Ισλανδία Ισλανδία

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Επειδη δεν θελω να περιοριστω στον Ring Road και θα μπω σε πολλους F roads,θελω να μου προτεινεις ποια τζιπ θα μπορεσαν να μπουν απο κει και να βγουν ανεμακτα...
Για αυτό είναι καλύτερο να μιλήσεις με κάποιον από εκεί. Εγώ δε μπορώ να βοηθήσω. Εξαρτάται και από τί θέλεις να κάνεις... άλλοι χρησιμοποιούσαν τζιπ για να πάνε ας πούμε σε κάποιους καταρράκτες και τέτοια αξιοθέατα και άλλοι για να κάνουν διάσχιση του εσωτερικου της χώρας. Για τη δεύτερη περίπτωση παίζανε κάτι θηρία.
 

manosb7

Member
Μηνύματα
19
Likes
13
καλησπερα σε ολους και απο μενα! πριν ενα μηνα γυρισαμε απο την υπεροχη ταιλανδη και αμεσως βαλαμε πλωρη με την κοπελα μου για να προγραμματισουμε την επομενη εξορμηση μας. Καιρο τωρα θελαμε να επισκεπτουμε την πανεμορφη ισλανδια αλλα το κοστος υπερεβαινε το μπατζετ μας. Αποφασισαμε να παμε αυγουστο η σεπτεμβριο του 19 και να νοικιασουμε καμπερβαν ωστε να μην δεσμευτουτε απο τα δωματια που θα κλειναμε σε διαφορα μερη και που θα ειμασταν υποχρεωμενοι να ειμαστε εκει την ημερομηνια που θα κλειναμε. Αυτο που με προβληματισε ομως ειναι πως ενω εχω βρει το βαν που θελω και σε αρκετα καλη τιμη 1000 ευρω για 11 μερες στους ορους διαβασα οτι θελει πιστωτικη και οτι θα δεσμευτει εγγυηση 2900 ευρω.. Η δικια μου πιστωτικη εχει οριο 1000 ευρω. θα ηθελα να ρωτησω αν θα γινει δεκτη αν τους την παω με αυτο το οριο οπως επισης θα ηθελα να μαθω αν βενζινη μπορω να βαζω με την χρεωστικη μου η απαραιτητα και σ αυτο θελει πιστωτικη.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
καλησπερα σε ολους και απο μενα! πριν ενα μηνα γυρισαμε απο την υπεροχη ταιλανδη και αμεσως βαλαμε πλωρη με την κοπελα μου για να προγραμματισουμε την επομενη εξορμηση μας. Καιρο τωρα θελαμε να επισκεπτουμε την πανεμορφη ισλανδια αλλα το κοστος υπερεβαινε το μπατζετ μας. Αποφασισαμε να παμε αυγουστο η σεπτεμβριο του 19 και να νοικιασουμε καμπερβαν ωστε να μην δεσμευτουτε απο τα δωματια που θα κλειναμε σε διαφορα μερη και που θα ειμασταν υποχρεωμενοι να ειμαστε εκει την ημερομηνια που θα κλειναμε. Αυτο που με προβληματισε ομως ειναι πως ενω εχω βρει το βαν που θελω και σε αρκετα καλη τιμη 1000 ευρω για 11 μερες στους ορους διαβασα οτι θελει πιστωτικη και οτι θα δεσμευτει εγγυηση 2900 ευρω.. Η δικια μου πιστωτικη εχει οριο 1000 ευρω. θα ηθελα να ρωτησω αν θα γινει δεκτη αν τους την παω με αυτο το οριο οπως επισης θα ηθελα να μαθω αν βενζινη μπορω να βαζω με την χρεωστικη μου η απαραιτητα και σ αυτο θελει πιστωτικη.
Νομίζω ότι με το όριο που έχει η κάρτα σου, δε γίνεται η ενοικίαση.
Για το καύσιμο, δουλεύουν όλες οι κάρτες.
 

manosb7

Member
Μηνύματα
19
Likes
13
Νομίζω ότι με το όριο που έχει η κάρτα σου, δε γίνεται η ενοικίαση.
Για το καύσιμο, δουλεύουν όλες οι κάρτες.
αρα θα πρεπει να παω στην τραπεζα μηπως γινει δεκτο να μου ανεβασουν το οριο. Φιλε μου η ιστορια σας με εκανε να ψαχτω μ αυτο τον τροπο κινησης και διαμονης. Πραγματικα απ τις πιο ομορφες ιστοριες που εχω διαβασει εδω! ελπιζω να βγαλω ακρη με την πιστωτικη και να τα καταφερουμε και εμεις να παμε!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Να σου πω την αλήθεια, δε θυμάμαι τι ίσχυε με την εγγύηση όταν πήγαμε εμείς, είχαμε νοικιάσει στην Greenmotion. Μικρό αμάξι, κούνημα από τον αέρα, ζόρικος ύπνος στους υπνόσακους, αλλά δε μετανιώνουμε τίποτα. Με το καλό όταν πάμε ξανά με τον μικρό μας μπόμπιρα, ξανά το ίδιο θα κάνουμε, couchsurfing, αυτοκίνητο και φύση. :D Να σκληραγωγηθούμε όλοι παρέα.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Εγώ πάντως τις χρεωστικές δεν μπόρεσα να τις χρησιμοποιήσω στα βενζινάδικα, είναι το μόνο μέρος που αναγκαστικά έδινα την πιστωτική.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Debit mastercard της Εθνικής contactless.
Τη χρησιμοποίησα παντού φέτος.. και στα βενζινάδικα!
Στις χωρες εκτος ευρωζωνης συμφερει περισσοτερο απο αλλες. Το τσεκαρω καθε φορα και την χρησιμοποιω μονιμα.
 

Τζο81

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλημερα σε ολους! Αρχες Νοεμβριου θα παμε Ισλανδια για 5 μερες κ θα εχουμε μαζι κ το 15 μηνων μωρο μας. Ξερουμε οτι το μωρο θα περιορισει αυτα που θελουμε να κανουμε αλλα σιγουρα θελουμε golden circle. Εχει κανει κανεις το οργανωμενο tour? Εχει συχνες στασεις; Ειναι κουραστικο; Αν νοικιασουμε αυτοκινητο για να το κανουμε, σε ποσες περιπου ωρες "βγαινει" με λογικες ταχυτητες κ στασεις; Θα το συνιστουσατε με μωρο;
Ισως καποια απο αυτα απαντωνται στις προηγουμενες σελιδες αλλα θα τις διαβασω οταν βρω χρονο (ή αν δεν μου απαντησει καποιος ).
Ευχαριστω προκαταβολικα!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Καλημερα σε ολους! Αρχες Νοεμβριου θα παμε Ισλανδια για 5 μερες κ θα εχουμε μαζι κ το 15 μηνων μωρο μας. Ξερουμε οτι το μωρο θα περιορισει αυτα που θελουμε να κανουμε αλλα σιγουρα θελουμε golden circle. Εχει κανει κανεις το οργανωμενο tour? Εχει συχνες στασεις; Ειναι κουραστικο; Αν νοικιασουμε αυτοκινητο για να το κανουμε, σε ποσες περιπου ωρες "βγαινει" με λογικες ταχυτητες κ στασεις; Θα το συνιστουσατε με μωρο;
Ισως καποια απο αυτα απαντωνται στις προηγουμενες σελιδες αλλα θα τις διαβασω οταν βρω χρονο (ή αν δεν μου απαντησει καποιος ).
Ευχαριστω προκαταβολικα!
Καλημέρα και με το καλό να πάτε!
Επειδή κι εμείς έχουμε μωράκι ενός έτους, κι έχουμε ταξιδέψει αρκετά από τότε που ήταν 35 ημερών, προσωπικά απορρίπτω την επιλογή του οργανωμένου τουρ ή οτιδήποτε άλλο. Να νοικιάσεις αμάξι, να οδηγείτε όσο και όπως θέλετε, να κάνετε το πρόγραμμα που ταιριάζει σε εσάς και το μωρό σας.
Σε πέντε μέρες το Νοέμβριο δε βλέπεις και πολλά στην Ισλανδία, αλλά νομίζω βγαίνει εύκολα το Golden Ring, μαζί με μια μέρα Reykjavik, καμιά θερμή πηγή κτλ. Εξαρτάται και από εσάς, τι θέλετε να κάνετε, και τι ανέσεις θυσιάζετε.
Εμείς θα παμε ξανά πάντως εκεί, με τον μπόμπιρα πλέον, για πεζοπορίες και μπόλικη φύση.
 

Τζο81

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλημέρα και με το καλό να πάτε!
Επειδή κι εμείς έχουμε μωράκι ενός έτους, κι έχουμε ταξιδέψει αρκετά από τότε που ήταν 35 ημερών, προσωπικά απορρίπτω την επιλογή του οργανωμένου τουρ ή οτιδήποτε άλλο. Να νοικιάσεις αμάξι, να οδηγείτε όσο και όπως θέλετε, να κάνετε το πρόγραμμα που ταιριάζει σε εσάς και το μωρό σας.
Σε πέντε μέρες το Νοέμβριο δε βλέπεις και πολλά στην Ισλανδία, αλλά νομίζω βγαίνει εύκολα το Golden Ring, μαζί με μια μέρα Reykjavik, καμιά θερμή πηγή κτλ. Εξαρτάται και από εσάς, τι θέλετε να κάνετε, και τι ανέσεις θυσιάζετε.
Εμείς θα παμε ξανά πάντως εκεί, με τον μπόμπιρα πλέον, για πεζοπορίες και μπόλικη φύση.
Σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση! Κ εμεις τον εχουμε μαζι μας απο ημερων σε ταξιδια εσωτερικου κ εξωτερικου κ ποτε με οργανωμενα τουρ. Αν εχεις να προτεινεις καποια εταιρεια ενοικιασης αυτοκινητων ή οτιδηποτε αλλο, καλοδεχουμενο. Αν εχουμε εδρα το Ρεικιαβικ, γινεται το golden ring σε 1 μερα; Κ παλι ευχαριστω. Θα προσπαθησω να διαβασω σε παλαιοτερα ποστ ολα οσα προτεινεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.127
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom