Ισλανδία Ισλανδία

North66

Member
Μηνύματα
4.298
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Kάποιοι λένε ότι το whale-watching είναι κλασική tourist-trap αν και μάλλον αξίζει... εγώ δεν το έκανα πάντως ούτε όταν ήμουν στο Husavik ούτε στο Reykjavik... πέρισυ έκανε γύρω στα 45-50e... πάντως αν αποφασίσεις, μην πας από Reykjavik, γιατί τα πλοιάρια βγαίνουν προς Ατλαντικό μεριά και συνήθως θα φας κύμα, υγρασία, κρύο και θα δεις λίγες φάλαινες (γι'αυτό αν διαβάσεις το πρόγραμμα του Elding, σε πάνε να δεις αποικίες puffins αν δε δεις φάλαινες)... στη βόρεια Ισλανδία τα νερά είναι πιο ήρεμα και οι φάλαινες περισσότερες... σου προτείνω πάντως αν θες να κάνεις whale-watching, να πας τις πρώτες μέρες... ο λόγος είναι ότι αν στο ταξίδι δε δεις φάλαινες, σου δίνουν εισιτήριο δωρεάν για άλλο ένα ταξίδι...

Αν δε θες να νοικιάσεις αυτοκίνητο, πήγαινε στο σταθμό λεωφορείων BSI (εκεί που θα σε αφήσει το Flybus από το Keflavik) και κλείσε ένα Beautiful South Passport 3 ημερών από την Reykjavik Excursions... πέρισυ έκανε 95-100e το άτομο... με αυτό μπορείς να γυρίσεις σε 2 ημέρες τη Νότια Ισλανδία (μέχρι πάρκο Skaftafell και Jokullsarlon) και την τρίτη μέρα που θα επιστρέψεις Reykjavik, να κάνεις και το Golden Circle Tour το οποίο περιλαμβάνεται στο εισιτήριο... φυσικά θα έχεις περιορισμένο χρόνο σε κάθε αξιοθέατο, αλλά χωρίς αυτοκίνητο είναι η καλύτερη και μόνη επιλογή...
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
Kάποιοι λένε ότι το whale-watching είναι κλασική tourist-trap αν και μάλλον αξίζει... εγώ δεν το έκανα πάντως ούτε όταν ήμουν στο Husavik ούτε στο Reykjavik...
Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας 'tourist trap'??? A, συγγνώμη, ξέχασα, δε μπορείς να μας πεις γιατί δεν το έχεις κάνει.....

Ορίστε, λοιπόν, μία φωτό από αυτό που 'κάποιοι' χαρακτηρίζουν ως 'tourist trap'....

husavik1.jpg
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Για βαλε καμια ακομα photo!Μου φαινεται θα παω με οτοστοπ στο Husavik!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.298
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας 'tourist trap'??? A, συγγνώμη, ξέχασα, δε μπορείς να μας πεις γιατί δεν το έχεις κάνει.....

Ορίστε, λοιπόν, μία φωτό από αυτό που 'κάποιοι' χαρακτηρίζουν ως 'tourist trap'....

View attachment 5987
Προφανώς και είναι 'tourist trap' γι'αυτό άλλωστε η φωτογραφία δεν είναι δική σου αλλά από διαφημιστική μπροσούρα...
 

jokos_31

Member
Μηνύματα
73
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδια
Και εγω ψηνομαι για Ισλανδια παρα πολυ...Τα εισητηρια πιστευω ειναι τζαμπα σε αυτη την τιμη...Για δωσε κανα λινκ να ψαξω και εγω για εισητηρια!!!Με πριζωσες τωρα...

1)Ποτε ειναι καλη περιοδος για το βορειο σελας???
2)Για να κανεις τον γυρω της Ισλανδιας ποσες μερες χρειαζεαι???
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Έλεγξε πρώτα αν ο Νοέμβριος είναι εποχή για δεις φάλαινες. Τον Οκτώβρη που είχαμε πάει δεν ενδεικνυόταν.
Η εποχή δεν είναι όντως η καλύτερη. Θα νυχτώνει νωρίς. Καλύτερα αρχές Οκτώβρη. Υπάρχει η πιθανότητα να γλυτώσεις και πιθανή χιονόπτωση. Προσωπικά θα προτιμούσα το νότο για λίγες μέρες που είναι πιο ενδιαφέρων μαζί με το χρυσό τρίγωνο.
Η Ισλανδία χωρίς αμάξι δεν ξέρω τι θα σου προσφέρει...:(
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
Προφανώς και είναι 'tourist trap' γι'αυτό άλλωστε η φωτογραφία δεν είναι δική σου αλλά από διαφημιστική μπροσούρα...
Η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι από το google. Αν ψάξεις, θα βρεις πάμπολλες, άλλες από διαφημιστικές μπροσουρες και άλλες όχι.
Οι δικές μου φωτογραφίες από τη μέρα εκείνη είναι καμιά εκατοντάδα. Δεν έχουν την ίδια ζωντάνια χρωμάτων, ούτε τις ίδιες εντυπωσιακές λήψεις, παρόλα αυτά, αν χρειάζεσαι τις δικές μου φωτογραφίες για να πεισθείς, ευχαρίστως να βρω ένα σκάνερ και να ανεβάσω μερικές. Θα μπορούσα επίσης να δημοσιεύσω βεβαίωση της κόρης μου, όπου θα περιγράφει τον ενθουσιασμό της από το πρωτόγνωρο θέαμα, αφού βεβαίως πρώτα την περάσω από ανιχνευτή ψεύδους και τη βάλω να καταθέσει ενώπιον μαρτύρων...Ως τότε, είναι ευκολότερο νομίζω να δείξεις απλώς καλή πίστη...Από μεριάς μου, σου εύχομαι να ξαναπάς Ισλανδία, κι αυτή τη φορά να το δοκιμάσεις και να πεισθείς από πρώτο χέρι. Ως τότε, όμως, προσπάθησε να μην αφορίζεις εάν δεν έχεις προσωπική εμπειρία...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
joko τα εισητηρια αυτα ειναι απο την icelandexpress+ easyjet ως εξης:
πηγαινω βερολινο με easy ,απο εκει απευθειας ρευκιαβικ και επιστρεφει απο gatwick.Αμα δεις βολευουν και οι ωρες που ειναι οι πτησεις για να μην διανυκτερευεις σε αεροδρομια.Προσπαθησε να βρεις ημερομηνιες που και οι δυο εταιρειες εχουν χαμηλες τιμες.Κυριως μεσοβδομαδα του Νοεμβριου δηλαδη.

hydronetta δυστυχως τον οκτωβριο δεν θα μπορω να παω λογω δουλειας.ελπιζω να μην χιονισει αν και απο οτι ειδα σε διαφορα charts ο καιρος ολος περιεργος ειναι καλυτερος απο του Helsinkιου που ειχα μεινει οποτε και λιγο να χιονισει θα την παλεψω.Οσον αφορα το οτι δεν ενδυκνειται για whale watching δεν ξερω τι να πω,ισως εχεις δικιο,παντως το site δεχεται κρατηση για την 1η Νοεμβριου που θελω εγω οποτε υποθετω οτι θα γινεται εκδρομη.Αυτο που με αγχωνει περισσοτερο ειναι μηπως δεν δω το σελας και αναγκαστω να τρεχω στην Αλασκα..!
Τελος για το αυτοκινητο και να μπορουσα να οδηγησω δεν θα ρισκαρα ξεροντας οτι μπορει να πιασει παγο κατω.Ουτως η αλλως οι 3μιση μερες που πιθανοτατα θα μεινω μου φτανουν ισα ισα για να δω το ρευκιαβικ,το blue lagoon, να κανω το golden circle και whale watching!Kαι ουτως η αλλως η επομενη πτηση ειναι 3 μερες μετα (που θα πρεπει να παρουσιαστω στο στρατοπεδο :) ).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.770
Likes
18.146
Προφανώς και είναι 'tourist trap' γι'αυτό άλλωστε η φωτογραφία δεν είναι δική σου αλλά από διαφημιστική μπροσούρα...
Μπορείς να μας αναλύσεις πώς είναι δυνατόν η παρατήρηση άγριας ζωής να αποτελεί tourist trap?

Η εμπειρία θα είναι σίγουρα μοναδική και η Rosa με τη κορούλα της πολύ τυχερές που το έζησαν....κάτι παρόμοιο μπορείς να δεις και στον κόλπο της Σαμάνα στη DR το Μάρτιο.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Μπορείς να μας αναλύσεις πώς είναι δυνατόν η παρατήρηση άγριας ζωής να αποτελεί tourist trap?

Η εμπειρία θα είναι σίγουρα μοναδική και η Rosa με τη κορούλα της πολύ τυχερές που το έζησαν....κάτι παρόμοιο μπορείς να δεις και στον κόλπο της Σαμάνα στη DR το Μάρτιο.
Φανταζομαι εννοει οτι μπορει και να μην δεις τιποτα και ειναι πεταμενα λεφτα καποιες φορες.Ξερουνε δηλαδη οτι δεν εχει φαλαινες στον κολπο εκεινη τη μερα αλλα κανουν την εκδρομη ουτως η αλλως.

Επισης...wtf is DR???

edit: ok το βρηκα DR = Dominican Republic !
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.770
Likes
18.146
Η εμφάνιση άγριας ζωής δεν είναι ποτέ εγγυημένη, γι'αυτό και υπάρχουν οι ζωολογικοί κήποι, τα ενυδρεία κτλ.

Βέβαια οι φάλαινες φαντάζομαι μαζεύονται σε συγκεκριμένες περιοχές και συγκεκριμένες πάνω-κάτω ημερομηνίες, οπότε με λίγη προετοιμασία ξέρεις που πας και γιατί.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Προσωπικά δεν θα σπατάλαγα το χρόνο μου να τρέχω στο Husavik για whalewatching ειδικά σε μια εποχή που τα δρομολόγια δεν είναι τακτικά ή και ανύπαρκτα, με καιρικές συνθήκες αμφίβολες.
Επιμένω στο χρυσό τρίγωνο και το νότο. Η Jokulsarlon είναι υπέροχη εμπειρία. Τώρα το βόρειο σέλας μόνο αν είστε τυχεροί και έχει καθαρό ουρανό. Εμείς το είδαμε γύρω στις 9 το βράδυ, δεν κράτησε πάνω από μισή ώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom