Ιορδανία Ισραήλ Ιορδανία σκέτο ή Ιορδανία - Ισραήλ;

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Καλησπέρα συμφορουμήτες!
Σχεδιάζω με μια φίλη να επισκεφτώ την Ιορδανία για περίπου μια εβδομάδα τον Δεκέμβρη και χρειάζομαι τις συμβουλές σας. Η αρχκή ιδέα ήταν να πάμε μόνο Ιορδανία για μία βδομάδα, δυστυχώς όμως τα αεροπορικά εισιτήρια από Θεσσαλονίκη κοστίζουν περισσότερο από 400 ευρώ. Οπότε έπεσε στο τραπέζι η ιδέα να πάμε μέσω Ισραήλ (230 ευρώ). Θα μπορούσατε να μου προτείνετε ένα πρόγραμμα που να περιλαμβάνει τα πιο ενδιαφέροντα αξιοθέατα; Το σίγουρο είναι ότι θα πάμε στο Αμμάν γιατί θα μας φιλοξενήσει μια Ιορδανή φίλη και εννοείται πως δε θα χάναμε με τίποτα την Πέτρα. Έχω πάρει αρκετές πληροφορίες και από διάφορες ιστορίες στο φόρουμ. Από κει και πέρα θα ήθελα να ξέρω αν σύμφωνα με τη γνώμη σας αξίζει να μείνουμε και πόσο στο Ισραήλ για να επισκεφτούμε τους Άγιους Τόπους ή μήπως κάτι τέτοιο θα μας έπαιρνε πολύ χρόνο και ενδεχομένως να έπρεπε να γίνει σε κάποια άλλη εκδρομή;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κι εγώ στο ίδιο περίπου δίλημμα ήμουν. Ήθελα να πάω Ιορδανία τώρα το καλοκαίρι, όμως όταν το αποφάσισα τα εισιτήρια για Αμμάν ήταν στο Θεό (πιο φθηνά βρήκα με Turkish 400κάτι). Για Ισραήλ αντίστοιχα βρήκα με πολύ καλές τιμές, αλλά επειδή δεν θέλω να υποστηρίξω το συγκεκριμένο κράτος δε νομίζω να κλείσω. Οπότε ή θα κάνω τη κουβαρντοσύνη και θα πάω κατευθείαν Αμμάν ή θα αφήσω το ταξίδι για άλλη φάση που θα βρω φθηνότερα εισιτήρια.

Ένα ωραίο άρθρο με προτάσεις που πέτυχα πάντως καθώς έψαχνα είναι αυτό.

Από εκεί και πέρα θα με ενδιέφερε και εμένα να ακούσω κι άλλες προτάσεις συνφορουμιτών για Ιορδανία. :D

Επίσης ξέρετε αν η Royal Jordanian βάζει τίποτα προσφορές από καιρό σε καιρό; Επειδή όποτε κοιτάω είναι ακριβά.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Λοιπόν επειδή κι εγώ αυτές τις μέρες προσπαθώ να βγάλω ένα πλάνο για τις συγκεκριμένες χώρες, Ισραήλ-Ιορδανία, νομίζω οτι η μια εβδομάδα είναι οριακή. Δηλαδή θα προσγειωθείς Τελ-Αβίβ υποθέτω...οπότε σκέψου οτι θες σχεδόν μια μέρα για να περάσεις τα σύνορα στο χαλαρό...Ιορδανία θες να πας Αμάν οπότε δε θα κάτσεις κι εκεί 2 μέρες αφού έχεις φίλη; Επίσης μια μέρα μπορείς να πας Γέρασα ή Μάνταμπα. Πέτρα εγώ νομίζω οτι θέλει 2 μέρες, έχει πολύ ενδιαφέρον και καλό θα ήταν να την δεις με την ησυχία σου. Δε θα πας και Νεκρά Θάλασσα; Αν θες να πας και έρημο Wadi Rum και καμιά πεζοπορία έχει ενδιαφέρουσες διαδρομές νομίζω οτι την κάλυψες την εβδομάδα. Εγώ που θέλω να πάω και στις 2 έχω καταλήξει οτι θέλω 12 μέρες και χωρίς να δω ίσως όλα όσα θα με ενδιέφεραν. Αν όντως έχεις μόνο μια εβδομάδα επικεντρώσου Ιορδανία που θα έχεις και παρέα να είσαι χαλαρή.
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Και εγώ αυτό σκέφτομαι και απογοητεύομαι. Από την άλλη και το Ισραήλ χρειάζεται χρόνο για να το επισκεφτείς. Το καλύτερο είναι να γίνουν δύο διαφορετικά ταξίδια.
Πληροφοριακά μόλις πληροφορήθηκα από την Fenia42 ότι έχουν βγει προσφορές για Τελ Αβίβ μέσα στον Οκτώβρη στα 100 ευρώ...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ναι μωρέ το ξέρω αλλά εγώ μόνο Αύγουστο μπορώ να πάρω άδεια και έχω και κάτι γάμους...:mad::mad::mad: οπότε μέρες φέτος δεν έχω πολλές, λεφτά επίσης δεν έχω πολλά κι έχω κι ένα φίλο που δεν πάει Ισραήλ χωρίς να το συνδιάσει με την Πέτρα...οπότε πολύ τρέξιμο με περιμένει...:D
Αν θες τη γνώμη μου πάντως επειδή το ψάχνω αρκετά τελευταία πήγαινε Ιορδανία χαλάρα και επισκέψου και μέρη όπως το φαράγγι Al Muhib Wadi al-Mujib - Ιορδανία - Κριτικές από Wadi al-Mujib - TripAdvisor
μιας και ο καιρός θα είναι ιδανικός για περπάτημα χωρίς την καλοκαιρινή ζέστη.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Παντως,ανεξαρτητα απο τα λεφτα,δεν λεει να προσγειωθεις ισραηλ για να πας ιορδανια και να μην διαθεσεις καποιο απο το χρονο σου για να πας στην ιερουσαλημ.

Αμαρτια που λενε και ολες η θρησκειες της πολης!!

Δεν ξερω αλλα εγω θα εκοβα κατι το οχι και τοσο απαραιτητο,για να δω αυτη την πολη.
Γιατι την ιερουσαλημ πρεπει απαραιτητα να τη δεις.
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
βοηθεια, που μπορω να βρω για τελος Αυγουστου (21-25) φτηνα εισιτηρια για Ισραηλ? ευχαριστω
Κι εγώ στο ίδιο περίπου δίλημμα ήμουν. Ήθελα να πάω Ιορδανία τώρα το καλοκαίρι, όμως όταν το αποφάσισα τα εισιτήρια για Αμμάν ήταν στο Θεό (πιο φθηνά βρήκα με Turkish 400κάτι). Για Ισραήλ αντίστοιχα βρήκα με πολύ καλές τιμές, αλλά επειδή δεν θέλω να υποστηρίξω το συγκεκριμένο κράτος δε νομίζω να κλείσω. Οπότε ή θα κάνω τη κουβαρντοσύνη και θα πάω κατευθείαν Αμμάν ή θα αφήσω το ταξίδι για άλλη φάση που θα βρω φθηνότερα εισιτήρια.

Ένα ωραίο άρθρο με προτάσεις που πέτυχα πάντως καθώς έψαχνα είναι αυτό.

Από εκεί και πέρα θα με ενδιέφερε και εμένα να ακούσω κι άλλες προτάσεις συνφορουμιτών για Ιορδανία. :D

Επίσης ξέρετε αν η Royal Jordanian βάζει τίποτα προσφορές από καιρό σε καιρό; Επειδή όποτε κοιτάω είναι ακριβά.
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Καλημέρα σας! Φετος εκανα πρωτοχρονια στην Ιορδανια, ξεκινησα να γραφω κ ιστορια αλλα την αφησα ημιτελη με τις διαφορες υποχρεωσεις... Πηγαμε για 8 μερες (ουσιαστικα 7 αν βγαλεις τα πηγαινε-ελα) και ειμασταν ψιλοχαλαρα μεν, οριακα δε. Περα απο αρχαιολογικους χωρους, ερημο και καστρα, οπως προειπωθηκε να πατε οπωσδηποτε Νεκρα Θαλασσα! Για οποιαδηποτε απορια ρωτηστε...τα χω σχετικα φρεσκα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
βοηθεια, που μπορω να βρω για τελος Αυγουστου (21-25) φτηνα εισιτηρια για Ισραηλ? ευχαριστω
Για τις μέρες που κοιτάς δεν έχει φτηνές πτήσεις (το φτηνότερο που βρήκα μέσω scyscanner είναι 382 με Turkish). Αν έχεις ευελιξία στις ημερομηνίες μου βγάζει λίγες μέρες μετά γύρω στα 230. Ψάξε λίγο στις μηχανές αναζήτησης. Βέβαια τις τιμές που είχα βρει εγώ ενάμιση μήνα πριν που είχα αρχίσει να το κοιτάω δεν θα τις βρεις.
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Παίδες ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Τελικά όπως το βλέπω θα πάμε μέσω Ισραήλ, θα δούμε μόνο το Τελ Αβίβ και θα πάμε μετά, για τις υπόλοιπες 5 ημέρες στην Ιορδανία. Το υπόλοιπο Ισραήλ θεωρώ ότι αξίζει να το επισκεφτούμε σε κάποιο άλλο ταξίδι στο μέλλον.
Τώρα, όσον αφορά τα σύνορα οι απόψεις διίστανται. Απ' ό,τι βλέπω και στο φόρουμ και από όσα ακούω γενικά κάποιοι είχαν πρόβλημα, άλλοι πάλι όχι. Η ταλαιπωρία είναι σίγουρη; Κι όσον αφορά τη βίζα; Ποιος μπορεί να με κατατοπίσει;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τώρα, όσον αφορά τα σύνορα οι απόψεις διίστανται. Απ' ό,τι βλέπω και στο φόρουμ και από όσα ακούω γενικά κάποιοι είχαν πρόβλημα, άλλοι πάλι όχι. Η ταλαιπωρία είναι σίγουρη; Κι όσον αφορά τη βίζα; Ποιος μπορεί να με κατατοπίσει;
Εμένα ένας φίλος μου Ιορδανοπαλαιστίνιος μου έχει πει ότι δύσκολα θα δημιουργηθεί ουσιαστικό πρόβλημα, αλλά ότι ενδέχεται να υπάρξει αρκετή καθυστέρηση με τις διατυπώσεις.
Μιλάω πάντα για τα σύνορα Ισραήλ-Ιορδανίας.

Για βίζα δεν έχω ιδέα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.708
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom