Ισλανδία Ισλανδία Πρόγραμμα

kikitsa'85

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα σας!!
Είμαι καινούργια στο φόρουμ και ήθελα κάποιες πληροφορίες απο εσας που ηδη γνωριζεται!!
To όνειρο μου ηταν παντα να κανω αυτο το ταξίδι και να δω φάλαινες και πιο συγκεκριμένα φάλαινες ορκες!!!
στις 13 οκτωβριου πεταμε για reykjevik.
Το σχέδιο μας ειναι να πάμε για whales watching(αν αυτο ειναι εφικτό) να δούμε το σέλας να πάμε blue lagoon, καταρράκτες, και ηφαίστεια!!!
είναι εφικτό να τα δούμε ολα αυτα σε 5 μέρες?
Χρειάζεται να νοικιάσουμε αυτοκίνητο?
Υπάρχει κάτι που δεν πρέπει να χάσουμε?
Γνωρίζεται πως είναι ο καιρος εκεί τον οκτώβριο?

Ευχαριστώ πολυ!!!!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλησπέρα και καλώς ήρθες, Κική!
Πρώτον, συγχαρητήρια για την επιλογή σου, θα σου μείνει αξέχαστη η Ισλανδία! :)
Τώρα, πέντε μέρες δεν είναι ακριβώς αρκετές, αλλά με καλό σχέδιο θα δεις αρκετά. Σε πρώτη φάση, ρίξε μια ματιά στις ήδη υπάρχουσες ιστορίες από εκεί, θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
Αυτοκίνητο πρέπει να νοικιάσετε κατά τη γνώμη μου, αλλά υπάρχουν πολλά που πρέπει να έχετε κατά νου. Καιρός, οδική κατάσταση, πιθανότητες εμφάνισης του σέλαος και να διαλέξετε μεταξύ των πάρα πολλών επιλογών του τι θα δείτε.
Επαναλαμβάνω, κατά τη γνώμη μου διάβασε τις ιστορίες από τα προηγούμενα ταξίδια όσως πήγαμε εκεί, και εδώ είμαστε για απορίες. ;)
 

kikitsa'85

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα και καλώς ήρθες, Κική!
Πρώτον, συγχαρητήρια για την επιλογή σου, θα σου μείνει αξέχαστη η Ισλανδία! :)
Τώρα, πέντε μέρες δεν είναι ακριβώς αρκετές, αλλά με καλό σχέδιο θα δεις αρκετά. Σε πρώτη φάση, ρίξε μια ματιά στις ήδη υπάρχουσες ιστορίες από εκεί, θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
Αυτοκίνητο πρέπει να νοικιάσετε κατά τη γνώμη μου, αλλά υπάρχουν πολλά που πρέπει να έχετε κατά νου. Καιρός, οδική κατάσταση, πιθανότητες εμφάνισης του σέλαος και να διαλέξετε μεταξύ των πάρα πολλών επιλογών του τι θα δείτε.
Επαναλαμβάνω, κατά τη γνώμη μου διάβασε τις ιστορίες από τα προηγούμενα ταξίδια όσως πήγαμε εκεί, και εδώ είμαστε για απορίες. ;)[
KonstantinosAlena
Ευχαριστω για την απαντηση!!!
 
Last edited by a moderator:

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
καλημερα, να σου πω κι εγω οτι σε 5 μερες προλαβαινεις αρκετα για πρωτη γευση. Εμεις καναμε κατι αντιστοιχο (5-6 μερες) αλλά τον ιουλιο. Που σημαίνει σχεδον καθόλου νύχτα, οπότε προλαβαίνεις να βλέπεις πολλά ή όσα αντέχεις για να το πω πιο σωστά.
Αυτοκίνητο το θεωρώ απαραίτητο. Εμεις στη high season που πήγαμε, δεν είχαμε κλείσει και μόλις φτάσαμε (αεροδρόμιο) δεν είχαν να μας εξυπηρετήσουν. Το μεσημέρι της επόμενης βρήκαμε. Αλλά χάσαμε χρόνο.
Εκτός από τη blue lagoon που πάλι μας είπαν οτι έπρεπε να έχουμε κλείσει(!) υπάρχουν πολλές lagoons ίσως και καλύτερες και σίγουρα πολύ πιο φθηνές. Πάντως πρέπει να περάσεις οπωσδήποτε.
Η εποχή που διάλεξες θα σε δυσκολέψει ίσως ως προς τον καιρό που θα εχει αγριέψει και ως προς τις ώρες σκοταδιού, αλλά δεν ειναι high season, οπότε ισως μπορείς χωρίς να έχεις κλείσει δραστηριότητες να τις πετύχεις πιο εύκολα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Παιδιά θελω την γνωμη σας για το προγραμμα που εχουμε βγαλει. Ειμαστε 4 ατομα και παμε για 8 μέρες τον Μάρτιο. Γενικά μας αρέσει η φάση roadtrip και όχι το άραγμα. Θέλω την άποψη σας για το προγραμμα μας:

11/3 Άφιξη - Blue lagoon - Reykjavik
12/3 Reykjavik - Snaefellsjoekull
13/3 Snaefellsjoekull - Akureyri
14/3 Akureyri - Myvant Lake - Egilsstadir
15/3 Egilsstadir - Seydisfjordur - Jokulsarlon Lake
16/3 Skaftafell Glacier - Reynisfjara Beach - Abandoned Plane
17/3 Skogafoss waterfall - Golden Cirlce - Reykjavik
18/3 Reykjavik - Αναχώρηση

Σαν κοστος νομιζω οτι τα εχουμε παει καλα απο αυτα που διαβαζω. 880€ το ατομο (αεροπορικα, διαμονη σε guesthouses, jeep για ολες τις μερες με φουλ καλυψεις, blue lagoon και glacier hiking)! Και μας μενουν βενζινες και προσωπικα εξοδα. Το πλανο λεει σουπερ μαρκετ και μαγειρεμα.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Μια παρατήτηση έχω, είναι ανοιχτοί οι δρόμοι για να κάνεις το γύρω του νησιού;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Μια παρατήτηση έχω, είναι ανοιχτοί οι δρόμοι για να κάνεις το γύρω του νησιού;
Λες να υπαρχει θεμα; Κατα βαση δεν ειναι ανοιχτος ο ring road; Ακομα και τωρα που βλεπω στο site ανοιχτοι είναι. Οχι πρασινοι αλλα ανοιχτοι.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Εδώ https://top10reykjavik.com/ring-road/ και εδώ http://www.anxiousadventurers.com/practical-tips-winter-driving-iceland/
αναφέρει για την κατάσταση των δρόμων το χειμώνα.
Είναι πολύ πιθανό είναι να μη μπορέσεις να κάνεις το γύρο.
Ας ευχηθουμε οτι θα ειναι οκ. Πιστευω τον Μαρτη να ειναι καλυτερα τα πραγματα.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ας ευχηθουμε οτι θα ειναι οκ. Πιστευω τον Μαρτη να ειναι καλυτερα τα πραγματα.
Φίλε μου, μακάρι να πάνε όλα όπως τα σχεδιάσατε.
Αλλά, κοίτα να δεις: Το πρόγραμμά σας είναι σφιχτό, ακόμη και με ανοιχτούς δρόμους, χωρίς χιονοθύελλες, χωρίς αέρα που μπορεί να πετάξει αυτοκίνητα δίπλα από το δρόμο, βγαίνει πολύ πιεστικά κατά τη γνώμη μου. Έχεις δει φαντάζομαι τα ανάλογα sites καιρού και δρόμων που έχουν αναφερθεί εδώ όπως και στις ιστορίες όσων έχουμε πάει; Εμείς αρχές Μαϊου αποκλειστήκαμε από χιονοθύελλα πριν το Egilstadir, και δεν κάναμε ποτέ το Βορρά, ενώ ακόμη και νότια είδα αυτοκίνητα τουμπαρισμένα από τον αέρα κτλ. Δε θέλω να σας τρομάζω, απλά η φύση στη μαγική αυτή χώρα είναι πολύ πιο απρόβλεπτη απ' όσο ένας Έλληνας μπορεί να αποδεχτεί. :)
Τώρα ας πούμε που κοιτάω, αν ήσουν Ισλανδία, δε θα μπορούσες να πας στο μέγα Detifoss, ο δόμος είναι κλειστός.

Μερικά χρήσιμα links: www.vedur.is , www.road.is , http://www.iheartreykjavik.net/2013/07/the-ultimate-guide-to-food-shopping-in-iceland/

Τους δρόμους εγώ τους κοιτούσα στο δεύτερο λινκ, και η κατάστασή τους άλλαζε κυριολεκτικά κάθε ώρα. ;)
Για να μη σε κουράζω, άποψή μου είναι ότι το πρόγραμμά σας είναι δύσκολο, μπορεί με μια μικρή αναποδιά μόνο να τρέχετε για να καλύψετε αποστάσεις, με ό,τι κίνδυνο συνεπάγεται αυτό. Επίσης, είναι πολλά τα αξιοθέτα στη χώρα αυτή, πάρα πολλά πέρα από τα γνωστά, κάθε λίγο θα θέλετε να σταματάτε για να κάνετε ένα "ουόου!". Οι μέρες το Μάρτιο δεν είναι τόσο μεγάλες, ο καιρός πιθανότατα όχι καλός.
Εφόσον έχετε κλείσει τα πάντα, να σας ευχηθώ να μην πάει τίποτα στραβά. Αν έχετε επιλογή να αλλάξετε, εγώ θα έμενα εν γνώσει των συνεπειών του νόμου μόνο στο Νότο και στη χερσόνησο Snaefellness, με πιο γεμάτο πρόγραμμα, πεζοπορίες αν θέλετε κτλ. Είναι πολλά αυτά που έχει να δείτε, πάρα πολλά... Τρέχαμε κυριολεκτικά σε μέρες διάρκειας 16 ωρών, και τα μάτια μας δε χόρταιναν.
Enjoy!

Τώρα που το ξαναβλέπω, τη μέρα που έχετε Skaftafell, πόση ώρα θα είστε εκεί στο πάρκο; Θ ακάνετε πεζοπορία να δείτε από πάνω τον παγετώνα; Πότε θα πάτε μέχρι το αεροπλάνο - κουφάρι; Τη μέρα του Skogafoss, λίγα χλμ πιο πέρα είναι ο Seljalandfoss, φαντάζομαι τον βάλατε μέσα, ε; Ε, στα 200 μέτρα από τον Seljalandfoss, o κρυμμένος στη σπηλιά Gljúfrabúi. Δεν μπορείς να μην το δεις. Και, εφόσον έχετε Jeep, με μια μικρή περιπέτεια μπορείτε να βρείτε το αγαπημένο μου, γνωστό σε πολύ λίγους Nauthusagil.....Εμείς γδάραμε στα χωράφια το Peugeot 108 για να τον απολαύσουμε μόνοι μας. ;)
Σταματώ εδώ, γιατί πάλι το μυαλό μου ταξιδεύει και τρελαίνεται, η Ισλανδία είναι ναρκωτικό. :cool::cool::cool:
 
Last edited by a moderator:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Τώρα που το ξαναβλέπω, τη μέρα που έχετε Skaftafell, πόση ώρα θα είστε εκεί στο πάρκο; Θ ακάνετε πεζοπορία να δείτε από πάνω τον παγετώνα; Πότε θα πάτε μέχρι το αεροπλάνο - κουφάρι; Τη μέρα του Skogafoss, λίγα χλμ πιο πέρα είναι ο Seljalandfoss, φαντάζομαι τον βάλατε μέσα, ε; Ε, στα 200 μέτρα από τον Seljalandfoss, o κρυμμένος στη σπηλιά Gljúfrabúi. Δεν μπορείς να μην το δεις. Και, εφόσον έχετε Jeep, με μια μικρή περιπέτεια μπορείτε να βρείτε το αγαπημένο μου, γνωστό σε πολύ λίγους Nauthusagil.....Εμείς γδάραμε στα χωράφια το Peugeot 108 για να τον απολαύσουμε μόνοι μας. ;)
Σταματώ εδώ, γιατί πάλι το μυαλό μου ταξιδεύει και τρελαίνεται, η Ισλανδία είναι ναρκωτικό. :cool::cool::cool:
Δε θα σου πω οτι ειμαι χαλαρος! Εχω διαβασει κ την ιστορια σου και αλλες εδω κ σε αλλα site. To κομματι του περασματος απο κ προς το Egilstadir για καποιο λογο ειναι το πιο προβληματικο. Αυτο φοβαμαι κ εγω.
Το ξερω οτι το προγραμμα ειναι πιεσμενο αλλα το εκανα λιγο σκοπιμα δεδομενου οτι θα εχει κρυο, οποτε δεν παιζουν πολλες πεζοποριες. Τον Detifoss τον εχω βγαλει απο το μυαλο μου. Χλωμο μου φαινεται. Στο παγετωνα η εκδρομη ειναι 3ωρη. Το αεροπλανο παιζεται λιγο. Αναλογα την ορεξη γιατι εχει κ αυτο περπατημα και θα εχει προηγηθει κ ο παγετωνας. Σε οτι αφορα τον Nauthusagil δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να τον προσεγγισεις χειμωνα. Εσυ θα εχεις καλυτερη εικονα... Την περιοδο που παμε εχει 11.30 ωρες ηλιοφανεια. Δεν ειναι λιγο νομιζω.
Το σεναριο αλλαγης πλανου θα μπορουσε να παιξει γιατι εκτος απο την διαμονη στο Ρεκιαβικ και στο Snaefellness, ολα τα αλλα εχουν δωρεαν ακυρωση. Βεβαια ολα παλι απ την αρχη. Να συντονιστουμε, να τα συμφωνησουμε κ να βρουμε - αν βρουμε - καταλυματα!
 

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Να μαιιι. Επανηλθα δριμυτερη και πανετοιμη με ενα δυνατο-απαιτητικο προγραμμα το οποιο παραθετω για σχολιασμο. Μη το χω φορτωσει πολυ δε ξερω.. Ελπιζω να χουμε τον καιρο με το μερος μας. Οι μερες ειναι μεγαλες παντως αυτο ειναι στα συν

5-6/9 ΑΘΗΝΑ-ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ-ΚΕΦΑΒΛΙΚ 21:55-08:30

6/9

Άφιξη- παραλαβή αυτοκινήτου

Ρέυκιαβικ - εφοδιασμός σουπερ-μάρκετ

Διαμονή εκεί.

7/9

Golden cycle

Kerid crater

Hrunalaug hot bath.

Διαμονη Hella

8/9

Seljavallalaug hot pool

Seljalandsfoss – Gljúfrafoss

Skogafoss

Plane Wreck – Black beack.

Διαμονη πριν το Kalfafell (αναμεσα σε Vik και Skaftafell)

9/9

Svartifoss

οργανωμένη πεζοπορία στον παγετώνα Skaftafell (?)

Jokulsarlon-Diamond Beach

Διαμονή Hofn

10/9

Παράκαμψη στα βουνά Vestrahorn-Stocksnes για ωραίες φωτογραφίες - τοπία

Folaldafoss

Fardagafoss

Seydisfjordur

Διαμονή Εgilsstadir

11/9

Dettifoss - Selfoss(?)

Krafla crater - αξιοθέατα γύρω απτή λίμνη Myvatn

Βουτιά στα λουτρά

Διαμονή λίγο μετά τη λίμνη

12/9

Godafoss

Αkureyri

Διαδρομή ως το Hofsos από rd 82 και 76 (Laufas turf homes, Siglutjordur, infinity pool Hofsos)

Διαμονή Hofsos

13/9

Προς Snaefellsnes Peninsula ότι μπορέσουμε και δούμε.

Διαμονή Stykkisholmur.

14/9 Υπόλοιπα αξιοθέατα της χερσονήσου

Ηraunfossar- Barnafossar (?)

Αεροδρόμιο- παράδοση αυτοκινήτου

21:55 αναχώρηση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom