Ισλανδία Ισλανδία

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν έχει παίξει σε Αγγλικά site, μόνο σε Ισλανδικά (Ισλανδέζικα, Ισλανδικά δεν ξέρω πως να το πω).

Εγκρίθηκε ένα project για σχεδιασμό tunnel στην περιοχή του Reynisfjall . Το μόνο που βρήκα στα Αγγλικά είναι αυτό.

http://www.lotsberg.net/data/iceland/list.html

Στις φωτογραφίες παρακάτω φαίνεται το project και σύμφωνα με τα λεγόμενα Ισλανδού φίλου θα αλλοιώσει τελείως την δομή της περιοχής.. Η μαύρη γραμμή στην πρώτη φωτογραφία είναι το τούνελ κοντά στη παραλία. Τα παραθέτω όπως ακριβώς μου τα στείλανε.

View attachment 335106 View attachment 335107 View attachment 335108
Αν καταλαβαίνω σωστά είναι η περιοχή κάτω απο το Eyjafjallajökull που έγινε η έκρηξη το 2010. Σε όλη τη περιοχή υπάρχουν sandur..... Ένα απο τα πιο επισκέψιμα κομμάτια της χώρας!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Αν έχεις λίγο υπομονή, θα ανεβάσω την ιστορία για αυτό το ταξίδι όταν την ολοκληρώσω. Ίσως σε βοηθήσει.
Εγώ έχω μεγάλη υπομονή αλλα κοντεύει να εξαντληθεί, βρε κοπελιά! :bleh:
 

alakae

Member
Μηνύματα
57
Likes
68
Επανέρχομαι μιας και ο κορονοιός μου τα έχει σκάσει και αποφάσισα να κλείσω αεροπορικά για Ιούλιο-Αύγουστο. Βλέπω κάτι πτήσεις με την SAS από Αθήνα και Θεσσαλονίκη με μετεπιβίβαση Κοπεγχάγη και Στοκχόλμη αντίστοιχα. Ποιες πτήσεις θεωρείτε ότι έχουν την μικρότερη πιθανότητα να ακυρωθούν? Το Αθήνα Κοπεγχάγη βλέπω ότι ακόμα και το περσινό καλοκαίρι είχε καθημερινές πτήσεις που πραγματοποιήθηκαν σχεδόν στο σύνολο τους.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Επανέρχομαι μιας και ο κορονοιός μου τα έχει σκάσει και αποφάσισα να κλείσω αεροπορικά για Ιούλιο-Αύγουστο. Βλέπω κάτι πτήσεις με την SAS από Αθήνα και Θεσσαλονίκη με μετεπιβίβαση Κοπεγχάγη και Στοκχόλμη αντίστοιχα. Ποιες πτήσεις θεωρείτε ότι έχουν την μικρότερη πιθανότητα να ακυρωθούν? Το Αθήνα Κοπεγχάγη βλέπω ότι ακόμα και το περσινό καλοκαίρι είχε καθημερινές πτήσεις που πραγματοποιήθηκαν σχεδόν στο σύνολο τους.
Θεωρητικά η Κοπεγχάγη έχει περισσότερες πιθανότητες να γίνει.Μην παίξεις και τζόκερ όμως...:)
 

alakae

Member
Μηνύματα
57
Likes
68
Θεωρητικά η Κοπεγχάγη έχει περισσότερες πιθανότητες να γίνει.Μην παίξεις και τζόκερ όμως...:)
Πονταρα στην Κοπεγχαγη. Παει και σφαιρα εμβολιαστικα, για να δουμε.
Ευχαριστώ πολύ! Άρα Κοπεγχάγη και θετικές σκέψεις!
 

alakae

Member
Μηνύματα
57
Likes
68
Μην ξεχνας οτι υπαρχει και πλοιο απο Δανια. Τιποτε δεν μας σταματα.
Είδα και τις περσινες πτήσεις της SAS και ενώ το Θεσσαλονίκη Στοκχόλμη πραγματοποιήθηκε κάποιες φορές δεν υπήρξε ούτε μια πτήση Στοκχόλμη Ρέικιαβικ όλο το καλοκαίρι. Οπότε μονόδρομος η Κοπεγχάγη. Διάβασα κιόλας ότι οι Ισλανδοι από 1η Μαιου θα εφαρμόσουν το περσινό σύστημα όπου ανάλογα με την χώρα προέλευσης και τα κρούσματα που έχει,ανά βδομάδα θα ανανεώνει οδηγίες και θα ισχύουν διαφορετικά μέτρα εισόδου .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
οι Ισλανδοι από 1η Μαιου θα εφαρμόσουν το περσινό σύστημα όπου ανάλογα με την χώρα προέλευσης και τα κρούσματα που έχει,ανά βδομάδα θα ανανεώνει οδηγίες και θα ισχύουν διαφορετικά μέτρα εισόδου .
Γενναίοι ταξιδιώτες, που σχεδιάζετε να πάτε φέτος, πως θα αντιμετωπίσετε την κατάσταση; Πως θα κάνετε πρόγραμμα; Δηλαδή, φθάνεις και μπαίνεις καραντίνα; o_O
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.727
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom