Ισλανδία Ισλανδία

Turin

Member
Μηνύματα
42
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια, Περου
Έξτρα κόστος υπάρχει, αλλά το θέμα της ταλαιπωρίας που αναφέρεις είναι σχετικό. Εγώ δεν βλέπω καμία ταλαιπωρία σε όλο αυτό, αλλά θα μπορούσα να κρίνω καλύτερα αν ήξερα πόσες μέρες θα μείνετε συνολικά και τι άλλο έχετε σκοπό να δείτε.

Τα λουτρά Myvatn είναι τα μοναδικά οργανωμένα λουτρά που επισκέφτηκα στη χώρα και θεωρώ ότι η επίσκεψη σε αυτά αξίζει και με το παραπάνω αν βρεθεί κάποιος στην περιοχή. Για μένα αξίζει όλη η περιοχή γύρω από τη λίμνη! Το αν αξίζει αυτό το έξτρα κόστος θα το κρίνεις εσύ, γιατί το πορτοφόλι είναι δικό σου. Προσωπικά έχω ξοδέψει πολύ περισσότερο χρήμα από αυτό το έξτρα κόστος που συζητάμε, για να δω αυτή τη χώρα...
Ας αρχίσουμε από τις ημερομηνίες που είναι 10/11-18/11, στις 10 μάλιστα φτάνουμε βράδυ. Οπότε για να φτάσουμε μέχρι εκεί και πίσω οδικώς μιλάμε για περίπου 2000 χιλ (πολύ μπακαλίστικος υπολογισμός). Μάλιστα με μια μικρή έρευνα που έκανα δε μπορούσα να βρω ενοικίαση αυτοκινήτου από άλλο αεροδρόμιο εκτός του Κεφλαβικ (εκτός του Ακουρειρι που ήταν τριπλάσιο κόστος). Οπότε δεν υπάρχει η οψιον του αεροπλάνου...ένας πλήρης γύρος στο ring road είναι επίσης risky, έτσι κατέληξα στο πλάνο Ρευκιαβικ-Myvatn-Ρευκιαβικ. Θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις στο θέμα, είναι πραγματικά ευπρόσδεκτες!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ας αρχίσουμε από τις ημερομηνίες που είναι 10/11-18/11, στις 10 μάλιστα φτάνουμε βράδυ. Οπότε για να φτάσουμε μέχρι εκεί και πίσω οδικώς μιλάμε για περίπου 2000 χιλ (πολύ μπακαλίστικος υπολογισμός). Μάλιστα με μια μικρή έρευνα που έκανα δε μπορούσα να βρω ενοικίαση αυτοκινήτου από άλλο αεροδρόμιο εκτός του Κεφλαβικ (εκτός του Ακουρειρι που ήταν τριπλάσιο κόστος). Οπότε δεν υπάρχει η οψιον του αεροπλάνου...ένας πλήρης γύρος στο ring road είναι επίσης risky, έτσι κατέληξα στο πλάνο Ρευκιαβικ-Myvatn-Ρευκιαβικ. Θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις στο θέμα, είναι πραγματικά ευπρόσδεκτες!
Αν αφήσουμε εκτός την ημέρα άφιξης και αναχώρησης μένουν 7 ολόκληρες ημέρες. Ο νότος μαζί με το Reykjavik και χωρίς τη χερσόνησο Snæfellsnes θέλουν 5 μέρες κατά τη γνώμη μου, συμπεριλαμβανομένου κάποιας δραστηριότητας.
Τα 2000 χλμ που αναφέρεις είναι πολλά. Ολο το ring road είναι 1800 χλμ. Η απόσταση Κεφλαβικ - Ακουρειρι - Ρέικιαβικ ειναι 850 χλμ. Με καλές καιρικές συνθήκες θέλεις 6 ώρες να πας και άλλες 6 να γυρίσεις. Ο δρόμος είναι πολύ καλός και το μονο που θα μπορούσε να σας καθυστερήσει είναι μόνο κάποια κακοκαιρία. Το ring road δύσκολα κλείνει και το πιο δύσκολο κομμάτι του είναι στα ανατολικά φιόρδ. Οπότε θεωρώ ότι αν διασχίσετε το δυτικό κομμάτι μέχρι το Ακουρειρι μπορείτε να αφιερώσετε 2 μέρες για να κάνετε μία επίσκεψη στο βορρά.
Από το Ακουρειρι για τη λίμνη υπάρχουν διόδια, τα μοναδικά στη χώρα αυτή τη στιγμή Veggjald

Αν πάρετε αεροπλάνο στις 11 Νοεμβρίου, βρίσκω τις εξής πτήσεις αυτή τη στιγμή με επιστροφή την επόμενη μέρα:
_20210816_231229.JPG

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να δείτε πως θα πάτε στα λουτρά και ίσως σε ένα δύο σημεία εκεί κοντά. Υπάρχουν ημερήσια τουρ. Εγώ θα κοιτούσα μέσω του καταλύματος να βρω λύση σε αυτό το θέμα. Η ενοικίαση όντως είναι λίγο δύσκολη βόρεια. Και εγώ που έψαχνα ενοικίαση για μία μέρα εκεί δεν έβρισκα ή ότι βρήκα γι αυτό που ήθελα να κάνω ήταν πανάκριβο...
Τέλος, αυτο που θα με ανησυχούσε εμένα στις πτήσεις αυτόν τον καιρό λόγω κοβιντ, είναι η τυχόν ακύρωση ή καθυστέρηση, γιατί το πρόγραμμα για να βγει θέλει σταθερότητα στο προγραμματισμό.

Στη περίπτωση που δεν πάτε βόρεια οι 7 μέρες είναι ιδανικές για να δείτε τον Νότο της χώρας μαζί με χερσόνησο Snæfellsnes.
Οι ώρες ηλιοφάνειας που θα έχετε στη διάθεσή σας είναι περίπου 7, από τις 9:30 το πρωί μέχρι τις 4:30 το απόγευμα. Βάλε δύο ώρες παραπάνω μέχρι να ξημερώσει και να δύσει ο ήλιος. Δες εδώ καλύτερα Sunrise and sunset times in Reykjavik
 

Turin

Member
Μηνύματα
42
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια, Περου
Αν αφήσουμε εκτός την ημέρα άφιξης και αναχώρησης μένουν 7 ολόκληρες ημέρες. Ο νότος μαζί με το Reykjavik και χωρίς τη χερσόνησο Snæfellsnes θέλουν 5 μέρες κατά τη γνώμη μου, συμπεριλαμβανομένου κάποιας δραστηριότητας.
Τα 2000 χλμ που αναφέρεις είναι πολλά. Ολο το ring road είναι 1800 χλμ. Η απόσταση Κεφλαβικ - Ακουρειρι - Ρέικιαβικ ειναι 850 χλμ. Με καλές καιρικές συνθήκες θέλεις 6 ώρες να πας και άλλες 6 να γυρίσεις. Ο δρόμος είναι πολύ καλός και το μονο που θα μπορούσε να σας καθυστερήσει είναι μόνο κάποια κακοκαιρία. Το ring road δύσκολα κλείνει και το πιο δύσκολο κομμάτι του είναι στα ανατολικά φιόρδ. Οπότε θεωρώ ότι αν διασχίσετε το δυτικό κομμάτι μέχρι το Ακουρειρι μπορείτε να αφιερώσετε 2 μέρες για να κάνετε μία επίσκεψη στο βορρά.
Από το Ακουρειρι για τη λίμνη υπάρχουν διόδια, τα μοναδικά στη χώρα αυτή τη στιγμή Veggjald

Αν πάρετε αεροπλάνο στις 11 Νοεμβρίου, βρίσκω τις εξής πτήσεις αυτή τη στιγμή με επιστροφή την επόμενη μέρα:
View attachment 365171
Από εκεί και πέρα θα πρέπει να δείτε πως θα πάτε στα λουτρά και ίσως σε ένα δύο σημεία εκεί κοντά. Υπάρχουν ημερήσια τουρ. Εγώ θα κοιτούσα μέσω του καταλύματος να βρω λύση σε αυτό το θέμα. Η ενοικίαση όντως είναι λίγο δύσκολη βόρεια. Και εγώ που έψαχνα ενοικίαση για μία μέρα εκεί δεν έβρισκα ή ότι βρήκα γι αυτό που ήθελα να κάνω ήταν πανάκριβο...
Τέλος, αυτο που θα με ανησυχούσε εμένα στις πτήσεις αυτόν τον καιρό λόγω κοβιντ, είναι η τυχόν ακύρωση ή καθυστέρηση, γιατί το πρόγραμμα για να βγει θέλει σταθερότητα στο προγραμματισμό.

Στη περίπτωση που δεν πάτε βόρεια οι 7 μέρες είναι ιδανικές για να δείτε τον Νότο της χώρας μαζί με χερσόνησο Snæfellsnes.
Οι ώρες ηλιοφάνειας που θα έχετε στη διάθεσή σας είναι περίπου 7, από τις 9:30 το πρωί μέχρι τις 4:30 το απόγευμα. Βάλε δύο ώρες παραπάνω μέχρι να ξημερώσει και να δύσει ο ήλιος. Δες εδώ καλύτερα Sunrise and sunset times in Reykjavik
Αν αφήσουμε εκτός την ημέρα άφιξης και αναχώρησης μένουν 7 ολόκληρες ημέρες. Ο νότος μαζί με το Reykjavik και χωρίς τη χερσόνησο Snæfellsnes θέλουν 5 μέρες κατά τη γνώμη μου, συμπεριλαμβανομένου κάποιας δραστηριότητας.
Τα 2000 χλμ που αναφέρεις είναι πολλά. Ολο το ring road είναι 1800 χλμ. Η απόσταση Κεφλαβικ - Ακουρειρι - Ρέικιαβικ ειναι 850 χλμ. Με καλές καιρικές συνθήκες θέλεις 6 ώρες να πας και άλλες 6 να γυρίσεις. Ο δρόμος είναι πολύ καλός και το μονο που θα μπορούσε να σας καθυστερήσει είναι μόνο κάποια κακοκαιρία. Το ring road δύσκολα κλείνει και το πιο δύσκολο κομμάτι του είναι στα ανατολικά φιόρδ. Οπότε θεωρώ ότι αν διασχίσετε το δυτικό κομμάτι μέχρι το Ακουρειρι μπορείτε να αφιερώσετε 2 μέρες για να κάνετε μία επίσκεψη στο βορρά.
Από το Ακουρειρι για τη λίμνη υπάρχουν διόδια, τα μοναδικά στη χώρα αυτή τη στιγμή Veggjald

Αν πάρετε αεροπλάνο στις 11 Νοεμβρίου, βρίσκω τις εξής πτήσεις αυτή τη στιγμή με επιστροφή την επόμενη μέρα:
View attachment 365171
Από εκεί και πέρα θα πρέπει να δείτε πως θα πάτε στα λουτρά και ίσως σε ένα δύο σημεία εκεί κοντά. Υπάρχουν ημερήσια τουρ. Εγώ θα κοιτούσα μέσω του καταλύματος να βρω λύση σε αυτό το θέμα. Η ενοικίαση όντως είναι λίγο δύσκολη βόρεια. Και εγώ που έψαχνα ενοικίαση για μία μέρα εκεί δεν έβρισκα ή ότι βρήκα γι αυτό που ήθελα να κάνω ήταν πανάκριβο...
Τέλος, αυτο που θα με ανησυχούσε εμένα στις πτήσεις αυτόν τον καιρό λόγω κοβιντ, είναι η τυχόν ακύρωση ή καθυστέρηση, γιατί το πρόγραμμα για να βγει θέλει σταθερότητα στο προγραμματισμό.

Στη περίπτωση που δεν πάτε βόρεια οι 7 μέρες είναι ιδανικές για να δείτε τον Νότο της χώρας μαζί με χερσόνησο Snæfellsnes.
Οι ώρες ηλιοφάνειας που θα έχετε στη διάθεσή σας είναι περίπου 7, από τις 9:30 το πρωί μέχρι τις 4:30 το απόγευμα. Βάλε δύο ώρες παραπάνω μέχρι να ξημερώσει και να δύσει ο ήλιος. Δες εδώ καλύτερα Sunrise and sunset times in Reykjavik
Είμαστε ακόμα στον προγραμματισμό και δεν έχουμε ακόμα καταλήξει στην ιδανική διαδρομή, θα βγάλουμε κάποια πιθανά itenary και θα επανέλθω. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
 

Iraklis89

Member
Μηνύματα
30
Likes
19
Πετάω στις 25 για ισλανδια από Θεσσαλονίκη .πρόκειται για σόλο ταξίδι .ψάχνω συνταξιδιώτη να μοιραστούμε τα έξοδα (αυτοκινήτου κυρίως ),για όποιον ενδιαφέρεται :))
 

Panosjgr

Member
Μηνύματα
61
Likes
15
Καλημέρα σας.

Ποια πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη εποχή για Ισλανδία; Δηλαδή να έχει και χιόνι αλλά και να μην έχει κακοκαιρία για να κάνεις το Ring Road;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλημέρα σας.

Ποια πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη εποχή για Ισλανδία; Δηλαδή να έχει και χιόνι αλλά και να μην έχει κακοκαιρία για να κάνεις το Ring Road;
Καλησπέρα. Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ρωτάς, γιατί χιόνι μπορείς να δεις όλες τις εποχές του χρόνου στη χώρα, θα προσπαθήσω να δώσω μία απάντηση.
Οι πιθανότητες για κακοκαιρία, και όταν λέω κακοκαιρία εννοώ όχι μόνο να χιονίζει, αλλά και να φυσάει παρέα ίσως με βροχή ή και όχι, μειώνονται αισθητά το καλοκαίρι (Ιούλιο και Αύγουστο), χωρίς όμως να εξαλείφονται τελείως, αυξάνονται απο Οκτώβρη, γίνονται πολλές απο Δεκέμβρη και ξεκινούν πάλι να μειώνονται απο Μάρτιο και μετά.
Ο ring road μένει πάντα ανοιχτός εκτός απο τις ώρες-μέρες που χιονίζει πάρα πολύ. Με ένα καλό όχημα μπορείς να κάνεις το ring road και το καταχείμωνο αρκεί να μην πετύχεις χιονόπτωση πολλών ημερών, αν και οι πιθανότητες γι αυτό τότε είναι πολύ αυξημένες.....
 

Iraklis89

Member
Μηνύματα
30
Likes
19
Καλησπέρα

απο τα γραφεία ενοικιάσεως ζητάνε πιστωτική κάρτα και εγώ προφανώς δεν χρησιμοποιώ πιστωτική μόνο χρεωστικές (πηγαίνω μόνος ).υπάρχει κάποια βοήθεια ,υπάρχει κάποια περίπτωση να τ δεχτούνε αλλιώς ;γνωρίζει κανείς ;(εκτός της εταιρείας lava car )
 

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Καλησπέρα

απο τα γραφεία ενοικιάσεως ζητάνε πιστωτική κάρτα και εγώ προφανώς δεν χρησιμοποιώ πιστωτική μόνο χρεωστικές (πηγαίνω μόνος ).υπάρχει κάποια βοήθεια ,υπάρχει κάποια περίπτωση να τ δεχτούνε αλλιώς ;γνωρίζει κανείς ;(εκτός της εταιρείας lava car )
Ξέρω σίγουρα ότι και η lotus και η blue car rental δέχονται χρέωστικη.
 

Iraklis89

Member
Μηνύματα
30
Likes
19
Και μια ερώτηση ακόμα ..βενζινάδικα υπάρχουν σε αρκετά σημεια; είναι εύκολο να τα εντοπίσει κανείς καθώς οδηγεί στα βασικά σημεία της χώρας ;( ρεκιαβικ προς νότια ισλανδια και πάλι πίσω ) . Γενικά το θέμα οδήγηση είναι απλό για κάποιον με όχι μεγάλη εμπειρία ;για τώρα μιλάμε Αύγουστο μήνα ..φοβάμαι λιγάκι ..ευχαριστώ :)
 
Μηνύματα
410
Likes
1.351
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα παιδιά, σχεδιάζουμε με τη παρέα ταξίδι Ισλανδία για Νοέμβριο, το αρχικό πλάνο είναι τουρ κυρίως στο νότιο τμήμα του νησιού έχοντας στο νου μας πως είναι λίγες οι μέρες για πλήρη γύρο χωρίς να τρόμε όλη τη μέρα πίσω από το τιμόνι, όπως επίσης πιθανή κακοκαιρία που θα δυσχεραίνει το ταξίδι μας. Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής, υπάρχει τρόπος να χωρέσω τα λουτρά Myvath στο τουρ η σπάω τσάμπα το κεφάλι μου μετρώντας αποστάσεις και χιλιόμετρα;

Καλησπέρα και σε σενα.Την Ισλανδια την επισκεφτηκα πολυ προσφατα λιγο πριν το μπαμ του covid.Επισκεφτηκαμε και εμεις μονο το νοτιο τμημα του νησιου δυστυχως γιατι ειχαμε και εμεις λιγες μερες,παρολα αυτα ομως αποτελει και το πιο γνωστο κομματι του νησιου που κυριως εκει ειναι και τα πιο βασικα σημεια ενδιαφεροντος του νησιου,το βορειο το αφηνω για την επομενη που σιγουρα θα υπαρχει.Νομιζω ετσι κι αλλιως οτι ο βορρας ειναι πιο αγριος και με πιο μεγαλες αποστασεις και ειναι καλυτερα να το επισκεφτεις καλοκαιρι το Ακουρερι(whale watch πχ ιδανικα να πας καλοκαιρι)Αν δεν θες πολλες μεγαλες αποστασεις και θα επικεντρωθεις στο νοτο η διαμονη σου θα ναι το Ρεικιαβικ .Geysir,καταρραχτη gullfoss και thingvellir θα τα δειτε σε μια μερα ειναι διπλα το ενα απο το αλλο σχεδον και κοντα στο Ρεικιαβικ.Μια μερα θα δειτε south coast και καταρραχτες που απεχει κανα 2 ωρακι απο Ρεικιαβικ (αλλιως διαμονη vik).Μyhavn εχω ακουσει αξιζει αλλα δεν πηγαμε.Πηγαινε τε οποσδηποτε blue lagoon να χαλαρωσετε μια μερα.Δυστυχως η κακοκαιρια στην Ισλανδια δεν προβλεπεται και ο καιρος αλλαζει μεσα σε ενα μισαωρο.Αλλα και αυτο ειναι μερος της εμπειριας αυτης της χωρας σωστα? Τα τζιπ που νοικιαζουν ειναι τουμπανα οποτε δεν θα χετε θεμα.Νοεμβρη βραδυ αργα στηθειτε να δειτε και το Βορειο Σελας ψαξτε ιντερνετ που εμφανιζεται ,αρκει μην εχει φωτα και καθαρο ουρανο.Εμεις αυτα ειδαμε και το καταευχαριστηθηκαμε.Θα περασετε τελεια ειναι εμπειρια ζωης η Ισλανδια;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα παιδιά, σχεδιάζουμε με τη παρέα ταξίδι Ισλανδία για Νοέμβριο, το αρχικό πλάνο είναι τουρ κυρίως στο νότιο τμήμα του νησιού έχοντας στο νου μας πως είναι λίγες οι μέρες για πλήρη γύρο χωρίς να τρόμε όλη τη μέρα πίσω από το τιμόνι, όπως επίσης πιθανή κακοκαιρία που θα δυσχεραίνει το ταξίδι μας. Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής, υπάρχει τρόπος να χωρέσω τα λουτρά Myvath στο τουρ η σπάω τσάμπα το κεφάλι μου μετρώντας αποστάσεις και χιλιόμετρα;
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπεις στα έξοδα και στην ταλαιπωρία. Πήγαινε στη blue lagoon που είναι και μάλλον καλύτερα (πήγα πρόσφατα και στα 2).
 

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Βενζινάδικα στο νότιο τμήμα υπάρχουν αρκετά σίγουρα καθε πόλη-κωμόπολη πάνω στον 1 έχει και ενα βενζιναδικο. Τα περισσότερα από αυτά είναι self service. Αν πατήσεις την επιλογή σου γέμισμα σου κρατάει όλο το ποσό σαν να είναι άδειο το αυτοκίνητο και σου επιτρέφει τη διαφορά μεσα σε λίγες ώρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom