Ιορδανία Ιορδανια 1 εβδομάδα

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Καλησπέρα σε όλους σας!! Επέστρεψα απο την Ιορδανία πριν περίπου 1 εβδομάδα . Δεν θα γράψω ιστορία γιατί δεν το έχω με τον γραπτό λόγο!! Νιώθω υποχρεωμένος όμως να γράψω λίγα λόγια για αυτή την υπέροχη χώρα στην οποία πέρασα 1 υπέροχη εβδομάδα και έκανα ένα απο τα μεγαλύτερα μου όνειρα πραγματικότητα. Και αυτό λέγεται Πέτρα!! Ας πάρω τα πράγματα απο την αρχή όμως.... Στην Ιορδανία θα με φιλοξενούσε Ιορδανός φίλος που σπουδάζουμε μαζί Ελλάδα , αυτό απο μόνο του έκανε το ταξιδι ξεχωριστό για εμένα αφού θα έβλεπα πως πραγματικά ζουνε οι άνθρωποι εκεί. Στο σπίτι του έμεινα 3 βράδια και ήτανε μια μοναδική εμπειρία προσωπικα πάντα μιλώντας. Τρώγαμε στο πάτωμα με τα χέρια όλοι μαζί (οι άντρες) συνήθως απο ένα τεράστιο ταψί! Αυτό που μου έκανε τεράστια εντύπωση ήταν ότι δεν είδα ποτέ τις αδερφές του που ήταν στο ίδιο σπίτι με εμάς.
Όπως είχε πει και ο Γιώργος γενικά δεν την λές και φτηνή χώρα! Αλλά υπάρχουν πράγματα που είναι πραγματικά τσάμπα όπως οι πίτες που τρώνε όλοι μέρα! Τις αγοράζαμε με το κιλό 17 σεντ το κιλο! Όπως επίσης και τα παγωτά 15-20 σεντ έπαθα πλάκα άργησα να το ανακαλήψω αλλά όταν το ανακάληψα έτρωγα κάθε μέρα ! Οι αρχαιολογικοί χώροι πανάκριβοι!! Και με την ισοτιμία του ευρώ στον πάτο 50 Δηνάρια για την Πέτρα δηλαδή 70 ευρώ!! Αντε λες Πέτρα είναι.... 8 Δηνάρια για τον αρχαιολογικό χώρο τις Γέρασα δηλαδή 11 ευρώ!! Το ίδιο με τον Παρθενώνα δεν το λες... Για τους Ιορδανούς πολίτες σχεδών δωρεαν εισοδος στους αρχαιολογικους χώρους! Στην Πέτρα πληρώσανε 1 δηνάριο κάτι που προσωπικά το θεωρώ πολύ καλό για την χώρα! Οι άνθρωποι είναι φοβερά φιλόξενοι ! Και προσπαθούσαν πάντα να πληρώνουν αυτοί και εγώ τίποτα !! Ακόμα και άγνωστοι στο χωριό που μέναμε όταν με είδαν ήθελαν να με κεράσουνε κάτι!
Πολύ βρωμια!! Έπαθα πλάκα ! Πέρα απο το κέντρο του Αμμάν που είναι σχετικά καθαρό τα υπόλοιπα είναι τραγικά βρώμικα!! Ακόμη και στην Άκαμπα που πήγαμε θάλασσα τρώγανε και παρατάγανε τα πάντα στην άμμο ή τα πετάγανε στην θαλασσα!
Κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι ότι έχουνε κάτι μεταξύ ταξί και λεοφορείου κάτι που είναι παράνομο μεν αλλά η αστυνομία κάνει τα στραβά μάτια αφού οι χώρα δεν έχει μμμ για να εξυπηρετίσει τους πολίτες της. Όταν ήμουνα μικρός η μάνα μου έλεγε να μην μπένω σε αμάξια αγνώστων... ε στην Ιορδανία εκανα ακριβώς το αντίθετω! Όταν θέλαμε να πάμε απο το χωριό στη Γέρασα βρίσκαμε κάποιον που πήγαινε προς τα εκεί και μας έπερνε και εμάς με το αζημίωτο φυσικα μισό δυνάριο η συγκεκριμένη διαδρομή. Απο Γέρασα για Αμμάν 2μιση δυνάρια. Κάποιοι το κάνουνε για να πάρουνε κάτι αφου πάνε που πάνε προς τα εκεί και άλλοι το κάνουνε συνέχεια για να βγάλουνε το μεροκάματο. Εμάς πάντος μας βόλεψε πάρα πολύ αν και αρχικά μου φάνηκε περίεργο να κάνουμε οτοστόπ και να πληρώνουμε στην τελική όμως πληρώναμε τα ίδια με το λεοφωρείο και φτάναμε πολύ πιο νωρίς στον προορισμό μας.
Wadi rum έπαθα πλάκα!! Για να πώ την αλήθεια πρώτη φορά έβλεπα έρημο! Όμως ήταν απο τα πράγματα που ήτανε όπως τα έβλεπα στις φωτογραφίες , όταν πας σε ένα μέρος συνήθως απογοητεύεσαι γιατί δεν είναι έτσι όπως το είχες δει στις φώτο! Αυτό όμως ήταν ακόμη καλύτερο απο κοντά!! Δεν αξίζει όμως να διανυκτερευσεται εκεί αφού τα καταλύματα ήτανε πανάκριβα βρώμικα και ήτανε λες και θα κοιμόνουνα μέσα σε σάουνα!! Πήραμε τα μισά λευτα πίσω και φύγαμε !! Ο ουρανός το βράδυ απιστευτος αξίζει να μείνεται μέχρι να νυχτώσει και μετά να την κάνεται!
Για την Πέτρα ότι και να πώ είναι λίγο!! Το μόνο που θα πω είναι πως αν ποτέ βρεθείτε εκεί πηγαίνετε μεχρι το μοναστήρι !! Ξέρω είναι 950 σκαλία κάπου 45-60 λεπτά για να ανέβει κανείς όμως αν δεν ανέβεις μέχρι εκεί καλύτερα να μην πας στην Πέτρα!!!
Αυτά τα λίγα απο εμένα για αυτήν την απιστευτα όμορφη χώρα ! Ενδεικτικά τα εισιτηρια απο Θεσσαλονίκη για Αμμάν 77 ευρώ και απο Αμμάν για Λάρνακα 155 ευρώ πάντα μέσω Αθήνας. Σύνολο 232 ευρώ. Εκεί 1 εβδομάδα ξόδεψα 360 ευρώ απο τα οποία τα 60 για την βίζα και τα 70 για την Πέτρα. Σύνολο ταξιδίου 592 ευρώ και ήρθα και σπίτι μου ! Βέβαια αν δεν είχα φίλους εκεί το κόστος θα ήταν πολύ μεγαλύτερο!
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
καποιος να μου θυμίσει πως ανεβάζουμε φωτογραφίες να ανεβάσω μερικές???
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
καποιος να μου θυμίσει πως ανεβάζουμε φωτογραφίες να ανεβάσω μερικές???
Aν τις έχεις στον υπολογιστη σου απλά επιλέγεις ανέβασμα αρχείου και επιλέγεις από τους φακέλους σου ποιές φωτογραφίες θες. Είναι ο πιο απλός τρόπος.

Περιμένουμε και μη τσιγκουνευτείς στις φωτό. Θέλουμε Ιορδανία!
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
οκ το βράδυ θα ανεβάσω
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
και μερικές ακόμα! Θα βαρεθείτε και την φατσα μου :bleh:
DSC_1448.JPG
DSC_1455.JPG
DSC_1546.JPG
DSC_1620.JPG
 

Attachments

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μπράβο ρε Misha ωραίο ταξίδι έκανες. Πρέπει να το ευχαριστήθηκες.Οι φωτογραφίες σου από αυτά τα μοναδικά μέρη είναι εξαιρετικές.
Όντως δεν τσιγκουνεύτηκες να μας δείξεις πολλές:D
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
εχω ακόμα μερικές αλλά ακόμη να τις βάλω στο λαπτοπ.... το απογευματάκι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom