Ιρλανδία Ιρλανδία - Πληροφορίες

bianca

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πακιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή
Έκλεισα εισιτήρια για δουβλίνο 04/01 - 10/01.
Η αρχική σκέψη ήταν να μείνουμε 4 βράδια στο Δουβλίνο και 2 στο Μπέλφαστ.
Βλέποντας όμως πόσο όμορφο νησί είναι η ιρλανδία δεν μπορούμε να μη βάλουμε και κάποια άλλα μέρη στο πρόγραμμα. Ότι προλαβαίνουμε δηλαδή.
Οι μέρες είναι πολύ λίγες και δυστυχώς δεν μπορούν να γίνουν περισσότερες λόγω έλλειψης χρόνου και χρημάτων. Οπότε αυτό που βλέπω να γίνεται είναι 3 βράδια Δουβλίνο, 1 σε κάποια πιο μικρή πόλη και 2 στο Μπέλφαστ. Το θέμα είναι ποια θα είναι η 3η πόλη.
Εσείς ποια θα μου προτείνατε?

Πολύ ελκυστική μου φαίνεται η ιδέα του Galway, απ'όπου θα μπορέσουμε να πάμε και στο cliffs of moher. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα το επιτρέπει ο καιρός.

Επίσης θα ήθελα να πηγαίναμε στο the giant's causeway στη Β. Ιρλανδία αλλά απ'ότι έχω καταλάβει δεν υπάρχουν δρομολόγια λεωφορείου τα σαββατοκύριακα και όπως υπολογίζω στο Μπέλφαστ θα είμαστε για ένα σαββατοκύριακο. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι άλλο να με ενημερώσει.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Γιατί να μείνετε 2 βράδυα στο Μπέλφαστ?

Στο Δουβλίνο, στο κεντρικό γραφείο τουρισμού, μπορείτε να βρείτε ό,τι πληροφορία θέλετε για οποιοδήποτε μέρος της Ιρλανδίας. Επίσης, εκεί μπορείτε να κλείσετε ένα πολύ συμφέρον (οικονομικό) πρόγραμμα 5 ή 7 ημερών με το hop on - hop off πράσινο λεωφορείο που κάνει το γύρο της χώρας, έχει διαν/σεις σε guesthouses ή homestays (αλλά μπορείτε να μείνετε και σε καλύτερα καταλύματα αν θέλετε - με σχετική επιβάρυνση) και διανυκτερεύει (αν θυμάμαι καλά) έξω απ' το Cork (επίσκεψη στο αποστακτήριο του Jameson), στο Killarney (αξίζει η επίσκεψη οπωσδήποτε), στο Galway, σ' ένα μικρό μέρος κοντά στους βράχους Moher (must), επισκέπτεται το giant's causeway (must επίσης), μια διαν/ση στη Β. Ιρλανδία, επίσκεψη στο Μπέλφαστ και επιστροφή στο Δουβλίνο. Για τις μέρες που διαθέτετε είναι ό,τι καλύτερο και όχι κάτι κουραστικό.
 

bianca

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πακιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή
Λέγαμε για 2 βράδια μπας και προλάβουμε να δούμε και τίποτα από Β.Ιρλανδία αφού η πτήση της επιστροφής είναι πρωινή.

Το πρόγραμμα που προτείνεις φαίνεται πολύ ενδιαφέρον αλλά συνήθως αποφεύγω τις τόσο οργανωμένες εκδρομές. Πες με ξεροκέφαλη αλλά προτιμώ να χαθώ μόνη μου απ'το να έχω ένα λεωφορείο να με παραλαμβάνει, να με πάει επισκέψεις και να με γυρνάει πίσω.
Τώρα σε περίπτωση που θα αποφασίσουμε να πάμε στο giant's causeway, μάλλον θα χρειαστεί να κλείσουμε κάποια οργανωμένη μονοήμερη απ'το Μπέλφαστ.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και φτάνοντας θα φροντίσω να βρω το γραφείο τουρισμού
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ίσως δεν το κατάλαβες, το λεωφορείο αυτό κάνει το γύρο της Ιρλανδίας (με στάσεις σαν τουριστικό), δε σε γυρνάει πίσω. Είναι σα να είσαι με ΙΧ και σταματάς στα ενδιαφέροντα σημεία μιας διαδρομής. Και το βράδυ διανυκτερεύει σε συγκεκριμένα μέρη. Για να καταλάβεις, εμείς το χρησιμοποιήσαμε σα μεταφορικό μέσο απλά (αντί να νοικιάσουμε αυτοκίνητο). Και γυρίσαμε τη χώρα σε 12 μέρες και όχι σε 5. Κάνει δρομολόγια και περνάει από συγκεκριμένα μέρη, μέρες και ώρες. Έτσι, αντί να μείνεις π.χ. στο Killarney ένα βράδυ και να φύγεις την επομένη, μπορείς να μείνεις 3, να γυρίσεις όπου θες στην περιοχή και μετά να πάρεις το άλλο που θα περάσει από κει, με άλλους επιβάτες φυσικά. Γι αυτό το λένε hop on - hop off (όπως τα κόκκινα διώροφα τουριστικά λεωφορεία που υπάρχουν σε διάφορες πόλεις).
 

bianca

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πακιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή
Ωραία, τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Θα το ψάξω αν είναι. Ξέρεις πως ακριβώς λέγεται ή που μπορώ να βρω τα δρομολόγια του online?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ευχαριστώ πάρα πόλυ!
Ευχαριστώ λέμε με το κουμπάκι! :D Νά'σαι καλά, χαίρομαι που βοήθησα, θα περάσετε καλά, η Ιρλανδία είναι πολύ όμορφη χώρα και έχει μια μαγεία διαφορετική. Άφησε τις αισθήσεις σου να δεχθούν τις "δονήσεις" και μη ξαφνιαστείς αν, περπατώντας στο δάσος, σου φανεί ότι είδες κάποιο ξωτικό! :)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
babaduma μου ανοιξες την ορεξη..........
βρε λες???? :roll::roll:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
babaduma μου ανοιξες την ορεξη..........
βρε λες???? :roll::roll:
Αν λέω λέει! Πάρε και τη dim_kyr μαζί σου, στον παράδεισο θα την πάς! :haha:

Α, και πού'σαι bianca? Μια και τό'φερ' η κουβέντα, μην τυχόν και δεν επισκεφτείτε στο Δουβλίνο το εργοστάσιο-μουσείο της Guinness και το εστιατόριο μέσα σ' αυτό!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αν λέω λέει! Πάρε και τη dim_kyr μαζί σου, στον παράδεισο θα την πάς! :haha:

Α, και πού'σαι bianca? Μια και τό'φερ' η κουβέντα, μην τυχόν και δεν επισκεφτείτε στο Δουβλίνο το εργοστάσιο-μουσείο της Guinness και το εστιατόριο μέσα σ' αυτό!
Θεε μου !!! Guinness!!! Θεε μου.... νομιζω εφυγααααααα....
(για να δουμε θα τον πεισω τον συνταξιδιωτη??):haha:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Θεε μου !!! Guinness!!! Θεε μου.... νομιζω εφυγααααααα....
(για να δουμε θα τον πεισω τον συνταξιδιωτη??):haha:
Και να σκεφτείς ότι η Guinness (που εμείς θεωρούμε "θεά" και είναι πρώτη στις εξαγωγές - λόγω διαφήμισης) δεν είναι η καλύτερη μπύρα τους (δεν το λέω εγώ μόνο, το λένε και οι ίδιοι οι Ιρλανδοί και τα νούμερα στην εγχώρια κατανάλωση)!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom