Ιράν Ιράν και κόστος ζωής...

doros

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Καλησπέρα!
Σχεδιάζω να ταξιδέψω στην Τεχεράνη περί τα μέσα του Γενάρη 2012 και μαζεύοντας διάφορες πληροφορίες για τη χώρα αρχίζω να χω κάποια ερωτήματα. Αν ξέρει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει θα είμαι κάτι παραπάνω από ευγνώμων.

Κατ' αρχήν θα με φιλοξενήσει μια οικογένεια που έχω επαφές με τα παιδιά τους μέσω φέισμπουκ. Είναι πρόβλημα αυτό, θα χω κάποιο πρόβλημα στο αεροδρόμιο? π.χ υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν κάποια κράτηση ξενοδοχείου? Θα χρειαστώ κάτι σαν πρόσκληση από την οικογένεια?

Αν διάβασα καλά μπορώ να βγάλω βίζα στο αεροδρόμιο κατά την άφιξη μου ή κάνω κάποιο λάθος? Επειδή τα ποστς είναι σχετικά παλιά ρωτάω μήπως έχει αλλάξει κάτι στο καθεστώς της βίζας.

Και άφησα για το τέλος το σημαντικότερο. Οι διάφορες πληροφορίες που έχω από δύο άτομα που έχω ρωτήσει και είναι από Ιράν μου παν ότι ετοιμάσου να χαλάσεις πολλά πολλά χρήματα!!! Είχα την εντύπωση ότι η ζωή εκεί είναι σχετικά φτηνή , όχι σαν Ινδία αλλά τουλάχιστον να παλεύεται από έναν 'Ελληνα... Το παιδί που ανήκει στην οικογένεια που θα με φιλοξενήσει ούτε λίγο ούτε πολύ μου πε ότι για 10 μέρες διαμονής μπορεί να χρειαστώ και 2000-3000$!!!!!!! Εγώ όπως ήταν φυσικό έπαθα σοκ και άρχισα να ρωτώ ενδεικτικές τιμές με τα πολλά πολλά αφού διαμονή δε θα πληρώσω, φαγητό θα τρώω μέσα, μέχρι και καφέ κανόνισα να πίνω μέσα μου πε ότι για μια βδομάδα στην ξεφτίλα θα χρειαστώ 700$!!! Και πάλι πάρα πολλά...
Ξέρει κανείς να με ενημερώσει για το κόστος ζωής??? Μου φαίνεται αδιανόητο να ναι τόσο ακριβά...

Αυτά προς το παρόν...
Ευχαριστώ προκαταβολικά... :)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Domestic Beer (0.5 liter draught) 2.77 $
Imported Beer (0.33 liter bottle) 4.48 $

μουαχαχαχαχαχα
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ρωτα τον fitziano, τα 'χει προσφατα...
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Να σε ρωτήσω κάτι? Τα παιδιά που θα σε φιλοξενήσουν τα ξέρεις από το fb και μόνο? Είναι δυνατόν να σου λένε ότι χρειάζεσαι τόσα πολλά χρήματα??
Μήπως θέλουν να στα φάνε?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.944
Να σε ρωτήσω κάτι? Τα παιδιά που θα σε φιλοξενήσουν τα ξέρεις από το fb και μόνο? Είναι δυνατόν να σου λένε ότι χρειάζεσαι τόσα πολλά χρήματα??
Μήπως θέλουν να στα φάνε?

Οι 2 ξανθιές τηλεπάθεια! :bleh:
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ... μήπως σε περιμένουν φορτωμένο ντόλαρς για κάποιο λόγο?
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
η για να μην ειμαστε κακοβουλοι μπορει να ειναι πλουσιοι ιρανοι και να σε τρεχουν στα ακριβα επειδη ετσι εχουν μαθει....

φιλος απο το ιραν με καποτε μεγαλη οικονομικη ανεση, απο καλη οικογενεια, μου ελεγε οτι π.χ οταν ειχε φιλοξενουμενους για αλκοολ πηγαιναν σε πανακριβα δυτικα ξενοδοχεια και γενικα ξοδευε οταν ειχε..

παντως και εγς θα ημουν επιφυλακτικη εφοσον δε γνωριζω καποιον και λογω φτηνου κοστους ξενοδοχειων δε ξερω αν θα εμενα στο σπιτι, για να εχω και την ανεξαρτησια μου φυσικα.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Οι 2 ξανθιές τηλεπάθεια! :bleh:
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ... μήπως σε περιμένουν φορτωμένο ντόλαρς για κάποιο λόγο?
Εμ, πολύ (ξανθιά) σκέψη θέλει, να υποψιαστείς ότι κάτι παίζει εδώ?
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
η για να μην ειμαστε κακοβουλοι μπορει να ειναι πλουσιοι ιρανοι και να σε τρεχουν στα ακριβα επειδη ετσι εχουν μαθει....

φιλος απο το ιραν με καποτε μεγαλη οικονομικη ανεση, απο καλη οικογενεια, μου ελεγε οτι π.χ οταν ειχε φιλοξενουμενους για αλκοολ πηγαιναν σε πανακριβα δυτικα ξενοδοχεια και γενικα ξοδευε οταν ειχε..

.
Ναι βρε ψαράκι, αλλά πόσο να χαλάσεις πια κάθε μέρα? Αν θες 2000-3000 για 10 μέρες πάει να πει πως θα χαλάς 200-300 ευρώ την μέρα! Πως θα γίνει αυτό, αν εξαιρέσεις τα εισητήρια -αφού μιλάμε για αυτά που θα χρειαστεί εκεί- και εφόσον θα φιλοξενηθεί κιόλας και δεν θα πληρώσει διαμονή?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παντως εμενα πολυ καλος Ιρανος φιλος μεγαλωμενος στην Νορβηγια και κατοικος Βουδαπεστης, δεν μου 'χει πει για τετοιες τιμες. Σε αντιθεση με τη Νορβηγια που μου αναφερει συνεχεια για την ακριβη ζωη της για εναν Ελληνα. Αυτος βεβαια εχει να παει και κατι χρονια στο Ιραν αφου ειναι εξοριστος αλλα δεν νομιζω να ανεβηκαν ξαφνικα οι τιμες τοσο πολυ...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Κατ' αρχήν θα με φιλοξενήσει μια οικογένεια που έχω επαφές με τα παιδιά τους μέσω φέισμπουκ. Είναι πρόβλημα αυτό, θα χω κάποιο πρόβλημα στο αεροδρόμιο? π.χ υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν κάποια κράτηση ξενοδοχείου? Θα χρειαστώ κάτι σαν πρόσκληση από την οικογένεια?

Αν διάβασα καλά μπορώ να βγάλω βίζα στο αεροδρόμιο κατά την άφιξη μου ή κάνω κάποιο λάθος? Επειδή τα ποστς είναι σχετικά παλιά ρωτάω μήπως έχει αλλάξει κάτι στο καθεστώς της βίζας.
Αν βγάλεις βίζα στο αεροδρόμιο, στο χαρτί που θα συμπληρώσεις αυτό που θα σου ζητήσουν είναι ποιόν γνωρίζεις στο Ιράν. Οπότε απλά θα βάλεις τα στοιχεία της οικογένειας που θα σε φιλοξενήσει.
Έχε υπ' όψη σου ότι η βίζα on arrival ισχύει για δύο εβδομάδες ενώ αν την βγάλεις από εδώ ισχύει για ένα μήνα.
Από το αεροπλάνο ήμουν ο μοναδικός ο οποίος δεν είχε τη βίζα έτοιμη και έκαναν περίπου ένα 20λεπτο να τη βγάλουν οπότε καλύτερα να την έχεις έτοιμη από εδώ. Αν δεν προλαβαίνεις δε θα έχεις πρόβλημα απλά στο λέω για να είσαι πιο σίγουρος.

Και άφησα για το τέλος το σημαντικότερο. Οι διάφορες πληροφορίες που έχω από δύο άτομα που έχω ρωτήσει και είναι από Ιράν μου παν ότι ετοιμάσου να χαλάσεις πολλά πολλά χρήματα!!! Είχα την εντύπωση ότι η ζωή εκεί είναι σχετικά φτηνή , όχι σαν Ινδία αλλά τουλάχιστον να παλεύεται από έναν 'Ελληνα... Το παιδί που ανήκει στην οικογένεια που θα με φιλοξενήσει ούτε λίγο ούτε πολύ μου πε ότι για 10 μέρες διαμονής μπορεί να χρειαστώ και 2000-3000$!!!!!!! Εγώ όπως ήταν φυσικό έπαθα σοκ και άρχισα να ρωτώ ενδεικτικές τιμές με τα πολλά πολλά αφού διαμονή δε θα πληρώσω, φαγητό θα τρώω μέσα, μέχρι και καφέ κανόνισα να πίνω μέσα μου πε ότι για μια βδομάδα στην ξεφτίλα θα χρειαστώ 700$!!! Και πάλι πάρα πολλά...
Ξέρει κανείς να με ενημερώσει για το κόστος ζωής??? Μου φαίνεται αδιανόητο να ναι τόσο ακριβά...
Ναι σιγά μη θέλεις και κάνα εκατομμύριο.
Αν και είναι αλήθεια ότι έχουν πρόβλημα με τον πληθωρισμό και οι τιμές ανεβαίνουν χρόνο με το χρόνο για μας είναι ακόμη φτηνά.
Εγώ χαλούσα περίπου 50$ τη μέρα (όλα μέσα) με δύο φορές τη μέρα φαγητό σε απλό εστιατόριο και διαμονή σε τσίπικο ξενοδοχείο.
Λογικά σε κόβω για βόρεια Τεχεράνη όπου οι τιμές είναι λίγο πιο τσιμπημένες σε σχέση με το υπόλοιπο Ιράν σιγά μη χρειαστείς 2 ή 3 χιλιάδες. Για καλό εστιατόριο στη βόρεια Τεχεράνη έδωσα περίπου 25$
Τέλος ελπίζω να ξέρεις ότι οι "δυτικές" κάρτες δεν δουλεύουν οπότε πρέπει να έχεις όλα τα χρήματα σε μετρητά. Κατά προτίμηση κράτα μεγάλα χαρτονομίσματα σε καλή κατάσταση (50/100?/100$)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom