Ισλανδία Ισλανδία low-budget?

saudade

Member
Μηνύματα
39
Likes
360

Ημέρα 8

Επειδή η απόσταση για το επόμενο ξενοδοχείο δεν θα είναι και τόσο μεγάλη αποφασίσαμε να κάνουμε τον κύκλο ενός φιόρδ δυτικά του Ακουρέιρι. Η φίλη μας την προηγούμενη μέρα μας είπε κάποια local secrets. Πιστεύω είναι από τις μεγαλύτερες χαρές κάθε ταξιδιώτη να ανακαλύπτει τέτοια μυστικά. Το πρώτο ήταν μια θερμή πηγή ή τουλάχιστον έτσι καταλάβαμε, λίγο έξω από την πόλη. Από εκεί μας είπαν ότι υπάρχει και πιθανότητα να δεις και φάλαινες. Ψάχνοντας αρκετή ώρα δεν τη βρήκαμε. Τελικά δεν είχαμε καταλάβει καλά. Επρόκειτο για μια μπανιέρα δίπλα στη θάλασσα.










Συνεχίσαμε τον δρόμο μας. Το φιορδ ήταν πολύ πιο μεγάλο απ' ότι περιμέναμε. Πράγματα που μάθαμε σε αυτή τη διαδρομή είναι ότι ακόμα και σε ένα χωριό μπορεί να βρίσκεται παρκαρισμένο ένα ελικόπτερο. Ότι τα μικρά παιδιά ακόμη και έξι χρονών πηγαίνουν σχολείο μόνα τους και τα περισσότερα με τα πέδιλα του σκι. Μας έκαναν επίσης εντύπωση τα τούνελ που είχαν μόνο μία λωρίδα κυκλοφορίας.












Προορισμός αυτή τη φορά ένα πολύ λόκαλ μυστικό, μία λακκούβα με καυτό νερό δίπλα στον καταρράκτη Reykjafoss. Αν δεν σε στείλει κάποιος δεν το βρίσκεις με τίποτα. Αφήνεις το αμάξι σε έναν ιππόδρομο ή κάτι τέτοιο και περπατάς 10-15 λεπτά. Εκείνη τη μέρα έκανε κρύο και φύσαγε πολύ. Με το που ξεντυθήκαμε τρέχαμε να μπούμε. Προσοχή, μην τρέχετε σαν κι εμάς γιατί γλιστράει! Ήταν πολύ όμορφα να είσαι σε μία λακκούβα δίπλα στο κρύο ποτάμι ακούγοντας τον καταρράκτη λίγα μέτρα πιο πέρα. Το μαρτύριο ήταν να βγούμε. Παγώσαμε!


























Φτάσαμε στη φάρμα Solvanes όπου θα διανυκτερεύαμε. Και για σήμερα η πρόγνωση για τα Northern lights ήταν πολύ καλή. Το μέρος επίσης ιδανικό. Μια φάρμα στη μέση του πουθενά. Ο χορός στον ουρανό άρχισε πριν ακόμα νυχτώσει για τα καλά. Προβλεπόταν μία ξεχωριστή βραδιά και σήμερα. Τα σχήματα και τα χρώματα ζωήρευαν.

Χαρήκαμε για λίγο ακόμα, ώσπου ήρθαν τα σύννεφα και μας τα χάλασαν όλα. Περιμέναμε να φύγουν αλλά τίποτα... Είμαι σίγουρος πως πίσω τους γινόταν μια μεγάλη γιορτή...




 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Έχεις καταλάβει πιστεύω πώς όλα αυτά που είδες με χιόνι θα πρέπει να πας να τα δεις και το καλοκαίρι, διαφορετική αίσθηση.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.871
Likes
14.292
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Έχεις καταλάβει πιστεύω πώς όλα αυτά που είδες με χιόνι θα πρέπει να πας να τα δεις και το καλοκαίρι, διαφορετική αίσθηση.
Όταν παντρευτώ θα σε καλέσω να μου πεις και του χρόνου.
Κι εσυ να πας ξανά Ισλανδία το χειμώνα,να τη δεις με άλλη αισθητική.
 

nikko

Member
Μηνύματα
32
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Πολύ ωραίες φωτογραφίες. Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια και κυρίως να δω αν ολοκληρώσατε τον κύκλο !
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
θελουμε συνεχειαα :clap: αυτο ειναι ρε φιλε παρεααα οπως πατε ας ειναι κ στα φθηνα , κ ας χαθεις :p !!!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.331
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Έχεις καταλάβει πιστεύω πώς όλα αυτά που είδες με χιόνι θα πρέπει να πας να τα δεις και το καλοκαίρι, διαφορετική αίσθηση.
Όταν παντρευτώ θα σε καλέσω να μου πεις και του χρόνου.
Κι εσυ να πας ξανά Ισλανδία το χειμώνα,να τη δεις με άλλη αισθητική.
Λατρεύω αυτές τις διαφωνίες και προβληματισμούς όπως:
Να πάω χειμώνα ή καλοκαίρι στην Ισλανδία; Μήπως να ξαναπάω;:D

@saudade καλώς ήρθες :welcome:
Αγωνιούμε για την συνέχεια.
 

saudade

Member
Μηνύματα
39
Likes
360
Σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα!
Το έχω κατά νου πως το καλοκαίρι θα είναι πολύ διαφορετικά και με εξιτάρει πολύ και η περιπλάνηση στο εσωτερικό της χώρας, κάτι που είναι ανέφικτο το χειμώνα. Για την εποχή που πήγαμε φοβόμασταν μήπως ήταν βαρύς χειμώνας ακόμη. Εν τέλει μας άρεσε πολύ.

Συμφωνώ με τις εποικοδομητικές διαφωνίες όπως είπε και η Dina Ζ.
Λίγο υπομονή κι έπεται συνέχεια!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Κι εσυ να πας ξανά Ισλανδία το χειμώνα,να τη δεις με άλλη αισθητική.
Όσα ξέρει η νύφη κι ο γαμπρός, δεν τα ξέρει ο πεθερός.

Το έχω κατά νου πως το καλοκαίρι θα είναι πολύ διαφορετικά και με εξιτάρει πολύ και η περιπλάνηση στο εσωτερικό της χώρας, κάτι που είναι ανέφικτο το χειμώνα.
Χωρίς παρεξήγηση η χώρα γράφει εντυπωσιακά στις χειμωνιάτικες φωτογραφίες που μας ανέβασες. Απλά το καλοκαίρι θα μπορούσες ας πούμε να ακολουθήσεις το μονοπάτι στη φωτογραφία του Gullfoss μέχρι εκεί που σκάει ο καταρράκτης ή να περιπλανηθείς στο Thingvellir. Δέστο όμως ότι θα είσαι τυχερός που θα δεις τη χώρα και χειμώνα και καλοκαίρι αν αποφασίσεις να ξαναπάς.
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.545
Likes
3.981
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Δεν ξέρω πως είναι το καλοκαίρι, πάντως το χειμώνα ήταν εντυπωσιακή! Στα συν ότι μπορείς να επισκεφθείς Ice Caves και φυσικά το Σέλας, που για μένα προσωπικά ήταν από τα πιο εκπληκτικά πραγματα που έχω δει! Απλά δέος!
Η δυνατότητα να δεις το Σέλας είναι απο μόνο του λόγος για να πας χειμώνα!
 
Last edited:

saudade

Member
Μηνύματα
39
Likes
360
Ημέρα 2

Αφού χαιρετήσαμε τον φίλο μας Jonna, ιδιοκτήτη του guesthouse, κατευθυνθήκαμε για το Hveragerdi. Εκεί θα κάναμε πεζοπορία 3 km.

IMG_1856.JPG



DSC03848.JPG



IMG_1865.JPG



Η πεζοπορία ήταν σχετικά εύκολη. Υπήρχαν όμως και σημεία στενά, με πάγο και γκρεμό που πήγαινες σχεδόν μπουσουλώντας... Εντάξει, μόνο εγώ πήγαινα μπουσουλώντας. Μην ξεχνάτε ότι έχω ακροφοβία...


IMG_1913.JPG



IMG_1912.JPG



Φτάσαμε. Περάσαμε το μαρτύριο του να ξεντυθείς, βουτήξαμε και λιώσαμε. Είναι πολύ όμορφη η αίσθηση του να κάνεις καυτό μπάνιο στη μέση του πουθενά έχοντας γύρω σου ένα τοπίο καλυμμένο από χιόνι. Όταν βγήκαμε πατούσαμε στο χιόνι και δεν νιώθαμε τίποτα.


IMG_1885.JPG



IMG_1887.JPG




IMG_1896.JPG


IMG_1905.JPG



Ανανεωμένοι πήραμε τον δρόμο της επιστροφής. Αν και διαμονή είχαμε κλείσει σε ένα ξύλινο σπιτάκι μιας φάρμας στο Arabaer, οδηγήσαμε λίγο πιο μακριά να δούμε τον Seljalandsfoss. Αυτό έγινε για να ελαφρύνουμε το πρόγραμμα της επόμενης ημέρας. Ωραίος καταρράκτης και τα χιόνια τον ομόρφαιναν περισσότερο. Είναι από τους λίγους καταρράκτες που μπορείς να πας κι από πίσω τους. Περιττό ν' αναφέρω πως όταν κάποιος πλησιάζει τους καταρράκτες πρέπει να φοράει αδιάβροχο, αν δεν θέλει να καταλήξει παγάκι.


IMG_1960.JPG



IMG_1942.JPG



IMG_1969.JPG




Στα 300m πιο δίπλα είναι ένας από τους ομορφότερους καταρράκτες κατά τη γνώμη μου. Ίσως ο αγαπημένος μου, όπως και πολλών άλλων. Ο Gljufrabui που πέφτει μέσα σε μια σπηλιά! Η είσοδος του είναι από ένα άνοιγμα σε ένα βράχο από όπου βγαίνει ένα ποταμάκι. Είναι τέτοια η ορμή του καταρράκτη που σε συνδυασμό με τον κλειστό χώρο σε κάνουν να νιώθεις κυριολεκτικά δέος! Ανεβαίνουν οι παλμοί σου και βρίσκεσαι σε υπερένταση! Δυστυχώς δεν έχουμε φωτογραφίες. Κανείς δεν ήθελε να βγάλει τη φωτογραφική του εκεί μέσα.



20170316_191817.jpg



IMG_1979.JPG



IMG_1998.JPG


Επιστροφή στη φάρμα. Συνέχεια ματιές στο κινητό για την ενημέρωση πρόγνωσης του σέλαος. Αν χθες είχαμε μια πιθανότητα να το δούμε σήμερα δεν είχαμε καμία.

Σημείωση: Η πρόγνωση καιρού των Ισλανδών ήταν σε πολύ μεγάλο βαθμό αξιόπιστη.

Η κλίμακα για το σέλας είναι από 0 έως 9. Συνήθως (εκτός καλοκαριού) είναι 2 που σημαίνει ότι παίζει να εμφανιστεί αλλά μην το πολυπιστέψεις. Σήμερα λοιπόν έφτασε στο 0!!

Η Sophie πολύ φιλική μας έβαλε στο σπιτάκι μας. Την ρωτάμε αν έχει ακούσει κάτι για το σέλας. Μήπως ρε παιδί μου συμβουλεύεται άλλο site. Τα ίδια κι αυτή, σήμερα παιδιά δεν έχετε καμία πιθανότητα.

Με σείρα προτεραιότητας για μπάνιο.

Πρω!

Δε!

Τρι!

Πάλι εγώ τελευταίος??



Τελειώναμε το φαγητό μας. Μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα. Ήμουν σε σκέψη να βάλω το τρίτο πιάτο. Κάποιος χτυπάει δυνατά την πόρτα. Ξαφνιαστήκαμε. Δεν περιμέναμε επισκέψεις τόσο αργά. Ήταν η Sophie και μας φωνάζει: The northern lights are here!

Τρελαθήκαμε, βγήκαμε όπως ήμασταν έξω. Αυτό που είδαμε ήταν κάτι σαν άσπρο μακρύ σύννεφο στον ορίζοντα. Ήταν εμφανές ότι ήταν μικρής κλίμακας. Στη συνέχεια ανέβαινε σιγά σιγά. Εμφανίστηκε και μια γραμμή ακριβώς πάνω μας που τόνιζε την σφαιρικότητα της γης, σαν τόξο. Το σύννεφο στον ορίζοντα άλλαζε συνεχώς σχήματα άλλα δεν ανέβαινε πολύ ψηλά. Ήμασταν κατενθουσιασμένοι που η τύχη μας έκανε τη χάρη και το είδαμε έστω και σε τέτοια κλίμακα.


IMG_2014.JPG



IMG_2015.JPG



IMG_2018.JPG
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.331
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Η Ισλανδία αποτελεί τον προορισμό των ονείρων μου.
Φίλε @saudade σε ευχαριστώ που με ταξιδεύεις με τις εμπειρίες και τις φωτογραφίες σου. :)
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.543
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Πες τα φίλε σε αυτούς που δίνουν πεντοχίλιαρα για να πάνε μια εβδομάδα στην Ισλανδία.
Εγώ πήγα καλοκαίρι και βρίσκω πανέμορφες τις φωτογραφίες σου. Άλλη η χειμερινή εικόνα. Δεν έχει σημασία αν είναι καλύτερη ή όχι τόσο καλή. Μακάρι να μπορούσα να ξαναπήγαινα χειμώνα, αλλά εγώ φοβάμαι ότι με το κρύο δε θα απολαύσω τις εικόνες. Επίσης είναι μικρές οι ημέρες με το φως.
Οι φωτογραφίες σου με το Σέλας δεν είναι και οι καλύτερες αλλά το σπουδαίο είναι ότι το απολαύσατε. Όμως, μόνο μιά βραδιά το είδατε;
Εγώ βέβαια καλοκαίρι που πήγα δεν το είδα καθόλου γιατί νύχτωνε αργά και για λίγο, οπότε ήταν απίθανο να φανεί.
Περιμένουμε τη συνέχεια με τις υπέροχες φωτογραφίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.431
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom