Ισλανδία Ισλανδία

Iraklis89

Member
Και μια ερώτηση ακόμα ..βενζινάδικα υπάρχουν σε αρκετά σημεια; είναι εύκολο να τα εντοπίσει κανείς καθώς οδηγεί στα βασικά σημεία της χώρας ;( ρεκιαβικ προς νότια ισλανδια και πάλι πίσω ) . Γενικά το θέμα οδήγηση είναι απλό για κάποιον με όχι μεγάλη εμπειρία ;για τώρα μιλάμε Αύγουστο μήνα ..φοβάμαι λιγάκι ..ευχαριστώ :)

Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα παιδιά, σχεδιάζουμε με τη παρέα ταξίδι Ισλανδία για Νοέμβριο, το αρχικό πλάνο είναι τουρ κυρίως στο νότιο τμήμα του νησιού έχοντας στο νου μας πως είναι λίγες οι μέρες για πλήρη γύρο χωρίς να τρόμε όλη τη μέρα πίσω από το τιμόνι, όπως επίσης πιθανή κακοκαιρία που θα δυσχεραίνει το ταξίδι μας. Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής, υπάρχει τρόπος να χωρέσω τα λουτρά Myvath στο τουρ η σπάω τσάμπα το κεφάλι μου μετρώντας αποστάσεις και χιλιόμετρα;

Καλησπέρα και σε σενα.Την Ισλανδια την επισκεφτηκα πολυ προσφατα λιγο πριν το μπαμ του covid.Επισκεφτηκαμε και εμεις μονο το νοτιο τμημα του νησιου δυστυχως γιατι ειχαμε και εμεις λιγες μερες,παρολα αυτα ομως αποτελει και το πιο γνωστο κομματι του νησιου που κυριως εκει ειναι και τα πιο βασικα σημεια ενδιαφεροντος του νησιου,το βορειο το αφηνω για την επομενη που σιγουρα θα υπαρχει.Νομιζω ετσι κι αλλιως οτι ο βορρας ειναι πιο αγριος και με πιο μεγαλες αποστασεις και ειναι καλυτερα να το επισκεφτεις καλοκαιρι το Ακουρερι(whale watch πχ ιδανικα να πας καλοκαιρι)Αν δεν θες πολλες μεγαλες αποστασεις και θα επικεντρωθεις στο νοτο η διαμονη σου θα ναι το Ρεικιαβικ .Geysir,καταρραχτη gullfoss και thingvellir θα τα δειτε σε μια μερα ειναι διπλα το ενα απο το αλλο σχεδον και κοντα στο Ρεικιαβικ.Μια μερα θα δειτε south coast και καταρραχτες που απεχει κανα 2 ωρακι απο Ρεικιαβικ (αλλιως διαμονη vik).Μyhavn εχω ακουσει αξιζει αλλα δεν πηγαμε.Πηγαινε τε οποσδηποτε blue lagoon να χαλαρωσετε μια μερα.Δυστυχως η κακοκαιρια στην Ισλανδια δεν προβλεπεται και ο καιρος αλλαζει μεσα σε ενα μισαωρο.Αλλα και αυτο ειναι μερος της εμπειριας αυτης της χωρας σωστα? Τα τζιπ που νοικιαζουν ειναι τουμπανα οποτε δεν θα χετε θεμα.Νοεμβρη βραδυ αργα στηθειτε να δειτε και το Βορειο Σελας ψαξτε ιντερνετ που εμφανιζεται ,αρκει μην εχει φωτα και καθαρο ουρανο.Εμεις αυτα ειδαμε και το καταευχαριστηθηκαμε.Θα περασετε τελεια ειναι εμπειρια ζωης η Ισλανδια;)

taver

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα παιδιά, σχεδιάζουμε με τη παρέα ταξίδι Ισλανδία για Νοέμβριο, το αρχικό πλάνο είναι τουρ κυρίως στο νότιο τμήμα του νησιού έχοντας στο νου μας πως είναι λίγες οι μέρες για πλήρη γύρο χωρίς να τρόμε όλη τη μέρα πίσω από το τιμόνι, όπως επίσης πιθανή κακοκαιρία που θα δυσχεραίνει το ταξίδι μας. Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής, υπάρχει τρόπος να χωρέσω τα λουτρά Myvath στο τουρ η σπάω τσάμπα το κεφάλι μου μετρώντας αποστάσεις και χιλιόμετρα;
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπεις στα έξοδα και στην ταλαιπωρία. Πήγαινε στη blue lagoon που είναι και μάλλον καλύτερα (πήγα πρόσφατα και στα 2).

Laloa

Member
Βενζινάδικα στο νότιο τμήμα υπάρχουν αρκετά σίγουρα καθε πόλη-κωμόπολη πάνω στον 1 έχει και ενα βενζιναδικο. Τα περισσότερα από αυτά είναι self service. Αν πατήσεις την επιλογή σου γέμισμα σου κρατάει όλο το ποσό σαν να είναι άδειο το αυτοκίνητο και σου επιτρέφει τη διαφορά μεσα σε λίγες ώρες.

Turin

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια, Περου
Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας, θα συμπεριλάβω ένα πρόχειρο πρόγραμμα που έχω σχεδιάσει όποιος έχει άποψη να μου πει κατά πόσο είναι εφικτό (σε ιδανικές συνθήκες):
13-Νοε8:45μμ - 11:05μμ --layover-- 6:05πμ - 8:30πμ
14-Νοε(Fagradalsfjall??) Golden Circle Thingvellir NP- Geysir - Gullfoss waterfall - secret lagoon
15-ΝοεGljufrabui -Seljalandsfoss - Dyholaey - Skogafoss -reynisfjara - solheimajokull
16-ΝοεVatnajokull Glacier + cave hiking (3,5h) - Skaftafell national park - Jokulsarlon lagoon - Diamond beach
17-ΝοεΌτι αξιοθέατα έχουν μείνει από χθες. Διανυκτέρευση Hofn
18-ΝοεΕπιστροφή προς Ρέικιαβικ με ενδιάμεση στάση σε κάποιο χωριό.
19-ΝοεΕπιστροφή Ρέικιαβικ. Διανυκτέρευση εκεί
20-ΝοεΑξιοθέατα Ρέικιαβικ.
21-ΝοεΕπιστροφή Αθήνα. Διανυκτέρευση Κοπεγχάγη
22-ΝοεΆφιξη Αθήνα 12:55μμ

zade

Member
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Επειδή δεν είναι ακόμα γνωστό (μιας και άνοιξε μόλις πέρυσι) και επειδή φέτος έκανα σχεδόν όλα τα SPA και τις επι πληρωμή θερμές πηγές θα αναφέρω εδώ μερικά στοιχεία για να διαλέξετε

1)Blue Lagoon. Είναι το πιο τουριστικό, είναι το πιο διάσημο, είναι από τα πιο ακριβά, αξίζει όμως σίγουρα να πας. Eίσοδο απλή -χωρίς τα έξτρα- έχει κάνα 50άρι περίπου (τιμή 2021 λόγω covid). Υπάρχει και είσοδος με φουλ έξτρα που παίρνεις κάτι πετσέτες και τέτοια, αλλά προσπέράστε, δεν έχει σημασία.

Δύο ενδεικτικές φωτογραφίες:
IMG_1422.JPG

Blue Lagoon Edited.jpg

2)MyVatn Nature Baths. Λιγότερο τουριστικό, παρόμοιου ύφους με το Blue Lagoon, λιγότερο κυριλέ όμως. Το νερό έχει μονίμως μια σαπωνοειδή υφή , σαν να κάνεις μπάνιο σε σαπουνόνερο και να μην ξεπλένεσαι σωστά. Φθηνότερο και με λιγότερες παροχές. Τιμή εισόδου (2021) γύρω στα 40 ευρώ.

IMG_2323.JPG

MyVatn Edited.png

Αυτά τα δύο είναι πολύ παρεμφερή. Δεν αλλάζουν πολλά πράγματα μεταξύ του ενός και του άλλου, αν και προσωπικά προτιμώ το Blue Lagoon γιατί είναι λίγο πιο κυριλέ. Ωστόσο τα δύο επόεμενα είναι τα πραγματικά ΟΥΑΟΥ

3) Vok Baths. Δίπλα στην πόλη Egilsstadir υπάρχει μια λίμνη. Πάνω στην λίμνη υπάρχουν τρεις επιπλέουσες πισίνες με διαφορετική θερμοκρασία που μπορείς να βουτήξεις (38 C-> 40 C ->42C) και μετά για αποκορύφωμα μπορείς να βουτήξεις και στην λίμνη (14 C ) και μετά πάλι μέσα στις θερμές πισίνες. Για μένα το καλύτερο spa σε όλη τη χώρα. Τιμή κάτω από 40 ευρώ (2021).
vok baths.jpg

IMG_2144.JPG

4)SKY LAGOON. Πιθανότατα το καλύτερο spa σε όλη τη χώρα, άνοιξε μόλις πέρυσι, όλα είναι φανταστικά. Έχει infinity pool με θέα τον ατλαντικό, σάουνα με τζαμαρία για απρόσκοπτη θέαση, και το "τελετουργικό" απολέπισης επτά σταδίων. Οι συνταξιδιώτες μου είπαν ότι ήταν το καλύτερο από όλα , εγώ διαφωνώ ελαφρώς μιας και προτιμώ τα Vok Baths. Αλλά σίγουρα είναι το πιο κυριλέ και το πιο χλιδάτο απ όλα. Τιμή εισόδου (2021) γύρω στα 50 ευρώ.
IMG_2727.JPG

IMG_2733.JPG
IMG_2716.JPG

5)KRAUMA Natural Geothermal Baths. Το απόλυτο value for money spa όλη της χώρας. Η σωστή δόση χλιδής και κυρίλας με πολύ ανταγωνιστική τιμή. Δυστυχώς είναι μικρές οι πισίνες του και όταν έχει πολύ κόσμο δεν το ευχαριστιέσαι. Ιδανικά όμως εάν κανείς δεν θέλει να δώσει πολλά χρήματα και να πάρει μια πολύ καλή γεύση, είναι η πιο σωστή επιλογή. Τιμή περίπου 30 ευρώ (2021)
KRAUMA.png

Αυτά τα 5 είναι πρακτικά τα καλύτερα spa της χώρας με τα υπερ και τα κατά τους. Πήγα και στα 5 (και σε πολλά άλλα κατώτερης κατηγορίας) και μπορεί να πάει κανείς. Εγώ λάτρεψα Vok Baths, οι υπόλοιποι κατατάσσουν πρώτο το Sky Lagoon. Διαλέγετε και παίρνετε.

Sassenach77

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Επειδή δεν είναι ακόμα γνωστό (μιας και άνοιξε μόλις πέρυσι) και επειδή φέτος έκανα σχεδόν όλα τα SPA και τις επι πληρωμή θερμές πηγές θα αναφέρω εδώ μερικά στοιχεία για να διαλέξετε

1)Blue Lagoon. Είναι το πιο τουριστικό, είναι το πιο διάσημο, είναι από τα πιο ακριβά, αξίζει όμως σίγουρα να πας. Eίσοδο απλή -χωρίς τα έξτρα- έχει κάνα 50άρι περίπου (τιμή 2021 λόγω covid). Υπάρχει και είσοδος με φουλ έξτρα που παίρνεις κάτι πετσέτες και τέτοια, αλλά προσπέράστε, δεν έχει σημασία.

View attachment 368323

View attachment 368324

2)MyVatn Nature Baths. Λιγότερο τουριστικό, παρόμοιου ύφους με το Blue Lagoon, λιγότερο κυριλέ όμως. Το νερό έχει μονίμως μια σαπωνοειδή υφή , σαν να κάνεις μπάνιο σε σαπουνόνερο και να μην ξεπλένεσαι σωστά. Φθηνότερο και με λιγότερες παροχές. Τιμή εισόδου (2021) γύρω στα 40 ευρώ.

View attachment 368328

View attachment 368347

Αυτά τα δύο είναι πολύ παρεμφερή. Δεν αλλάζουν πολλά πράγματα μεταξύ του ενός και του άλλου, αν και προσωπικά προτιμώ το Blue Lagoon γιατί είναι λίγο πιο κυριλέ. Ωστόσο τα δύο επόεμενα είναι τα πραγματικά ΟΥΑΟΥ

3) Vok Baths. Δίπλα στην πόλη Egilsstadir υπάρχει μια λίμνη. Πάνω στην λίμνη υπάρχουν τρεις επιπλέουσες πισίνες με διαφορετική θερμοκρασία που μπορείς να βουτήξεις (38 C-> 40 C ->42C) και μετά για αποκορύφωμα μπορείς να βουτήξεις και στην λίμνη (14 C ) και μετά πάλι μέσα στις θερμές πισίνες. Για μένα το καλύτερο spa σε όλη τη χώρα. Τιμή κάτω από 40 ευρώ (2021).
View attachment 368384

View attachment 368394

4)SKY LAGOON. Πιθανότατα το καλύτερο spa σε όλη τη χώρα, άνοιξε μόλις πέρυσι, όλα είναι φανταστικά. Έχει infinity pool με θέα τον ατλαντικό, σάουνα με τζαμαρία για απρόσκοπτη θέαση, και το "τελετουργικό" απολέπισης επτά σταδίων. Οι συνταξιδιώτες μου είπαν ότι ήταν το καλύτερο από όλα , εγώ διαφωνώ ελαφρώς μιας και προτιμώ τα Vok Baths. Αλλά σίγουρα είναι το πιο κυριλέ και το πιο χλιδάτο απ όλα. Τιμή εισόδου (2021) γύρω στα 50 ευρώ.
View attachment 368421

View attachment 368422 View attachment 368420

5)KRAUMA Natural Geothermal Baths. Το απόλυτο value for money spa όλη της χώρας. Η σωστή δόση χλιδής και κυρίλας με πολύ ανταγωνιστική τιμή. Δυστυχώς είναι μικρές οι πισίνες του και όταν έχει πολύ κόσμο δεν το ευχαριστιέσαι. Ιδανικά όμως εάν κανείς δεν θέλει να δώσει πολλά χρήματα και να πάρει μια πολύ καλή γεύση, είναι η πιο σωστή επιλογή. Τιμή περίπου 30 ευρώ (2021)
View attachment 368426

Αυτά τα 5 είναι πρακτικά τα καλύτερα spa της χώρας με τα υπερ και τα κατά τους. Πήγα και στα 5 (και σε πολλά άλλα κατώτερης κατηγορίας) και μπορεί να πάει κανείς. Εγώ λάτρεψα Vok Baths, οι υπόλοιποι κατατάσσουν πρώτο το Sky Lagoon. Διαλέγετε και παίρνετε.
Το πες και το κανες :haha:
Ζωαρα λέμε!!...

Ολοκαίνουριο και πανέμορφο επίσης το GeoSea στο Husavik με 33 ευρώ.
Δεν εχω φωτογραφία δυστυχώς. Ψάξτε το ;)
Γύρισες σουσουραδα;;; 😘

Sassenach77

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
κατά πόσο είναι εφικτό (σε ιδανικές συνθήκες):
Στις 17 και 18 Νοέμβρη τι ακριβώς θα κάνετε δλδ;... Δεν γνωρίζω τους ρυθμούς με τους οποίους κινήστε στα ταξίδια σας, αλλά αυτό που περιγράφεις είναι κάτι πολύ αργο,τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα.
Εφικτοτατο είναι αγαπητέ και μάλιστα περισσεύουν μέρες και για περισσότερα!...

Yorgos

Member
Επόμενο Ταξίδι
Σαουδική Αραβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

View attachment 368323

View attachment 368324

View attachment 368328

View attachment 368347

View attachment 368384

View attachment 368394

View attachment 368421

View attachment 368422 View attachment 368420

View attachment 368426

Ανακηρυσσεσαι επισημος/η spaσάκιας του φορουμ.

Turin

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια, Περου
Στις 17 και 18 Νοέμβρη τι ακριβώς θα κάνετε δλδ;... Δεν γνωρίζω τους ρυθμούς με τους οποίους κινήστε στα ταξίδια σας, αλλά αυτό που περιγράφεις είναι κάτι πολύ αργο,τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα.
Εφικτοτατο είναι αγαπητέ και μάλιστα περισσεύουν μέρες και για περισσότερα!...
Λογο εποχης και μειωμενης μερας, πιστευω πως θα μας εχουν περισεψει αξιοθετας της περιοχης που δε θα εχουμε προλαβει να δουμε. θα θελαμε να κανουμε πχ καποιο τουρ ice cave/glacier hike οποτε αν μας φαει σχεδον ολη τη μερα θα βολευε να υπαρχει μια μερα μπαλαντερ ωστε να μην ειμαστε με τη ψυχη στο στομα.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.953
Μέλη
36.545
Νεότερο μέλος
Alexandros!!

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom