Ισλανδία Ισλανδία

elissavet1102

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Η φύση της Ισλανδίας είναι τα αξιοθέατα της χώρας. Αρα εξαρτάται από το τι καιρό θα πετύχεις το Νοέμβριο.Αν πχ έχει χιόνι βλέπεις τα τοπία από άλλη οπτική, όπως είπε η @Earth Citizen, αλλά όλα έχουν το ίδιο άσπρο χρώμα, χάνεις τα υπέροχα χρώματα της Ισλανδικής φύσης. Αν θελήσεις να περπατήσεις σε μονοπάτια κλπ δύσκολα με χιόνι ή με αέρα. Αν τύχει και έχει ομίχλη,συνηθισμένο φαινόμενο στην Ισλανδία ακόμα και το καλοκαίρι, τότε δεν θα βλέπεις τίποτα. Οπως είπε και ο @8avos η οδήγηση θα είναι προβληματική σε αρκετούς δρόμους εκείνη την εποχή, ίσως και μερικοί να είναι κλειστοί προς τα δυτικά φιόρδ και τον Βορρά. Αν θέλεις να κινηθείς μόνο γύρω από το Reykjavik και να κάνεις το γνωστό Golden Circle νομίζω ότι θα τα καταφέρεις αλλά ίσως έχεις πρόβλημα για άλλες περιοχές. Η θερμοκρασία τον Νοέμβριο δεν είναι πιο πάνω από 4-5 βαθμούς αλλά αυτό αντιμετωπίζεται.Πιο μεγάλο νομίζω ότι είναι το μειονέκτημα της μικρής μέρας. Αρχές Νοεμβρίου η μέρα έχει φως 8 ώρες, ελαττώνεται 90 λεπτά κάθε 15 μέρες και έτσι στο τέλος του μήνα έχει μόνο 5 ώρες φως, από τις 10 το πρωί ως τις 4 και κάτι το απόγευμα περίπου. Συνεπώς αν θες να δεις κάτι που είναι πχ 2 ώρες μακριά από τη διαμονή σου ξεκινάς στις 8 το πρωί με το σκοτάδι για να το δεις όταν θα έχει ξημερώσει. Οσον αφορά το Βόρειο Σέλας έχεις αρκετές πιθανότητες να το δεις αλλά και αυτό δεν είναι σίγουρο. Η πιο σίγουρη εκδρομή είναι η επίσκεψη σε Ice Caves, τον Νοέμβριο που αρχίζει το κρύο είναι πια ασφαλή για επίσκεψη και επιτρέπεται να τα δεις. Να ξέρεις επίσης ότι η Ισλανδία είναι ακριβή χώρα. Οσον αφορά το ταξίδι στη χώρα η Ισλανδία μέχρι σήμερα επέτρεπε την είσοδο χωρίς περιορισμούς μόνο σε εμβολιασμένους πολίτες της ΕΕ, χωρίς υποχρεωτικά τεστ ή περίοδο καραντίνας. Από τις 18 Μαρτίου θα υποδέχεται και τουρίστες από χώρες εκτός της ζώνης Σένγκεν. ΟΙ επισκέπτες θα πρέπει να διαθέτουν αποδεικτικό έγγραφο που δείχνει ότι έχουν λάβει εμβόλιο εγκεκριμένο από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Φαρμάκων, εξαιρώντας έτσι τα κινεζικά και ρωσικά εμβόλια. Πόσες μέρες σχεδιάζεις να μείνεις ? Συνοπτικά, νομίζω ότι ο Νοέμβριος δεν είναι και η πιο καλή εποχή. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, μακάρι να πας και να πετύχεις τον καλύτερο καιρό του μήνα. Εγώ από το 2005 που πήγα ανήκω στον σκληρο πυρήνα του fan club της Ισλανδίας :)
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες . Σκέφτομαι για 10-12 μέρες .
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
25.681
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Ισλανδία: Ηφαιστειακή έκρηξη κοντά στο Ρέικιαβικ.

Σε φάση εκρηκτικής δραστηριότητας εισήλθε χθες Παρασκευή 19-3-2021 ηφαίστειο το οποίο απέχει περίπου 40 χιλιόμετρα από την πρωτεύουσα της Ισλανδίας, το Ρέικιαβικ, ανακοίνωσε η ισλανδική μετεωρολογική υπηρεσία, με ένα κοκκινωπό νέφος τέφρας να φωτίζει τον ουρανό και όλες τις πτήσεις, εισερχόμενες και εξερχόμενες, να απαγορεύονται.

«Άρχισε ηφαιστειακή έκρηξη στο Φάγκρανταλσφιαλ», ανέφερε η υπηρεσία μέσω Twitter, προσθέτοντας ότι για τις αεροπορικές πτήσεις ισχύει «κόκκινος συναγερμός», πάντως από πλευράς σεισμικής δραστηριότητας καταγράφονται «πολύ λίγες» δονήσεις.

Το ηφαιστειακό σύστημα του Κρίσουβικ βρίσκεται νότια του όρους Φάγκρανταλσφιαλ, στη χερσόνησο Ρέικιανες, στο νοτιοδυτικό τμήμα της Ισλανδίας.

«Η πρώτη ειδοποίηση παραλήφθηκε από την μετεωρολογική υπηρεσία στις 23:40 (ώρα Ελλάδας). Η ηφαιστειακή έκρηξη επιβεβαιώθηκε από webcams και δορυφορικές εικόνες», εξήγησε η ισλανδική μετεωρολογική υπηρεσία με ανάρτηση στον ιστότοπό της.

Συνέχεια: Ισλανδία: Ηφαιστειακή έκρηξη κοντά στο Ρέικιαβικ
 

zade

Member
Μηνύματα
158
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Well, ήρθε η ώρα....

Έχω πολύ καιρό που ήθελα να κάνω τις παρακάτω ερωτήσεις και το απεύφευγα, αλλά επειδή οι μέρες ζυγώνουν πρέπει να γίνει. Ταξιδεύω αρχές Ιουλίου και έχω στην διάθεσή μου 11 πλήρεις μέρες.
Η γενική ιδέα είναι ότι φτάνει για τον γύρο του Νησιού και με λίγο ζόρι και για δύο με τρεις εξορμήσεις στην ενδοχώρα.
Έχω ήδη κλείσει 4χ4 caperVan οπότε όλοι οι F-Roads είναι εντός και δεν ανησυχώ για την διαμονή.

Έχω στο νου μου να κάνω το νησί αντι- ωρολογιακά δηλαδή Reykjavik και μετά "κάτω δεξιά" όλος ο νότος και έπειτα ανατολή, βορράς , δύση . Προτιμώ αυτή την φορά γιατί έτσι εάν μείνει χρόνο στο τέλος, μπορώ να βάλω και λίγο Δυτικά Fjord, εάν όχι , τα αφήνω και συνεχίζω προς τα κάτω.

Το θέμα μου είναι πως να μοιράσω τις μέρες. Έχω μάθει απ΄έξω την ιστορία της @Sassenach77 ,αλλά διαβάζοντας και αλλού βρίσκω πληροφορίες για Τhorsmurk, επίσης το ηφαίστειο δίπλα στο Reykjavik είναι must, μετά διαβάζοντας ακόμα παραπάνω ανακαλύπτω και την επόμενη θερμή πηγή, και την μεθεπόμενη και είναι πολύ δύσκολο να αντισταθώ.

Γενικώς νομίζω ότι το πρόγραμμα που έχω (έχω ; ) βγάλει είναι λίγο αχταρμάς.

Για βοηθήστε με λίγο με την κατανομή. Σίγουρα μια μέρα -η πρώτη - πάει για reykjavik και ηφαίστειο και σίγουρα μια άλλη πάει για Φάλαινες στο Husavik - αλλά δεν ξέρω ποια μέρα, μάλλον κάπου στη μέση-
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
αλλά διαβάζοντας και αλλού βρίσκω πληροφορίες για Τhorsmurk, επίσης το ηφαίστειο δίπλα στο Reykjavik είναι must, μετά διαβάζοντας ακόμα παραπάνω ανακαλύπτω και την επόμενη θερμή πηγή, και την μεθεπόμενη και είναι πολύ δύσκολο να αντισταθώ.
Δεν ξέρω τι 4x4 Camper έκλεισες, αλλά τα ποτάμια στο Τhórsmörk είναι μεγάλα και πολύ ορμητικά!!! Της Askjas είναι αρνάκια μπροστά τους....Κανόνισε να σε ψάχνουμε πουθενά! :) Εκεί πρέπει να έχεις όχημα με εξάτμιση ψηλά, ειδικά ελαστικά και να ξέρεις απο που να περάσεις, αλλιώς μπορεί να κινδυνέψεις σοβαρά.

Γενικώς νομίζω ότι το πρόγραμμα που έχω (έχω ; ) βγάλει είναι λίγο αχταρμάς.

Για βοηθήστε με λίγο με την κατανομή. Σίγουρα μια μέρα -η πρώτη - πάει για reykjavik και ηφαίστειο και σίγουρα μια άλλη πάει για Φάλαινες στο Husavik - αλλά δεν ξέρω ποια μέρα, μάλλον κάπου στη μέση-
Αν δεν γράψεις ένα (έστω υποτυπώδες) πρόγραμμα πως να πούμε γνώμη βρε; χαχαχα
Αν και με camper δεν χρειάζεσαι και κανένα στάνταρ πρόγραμμα, αρκεί να δώσεις λίγο προσοχή στις δραστηριότητες που θα κλείσεις. Μπορώ να σου γράψω πρόγραμμα αλλά θα το κάνω βάση των δικών μου προτιμήσεων....
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Και .... δε μας λες βρε καλό κορίτσι - εξαιρώντας τα Δυτικά φιόρδ - αν σου ζητούσα να αφαιρέσεις κάτι από ΟΛΑ τα υπόλοιπα που είδες και έκανες (αφού σε ένα τέτοιο ταξίδι είναι τόσο δύσκολο να αφαιρέσει κανείς!) :rolleyes: Εσύ τι θα αφαιρούσες; Ω ... Ε ... Ω! :oops:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Και .... δε μας λες βρε καλό κορίτσι - εξαιρώντας τα Δυτικά φιόρδ - αν σου ζητούσα να αφαιρέσεις κάτι από ΟΛΑ τα υπόλοιπα που είδες και έκανες (αφού σε ένα τέτοιο ταξίδι είναι τόσο δύσκολο να αφαιρέσει κανείς!) :rolleyes: Εσύ τι θα αφαιρούσες; Ω ... Ε ... Ω! :oops:
Καλώς την :)
Αν κάποιος αφαιρέσει όλα τα μουσεία απο το πρόγραμμα που έκανα θα εξοικονομήσει στάνταρ 1 μέρα σε χρόνο! Επίσης μπορείς να αφαιρέσεις το παγετώνα Langjokull που στην ουσία ήταν στάση για εμάς πριν πάμε στο Hveradalir και διανυκτερεύσουμε εκεί. Τελικά δεν το κάναμε λόγω καιρού.
μπορείς να παραλείψεις τη χερσόνησο Vatnsnes ή Trollaskagi αν και η τελευταία ήταν πολύ όμορφη χωρίς ιδιαίτερο κόσμο!

@zade Αν κάποιος επίσης έχει 4χ4 camper και δεν πάει στα δυτικά φιόρδ και ξεκινήσει απο τον νότο, μπορεί να αφήσει τον ring road εκεί που ξεκινάει ο F35 στο βορρά και να δεί το Hveradalir και να συνεχίσει ή ακόμα καλύτερα να διανυκτερεύσει εκεί και την άλλη μέρα να συνεχίσει για το νότο. Προσοχή! Στην ενδοχώρα δεν έχει πρατήρια καυσίμων και όσα υπάρχουν είναι στην είσοδο της ενδοχώρας..... Gas stations – Google My Maps
Οπότε φουλάρουμε το όχημα μας πριν ξεκινήσουμε για εκεί!!!
 

Iraklis89

Member
Μηνύματα
30
Likes
19
θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σος .σκέφτομαι να κλείσω ισλανδια ως πλήρως εμβολιασμένος αλλά όλες οι πτήσεις είναι μέσω Λονδίνου .τι γίνεται σ αυτή την περίπτωση ξέρει κανείς ;; Δε χρειάζεται pcr από την Ελλάδα για την ισλανδία αλλά περνάμε έστω και λίγες ώρες από το αεροδρόμιο του λονδινου ..και επίσης πως διασφαλίζουμε ότι δεν θα ακυρωθεί το Θεσσαλονίκη-Λονδίνο ;
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω επειδή θα πάω μόνος μάλλον και φοβάμαι την οδήγηση σε ξένη χώρα και θέλω να δω όσο το δυνατόν περισσότερα , και επειδή έτσι κι αλλιώς δε λειτουργούν τα περισσότερα tour ,μπορώ να βρω πχ έναν ιδιωτικό οδηγό χωρίς να δωσω ένα σκασμό λεφτά ;;;
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Για την πτήση μέσω Λονδίνου δε γνωρίζω για να σου απαντήσω αλλά για την οδήγησω έχω να σου πω να μην σε αγχώνει.
Δεν υπάρχει καμιά δυσκολία στους δρόμους της Ισλανδίας αρκεί να τηρείς το όριο ταχύτητας.
Να νοικιάσεις αυτοκίνητο και να τη γυρίσεις μόνος σου.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σος .σκέφτομαι να κλείσω ισλανδια ως πλήρως εμβολιασμένος αλλά όλες οι πτήσεις είναι μέσω Λονδίνου .τι γίνεται σ αυτή την περίπτωση ξέρει κανείς ;; Δε χρειάζεται pcr από την Ελλάδα για την ισλανδία αλλά περνάμε έστω και λίγες ώρες από το αεροδρόμιο του λονδινου ..και επίσης πως διασφαλίζουμε ότι δεν θα ακυρωθεί το Θεσσαλονίκη-Λονδίνο ;
Καλησπέρα! Κοίταξες με sas? Είναι μέσω Κοπεγχάγης, πέρυσι με αυτή πηγαμε και παρα τον χαμό, δεν ακυρωθηκε πτηση
απλα μέχρι και 10 μέρες πριν αλλαζε η ώρα κατά μια ώρα πάνω ή κάτω.

Όσο για τη μετακίνηση, θες αυτοκίνητο, αλλιώς θα σου βγει ακόμα πιο ακριβό. Γενικά επειδή είναι πανάκριβα τα παντα εκεί, καλο θα ήταν να βρεις κάποιον να μοιραστείτε τα έξοδα αυτοκινήτου και ξενοδοχείου. Μη σε φοβίζει καθολου η οδήγηση εκεί, οι δρόμοι είναι τέλειοι και η οδηγηση τους πολυ προσεκτικη.
Αν δεν παρεις αυτοκίνητο, θα χρειαστεί να κάνεις ημερήσια tours, τα οποία περιοριζονται στο νότιο κομμάτι, θα έχουν παααρα πολλη ώρα στο λεωφορείο ή βανακι (γιατί οι αποστασεις είναι μεγάλες) και σίγουρα θα είναι τόσο ακριβά, όσο να νοικιαζες αμάξι.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Α δεν λειτουργουν τα τουρ? Ευτυχως που ακυρωσα το ταξιδι.
Γιατί το ακυρωσες; παντως λειτουργούν κανονικά τα tours, τουλάχιστον οι δικοί μας tour operators μέσω των οποίων κλείσαμε περυσι όλες τις δραστηριότητες που κάναμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Γιατί το ακυρωσες; παντως λειτουργούν κανονικά τα tours, τουλάχιστον οι δικοί μας tour operators μέσω των οποίων κλείσαμε περυσι όλες τις δραστηριότητες που κάναμε.
Δεν ειδα θετικα τη συμπεριφορα της SAS με τις αλλαγες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom