Ισλανδία Ισλανδία

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο ταξίδι
Μας έχει γράψει την ιστορία του εδώ και μέρες . . .
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
τελικα τι απεγινε;;;
τον αρπαξε φαλαινα;
επεσε σε παγετωνα;;
τελειωσαν τα λεφτα;;
παντρευτηκε καμια ισλανδεζα και αλλαξε ονομα;;
τριβει ακομα την παγωμενη καμερα για να τον δουμε;;
παγωσε η γλωσσα του και δεν μιλαει;;;
ξεχασε να κλεισει τα windows xp και παγωσε απο το κρυο;;
ρε μπας και το εσκασε στη βραζιλια;;;:cool:
Μπράβο ρε Lifesparker . Συνόψισες όλα τα ενδεχόμενα με πιθανότερο το τελευταίο!!! ;) Νάξερες σε τι σκέψεις με βάζεις ... :rolleyes: Ισλανδία - Βραζιλία 0 - 1
 

nikosfan

Member
Μηνύματα
24
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία για μήνες
γεια σας, και καλώς σας βρήκα. είμαι φρέσκος στο φόρουμ, μόλις χτές μπήκα και προσπαθώ να περιηγηθώ, είμαι λίγο χαμένος. λατρεύω τα ταξίδια και θέλω να ταξιδέψω σύντομα. Ψάχνω πληροφορίες για ισλανδία χωρίς γρουπ. μήπως κάποιος έχει πάει να με βοηθήσει; δεν θάθελα να πάω με γκρουπ προτιμώ να επιλέξω μόνος ή με την παρέα μου -αν βρω- το τι και πώς.
σας ευχαριστώ και καλοτάξιδοι -ες
 

nikosfan

Member
Μηνύματα
24
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία για μήνες

nikosfan

Member
Μηνύματα
24
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία για μήνες
Το ταξίδι σε μια ιδιαίτερη χώρα όπως η Ισλανδία με τα μοναδικά και κάπως απόκαοσμα τοπία φαίνεται ταιραστό με τη μοναχικότητα. Ομως το σκέφτομαι φίλοι μου ξανά, μήπως ξεχάσω να μιλώ με την τόση μοναξιά όλες τις μέρες στο γύρο του νησιού; Οι φίλοι βαριούνται, και η σύζυγος δεν έχει όρεξη. Μήπως υπάρχει κάποιος, κάποια ή κάποιοι που θα ήθελαν να ταξιδέψουμε μαζί στη μοναδική αυτή χώρα ; Θα μας κοστίσει και πιο φτηνά ο γύρος με ένα αυτοκίνητο. Δεν έχω κάνει ακόμη κρατήσεις, αλλά ετοιμάζομαι για αναχώρηση από 5 μέχρι 10 Ιουλίου
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Παιδιά καλησπερα,
θελω να παω στην Ισλανδια!Πριν μπω στρατο :( το Νοεμβρη σκεφτομαι να παω εκει για 4-5 μερες.
Οι αποριες μου ειναι οι εξης και οποιος ξερει αν μπορει ας βοηθησει!
1)Εχω βρει εισητηρια γυρω στα 280 ευρω με διαφορους (βολικους) συνδυασμους easyjet και icelandexpress για να παω.Ειναι καλη τιμη η να περιμενω μπας και βγει καμια προσφορα (της easyjet κυριως γιατι το κοστος ειναι αναλογικα μεγαλυτερο)?
2)Προλαβαινω να παρω μια εικονα σε 4 μερες?Ενας απο τους κυριους λογους που παω ειναι το βορειο σελας.Οταν ημουν στη Φινλανδια erasmus το κυνηγησα αρκετα,πηγα πολυ βορεια αλλα δεν το δα παρα αχνα (και μετα τελειωσαν τα λεφτα).Ερωτηση:Eχω πιθανοτητες να το δω εκει τελη Οκτωβρη αρχες Νοεμβρη?Βρηκα διαφορα tours που σου υποσχονται να το δεις αλλα δεν ξερω..
3)Το whale watching αξιζει η μπα?
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
1) Νομίζω ότι για Ισλανδία είναι πολύ καλή τιμή.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Η τιμή είναι καταπληκτική μην το συζητάς (28- αλέ ρετούρ!!!)
Τι να δεις σε 4=5 μέρες.... Περιορίσου στο νότο
Σε παραπέμπω στις ταξιδιωτικές ιστορίες να πάρεις μια ιδέα
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
1. Έχετε ξεφύγει τελείως... πόσο περιμένεις να βρεις δηλαδή? Να σε πληρώσουν κι από πάνω?
2. Η εποχή που θα πας δεν είναι και η καλύτερη... θα σκοτεινιάζει νωρίς... αν νοικιάσεις αυτοκίνητο θα μπορέσεις να δεις πολλά πράγματα... χωρίς αυτοκίνητο σε βλέπω χλωμό... μόνο Ρέυκιαβικ, που μάλλον είναι το χειρότερο μέρος της Ισλανδίας και τα γκέιζερ...
3. Whale watching σαφώς και αξίζει αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι παίζει κοντά στο Ρευκιαβικ... εγώ είχα κάνει στο βορά στο Χούσαβικ...

Συμπέρασμα... τα εισιτήρια είναι τσάμπα, η εποχή όχι και η καλύτερη και το αυτοκίνητο μάλλον απαραίτητο... για το Σέλας βόρειο ή νότιο δεν κατέχω πράμα...
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
1) Τα εισιτήρια δεν είναι απλώς καλά, είναι να κόβεις φλέβες........
2) Μια εικόνα, τέλος πάντων, θα την πάρεις, αν και θολή...Θα κάνεις τον κλασικό γύρο (Golden Circle) για τα γκέιζερ, τον Gullfoss και το Pingvellir (δυστυχώς ο καιρός θα είναι απαγορευτικός για scuba στο υποθαλάσσιο ρήγμα...), θα δεις τη χερσόνησο Reykjanes και θα ρίξεις κι ένα ζεστό μπάνιο στο Blue Lagoon. Εννοείται ότι όλα τα κάνεις μόνος σου, έχοντας νοικιάσει αυτοκίνητο.
3) Το whale watching (στο Χούσαβικ, όμως...) είναι άπαιχτη εμπειρία...Πού αλλού θα βρεθείς περικυκλωμένος από καμιά δεκαριά φυσητήρες και μπλε φάλαινες, να κάνουν παιχνίδια και να πηδάνε έξω από το νερό σε απόσταση αναπνοής από το σκάφος??? Η μικρή δεν ήξερε πού να πρωτοκοιτάξει, κι εγώ πού να πρωτοφωτογραφήσω....
4) Για το Βόρειο Σέλας διαβάζω ότι έχεις πιθανότητες, αλλά δεν ξέρω να σου πω προσωπικά...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
1) Τα εισιτήρια δεν είναι απλώς καλά, είναι να κόβεις φλέβες........
2) Μια εικόνα, τέλος πάντων, θα την πάρεις, αν και θολή...Θα κάνεις τον κλασικό γύρο (Golden Circle) για τα γκέιζερ, τον Gullfoss και το Pingvellir (δυστυχώς ο καιρός θα είναι απαγορευτικός για scuba στο υποθαλάσσιο ρήγμα...), θα δεις τη χερσόνησο Reykjanes και θα ρίξεις κι ένα ζεστό μπάνιο στο Blue Lagoon. Εννοείται ότι όλα τα κάνεις μόνος σου, έχοντας νοικιάσει αυτοκίνητο.
3) Το whale watching (στο Χούσαβικ, όμως...) είναι άπαιχτη εμπειρία...Πού αλλού θα βρεθείς περικυκλωμένος από καμιά δεκαριά φυσητήρες και μπλε φάλαινες, να κάνουν παιχνίδια και να πηδάνε έξω από το νερό σε απόσταση αναπνοής από το σκάφος??? Η μικρή δεν ήξερε πού να πρωτοκοιτάξει, κι εγώ πού να πρωτοφωτογραφήσω....
4) Για το Βόρειο Σέλας διαβάζω ότι έχεις πιθανότητες, αλλά δεν ξέρω να σου πω προσωπικά...
Για τα εισητηρια υπαρχουν και καλυτερες τιμες,αλλα δεν μου κανουν οι ημερομηνιες..Για αυτο ρωτησα!Τελοσπαντων θα επιζησω και με αυτο.
Και εγω για μια εικονα πηγαινα,προφανως δεν μπορεις να δεις κατι παραπανω σε 4 μερες αλλα τι να κανουμε..
Ερωτηση: To blue lagoon αξιζει?Απο τις φωτογραφιες και τις περιγραφες δεν μου κανει και ιδιαιτερο κλικ να χαλασω μια μερα εκει!
Οσον αφορα το αυτοκινητο απλα δεν παιζει να νοικιασω ιδιως δε αμα παω και μονος μου που ετσι φαινεται πρωτον επειδη δεν ειμαι και πολυ ανετος με το τιμονι στα χερια και δευτερον ακομα και να ημουν με παγο στους δρομους κατω δεν ρισκαρω να οδηγησω!Προτιμω να παω με τα ποδια στο ψοφοκρυο (για να πεθανω σιγουρα :D)!
To whale watching απο το Ρευκιαβικ δηλαδη δεν αξιζει η απλα δεν υπαρχει?(Μαλλον υπαρχει συμφωνα με αυτη την εταιρια:http://elding.is/ )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom