Ισλανδία Ισλανδία

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Μπα, είχα ασχοληθεί κάποια στιγμή, δεν έχει να κάνει. Παραλίγο να με βάλει η psaeftra να ξαναασχοληθώ, αλλά το σκέφτηκα ψύχραιμα και υπαναχώρησα. Ναι, το ξέρω ότι το αεροδρόμιο αυτό εξυπηρετεί πτήσεις εσωτερικού, γι' αυτό λέω πως την πάτησα. Πάντως παλαιότερα η ιστοσελίδα για το miles and bonus δεχόταν μόνο κωδικούς αεροδρομίων για αναζήτηση και μάλλον ήμουν πιο προσεκτικός :rolleyes:.
Αν υπαναχωρειτε να το λετε, γιατι 2 ατομα μπηκαν στη διαδικασια να ποσταρουν πως δεν εχει εισιτηρια και καθομουν και εψαχνα τι παιζει.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Αν υπαναχωρειτε να το λετε, γιατι 2 ατομα μπηκαν στη διαδικασια να ποσταρουν πως δεν εχει εισιτηρια και καθομουν και εψαχνα τι παιζει.
Καλά βρε, αυτό έπραξα μη με μαλώνεις! Θέλει λίγο τόλμη η κατάσταση, και η τύχη ευνοεί τους τολμηρούς, οπότε θεωρώ ότι όλα θα πάνε καλά εν τέλει. Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία να πείσω άλλα τρία άτομα αυτή τη χρονική στιγμή, ούτε στο ρίσκο για κρατήσεις χωρίς δωρεάν ακύρωση (προς εξοικονόμηση χρημάτων). Ως ανεξάρητη ταξιδιώτισσα, ή έστω με ένα άτομο ακόμη, μπορείς να κινηθείς πιο εύκολα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Καλά βρε, αυτό έπραξα μη με μαλώνεις! Θέλει λίγο τόλμη η κατάσταση, και η τύχη ευνοεί τους τολμηρούς, οπότε θεωρώ ότι όλα θα πάνε καλά εν τέλει. Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία να πείσω άλλα τρία άτομα αυτή τη χρονική στιγμή, ούτε στο ρίσκο για κρατήσεις χωρίς δωρεάν ακύρωση (προς εξοικονόμηση χρημάτων). Ως ανεξάρητη ταξιδιώτισσα, ή έστω με ένα άτομο ακόμη, μπορείς να κινηθείς πιο εύκολα.
Ειναι ακριβως αυτο που ειχα πει στον @jimp οταν ειχε προτεινει 4αδα για αυτοκινητο. Οτι δεν βρισκεις ευκολα αλλα 2 ατομα που μπορουν τις ιδιες ημερομηνιες ακριβως να εξασφαλισουν αδεια και με μεγαλυτερο budget (αν δεν κλεισουν με μιλια).
Ευτυχως η Ισλανδια (με επιφυλαξη για το 2021) δινει παμπολλες επιλογες για εκδρομες με τοπικα γραφεια χωρις να φεσωθουν 2 ατομα αυτοκινητο (και τα συμπαρομαρτουντα) οπωσδηποτε και παρομοιο κοστος/ημερα, εφοσον φυσικα δεν την εχουν ως ταξιδι ονειρο και δεν θελουν να πανε σε "ανεξερευνητα σημεια".
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μπα, είχα ασχοληθεί κάποια στιγμή, δεν έχει να κάνει. Παραλίγο να με βάλει η psaeftra να ξαναασχοληθώ, αλλά το σκέφτηκα ψύχραιμα και υπαναχώρησα. Ναι, το ξέρω ότι το αεροδρόμιο αυτό εξυπηρετεί πτήσεις εσωτερικού, γι' αυτό λέω πως την πάτησα. Πάντως παλαιότερα η ιστοσελίδα για το miles and bonus δεχόταν μόνο κωδικούς αεροδρομίων για αναζήτηση και μάλλον ήμουν πιο προσεκτικός :rolleyes:.
Αν έχεις ασχοληθεί τότε ξέρεις οτι το πιο εύκολο σε ένα ταξίδι στην Ισλανδία είναι τα αεροπορικά. Τα υπόλοιπα είναι τα δύσκολα!
Προ κορονοϊου υπήρχαν ακόμα καλύτερα deals με μίλια...όχι οτι αυτά που υπάρχουν τώρα δεν αξίζουν. Αξίζουν και είναι ευκαιρία να μειώσει κάποιος το κόστος του ταξιδιού, ειδικά αν δεν έχει σκοπό να μείνει πολλές μέρες στη χώρα ωστε το 'αξίζει' οικονομικά το ταξίδι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Αν έχεις ασχοληθεί τότε ξέρεις οτι το πιο εύκολο σε ένα ταξίδι στην Ισλανδία είναι τα αεροπορικά. Τα υπόλοιπα είναι τα δύσκολα!
Προ κορονοϊου υπήρχαν ακόμα καλύτερα deals με μίλια...όχι οτι αυτά που υπάρχουν τώρα δεν αξίζουν. Αξίζουν και είναι ευκαιρία να μειώσει κάποιος το κόστος του ταξιδιού, ειδικά αν δεν έχει σκοπό να μείνει πολλές μέρες στη χώρα ωστε το 'αξίζει' οικονομικά το ταξίδι.
Απο Αθηνα ηταν πολυ δυσκολο να βρεις με 15000 ανα διαδρομη το καλοκαιρι. Φετος εγινε γιαουρτι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Απο Αθηνα ηταν πολυ δυσκολο να βρεις με 15000 ανα διαδρομη το καλοκαιρι. Φετος εγινε γιαουρτι.
Κάποιος που είχε ευελιξία χρόνου έβρισκε και πέρυσι και πρόπερσι, και χωρίς μίλια κιόλας. Η σημερινή 'αξία' των μιλίων είναι που το κάνει 'γιαούρτι'...
 

alakae

Member
Μηνύματα
57
Likes
68
Καλησπέρα! Στον νότο είναι πιο έντονος ο τουρισμός....έως και ενοχλητικός. Στον βορρά έχει τουρισμό αλλά καμία σχέση με τον νότο. Για μένα δεν ήταν ενοχλητικός ο τουρισμός στον βορρά! Στα δυτικά φιόρδ είναι άλλος κόσμος, ο τουρισμός είναι αισθητά μειωμένος....και απο εκεί και πέρα υπάρχουν μέρη γενικά στη χώρα που δεν βλέπεις άνθρωπο (παγετώνας Langjokull), αλλά και μέρη που παλιά ήταν ερημιές και πλέον έχει πολύ περισσότερο κόσμο (Askja).
"... υπερτουρισμός" Αχχ! :rolleyes-80:
Προφανώς αυτά συνεβαιναν στην προ-κορονοιου εποχή γιατί ο Αυγουστος του 2020 δεν ειχε καμια σχέση με το παρελθόν.
Ας γίνει εφικτό να πάμε κι ας είμαστε πολλοί ;)
Καλησπερα! Alakae όπως και οι προλαλησαντες, φαντάζομαι κι εγώ ότι μιλάς για το 2019 και πριν. Τον Ιουλιο και αρχές Αυγουστου που ειμασταν εμείς, οχι υπέρτουρισμο, ουτε καν τουρισμό δεν είχε! Μας είπε ένας ντόπιος ότι οι τουρίστες ήταν τόσοι όσοι πριν την οικονομική κρίση του 2008, τότε που η Ισλανδία ήταν τόσο ακριβή που ήταν αποκλειστικά και μόνο για γερά πορτοφολια. Πάντως όντως, οι λίγοι τουρίστες που συναντήσαμε, κινουνταν στο νότιο και ανατολικο κομμάτι, μέχρι τo jokusarlon. Απο εκει και πανω, ελάχιστοι.
Αν αντέχεις ψυχολογικά να κλεισεις ένα τέτοιο καταπληκτικο ταξίδι το οποίο μέχρι τελευταία στιγμή δε θα είσαι 100% σίγουρος αν θα πραγματοποιησεις, κλειστο. Είναι μοναδική ευκαιρία να χαρεις τη χώρα δική σου. Γιατι και φέτος το καλοκαίρι, πιστευω κυρίως οι τολμηροί θα ταξιδεψουν. Είναι ένα ταξίδι που θα αναπολείς κάθε μέρα της ζωής σου και θα νιώθεις τυχερός που εξερευνησες αυτή τη χώρα. Τι άλλο να πω.. Όποιος αγαπά άγρια φυση και περιπετεια, πρέπει να κάνει αυτό το δώρο στον εαυτό του και να παει Ισλανδία.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όλων και χρόνια πολλά με ταξίδια για όλους την νέα χρονιά!! Καταλαβαίνω ότι οι εποχές έχουν αλλάξει αλλά είχα διαβάσει κάποια άρθρα για υπερτουρισμό τα τελευταία χρόνια που με έβαλαν σε σκέψεις. Μιας και είμαι φύσει αισιόδοξος έχω σκοπό να κλείσω σύντομα αεροπορικά και έχω μια ακόμα απορία για όσους έχουν πάει ή έχουν σχεδιάσει το ταξίδι: Σε 13 μέρες χωρίς την μέρα άφιξης και αναχώρησης σε πρόγραμμα για τον γύρο του νησιού χωρούν τα Westdjords?Έχω σκεφτεί να κάνω τον γύρο του νησιού συν 4 μέρες σε Highlands(Askja+3 μέρες γύρω από το Landmannlaugar).

ΥΓ. Για όσους ενδιαφέρονται για διασχίσεις ποταμών με το αυτοκίνητο η μόνη που παρέχει ασφάλιση είναι η Insurances (Lotus car rental)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σε 13 μέρες χωρίς την μέρα άφιξης και αναχώρησης σε πρόγραμμα για τον γύρο του νησιού χωρούν τα Westdjords?
Καλή χρονιά και σε σένα!

Στα Westfjords χρειάζεσαι τουλάχιστον 2 μέρες. Μία δεν φτάνει με τίποτα και εννοείται μένει απ έξω ο φυσικός δρυμός Hornstrandir.

Έχω σκεφτεί να κάνω τον γύρο του νησιού συν 4 μέρες σε Highlands(Askja+3 μέρες γύρω από το Landmannlaugar).
Γίνεται, βοηθάει η μεγάλη μέρα αν έχεις αντοχές, γιατί πρόκειται για ένα κουραστικό ταξίδι!
Και πρέπει να επιλέξεις τι θέλεις να δείς γιατί σε δυο βδομάδες δεν χωράει όλη η χώρα...

ΥΓ. Για όσους ενδιαφέρονται για διασχίσεις ποταμών με το αυτοκίνητο η μόνη που παρέχει ασφάλιση είναι η Insurances (Lotus car rental)
Να διαβάσεις προσεκτικά τους όρους! Η ρυμούλκηση δεν είναι δωρεάν, απλά έχεις έκπτωση....Αν το όχημα μείνει μέσα στο ποτάμι πάλι θα πληρώσεις τουλάχιστον ένα 200ευρο. Καμία εταιρεία δεν σου καλύπτει όλα όσα μπορεί να προκαλέσει η διάσχιση ενός ποταμού. Αν νοικιάσεις ένα 4χ4, με ψηλές αναρτήσεις (γιατι 4χ4 με 4χ4 έχει διαφορά) και διασχίζεις τα ποτάμια με σεβασμό, θα είσαι μια χαρά! Το λέω γιατί υπάρχουν ποτάμια με τέτοιες σχετικές σημάνσεις. Λίγο προσοχή και θα είσαι οκ.

Αν έχεις λίγο υπομονή, θα ανεβάσω την ιστορία για αυτό το ταξίδι όταν την ολοκληρώσω. Ίσως σε βοηθήσει.
 

alakae

Member
Μηνύματα
57
Likes
68
Καλή χρονιά και σε σένα!

Στα Westfjords χρειάζεσαι τουλάχιστον 2 μέρες. Μία δεν φτάνει με τίποτα και εννοείται μένει απ έξω ο φυσικός δρυμός Hornstrandir.


Γίνεται, βοηθάει η μεγάλη μέρα αν έχεις αντοχές, γιατί πρόκειται για ένα κουραστικό ταξίδι!
Και πρέπει να επιλέξεις τι θέλεις να δείς γιατί σε δυο βδομάδες δεν χωράει όλη η χώρα...


Να διαβάσεις προσεκτικά τους όρους! Η ρυμούλκηση δεν είναι δωρεάν, απλά έχεις έκπτωση....Αν το όχημα μείνει μέσα στο ποτάμι πάλι θα πληρώσεις τουλάχιστον ένα 200ευρο. Καμία εταιρεία δεν σου καλύπτει όλα όσα μπορεί να προκαλέσει η διάσχιση ενός ποταμού. Αν νοικιάσεις ένα 4χ4, με ψηλές αναρτήσεις (γιατι 4χ4 με 4χ4 έχει διαφορά) και διασχίζεις τα ποτάμια με σεβασμό, θα είσαι μια χαρά! Το λέω γιατί υπάρχουν ποτάμια με τέτοιες σχετικές σημάνσεις. Λίγο προσοχή και θα είσαι οκ.

Αν έχεις λίγο υπομονή, θα ανεβάσω την ιστορία για αυτό το ταξίδι όταν την ολοκληρώσω. Ίσως σε βοηθήσει.
Τέλεια θα περιμένω να την διαβάσω!!Μιας και ακόμα το κοιτάω εκτός από το duster προτείνεις κάτι άλλο για 4χ4?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Δεν έχει παίξει σε Αγγλικά site, μόνο σε Ισλανδικά (Ισλανδέζικα, Ισλανδικά δεν ξέρω πως να το πω).

Εγκρίθηκε ένα project για σχεδιασμό tunnel στην περιοχή του Reynisfjall . Το μόνο που βρήκα στα Αγγλικά είναι αυτό.

http://www.lotsberg.net/data/iceland/list.html

Στις φωτογραφίες παρακάτω φαίνεται το project και σύμφωνα με τα λεγόμενα Ισλανδού φίλου θα αλλοιώσει τελείως την δομή της περιοχής.. Η μαύρη γραμμή στην πρώτη φωτογραφία είναι το τούνελ κοντά στη παραλία. Τα παραθέτω όπως ακριβώς μου τα στείλανε.

9AF42493-C66B-4CD8-9D1B-E24E28643D9B.jpg
597AF12B-2A4D-4770-97E9-0C1B0A18CDF7.jpg
14815604-478D-422B-838F-B27F3E6F0863.jpg
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τέλεια θα περιμένω να την διαβάσω!!Μιας και ακόμα το κοιτάω εκτός από το duster προτείνεις κάτι άλλο για 4χ4?
Για να διασχίσεις ένα ποτάμι είναι βασικό το όχημα που θα διαλέξεις, αλλά παίζει μεγάλο ρόλο και το είδος του ποταμού και κατ' επέκταση ο τρόπος που θα περάσεις το κάθε ποτάμι. Αν δεν το έχεις ξανακάνει, διάβασε στο διαδίκτυο κάποιες οδηγίες. Υπάρχουν σχετικές σελίδες, θα σε βοηθήσουν. Τον τρόπο που το κάναμε εμείς θα το περιγράψω.
Μέχρι τότε διάβασε αυτό για να δεις τι όχημα είχα εγώ . Με αυτό πήγα Lakagigar, Eldgjá και συνεχίσαμε ως το landmannalaugar αλλά δεν περάσαμε τα δύο τελευταία ποτάμια. Τελικά το landmannalaugar το προσεγγίσαμε απο βορειοδυτικά του και στο συνιστώ! Με αυτό το όχημα δεν διακινδυνέψαμε να περάσουμε τα ποτάμια της Askja παρόλο που φτάσαμε στο πρώτο απο αυτά! .... Διάβασε και την ιστορία της Isabelle εδώ για να πάρεις μια ιδέα για πιο κατάλληλα οχήματα διάσχισης ποταμών. Θα πάρεις μια εικόνα στο περίπου για τα ποτάμια και να θυμάσαι οτι τα ποτάμια είναι "δυναμικά", αλλάζουν τα χαρακτηριστικά τους.

Κάπως πρέπει να συμβάλω και εγώ στην ψυχαγωγία μας εδώ μέσα :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom