kypant17

Member
Μηνύματα
39
Likes
258
Σκεφτομαι να κάνω ένα ταξίδι που θα περιλαμβάνει ταιλανδη , καμποτζη , Βιετνάμ , βιρμανια , και ίσως με καράβι Σιγκαπούρη ,μαλαισια πόσο χρόνο πιστεύετε χρειάζεται δεν κάθομαι πάνω απο 3-4 μέρες σε πόλη.. Οι μετακινήσεις είναι δύσκολες? απο που να ξεκινήσω νομίζω ποιο φτηνά εισιτήρια θα βρω για μπανγκοκ ,εγω σκεφτομαι 2 μήνες και ποιο θα ήταν το κόστος?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καλησπέρα.
αν έχεις διαθέσιμο χρονο δύο μήνες βεβαίως και θα δεις αρκετα πραγματα απο ινδοκίνα.
μη βάζεις χρονικο οριο για την καθε πόλη.
υπολόγισε τον περισσότερο χρονο για την myanmar ας πουμε 18-20 μέρες, το ιδιο για το vietnam και το ρέστο καμπότζη.
αν θέλεις και μαλαισία -σιγκαπουρη θα σου λεγα μην τα μπερδέψεις.μείνε στο ινδοκίνα και το πολυ πολυ πρόσθεσε και το λάος.--θα ειναι ενα ταξίδι ολοκληρωμένο και θα έχεις μια γερή γεύση απο ινδοκινα.
ξεκίνα προγραμμα και τα λέμε ξανά!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Δυο μηνες ειναι καλο διαστημα αλλα δεν φτανει για ολες τις χωρες που αναφερεις.
Θα συμφωνησω με τη Ρενατα,ξεκινα και οπου σ`αρεσει καθεσε κι`οταν χορτασεις φυγε.
Μην αφησεις το Λαος απεξω,εξαλλου συνδιαζετε ανετα στις χωρες που πας.
Γενικα οι μετακινησεις ειναι ευκολες-πας σε τοπικα γραφεια και κλεινεις-αλλα μερικες φορες προκυπτουν χρονοβορες.
Στη θεση σου θα ξεκινουσα απο Μπανγκοκ που βολευει καλυτερα για οπου κι`αν συνεχισεις μετα.
 

Assassino

Member
Μηνύματα
31
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Σκεφτομαι να κάνω ένα ταξίδι που θα περιλαμβάνει ταιλανδη , καμποτζη , Βιετνάμ , βιρμανια , και ίσως με καράβι Σιγκαπούρη ,μαλαισια πόσο χρόνο πιστεύετε χρειάζεται δεν κάθομαι πάνω απο 3-4 μέρες σε πόλη.. Οι μετακινήσεις είναι δύσκολες? απο που να ξεκινήσω νομίζω ποιο φτηνά εισιτήρια θα βρω για μπανγκοκ ,εγω σκεφτομαι 2 μήνες και ποιο θα ήταν το κόστος?
Για τις χώρες της Ινδοκίνας τα είπαν όλα οι φίλοι προηγούμενα
Στην περίπτωση όμως που θέλεις να κινηθείς Μαλαισία-Σιγκαπούρη να δώσω σύντομα κάποιες λεπτομέρειες

Η Μαλαισία πιστεύω λόγω θρησκεύματος είναι διαφορετική από τις άλλες χώρες και κάπως παρεξηγημένη. Έχει παρόλ' αυτά εκπληκτική και παρθένα φύση, ειδικά στο Βόρνεο.
Θα χρειαστείς 3-4 εμβομάδες για να την δεις και αναγκαστικά εσωτερική πτήση για Βόρνεο που όμως πιστεύω αξίζει πολύ.
Η Μαλαισία όμως είναι σχετικά ακριβότερη χώρα από τις υπόλοιπες και θα ανεβάσει το κόστος του ταξιδιού σου.

Η Σιγκαπουρη είναι μία μεγαλούπολη ευρωπαϊκών προδιαγραφών, αλλά δεν παρουσιάζει κάποιο ενδίαφέρον πολιτιστικό ή άλλο κατά τη γνώμη μου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η Μαλαισία όμως είναι σχετικά ακριβότερη χώρα από τις υπόλοιπες και θα ανεβάσει το κόστος του ταξιδιού σου.
Δε μπορώ να πω ότι συμφωνώ... Μάλλον φτηνότερη από τις τριγύρω χώρες. Σίγουρα φτηνότερη από Σιγκαπούρη, Μπρουνέι και Νότιο Βιετναμ. Βέβαια δεν είμαι και "budget" ταξιδιώτης, αλλά σ' αυτά που εγώ είδα/έκανα η σχέση τιμών είναι έτσι.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αν δεν είσαι ο τύπος του ναυτικού με το κασκέτο, τα μούσια και το τσιμπούκι, δεν χρειάζεσαι πλοίο απο Μαλαισία σε Σιγκαπούρη. Με 15 ευρώ (ή και λιγότερο) σε λίγες ώρες είσαι απο Κουάλα στην Σιγκαπούρη οδικως.
Τωρα βέβαια τι να κάνεις στην Σιγκαπούρη ενας θεος ξέρει, αλλά περί ορέξεως......
Υπάρχει γέφυρα που συνδέει τις δυο χώρες. Αν θέλεις αεροπορικώς και επιλέξεις την Air asia με λίγο παραπάνω (ακόμα και 20 ευρω) μπορείς να βρεις εισιτήριο.
Τώρα για την ερώτηση που να πας και πόσο να αφιερώσεις εσύ μόνο ξέρεις τι σου αρεσει. Οσο για το κόστος , φτηνές χώρες είναι, αν δεν θέλεις πολυτέλειες μπορείς να την βγάλεις πολύ οικονομικά.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Χρησιμοποιησε αμα θες την πολυ καλη αεροπορικη κ με πολυ χαμηλες τιμες Air Asia.

Εγω την πηρα απο Κραμπι στην Μπανκογκ και απο Μπανγκογκ - Πνομ Πενχ και επιστροφη και εμεινα πληρως ευχαριστημενος .Καθαρο και καινουργιο Α320 και ολα σουπερ.

Επειδη ειναι Low Cost οσο πιο νωρις κλεισεις τοσο πιο χαμηλα θα βρεις.


Lowest Fare, Best Low Cost Airline - AirAsia
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Badbunny, προσπάθησε να μην γράφεις με greeklish γιατί κάτι τέτοιο απαγορεύεται από τους κανονισμούς του forum.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μια χαρά ελληνικά γράφεις πάντως! Δεν πειράζει και λάθη να κάνεις δε θα σε παρεξηγήσει κανένας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom