Ιρλανδία Ιρλανδια-Δουβλινο

Dominic

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν ισχυει αυτο που λενε πως το δουβλινο ειναι ακριβη πολη?
σκεφτομαι να παω διακοπες με την κοπελα μου τον Μαιο και απλα ηθελα να ξερω ποσα περιπου χρηματα να υπολογιζω

αν επισεις ξερετε καποια αεροπορικη(σκεφτομουν να παω μεσο Αγγλιας με την Ryanair,αλλα δεν την εχω ξαναπαρει) η καποιο ξενοδοχειο να προτεινετε θα ηταν πραγματικα ευπροσδεκτο

ευχαριστω καλη χρονια σε ολους σας
 

pierikos

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνω
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!
Γεια σου φίλε,

καλή χρονιά με υγεία και χρήματα για να μπορούμε να ταξιδεύουμε ;)

φτηνή δεν τη λες! Αλλά υπάρχουν λύσεις για να περάσετε αξιοπρεπώς και ωραία.
Εγώ είχα πάει 16-20 Μαΐου και ξόδεψα συνολικά 800 ευρώ, περιλαμβάνοντας όμως 250 για αεροπορικά και 4 βράδια διαμονή (χωρίς πρωινό, 3 αστέρων, δίκλινο/ άτομο), 100 ευρώ εισιτήριο του τελικού του γιουρόπα λιγκ, 150 ευρώ για σουβενίρ από το ματς, δώρα και αφορολόγητα. Τα υπόλοιπα λοιπόν, ήτοι 300 ευρώ τα ξόδεψα σε εισόδους μουσείων-αξιοθεάτων, μπύρες (πολλές), φαγητό (ενισχυμένα πρωινά, 10-12 ευρώ/ ημέρα, fish n chips 12 ευρώ, καλό γεύμα σε παμπ 12-15 ευρώ.
Στα θετικά, το γεγονός ότι μπορείς να γυρίσεις την πόλη με τα πόδια και βέβαια το ότι έχει ευρώ.

Εγώ είχα πάει με Easyjet Θεσσαλονίκη-Μιλάνο, Air Lingus Μιλάνο-Δουβλίνο και γύρισα με Ryanair Δουβλίνο-Λονδίνο-Θεσσαλονίκη
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πολλά εστιατόρια προσφέρουν "early bird menu" με καλή ποιότητα και χαμηλή τιμή (10-20 ευρώ/ατομο 2-3 πιάτα). Για οικονομική διαμονή μπορείς να κοιτάξεις και για bed & breakfast αντί για ξενοδοχείο. Με swiss το εισητήριο μέσω Ζυριχης ήταν περίπου 200 ευρώ/άτομο τον Ιούνιο και ήταν το φθηνότερο που βρήκα γιατί και η easyjet ήταν πολύ ακριβή (μέσω Λονδίνου). Δες και αυτό που προτίνει ο pierikos για Μιλάνο. Πάντως και η air lingus εβγαινε αρκετά ακριβά.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.588
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Γενικά είναι ένα 20% ακριβότερα από ότι στην Ελλάδα. Υπολόγιζε 150 ευρώ ανά ημέρα το ζευγάρι εκτός τα αεροπορικά και τις αγορές : ξενοδοχείο 3* με πρωινό, ένα καλό γεύμα, ένα πρόχειρο, καφές, ποτό σε μπαρ. Εγώ είχα μείνει στο Abbey hotel (πολύ κεντρικό με χορταστικότατο πρωινό) και ταξίδεψα με την Air Lingus κατ’ ευθείαν από Αθήνα. Αν θέλεις τη γνώμη μου το Δουβλίνο σαν πόλη δεν προσφέρεται για διακοπές όπως σκέφτεσαι αλλά για μια σύντομη επίσκεψη δύο-τριών ημερών.
 

Dominic

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,ερχομαι μετα απο 1 μηνα με νεα σχεδια,βαση οτι εχω διαβασει εδω μεσα

σκοπευω εν κατακλειδη να κανω ενα ταξιδι 22 Απριλιου με 26 Απριλιου σπαταλοντας 22-23-24 Δουβλινο 25-26 Μπελφαστ,πιστευετε αξιζει ή να μεινω μονο Δουβλινο? και ισως να μειωσω κατα μια μερα το ταξιδι μου προκειμενου να εξοικονομησω καποια χρηματα?

κατα δευτερον σκεφτομουν τι θα με συμφερε περισσοτερο να ταξιδεψω Αθηνα/Δουβλινο,Αθηνα/Ζυριχη/Δουβλινο ή Αθηνα/λονδινο/Δουβλινο??
ή πιθανοτατα καποια αλλη διαδρομη? καθαρα για λογους οικονομικους και οχι χρονου.

ευχαριστω εκ των προταιρων
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,ερχομαι μετα απο 1 μηνα με νεα σχεδια,βαση οτι εχω διαβασει εδω μεσα

σκοπευω εν κατακλειδη να κανω ενα ταξιδι 22 Απριλιου με 26 Απριλιου σπαταλοντας 22-23-24 Δουβλινο 25-26 Μπελφαστ,πιστευετε αξιζει ή να μεινω μονο Δουβλινο? και ισως να μειωσω κατα μια μερα το ταξιδι μου προκειμενου να εξοικονομησω καποια χρηματα?

κατα δευτερον σκεφτομουν τι θα με συμφερε περισσοτερο να ταξιδεψω Αθηνα/Δουβλινο,Αθηνα/Ζυριχη/Δουβλινο ή Αθηνα/λονδινο/Δουβλινο??
ή πιθανοτατα καποια αλλη διαδρομη? καθαρα για λογους οικονομικους και οχι χρονου.

ευχαριστω εκ των προταιρων

Το Belfast μου άρεσε πολύ, είναι 2 ώρες με το τρένο από Δουβλίνο. Αλλά κατά τη γνώμη μου αξίζει να πας βόρεια μόνο αν κάνεις και εκδρομή προς giant's causeway και γύρω (δες την ιστορία μου για λεπτομέρειες: Ίσως το καλύτερο ταξίδι μου μέχρι σήμερα... Ιρλανδία...). Οπότε δε σε παίρνει να αφαιρέσεις μία μέρα.
Εγώ ταξίδεψα μέσω Ζυρίχης με swissair και κόστιζε 200 το εισητήριο τον ιούνιο. Ψάξτο και δες μήπως έχει φθηνότερα εισητήρια απευθείας ή μέσω Λονδίνου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom