Ισλανδία Ισλανδία

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.954
Γενναίοι ταξιδιώτες, που σχεδιάζετε να πάτε φέτος, πως θα αντιμετωπίσετε την κατάσταση; Πως θα κάνετε πρόγραμμα; Δηλαδή, φθάνεις και μπαίνεις καραντίνα; o_O
Η TUI που λαμβανει τις αποφασεις για το ταξιδιωτικο μελλον των ευρωπαικων χωρων πουλαει ηδη τα πακετα για διακοπες στην Ελλαδα απο τον Μαη προεξοφλωντας οτι θα ειμαστε ενας ασφαλεστατος τοπος στον οποιο οι ταξιδιωτες θα ερχονται στα ξενοδοχεια μας χωρις καραντινα. Ειμαι πολυ αισιοδοξη, δηλαδη αν δεν ξερουν οι λοιμωξιολογοι της TUI που καθορισαν τα παντα περσι το καλοκαιρι, τοτε ποιος? Θα ειναι ολα μπατε σκυλοι αλεστε στην Ευρωπη το καλοκαιρι.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
Κανεις λογος ανησυχιας. Το νησι εμαθε οτι εκλεισα εισιτηρια και αρχισε ο "Σεισμος, σεισμος, σοσιαλισμος".
Εγὼ πὰλι να πούμε θαρρὼ πως είναι νόστος του άλγους της νησου, μια κάποια υποβολη σεβών, διότι εντελὼς προ ενός έτους, η Αυτού Αιωνιότης ο Ντιούτης ο Φρής, προσεγειώνετο στο Κεφλάβικ.
 

elissavet1102

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Θέλω να σας πω πως πριν από κάθε μου ταξίδι σας συμβουλεύομαι. Μια ερώτηση λοιπόν σε όσους έχουν ταξιδέψει Ισλανδία χειμώνα. Αξίζει να πάω χειμώνα? Θα μπορέσω να δω αξιοθέατα και λοιπά.? Να επισημάνω πως θα έχω αμάξι. Ευχαριστώ πολύ.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Φυσικά και αξίζει και με το παραπάνω κιόλας. Βλέπεις τα τοπία υπό άλλη οπτική κι έχεις και μεγάλες πιθανότητες να πετύχεις το Βόρειο Σέλας, κάτι το οποίο είναι αδύνατο τους καλοκαιρινούς μήνες. Φυσικά δε μπορείς να μετακινηθείς με την ίδια ευκολία παντού, όπως το καλοκαίρι, καθώς κάποιοι δρόμοι είναι κλειστοί, πχ στην ενδοχώρα. Επίσης θέλει προσοχή αν δεν είσαι συνηθισμένος σε οδήγηση υπό δύσκολες χειμερινές συνθήκες (εξαρτάται και πότε ακριβώς θες να πας). Αν σε πιάσει πολύ κακος καιρός, η οδήγηση μπορεί να γίνει επικίνδυνη. Και ο καιρος γενικά είναι απρόβλεπτος εκεί πάνω. Οι κλασικές διαδρομές για να δεις βασικά αξιοθέατα στο νοτιοανατολικό μερος και γύρω από το Golden circle είναι βατές πάντως πιστεύω.
 

elissavet1102

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Φυσικά και αξίζει και με το παραπάνω κιόλας. Βλέπεις τα τοπία υπό άλλη οπτική κι έχεις και μεγάλες πιθανότητες να πετύχεις το Βόρειο Σέλας, κάτι το οποίο είναι αδύνατο τους καλοκαιρινούς μήνες. Φυσικά δε μπορείς να μετακινηθείς με την ίδια ευκολία παντού, όπως το καλοκαίρι, καθώς κάποιοι δρόμοι είναι κλειστοί, πχ στην ενδοχώρα. Επίσης θέλει προσοχή αν δεν είσαι συνηθισμένος σε οδήγηση υπό δύσκολες χειμερινές συνθήκες (εξαρτάται και πότε ακριβώς θες να πας). Αν σε πιάσει πολύ κακος καιρός, η οδήγηση μπορεί να γίνει επικίνδυνη. Και ο καιρος γενικά είναι απρόβλεπτος εκεί πάνω. Οι κλασικές διαδρομές για να δεις βασικά αξιοθέατα στο νοτιοανατολικό μερος και γύρω από το Golden circle είναι βατές πάντως πιστεύω.
Σε ευχαριστώ πολύ. Για μέσα Νοεμβρίου το σκέφτομαι.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σε ευχαριστώ πολύ. Για μέσα Νοεμβρίου το σκέφτομαι.
Κι εγώ τότε είχα πάει. Δεν είχε χιόνια, πέτυχα μόνο λίγη βροχή και πολύ αέρα μια μέρα. Είχα επιλέξει να μην οδηγήσω, επειδή φοβόμουν λίγο τις απρόβλεπτες συνθήκες κι ήμουν και μόνη μου. Αν ξαναπήγαινα πάλι τέτοια εποχή πιστεύω θα επέλεγα να κινηθώ με αμάξι πάντως.
 

8avos

Member
Μηνύματα
653
Likes
6.410
Ένα επίσης βοήθημα για τους δρόμους της ισλανδίας,σε πραγματικό χρόνο με εικόνα web cam ανα περιοχή είναι το παρακάτω λινκ:

www.road.is

Οι εποχες από μέσα Σεπτέμβρη έως μέσα Μάρτη έχουνε μεν τις περισσότερες πιθανότητες να πετύχεις το Βόρειο Σέλας,έχουν όμως και τις λιγότερες ώρες φωτός ώστε να μπορείς να οδηγείς.Δυστυχώς ασχέτως οδοστρώματος το οποίο είναι πολύ καλό,δεν πρέπει να βασίζεσαι στο gps μόνο όσον αφορά τους χρόνους που θα δίνει καλύπτοντας αποστάσεις,μιας που το πιθανότερο είναι ο πραγματικός χρόνος να ξεπερνά την εκτίμηση της συσκευής.
 

elissavet1102

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Κι εγώ τότε είχα πάει. Δεν είχε χιόνια, πέτυχα μόνο λίγη βροχή και πολύ αέρα μια μέρα. Είχα επιλέξει να μην οδηγήσω, επειδή φοβόμουν λίγο τις απρόβλεπτες συνθήκες κι ήμουν και μόνη μου. Αν ξαναπήγαινα πάλι τέτοια εποχή πιστεύω θα επέλεγα να κινηθώ με αμάξι πάντως.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Επίσης να ρωτήσω οικονομικά πως ήταν?
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
813
Likes
10.267
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Θα μπορέσω να δω αξιοθέατα και λοιπά.?
Η φύση της Ισλανδίας είναι τα αξιοθέατα της χώρας. Αρα εξαρτάται από το τι καιρό θα πετύχεις το Νοέμβριο.Αν πχ έχει χιόνι βλέπεις τα τοπία από άλλη οπτική, όπως είπε η @Earth Citizen, αλλά όλα έχουν το ίδιο άσπρο χρώμα, χάνεις τα υπέροχα χρώματα της Ισλανδικής φύσης. Αν θελήσεις να περπατήσεις σε μονοπάτια κλπ δύσκολα με χιόνι ή με αέρα. Αν τύχει και έχει ομίχλη,συνηθισμένο φαινόμενο στην Ισλανδία ακόμα και το καλοκαίρι, τότε δεν θα βλέπεις τίποτα. Οπως είπε και ο @8avos η οδήγηση θα είναι προβληματική σε αρκετούς δρόμους εκείνη την εποχή, ίσως και μερικοί να είναι κλειστοί προς τα δυτικά φιόρδ και τον Βορρά. Αν θέλεις να κινηθείς μόνο γύρω από το Reykjavik και να κάνεις το γνωστό Golden Circle νομίζω ότι θα τα καταφέρεις αλλά ίσως έχεις πρόβλημα για άλλες περιοχές. Η θερμοκρασία τον Νοέμβριο δεν είναι πιο πάνω από 4-5 βαθμούς αλλά αυτό αντιμετωπίζεται.Πιο μεγάλο νομίζω ότι είναι το μειονέκτημα της μικρής μέρας. Αρχές Νοεμβρίου η μέρα έχει φως 8 ώρες, ελαττώνεται 90 λεπτά κάθε 15 μέρες και έτσι στο τέλος του μήνα έχει μόνο 5 ώρες φως, από τις 10 το πρωί ως τις 4 και κάτι το απόγευμα περίπου. Συνεπώς αν θες να δεις κάτι που είναι πχ 2 ώρες μακριά από τη διαμονή σου ξεκινάς στις 8 το πρωί με το σκοτάδι για να το δεις όταν θα έχει ξημερώσει. Οσον αφορά το Βόρειο Σέλας έχεις αρκετές πιθανότητες να το δεις αλλά και αυτό δεν είναι σίγουρο. Η πιο σίγουρη εκδρομή είναι η επίσκεψη σε Ice Caves, τον Νοέμβριο που αρχίζει το κρύο είναι πια ασφαλή για επίσκεψη και επιτρέπεται να τα δεις. Να ξέρεις επίσης ότι η Ισλανδία είναι ακριβή χώρα. Οσον αφορά το ταξίδι στη χώρα η Ισλανδία μέχρι σήμερα επέτρεπε την είσοδο χωρίς περιορισμούς μόνο σε εμβολιασμένους πολίτες της ΕΕ, χωρίς υποχρεωτικά τεστ ή περίοδο καραντίνας. Από τις 18 Μαρτίου θα υποδέχεται και τουρίστες από χώρες εκτός της ζώνης Σένγκεν. ΟΙ επισκέπτες θα πρέπει να διαθέτουν αποδεικτικό έγγραφο που δείχνει ότι έχουν λάβει εμβόλιο εγκεκριμένο από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Φαρμάκων, εξαιρώντας έτσι τα κινεζικά και ρωσικά εμβόλια. Πόσες μέρες σχεδιάζεις να μείνεις ? Συνοπτικά, νομίζω ότι ο Νοέμβριος δεν είναι και η πιο καλή εποχή. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, μακάρι να πας και να πετύχεις τον καλύτερο καιρό του μήνα. Εγώ από το 2005 που πήγα ανήκω στον σκληρο πυρήνα του fan club της Ισλανδίας :)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Δηλαδή μπορούν να πάνε μόνο όσοι έχουν εμβολιαστεί?
Δεχονται τουριστες αλλά με τεστ ( 3 συνολο ) και πενταημερη καραντινα .
Ετσι θελεις και επιπλεον χρονο και χρηματα για το ξενοδοχειο καραντινας και τα τεστ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.138
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom