταξίδι "από το Δελχί στη Λάσα".
Η διαδρομή που σκεφτόμαστε (στα σύντομα) είναι:
Δελχί-Αγρα-Βαρανάσι (Τρένο)
Βαρανάσι-Κουσιναγκαρ (Λεωφορείο)
Κουσιναγκαρ-Νεπάλ, Ζούγκλα Τσιτουάν (Λεωφορείο)
Τσιτουάν-Κατμαντού (Λεωφορείο)
Κατμαντού-Θιβέτ, Έβερεστ (4Χ4)
Έβερεστ-Λάσα (4Χ4)
Λάσα-Δελχί-Αθήνα (Αεροπλάνο)
Συνολικά έχουμε 18 μέρες (16 καθαρές).
Όσοι έχετε επισκεφθεί κάποιο από τα μέρη αυτά γράψτε εντυπώσεις συμβουλές και ότι άλλο θέλετε. Γενικά για τα τυπικά (π.χ. εμβόλια, βίζες, ειδικές άδειες κλπ.) τα έχω ψάξει αρκετά, οπότε πιό πολύ θα με ενδιέφεραν συμβουλές του τι να κάνουμε εκεί και τι πρέπει να δούμε και κυρίως για πράγματα που δε βρίσκεις στους τουριστικούς οδηγούς...
Ευχαριστώ!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Να βοηθήσω δυστυχώς δεν μπορώ....
να πω ότι ζηλεύω όμως.... σίγουρα!! Υπέροχο ταξίδι!

Για Ινδία και Νεπάλ ρίξε μια ματιά σε αυτά που έχει γράψει ο Σωτήρης στο Traveltips.gr
Και κράτα μας ενήμερους για τις προετοιμασίες και τα σχέδια σου, έτσι για να μας κάνεις να ζηλεύουμε ακόμη περισσότερο!! :)
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Να βοηθήσω δυστυχώς δεν μπορώ....
να πω ότι ζηλεύω όμως.... σίγουρα!! Υπέροχο ταξίδι!

Για Ινδία και Νεπάλ ρίξε μια ματιά σε αυτά που έχει γράψει ο Σωτήρης στο Traveltips.gr
Και κράτα μας ενήμερους για τις προετοιμασίες και τα σχέδια σου, έτσι για να μας κάνεις να ζηλεύουμε ακόμη περισσότερο!! :)
Ευχαριστώ mpiftex! Το traveltips.gr το έχω "ξεσκονίσει" αρκετές φορές και για διάφορους προορισμούς... Τα παιδιά έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά! (Είναι γνωστοί σου ή μέλη του forum?). Για τις προετοιμασίες, θα προτιμούσα να μιλήσω όταν γυρίσω (κάποιες μπορεί να είναι περιττές και κάποιες ελλιπείς, στη πράξη θα δούμε), μαζί με τις εντυπώσεις από τα μέρη αυτά...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλό ακούγεται, αν και σε μερικά από αυτά δεν έχω πάει, μου τα χάλασε η ρήξη συνδέσμων. Δεν είναι πολλές οι μέρες, αλλά είμαι της άποψης του να δει όσα προλαβαίνεις. Προσπαθήστε να μείνετε στην επαρχία του Θιβέτ όσο περισσότερο γίνεται. Η Λάσα είναι πια τελείως κινεζοποιημένη και -πλην της μιας παραδοσιακής γειτονιάς και των αξιοθέατων- δεν προσφέρει και πολλά σε σχέση με την περιφέρεια της επαρχίας. Φαντάζομαι ότι θα γίνει καλοκαίρι, αλλιώς οι δρόμοι μπορεί να είναι κλειστοί, άσε το κρύο (πήγα Δεκέμβριο-Γενάρη στο Θιβέτ κι έβγαλα σταλαγμίτες ξέρεις πού, αν και στα συν ήταν ότι επί ένα μήνα δεν είδαμε ούτε έναν ξένο).

Πολλές και πολύ διαφορετικές εικόνες σε λίγο χρονικό διάστημα, αξέχαστο θα σας μείνει.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
....Προσπαθήστε να μείνετε στην επαρχία του Θιβέτ όσο περισσότερο γίνεται. Η Λάσα είναι πια τελείως κινεζοποιημένη και -πλην της μιας παραδοσιακής γειτονιάς και των αξιοθέατων- δεν προσφέρει και πολλά σε σχέση με την περιφέρεια της επαρχίας. Φαντάζομαι ότι θα γίνει καλοκαίρι, αλλιώς οι δρόμοι μπορεί να είναι κλειστοί, άσε το κρύο (πήγα Δεκέμβριο-Γενάρη στο Θιβέτ κι έβγαλα σταλαγμίτες ξέρεις πού, αν και στα συν ήταν ότι επί ένα μήνα δεν είδαμε ούτε έναν ξένο).

Γεια σου Γιώργο. Στο Θιβέτ θα είμαστε τέλη Απριλίου και οι θερμοκρασίες από όσο έχω δει είναι 0-10 C (σχετικά καλά με τον ανάλογο ρουχισμό). Η διαδρομή από Κατμαντού-Λάσα θα διαρκέσει 5 μέρες και στη πορεία θα έχει διανυκτερεύσεις στο Nyalam, Rongbuck Monastery, Everest Base Camp, Shigatse και Gyantse -είναι δηλαδή η κλασική Friendship Highway- οπότε δεδομένου του χρόνου που έχουμε μάλλον είναι καλά. Στο τέλος θα μείνουμε 2,5 μέρες Λάσα για "τουρισμό" και ξεκούραση.
Και πάλι ευχαριστώ για τις συμβουλές και -με την ευκαιρία- για την καταπληκτική ιστορία σου για τη Κούβα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ, φίλε. Λοιπόν πολύ καλό μου ακούγεται το πρόγραμμα, ζηλεύω.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Από συνάλλαγμα τι γίνεται? Μάλλον είναι δύσκολο να κάνω εδώ Ινδικές και Νεπαλέζικες Ρουπίες. Να πάρουμε ευρώ ή δολάρια? Η ανάληψη από ΑΤΜ εκεί συμφέρει?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα ευρώ στην Ινδία γίνονται δεκτά με τρελλή χαρά, αλλά όπως παντού, με μια ΕΘΝΟCash έχεις περίπου 6-7% εξοικονόμηση αν χρησιμοποιείς ΑΤΜ, οπότε είναι πολύ καλύτερη λύση από τα ανταλλακτήρια. Στο Νεπάλ δέχονται ινδικές ρουπίες, αλλά καλύτερα είναι να πας με ευρώ, ή πάλι με ΑΤΜ. Στη Λάσα έχει ΑΤΜ όπου σηκώνεις άνετα και πάμφθηνα.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Ευχαριστώ Yorgo. Τελικά λίγα ευρώ για βίζες και καρτούλα ανάληψης θα μας καλύψουν... (απ΄ότι λέει και ο L.P. υπάρχει ATM και στο Zhangmu στα σύνορα του Θιβέτ, οπότε όλα καλά)
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Το λοιπόν! Έφτασε η ώρα, μεθαύριο πετάμε. Μιας και αύριο θα έχω τρέξιμο και μάλον δεν θα προλάβω να περάσω από δω θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τη βοήθεια (άμεση και έμμεση) για αυτό το ταξίδι, το οποίο εξάλλου ήταν και η αφορμή για να γνωριστούμε.
Τα λέμε από 4 Μαΐου...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Δεν έχω συμβουλές, να πω μόνο καλό ταξίδι! Είμαι σίγουρη ότι θα σας μείνει αξέχαστο!!! :clap::clap::clap:
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Καλό σου ταξίδι, και ξέρεις..κράτα σημειώσεις!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom