Ινδία Ινδία για 10 ημέρες

Xeniaa

Member
Μηνύματα
7
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Καλησπέρα σε όλους. Χαίρομαι πολύ που γινομαι μέλος αυτού του υπέροχου blog!!!:clap:
Θα ήθελα τα "φώτα" σας και τη γνώμη σας για ένα ταξίδι που οργανώνω στην Ινδία στο τέλος αυτού του μήνα για 10 ημέρες (12 με τα πήγαινε-έλα).
Η πτήση μας φτάνει και αναχωρεί από Δελχί. Έχω κλείσει μόνο τα αεροπορικά. Γνώρίζω ότι οι μέρες είναι πολύ λίγες για αυτήν την τεράστια χώρα, αλλά μόνο τόσο μπορούμε δυστηχώς. Θέλουμε να δουμε αρκετά αλλα να μην τρέχουμε και πανικόβλητες.
Έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις ιστορίες σας που αφορούν την Ινδία αλλα και πάλι θα ήθελα κάποιες συμβουλές.
1)Θα έιμαστε 2 κοπέλες μόνες. Ειναι ασφαλές γενικά; Η καλύτερα να κλείσουμε Ινδό πράκτορα/αυτοκίνητο για ατομικό πακέτο, ξεναγήσεις κτλπ; Εάν ναι ποιό προτείνετε; Εχω δεί για το Castle&King.
2) Το πλάνο που σκευτόμαστε είναι περίπου:
2 μέρες Δελχι
2 μέρες Βαρανάσι (αεροπορικώς)
1/2 μέρα Άγρα
5 μέρες Ρατζασταν (Bikaner & Puskar...Δεν έχουμε καταλήξει ακόμη).
Πως σας φαίνεται; Πολύ πιεσμένο; Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!!
3) Λογω περιορισμένων ημερων, πιστέυετε ότι αξίζει να αφαιρέσω το Varanasi για να προσθέσω ημέρες στο Ρατζαστάν; Η καλύτερα Βαρανάσι;
4) Εάν έχετε να προτείνεται καποια άλλη πόλη που αξίζει περισσότερο να δούμε, παρακαλώ προτείνεται μου!:)
Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ εκ των προτέρων.
Περιμένω με ανυπομονησία τις πολύτιμες συμβολές σας!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Πιεσμένο
Η θα κάνετε τον άξονα Delhi, Agra, Jaipur, Khajuraho, Varanasi
ή απολαύστε το Ρατζαστάν με κάποια από τα προηγούμενα + Agra/Delhi
Περιορίσου στο Ρατζαστάν: Udaipur, Jaisalmer, Jodhpur, Jaipur + Agra/Delhi και πάλι φορτωμένα
Bikaner (γιατί; ) , Pushkar (ΟΚ αλλά δεν θα τρελλαθείτε κιόλας)
1/2 μέρα Agra χωρίς Fatehpur Sikri?
Eγώ δεν θα μπέρδευα το Varanasi που πέφτει και μακρυά.
Η Ινδία είναι τεράστια και της αξίζει περισσότερα του ενός ταξίδια
 

Xeniaa

Member
Μηνύματα
7
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Πιεσμένο
Η θα κάνετε τον άξονα Delhi, Agra, Jaipur, Khajuraho, Varanasi
ή απολαύστε το Ρατζαστάν με κάποια από τα προηγούμενα + Agra/Delhi
Περιορίσου στο Ρατζαστάν: Udaipur, Jaisalmer, Jodhpur, Jaipur + Agra/Delhi και πάλι φορτωμένα
Bikaner (γιατί; ) , Pushkar (ΟΚ αλλά δεν θα τρελλαθείτε κιόλας)
1/2 μέρα Agra χωρίς Fatehpur Sikri?
Eγώ δεν θα μπέρδευα το Varanasi που πέφτει και μακρυά.
Η Ινδία είναι τεράστια και της αξίζει περισσότερα του ενός ταξίδια
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Από ο,τι καταλαβαίνω το Βαρανασι είναι που πιέζει πολύ το πρόγραμμα. Εγώ το έβαλα στο πρόγραμμα για να δω την καύση νεκρών που θα με ενδιέφερε.
Bikaner, και Pushkar τα σκέφτηκα, γιατί από ιστορίες που διάβασα στο forum τα πρότειναν ως πολύ ωραία, και λιγότερο τουριστικά. Δεν είναι έτσι; Γενικα να προτίμησω Ρατζασταν η Βαρανασι (εκτός από Αγκρα/Δελχι), ως μια ουσιαστικη πρωτη επαφη με την Ινδια;
 

martine

Member
Μηνύματα
62
Likes
95
Xeniaa εμεις χρησιμοποιησαμε το πρακτορειο castle&king το Δεκέμβριο που μας περαςε και μειναμε αρκετα ικανοποιημενες.. ! Απλα δε μπορω να σου δωςω παραπανω πληροφοριες για το προγραμμα που μπορεις να βγαλεις μαζι τους.. Γιατι καναμε μονο ενα τριημερο tour μαζι τους για να δουμε agra-jaipour.. Ολο το υπολοιπο διαστημα μειναμε στο νέο δελχι καθως ειμασταν καλεσμενοι σε γαμο..
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Θα συμφωνησω με τον hyrdonetta, ή Delhi, Agra, Jaipur, Khajuraho, Varanasi ή Udaipur, Jaisalmer, Jodhpur, Jaipur + Agra/Delh. Αν έχετε σκοπό να μετακινηθείτε με τρένα το khajuraho και η udaipur είχαν δύσκολη σύνδεση και θα τα αφαιρούσα (τουλάχιστον το 2009, δε γνωρίζω σήμερα).
Πολυ χρησιμες πληροφορίες και πρόσφατες για μετακινήσεις/ πρακτορεία και οτι σας απασχολεί θα βρείτε και εδω
http://www.indiamike.com
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Θα συμφωνησω με τον hyrdonetta, ή Delhi, Agra, Jaipur, Khajuraho, Varanasi ή Udaipur, Jaisalmer, Jodhpur, Jaipur + Agra/Delh. Αν έχετε σκοπό να μετακινηθείτε με τρένα το khajuraho και η udaipur είχαν δύσκολη σύνδεση και θα τα αφαιρούσα (τουλάχιστον το 2009, δε γνωρίζω σήμερα).
Πολυ χρησιμες πληροφορίες και πρόσφατες για μετακινήσεις/ πρακτορεία και οτι σας απασχολεί θα βρείτε και εδω
http://www.indiamike.com
Από Varanasi υπάρχει πτήση για Khajuraho, μετά μπορείς να κινηθείς οδικώς προς Orccha (3ωρο νομίζω) που αξίζει να επισκεφθείς κι από το γειτονικό Jhansi junction υπάρχουν άφθονα τραίνα για Agra Fort. Aπό Αgra για Delhi πλεονάζουν οι επιλογές.
Τα πράγματα στο Rajasthan είναι πιο περίπλοκα, περισσότερες πόλεις και αντίστοιχες μετακινήσεις. Εγώ το μακρυνό 2004 είχα κάνει το Rajasthan οδικώς κάτι που δεν το συνιστώ αν δεν έχεις γερά νεύρα (άμα πας πρώτη φορά είσαι λίγο ανυποψίαστος...)
Για τραίνα και αεροπορικά χρησιμοποιώ το cleartrip.com
Οι κρατήσεις στα αεροπορικά είναι εύκολες για τα τραίνα είναι πιο σύνθετη διαδικασία
Στη διαδρομή αυτή θα έκανα και μια στάση στο Gwalior για το κάστρο που θυμίζει Jodhpur
 
Last edited:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Koινώς μια πρόταση είναι:
Δελχί
Πτήση για Varanasi
Πτήση για Khajuraho
Οδικώς Orccha (υπάρχει και ένα τραίνο νομίζω...)
Σιδηροδρομικώς Gwalior
Σιδηροδρομικώς Agra + Fathepur Sikri
Επιστροφή σιδηροδρομικώς/οδικώς Δελχί και αναχώρηση
Τις μέρες τις μοιράζετε αναλόγως ενδιαφερόντων
Το ίδιο γίνεται και ανάποδα αν και θα άφηνα για λόγους ασφάλειας το Δελχί τότε στο τέλος.

Ακούγεται αστείο...έχω πάει 2 φορές Ινδία... έχω σχεδιάσει το προγραμμα αυτό κάμποσες φορές αλλά δεν έχω πάει ακόμα σε κανένα από τα παραπάνω μέρη
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Καλημέρα είχα επισκευτείς την Ινδία πριν ένα χρόνο για το ίδιο χρονικό διάστημα που θα την επισκευτίτε και εσείς.Όλο το ταξίδι το οργανώσαμε μόνοι μας και πουθενά δεν χρειαστήκαμε τουριστικό πρακτορείο να μας βοηθήσει σε κάτι,εκτός απο κάποιες φορές που πήραμε ξεναγό.Αφού θα είσαι Βόρεια Ινδία θεωρώ οτι είναι κρίμα να μην συμπεριλάβεις το Βαρανάσι στο πρόγραμμα σου.Θα δεις εικόνες μοναδικές και δεν έχει καμία σχέση με τα άλλα μέρη που θα επισκευτείς.Εννοείται πως θα μεταβήτε αεροπορικός εμείς μείναμε 2 ημέρες που θεωρώ οτι είναι ok.
Από Δελχί για Άγκρα και Άγκρα Τζαϊπούρ χρησιμοποιήσαμε τρένο που αποδείχτηκε σωστή επιλογή απο άποψης οικονομίας και χρόνου.Να έχεις υπόψιν σου οτι επικρατεί μεγάλο μποτιλιάρισμα παντού.
Επίσης θα σου πρότεινα να συμπεριλάβεις στο πρόγραμμα σου την Ουνταιπουρ που είναι μια πολύ ωραία παραλίμνια πόλη.
 

Xeniaa

Member
Μηνύματα
7
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Σας ευχαριστώ!! Συμφωνα με τη βοήθειά σας, ένα πλάνο πχ Δελχι-Βαρανασι-Αγρα-Τζαιπουρ-Πουκσαρ, λογικά θα ήταν καλό για 10 ημέρες.
Όσον αφορά το παρκτορείο το σκευτομαστε λογω ασφάλειας καθώς θα είμαστε δύο κοπέλες μόνες. Η γνώμη σας σε αυτό;
Γενικότερα, δυσκολέυομαι να καταλήξω αν θα διαλέξω τον άξονα Βαρανάσι (όπως πχ προτείνει ο hydronetta) ή να επενδύσω περισσότερες μέρες στο Rajasthan. Οπότε όλο τείνω να τα συνδυάζω. Δύσκολή η απόφαση :(
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Αν δεν σκοπεύετε να ξαναπάτε Ινδία τότε κάντε επιλογή στα must (και σ'αυτά δεν είναι το Pushkar). Αν το θελήσετε τότε μην κάνετε πασαλείμματα. Το Ρατζαστάν μόνο του θέλει 15 μέρες
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σας ευχαριστώ!! Συμφωνα με τη βοήθειά σας, ένα πλάνο πχ Δελχι-Βαρανασι-Αγρα-Τζαιπουρ-Πουκσαρ, λογικά θα ήταν καλό για 10 ημέρες.
Όσον αφορά το παρκτορείο το σκευτομαστε λογω ασφάλειας καθώς θα είμαστε δύο κοπέλες μόνες. Η γνώμη σας σε αυτό;
Γενικότερα, δυσκολέυομαι να καταλήξω αν θα διαλέξω τον άξονα Βαρανάσι (όπως πχ προτείνει ο hydronetta) ή να επενδύσω περισσότερες μέρες στο Rajasthan. Οπότε όλο τείνω να τα συνδυάζω. Δύσκολή η απόφαση :(
εμεις πηραμε αυτοκινητο με οδηγο για 5 μερες. στο συνιστω ανεπιφυλακτα. απειρως πιο ανετα, σταματας οπου θελεις, ξεκινας οποτε θελεις. το πηραμε απο Udaipur κ μετα Jodhpur, Pushkar (σταση καφε κλπ), Jaipur, Agra Delhi. και μετα Varanasi αλλες 2. το χαιλαιτ ηταν το Βαρανασι. ανεπαναληπτη εμπειρια, μην το χασετε. για λεπτομερειες taver.
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Εγώ δυστιχός έκανα το λάθος και επισκεύτικα όσα περισσότερα μέροι μπορούσα(συνολικά 7) με αποτέλεσμα το πρόγραμμα μου να είναι πολύ αγχωτικό και κουραστικό.Σε συμβουλεύω να μην το κάνεις.
Θα συμφωνήσω με το πρόγραμμα του samion αλλά αντίστροφα.
Στην Άγκρα και με μισή μέρα βλέπεις αυτά που πρέπει(taj mahal και agra fort),Τζαϊπούρ και Ουνταιπουρ έκατσα απο μια μέρα στην κάθεμια,αλλά αν είχα ακόμα μια δεν θα ήταν άσχημα.
Για οικονομία κοίτα από Δελχί για Άγκρα και από Άγκρα για Τζαϊπούρ το τρένο,εμείς που το χρησιμοποιήσαμε μείναμε ικανοποιημένοι και αν και είχαμε πάρει εισιτήρια γαι την Α' θέση και στην Β' είδαμε ήταν εξίσου καλά.Κάποια δρομολόγια τρένων είναι καλά και για τα δικά τους δεδομένα γρήγορα.Μετά απο εκεί ίσως καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε κάποιο πρακτορείο για την συνέχεια του προγράμματος σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom