Ισλανδία Ισλανδία

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Και τι γίνεται με όποιον δεν έχει δίπλωμα αμαξιού και δεν του αρέσει να μπλέκει με τα τυποποιημένα γκρουπ;;; Απλά δεν πάει μέχρι να βγάλει δίπλωμα απ ότι κατάλαβα!!!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Και τι γίνεται με όποιον δεν έχει δίπλωμα αμαξιού και δεν του αρέσει να μπλέκει με τα τυποποιημένα γκρουπ;;; Απλά δεν πάει μέχρι να βγάλει δίπλωμα απ ότι κατάλαβα!!!
Αν μου κάνεις τα έξοδα έρχομαι εγώ. Υπόσχομαι να σε πάω όπου θέλεις! :haha:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Και τι γίνεται με όποιον δεν έχει δίπλωμα αμαξιού και δεν του αρέσει να μπλέκει με τα τυποποιημένα γκρουπ;;; Απλά δεν πάει μέχρι να βγάλει δίπλωμα απ ότι κατάλαβα!!!
Όποιος δεν έχει δίπλωμα αμαξιού μπορεί να κινηθεί με τα τοπικά λεωφορεία καθώς και με πτήσεις μεταξύ των πόλεων. Υπάρχουν και ειδικά πάσα λεωφορείου που καλύπτουν συγκεκριμένες περιοχές του νησιού με τα οποία μπορείς να κάνεις όσα στοπόβερ θέλεις και να επισκεφτείς όσα μέρη θέλεις σε συγκεκριμένο αριθμό ημερών. Δε θα δεις όσα θα έβλεπες με το αυτοκίνητο αλλά θα δεις πολύ περισσότερα απ' το να μην πήγαινες καθόλου.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
βρίσκει έναν χαμάλι που να έχει δίπλωμα και τον κουβαλάει μαζί του
Μπα φίλε δεν λειτουργώ έτσι, δεν μ αρεσει να τραβολογώ ανθρωπους και δύσκολα να βρεθεί κάποιος που να εχει την ίδια τρέλα με μενα με τις φωτογραφίες αλλα και τις αντοχές μου στην εξερεύνηση και ατο περπάτημα, γι αυτο το λόγο πλέον προτιμώ να ταξιδεύω μονος μου!!
Όποιος δεν έχει δίπλωμα αμαξιού μπορεί να κινηθεί με τα τοπικά λεωφορεία καθώς και με πτήσεις μεταξύ των πόλεων. Υπάρχουν και ειδικά πάσα λεωφορείου που καλύπτουν συγκεκριμένες περιοχές του νησιού με τα οποία μπορείς να κάνεις όσα στοπόβερ θέλεις και να επισκεφτείς όσα μέρη θέλεις σε συγκεκριμένο αριθμό ημερών. Δε θα δεις όσα θα έβλεπες με το αυτοκίνητο αλλά θα δεις πολύ περισσότερα απ' το να μην πήγαινες καθόλου.
Ενδιαφέρον οι πληροφορίες σου, σ ευχαριστω πολύ, θα το ψάξω!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ποια περιοχή είναι η καλύτερη για διαμονή για whale watching τον αύγουστο; (έχω δακρύσει με τις τιμές των ξενοδοχείων διαμερισμάτων)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Συνήθως για whale watching πάνε ανοικτά του Ρέικιαβικ και στο φιορδ βόρεια του Άκουρειρι.
Aν μετράει η γνώμη κάποιου που δεν έκανε whale watching, όταν φτάσεις Ισλανδία θα δεις τόσα πράγματα και τόσο διαφορετικά τοπία που μπορεί να το ξεχάσεις στο τέλος το whale watching.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.415
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχει επισκεφτεί κάποιος τον καταρράκτη Aldeyjarfoss;
Έχω κάποιες απορίες...και καθώς είναι δύσκολο να εντάξω το συγκεκριμένο καταρράκτη σε μία απο τρεις μέρες που θα αφιερώσω στο βορρά (λόγω πληθώρας αξιοθέατων), θα με βοηθούσε η εμπειρία κάποιου που να έχει πάει εκεί, ωστε να δώ αν αξίζει το κόπο να θυσιάσω κάτι άλλο για να πάω εκεί.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Δεν μπορώ
Έχει επισκεφτεί κάποιος τον καταρράκτη Aldeyjarfoss;
Έχω κάποιες απορίες...και καθώς είναι δύσκολο να εντάξω το συγκεκριμένο καταρράκτη σε μία απο τρεις μέρες που θα αφιερώσω στο βορρά (λόγω πληθώρας αξιοθέατων), θα με βοηθούσε η εμπειρία κάποιου που να έχει πάει εκεί, ωστε να δώ αν αξίζει το κόπο να θυσιάσω κάτι άλλο για να πάω εκεί.
Δεν μπορώ να βοηθήσω, δυστυχώς, αλλά μόλις με βοήθησες εσύ να βάλω ακόμα ένα σημαδάκι στα αγαπημένα του χάρτη. :)
Α, εμείς θα πάμε Ιούνιο, νομίζω είσαι για πιο μετά, σωστά; Αν ναι, θα έχω πληροφορίες. ;)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.415
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν μπορώ να βοηθήσω, δυστυχώς, αλλά μόλις με βοήθησες εσύ να βάλω ακόμα ένα σημαδάκι στα αγαπημένα του χάρτη. :)
Μου έχει γίνει έμμονη ιδέα αυτός ο καταρράκτης...ειδικά αν ισχύει αυτό που βλέπω σε μία φώτο και δεν είναι τρίκ!

Α, εμείς θα πάμε Ιούνιο, νομίζω είσαι για πιο μετά, σωστά; Αν ναι, θα έχω πληροφορίες. ;)
Σωστά, εγώ είμαι για ένα μήνα μετά, οπότε θα περιμένω ραπόρτοοοο :) Άνετα αλλάζω το πρόγραμμα και επιτόπου εκεί :rolleyes:
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Καλησπέρα, εγώ έχω πάει σε αυτόν τον καταρράκτη και μάλλον ήταν από τους εντυπωσιακούς της Ισλανδίας.
Από όσο θυμάμαι είναι αρκετά μεγάλη παράκαμψη από το ring road και ενδεχομένως να έχετε και θέμα αν έχετε νοικιάσει αυτοκίνητο που δεν είναι για F roads (δλδ 4χ4). Εμείς είχαμε ένα απλό, μας την είπαν λίγο όταν μας είδαν με αυτό το αυτοκίνητο εκεί, το παρατήσαμε σε κάποιο σημείο και είπαμε να το πάρουμε με τα πόδια, για καλή μας τύχη μας πήρε ένα μικρό λεωφορειάκι. :) Εντάξει τίποτα το εξτρίμ, μόνο λίγο προσοχή. Κατά τα άλλα το μέρος είναι απίστευτο.

Οι ακόλουθες φωτογραφίες είναι δικές μου:











 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Χμμ όταν γράφω το μήνυμα και στην προεπισκόπηση μου δείχνει κανονικά τις φωτογραφίες... όταν πατήσω post δε φαίνεται τίποτα.... Και edit να πάω να κάνω στο μήνυμα που δείχνει με Χ τις φωτογραφίες μου τις δείχνει κανονικά.... Ξέρεις κανείς τί παίζει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom