Ινδία πρώτη φορά στη μαγευτική Ινδία

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
105
Likes
275
Όταν δεν κοιμάσαι ή τρως θα ζητιανεύεις;
Δεν καταλαβαίνω το σχολείο σου φίλε babaduma.Η ερωτηση μου ηταν αν τα 10 ευρω την ημερα ειναι εφικτο για υπνο και φαγητο και μονο για αυτο ..Τον υπολοιπο χρονο μπορει να καταπινω σπαθια η να γητευω Κομπρες.Περα απο αυτα εχω κανει Backpacking τα τελευτεα χρονια στην Νοτιο Αμερικη και roundtrip και εθελοντισμο σε φαρμες, κτηματα,χοστελ.Αν εξαιρεσω το πρωτο μου backpacking που ηταν roundtrip.Μουσεια και αξιοθεατα δεν ειναι στη λιστα μου εκτος αν ειναι κατι ιδιαιτερο (πχ Ματσου Πιτσου κτλ) και βρεθει στο δρομο μου.Δεν παω να κανω διακοπες αλλα Backpacking.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν καταλαβαίνω το σχολείο σου φίλε babaduma.Η ερωτηση μου ηταν αν τα 10 ευρω την ημερα ειναι εφικτο για υπνο και φαγητο και μονο για αυτο ..Τον υπολοιπο χρονο μπορει να καταπινω σπαθια η να γητευω Κομπρες.Περα απο αυτα εχω κανει Backpacking τα τελευτεα χρονια στην Νοτιο Αμερικη και roundtrip και εθελοντισμο σε φαρμες, κτηματα,χοστελ.Αν εξαιρεσω το πρωτο μου backpacking που ηταν roundtrip.Μουσεια και αξιοθεατα δεν ειναι στη λιστα μου εκτος αν ειναι κατι ιδιαιτερο (πχ Ματσου Πιτσου κτλ) και βρεθει στο δρομο μου.Δεν παω να κανω διακοπες αλλα Backpacking.
Αστειευόμουνα. Προφανώς έχεις εμπειρία backpacking (που εγώ δεν έχω) αλλά και πάλι νομίζω ότι τα 10 ευρώ τη μέρα είναι λίγα... αλλά μπορεί να κάνω και λάθος... ανάλογα τι ζητάει ο καθένας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βγαίνει, θα δεις κόσμο που το κάνει και τα καταφέρνει.. Εγώ δεν έτρωγα καν σε εστιατόρια αλλά σε street food, φοβερή ποικιλία και γεύσεις, αλλά κάποιους τους πειράζει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα και από εμένα.Ειμαι και εγώ στην σκέψη να φύγω για Ινδία μέχρι τις αρχές του Φλεβάρη για 3 μήνες περίπου .Θελλω να κανω ένα roundtrip και φυσικα να περασω 2-3 εβδομαδες στην Goa να φορτωσω μπαταριες διπλα στην θαλασσα.Κανοντας εναν υπολογισμο του μπατζετ 10 ευρω την ημερα για φαγητο και υπνο πιστευετε οτι ειναι εφικτο?Απο οτι ειδα υπαρχουν Χοστελς που ξεκινουν απο 3 ευρω αναλογα αν διαθετει ανεμιστηρα αιρκοντισιον κουνουπιερα κτλ.Για το φαγητο σε local restaurants οπου συνηθως τρωνε οι ντοπιοι ειναι ασφαλες?
Καλησπέρα. Όπως σου έγραψαν και παραπάνω, γίνεται αλλά με συμβιβασμούς που δεν είναι δεδομένο ότι θα σε παίρνει να τους κάνεις.

Το φαγητό των ντόπιων μπορεί να σε πειράξει, όχι επειδή είναι κακό, αλλά επειδή ο οργανισμός σου δεν έχει συνηθίσει στην τοπική χλωρίδα, τα τοπικά μικρόβια κλπ, στα οποία οι ντόπιοι είναι ανθεκτικοί (έχουν "αντισώματα" εντός ή εκτός εισαγωγικών). Μπορεί και να το δεχτείς όμως χωρίς πρόβλημα. Κάποιοι τα καταφέρνουν (όπως ο αποπάνω), κάποιοι έχουν πρόβλημα ακόμα και με αρκετά δυτικοποιημένο φαγητό (βλέπε τη @fenia42 αν θυμάμαι καλά), σε κάποιους πήρε αρκετές μέρες που έπαιζαν με την τύχη τους μέχρι να την πατήσουν στο τέλος και να πέσουν στα immodium (εγώ).

Ο συμβιβασμός στην κουνουπιέρα είναι μάλλον κάτι που δεν πρέπει να κάνεις, η μαλάρια εκεί θερίζει, αλλά μπορείς να κουβαλάς δική σου (κουνουπιέρα, όχι μαλάρια...)

Disclaimer: Δεν κάνω backpacking, και γενικά έχω υψηλό ημερήσιο budget (π.χ. όταν μένω σε hostel είναι των €30, όχι των €3). Πες το flashpacking η όπως.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.373
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Χαίρεται, να παρέμβω επειδή αναφέρθηκε το όνομά μου. Δε την έπαθα με δυτικό φαγητό αλλά με street food από υπαίθρια αγορά και είχα πάθει χοντρή ζημιά με προβλήματα έντονα για ένα χρόνο και λιγότερο έντονα από το χρόνο και μετά.
Ήμουν μέχρι τοτε άνθρωπος που δοκιμάζει τα πάντα, που αρρωσταίνει μια φορά στα δέκα χρόνια και δε ξέρει τι εστί πυρετός.
- Η Ινδία είναι από τις πιο οικονομικές χώρες που έχω πάει (3 βδομαδες περίπου έφυγαν 1200€ όλα μαζί, με αεροπορικά κλπ) αλλά τρία ευρω για δωμάτιο να περιμενεις κάτι αρκετά βρωμικο. Αυτή είναι η εμπειρία μου από δωμάτιο των πεντε Ευρώ. Δεν είχε καν καλάθι αχρήστων.
Όπως καταλαβαίνεις η Ινδία μπορεί να ειναι και απρόβλεπτη και με μια άσχημη διαταραχή δε ξέρω αν θα μπορούσα να ανεχτώ να μοιράζομαι το WC με άλλους 15.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Καλημέρα σας!
Επόμενος προορισμός μου η Ινδία και καθώς αρχίζω και ψάχνω πληροφορίες, γεννήθηκε η εξής πρώτη απορία:
Delhi ή New Delhi;
Που προσγειώνομαι αν επιλέξω την εξής πόλη για 1η στάση;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλημέρα σας!
Επόμενος προορισμός μου η Ινδία και καθώς αρχίζω και ψάχνω πληροφορίες, γεννήθηκε η εξής πρώτη απορία:
Delhi ή New Delhi;
Που προσγειώνομαι αν επιλέξω την εξής πόλη για 1η στάση;
Τι εννοείς "πού προσγειώνεσαι": Στο Indira Gandhi International Airport.
Το Δελχί είναι ένα.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Τι εννοείς "πού προσγειώνεσαι": Στο Indira Gandhi International Airport.
Το Δελχί είναι ένα.
Φίλε καταρχήν, ηρέμησε, δεν χρειάζεται ούτε η bold γραφή, ούτε και η μεγαλύτερη γραμματοσειρά! Δεν ξεκίνησε καλά η Δευτέρα σου!
Το forum γι αυτό τον λόγο υπάρχει, για να λύνουμε οποιαδήποτε απορία μας, αν σου φαίνεται γελοία κάποια ερώτηση ή και χαζή, πολύ απλά , την προσπερνάς και δεν την απαντάς!

Επειδή είδα ότι έχουν μια αποστασούλα μεταξύ τους και μου εμφάνιζε σε διάφορα σημεία αεροπλανάκια το google earth, θεώρησα ότι υπάρχουν 2 αεροδρόμια.
Γνωρίζει κάποιος τι απόσταση έχουν μεταξύ τους και σε ποια περιοχή προτείνετε να μείνει κάποιος;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Φίλε καταρχήν, ηρέμησε, δεν χρειάζεται ούτε η bold γραφή, ούτε και η μεγαλύτερη γραμματοσειρά! Δεν ξεκίνησε καλά η Δευτέρα σου!

Η bold γραφή όταν χρησιμοποιείται είναι για να δώσει έμφαση και όχι επειδή ο γράφων είναι εκνευρισμένος ή φωνάζει. Στην περίπτωση εκείνη χρησιμοποιούνται τα κεφαλαία (κάτι που απαγορεύεται στο φόρουμ). Μια χαρά ξεκίνησε η Δευτέρα μου (και συνεχίζεται) κι ελπίζω το ίδιο καλά να πάει και η υπόλοιπη εβδομάδα.
Επειδή είδα ότι έχουν μια αποστασούλα μεταξύ τους και μου εμφάνιζε σε διάφορα σημεία αεροπλανάκια το google earth, θεώρησα ότι υπάρχουν 2 αεροδρόμια.
ΟΚ, τώρα κατάλαβα γιατί σου δημιουργήθηκε η απορία.
Γνωρίζει κάποιος τι απόσταση έχουν μεταξύ τους και σε ποια περιοχή προτείνετε να μείνει κάποιος;
Είμαι πολύ περίεργος, ειλικρινά, να δω τί απαντήσεις θα πάρεις σ'αυτήν την ερώτηση.

Σου εύχομαι να βρεις όλες τις απαντήσεις που γυρεύεις.

(για τη βίζα που ρώτησες σε άλλο thread δεν σου απαντώ γιατί φοβάμαι ότι θα θεωρήσεις πάλι ότι έχω κάτι μαζί σου ενώ δεν έχω)
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Καλημέρα σας!
Επόμενος προορισμός μου η Ινδία και καθώς αρχίζω και ψάχνω πληροφορίες, γεννήθηκε η εξής πρώτη απορία:
Delhi ή New Delhi;
Που προσγειώνομαι αν επιλέξω την εξής πόλη για 1η στάση;
το διεθνες αεροδρομιο Indira Gandhi ειναι ενα. Αν στο google maps σου εμφανιζει πολλα μερη κοντινα μεταξυ τους ειναι διοτι το αεροδρομιο ειναι τεραστιο κ χωριζεται σε terminals.Επισης η πρωτευουσα ειναι μια,το Δελχι (ή Νεο Δελχι,οπως κ αν το πεις)ειναι το ιδιο.Το Νεο Δελχι αφορα κυριως το συγχρονο κομματι της πρωτευουσας.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Επειδή αυτή την περίοδο, έχω μπόλικο χρόνο, ποια είναι τα μέρη εκείνα που πρέπει κάποιος να επισκεφθεί από Ινδία, ώστε να πάρει μια γερή δόση/γεύση;
Λατρεύω φυσικά την φύση, τους ναούς, ότι καινούριο μπορεί να δώσει μια χώρα, ήθη και έθιμά τους.
Μ' αρέσει πάρα μα πάρα πολύ, να περπατάω σαν να μην υπάρχει αύριο στους δρόμους, να ανακαλύπτω κρυμμένες γειτονιές, συνοικίες, κτλ κτλ κτλ!!
Επίσης, τι θα πρέπει να αποφύγω πιστεύεται;
Ποια εμβόλια έχετε κάνει πριν πάτε και ποια φάρμακα πέρνατε;;
Είμαι στην διαδικασία συλλογής πληροφοριών, επομένως ότι πληροφορία δώσετε θα είναι πολύτιμη!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Επειδή αυτή την περίοδο, έχω μπόλικο χρόνο, ποια είναι τα μέρη εκείνα που πρέπει κάποιος να επισκεφθεί από Ινδία, ώστε να πάρει μια γερή δόση/γεύση;
Λατρεύω φυσικά την φύση, τους ναούς, ότι καινούριο μπορεί να δώσει μια χώρα, ήθη και έθιμά τους.
Μ' αρέσει πάρα μα πάρα πολύ, να περπατάω σαν να μην υπάρχει αύριο στους δρόμους, να ανακαλύπτω κρυμμένες γειτονιές, συνοικίες, κτλ κτλ κτλ!!
Επίσης, τι θα πρέπει να αποφύγω πιστεύεται;
Ποια εμβόλια έχετε κάνει πριν πάτε και ποια φάρμακα πέρνατε;;
Είμαι στην διαδικασία συλλογής πληροφοριών, επομένως ότι πληροφορία δώσετε θα είναι πολύτιμη!
Επαρχία Rajastan + Akra+Varanasi.
Εμβόλια 5+1. Άσχετα με ton covid.
Διάβασε ιστορίες τα γράφουμε όλα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom