Ισλανδία Ισλανδία Αυγουστιάτικα!

kath_1983

Member
Μηνύματα
31
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ
Καλησπέρα σε όλους

Ένας έρωτας γεννήθηκε ... Ισλανδία!!!!
Κλείσαμε 12-21 Αυγούστου με Lufthansa με 530 ευρώ το άτομο με στάση περίπου 17 ώρες(και πήγαινε και έλα αυτό) στο Dusseldorf για Ισλανδία!

Ήθελα να ρωτήσω όσους ξέρουν έχω βρει κάποια ημερήσια tour στο
Bus Tour Company: Excellent Iceland Day Tours And Guided Bus Tours

Τα tours που με ενδιαφέρουν είναι 6 και ξεκινάνε οι τιμές από 50 -150 ευρω το ένα ανά άτομο.
Συμφέρει να κλείσω από κει από τώρα η αν πάω εκεί μπορώ να βρω και περισσότερες προσφορές για tours?
απλά ανησυχώ μην πάμε εκεί και επειδή είναι αρκετά τουριστική περίοδος δε βρίσκουμε τίποτα σε φυσιολογικές τιμές?
Από την άλλη μου φαίνεται νωρίς από τώρα πρώτου πάμε εκεί να κλείνω τα tours...δε ξέρω..
Θα κάνουμε όλο το νότιο μέρος, δυστυχώς βόρια δεν προλαβαίνουμε και δε μας φτάνουν τα χρήματα... άλλη φορά... Επίσης χάνουμε και το σέλας αλλά μόνο τότε έχουμε άδεια από Σεπτέμβριο δε ξέρω καν αν θα έχουμε και δουλειά έτσι όπως πάμε οπότε είπαμε ας το κάνουμε τώρα που μπορούμε..

Επίσης καμιά πρόταση και για το Dusseldorf που και πήγαινε και έλα έχουμε 17 ώρες ελεύθερες τι θα προλαβαίναμε να δούμε εκεί?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aν σε ενδιαφέρει μόνο ο νότος, μπορείς να αγοράσεις το Beautiful South Passport που ξεκινά από 19900ΙSK (~120e) το άτομο για 3 ημέρες με το οποίο μπορείς να επισκεφτείς με λεωφορείο το νότο μέχρι τη Jokulsarlon και το Golden Circle.

Θα χρειαστείς μια διανυκτέρευση στο Skaftafell, ώστε την άλλη μέρα να δεις την Jokulsarlon, να επιστρέψεις Ρέυκιαβικ και την τρίτη ημέρα να κάνεις με το ίδιο πάσο το Golden Circle.

Βeautiful South Passport
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εύγε για την απόφασή σας. Απλά .... γιατί δεν νοικιάζετε αμάξι; Η οδήγηση είναι εύκολη εκεί. θα απολαύσετε με το ραχάτι σας τη διαδρομή, σταματάτε όπου θέλετε και σε 9 μέρες μπορείτε να δείτε περισσότερα από το Νότο μόνο
 

kath_1983

Member
Μηνύματα
31
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ
Σε ευχαριστω πολυ θα το μελετησω φαινεται οτι αυτο συμφερει περισσοτερο
 

kath_1983

Member
Μηνύματα
31
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ
Το σκεφτηκα και αυτο αλλα επειδη αν ειναι θα οδηγαω εγω ψιλοφοβαμαι.. τετοια εποχη θα εχει παγους στους δρομους η μπα??? οδηγανε οπως εμεις απο οτι ειδα αριστερα.. ποσο παει περιπου ενα απλο αμαξι για 7 μερες πανω κατω?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ενδεικτικά στην ιστοσελίδα του πρακτορείου που πήγαμε εμείς, προσφέρει ένα πακέτο με self catering cottage που σημαίνει ότι μπορείτε να κάνετε οικονομία στο φαγητό μαγειρεύοντας εντός
http://http://www.farmholidays.is/Tours/selfdrive-summer/self-catering-holidays
8 μέρες 7 νύχτες 990 ευρώ/άτομο για 2 άτομα στην οικονομικότερη κατηγορία αυτοκινήτου και βλέπετε νότο, δυτικές ακτές και βορρά
Υποθέτω ανάλογες προσφορές υπάρχουν και αλλού κι εννοείται ότι πρόγραμμα μπορείτε να το διαμορφώσετε εσείς.
Ειδικά στην Ισλανδία είμαι κάθετος, αμάξι και πάλι αμάξι. Τα ωραία είναι και στη διαδρομή, κρίμα να τα βλέπετε από το παράθυρο ενός λεωφορείου
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Το σκεφτηκα και αυτο αλλα επειδη αν ειναι θα οδηγαω εγω ψιλοφοβαμαι.. τετοια εποχη θα εχει παγους στους δρομους η μπα??? οδηγανε οπως εμεις απο οτι ειδα αριστερα.. ποσο παει περιπου ενα απλο αμαξι για 7 μερες πανω κατω?
Αν οδηγάς στην Ελλάδα η Ισλανδία θα σου φανεί εύκολη, δεν είναι και δαιδαλώδης για να χαθείς και η οδηγική συμπεριφορά των ισλανδών αρκετά συντηρητική
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Hydronetta δεν τα βλέπεις όλα από το παράθυρο ενός λεωφορείου.

Τα συγκεκριμένα δρομολόγια απευθύνονται και σε τουρίστες γι' αυτό το πρόγραμμα τους περιλαμβάνει πολλές στάσεις και πολλές φορές ικανοποιητικού χρόνου ώστε να θαυμάσεις το εκάστοτε αξιοθέατο πχ το δρομολόγιο Skaftafell-Jokulsarlon-Skaftafell περιλαμβάνει 2 ώρες στάση για να δεις τη λίμνη χρόνο περισσότερο από αρκετό.

Συν ότι βρίσκεις την ευκαιρία να γνωρίσεις και απλούς Ισλανδούς και Ισλανδέζες που παίρνουν το λεωφορείο για να πάνε στην πρωτεύουσα ή για να επιστρέψουν στα χωριά τους, κάτι που δε θα βιώσεις γυρίζοντας το νησί με το δικό σου αυτοκίνητο.

Τέλος, το κόστος είναι πολύ μικρότερο απ' το να νοικιάσεις αυτοκίνητο και να σου κλείσουν μαζί διαμονή πακέτο, τουλάχιστον αυτό βλέπω όταν ακούω για ποσά των 1000 ευρώ για 8 ημέρες.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Hydronetta δεν τα βλέπεις όλα από το παράθυρο ενός λεωφορείου. Τα συγκεκριμένα δρομολόγια απευθύνονται και σε τουρίστες γι' αυτό το πρόγραμμα τους περιλαμβάνει πολλές στάσεις και πολλές φορές ικανοποιητικού χρόνου ώστε να θαυμάσεις το εκάστοτε αξιοθέατο. Συν ότι βρίσκεις την ευκαιρία να γνωρίσεις και απλούς Ισλανδούς και Ισλανδέζες που παίρνουν το λεωφορείο για να πάνε στην πρωτεύουσα ή για να επιστρέψουν στα χωριά τους. Τέλος, το κόστος είναι πολύ μικρότερο από αυτό του αυτοκινήτου.
Τα γνωρίζω αυτά που γράφεις από παλιά (BSI ξέρεις) αλλά θα παραμείνω αμετακίνητος στη χρήση αυτοκινήτου. Μπορεί να γίνονται στάσεις στα λεωφορεία αλλά την ευελιξία και το χρόνο που σου προσφέρει το αμάξι δεν στη προσφέρει το λεωφορείο.
Γενικά είμαι της νοοτροπίας ότι μπορώ να θυσιάσω στη διαμονή και τη διατροφή αλλά με τίποτα στη μετακίνηση όταν μου παρέχει την απόλυτη ελευθερία να πάω όπου θέλω, ότι ώρα και για όσο θέλω (κι εκεί δεν λυπάμαι το κόστος)
 

Steli0s

Member
Μηνύματα
57
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ, Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φαρόε
Η γνωμη μου ειναι πως πρεπει να νοικιασεις αμαξι , η Ισλανδια εχει υπεροχες εικονες που θα σε συγκλονισουν και για τις απολαυσεις θα πρεπει να σταματας οποτε εσυ το κρινεις και οχι οποτε το κρινει το προγραμμα της εκδρομης .

Η οδηγηση επιπλεον στην Ισλανδια ειναι πανευκολη , οι ισλανδοι ειναι πολυ συντηρητικοι οι δρομοι ειναι διπλης κατευθυνσης με μια λωριδα κυκλοφοριας

Αν πας στο νοτιο κομματι περα απο το Skaftafell, Jokulsarlon μην παραλειψεις να επισκευτεις το νησακι Vestmannaey
 

kath_1983

Member
Μηνύματα
31
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ
Σας ευχαριστω πολυ όλους εχω αρκετες μερες να ψαξω αναλυτικα και τα 2 ενδεχομενα που μου ειπατε και να δω που θα καταληξω.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Διάβασε τις 2 ταξιδιωτικές ιστορίες και εκείνη που υπάρχει σε εξέλιξη για να πάρεις ιδέες.
Είμαστε στη διάθεσή σου για κάθε βοήθεια
Κάνε τα λογιστικά σου και επέλεξε αυτό που σε συμφέρει και σε καλύπτει από πλευράς ταξιδιωτικών ενδιαφερόντων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom