Ισλανδία Ισλανδία

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Απαντω μονο επειδη με ταγκαρες και φυσικα δεν εκπροσωπω την συντριπτικη πλειοψηφια του φορουμ, αλλα υπολογισα περσι οτι χρειαζεται καπου 250-300 ευρω τη μερα ανα ατομο για διαμονη σε δωματιο με κοινο μπανιο, εκδρομες (δεν οδηγω), φαι ανθρωπινο , καφεδες και αν βρεις μια μπυρα.
Και τοτε καταλαβα οτι το υπερατλαντικο δεν ειναι τοσο τρομακτικο οικονομικα, ειδικα για ατομα που η φυση δεν ειναι το βαθυ τους ενδιαφερον. Ειλικρινα ευχαριστω, θα ειχα κανει μεγαλη "πατατα" για τα δικα μου δεδομενα. Συν οτι η δεν ειναι ευκολο να πεισεις παρεα να διαθεσει τετοια ποσα και φυσικα αν πηγαινα με παιδι εφηβο που ολη μερα μασουλαει θα ειχα το κοστος ×2.
Εμείς τα αεροπορικά τα πληρώσαμε με μίλια. Μείναμε σε δωμάτια με ιδιωτικό μπάνιο. Νοικιάσαμε αυτοκίνητο 4x4 για όλες τις 12+1 (καθαρές) μέρες που μείναμε εκεί. 5 φορές δεν φάγαμε έξω. Είχαμε ταξιδιωτική ασφάλεια. Αν είχαμε πληρώσει κανονική τιμή εισιτηρίου, το ημερήσιο κόστος (ανά άτομο) θα ήταν περίπου 260 ευρώ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Περσι το σκεφτομουν αλλα αν ειναι να τη βγαλουμε με ντολμαδακια κονσερβα και κρουασαν, αστο, παμε Νεα Υορκη με τα ιδια λεφτα.
Υπάρχει λύση για φαγητό στα βενζινάδικα Ν1 στο μεγάλο περιφερειακό δρόμο με κανονικά μενού φαγητού, σούπες κτλ. Απλά, χρειάζεται προγραμματισμός και να σταματάς για να φας εκεί όταν λειτουργεί η κουζίνα τους και όχι το βράδυ λες και είσαι διακοπές σε κυκλαδονήσι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.374
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Λογο εποχης και μειωμενης μερας, πιστευω πως θα μας εχουν περισεψει αξιοθετας της περιοχης που δε θα εχουμε προλαβει να δουμε. θα θελαμε να κανουμε πχ καποιο τουρ ice cave/glacier hike οποτε αν μας φαει σχεδον ολη τη μερα θα βολευε να υπαρχει μια μερα μπαλαντερ ωστε να μην ειμαστε με τη ψυχη στο στομα.
Για την απάντηση που σου έδωσα έλαβα υπ' όψιν μου τις ώρες ηλιοφάνειας που θα έχετε, την εποχή που θα πάτε, όπως και τα αξιοθέατα που έχετε δυνατότητα (εκ των πραγμάτων) να δείτε τον Νοέμβριο. Επίσης έλαβα υπ 'οψιν μου το θέμα "ταλαιπωρίας" που έχεις αναφέρει απο την αρχή της συζήτησης και τον χρόνο που θα χρειαστείτε για τα αξιοθέατα που αναφέρεις στο πρόγραμμα σου, πάντα καιρού επιτρέποντος, όπως διευκρινίζεις στην ερώτηση σου.
Η απάντηση μου δεν αλλάζει. Το πρόγραμμα που αναφέρεις είναι εφικτότατο και θα έχετε χρόνο για περισσότερα! Αν ήταν να σου απαντήσω με τα δικά μου δεδομένα, η απάντηση θα ήταν διαφορετική.

ΥΓ 1. Σωστά υπολογίζεις ολόκληρη μέρα για να κάνετε κάποια δραστηριότητα (μπορεί να λένε διάρκεια 3,5 ώρες, αλλά το 5ωρο θα το χρειαστείτε στο νερό). Αν ξεκινήσετε νωρίς το πρωί τη δραστηριότητα θα έχετε χρόνο τουλάχιστον και για ένα ακόμα κοντινό αξιοθέατο.
ΥΓ 2. Για τον Gljufrabui θα χρειαστείτε αδιάβροχα ρούχα και παπούτσια και προσοχή όταν μπαίνετε. Δεν είναι πολύ εύκολη η πρόσβαση και μέσα στη σπηλιά όπου και να κάτσεις βρέχεσαι.....Αν μουσκευτείτε και δεν έχετε δυνατότητα αλλαγής ρούχων άμεσα, θα κρυώσετε.
ΥΓ 3. Το Fagradalsfjall το έχεις με ερωτηματικά, αλλά δεν καταλαβαίνω αν η απορία σου είναι αν πρέπει να πάτε ή αν χωράει στη συγκεκριμένη μέρα. Στη πρώτη περίπτωση η απάντηση είναι ναι! Στη δεύτερη περίπτωση η απάντηση είναι με δυσκολία και σίγουρα η secret lagoon θα μεταφερθεί μετά τις 17:00 ως χαλάρωση για το τέλος της μέρας. Εγώ πάντως δεν θα το έχανα με τίποτα αυτό!!! Το ηφαίστειο "ξύπνησε" μετά απο 800 χρόνια και δεν βλέπεις live κάθε μέρα τα έγκατα της γης....αν εξακολουθεί βέβαια να έχει ακόμα δραστηριοτητα.
 

Turin

Member
Μηνύματα
46
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια, Περου
Για την απάντηση που σου έδωσα έλαβα υπ' όψιν μου τις ώρες ηλιοφάνειας που θα έχετε, την εποχή που θα πάτε, όπως και τα αξιοθέατα που έχετε δυνατότητα (εκ των πραγμάτων) να δείτε τον Νοέμβριο. Επίσης έλαβα υπ 'οψιν μου το θέμα "ταλαιπωρίας" που έχεις αναφέρει απο την αρχή της συζήτησης και τον χρόνο που θα χρειαστείτε για τα αξιοθέατα που αναφέρεις στο πρόγραμμα σου, πάντα καιρού επιτρέποντος, όπως διευκρινίζεις στην ερώτηση σου.
Η απάντηση μου δεν αλλάζει. Το πρόγραμμα που αναφέρεις είναι εφικτότατο και θα έχετε χρόνο για περισσότερα! Αν ήταν να σου απαντήσω με τα δικά μου δεδομένα, η απάντηση θα ήταν διαφορετική.

ΥΓ 1. Σωστά υπολογίζεις ολόκληρη μέρα για να κάνετε κάποια δραστηριότητα (μπορεί να λένε διάρκεια 3,5 ώρες, αλλά το 5ωρο θα το χρειαστείτε στο νερό). Αν ξεκινήσετε νωρίς το πρωί τη δραστηριότητα θα έχετε χρόνο τουλάχιστον και για ένα ακόμα κοντινό αξιοθέατο.
ΥΓ 2. Για τον Gljufrabui θα χρειαστείτε αδιάβροχα ρούχα και παπούτσια και προσοχή όταν μπαίνετε. Δεν είναι πολύ εύκολη η πρόσβαση και μέσα στη σπηλιά όπου και να κάτσεις βρέχεσαι.....Αν μουσκευτείτε και δεν έχετε δυνατότητα αλλαγής ρούχων άμεσα, θα κρυώσετε.
ΥΓ 3. Το Fagradalsfjall το έχεις με ερωτηματικά, αλλά δεν καταλαβαίνω αν η απορία σου είναι αν πρέπει να πάτε ή αν χωράει στη συγκεκριμένη μέρα. Στη πρώτη περίπτωση η απάντηση είναι ναι! Στη δεύτερη περίπτωση η απάντηση είναι με δυσκολία και σίγουρα η secret lagoon θα μεταφερθεί μετά τις 17:00 ως χαλάρωση για το τέλος της μέρας. Εγώ πάντως δεν θα το έχανα με τίποτα αυτό!!! Το ηφαίστειο "ξύπνησε" μετά απο 800 χρόνια και δεν βλέπεις live κάθε μέρα τα έγκατα της γης....αν εξακολουθεί βέβαια να έχει ακόμα δραστηριοτητα.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και τα tips!! To φανταζόμουν πως το τουρ θα μας φάει πολύ χρόνο αλλά χαλάλι, επειδή θα έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε μόνο ένα...έχεις κάποια πρόταση ποιο από τα δυο (glacier hike η ice cave) "αξίζει" περισσότερο; Όσο για το ηφαίστειο, οτι θα πάμε είναι σίγουρο, όμως δεν έχουμε καταλήξει ακόμα σε ποια μέρα να το βάλουμε. Ίσως θα ήταν καλύτερα όταν θα επιστρέψουμε Ρέικιαβικ να κάνουμε μια παράκαμψη και ποιος ξέρει αν είμαστε τυχεροί να έχει δραστηριότητα 🙏
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Όσο για το ηφαίστειο, οτι θα πάμε είναι σίγουρο, όμως δεν έχουμε καταλήξει ακόμα σε ποια μέρα να το βάλουμε. Ίσως θα ήταν καλύτερα όταν θα επιστρέψουμε Ρέικιαβικ να κάνουμε μια παράκαμψη και ποιος ξέρει αν είμαστε τυχεροί να έχει δραστηριότητα 🙏
Για το ηφαίστειο Geldingadalsgos πριν την έκρηξη υπήρχαν 4 διαδρομές (μονοπάτια) για να πας (βασικά 5 ήταν, αλλά η 5η είναι μέρος της 4ης, οπότε γι΄αυτό λέω 4). Τις διαδρομές αυτές μπορείς να τις δεις στους χάρτες που επισυνάπτω (οι 3 πρώτες διαδρομές ξεκινούν από το πάρκινγκ του Suðurstrandarvegur ).

Οι διαδρομές αυτές ήταν μέτριας δυσκολίας με κάποια σημεία να χρειάζονται περισσότερη προσοχή - ειδικά αν οι καιρικές συνθήκες ήταν δύσκολες (βροχή, αέρας, κλπ.). Σήμανση γενικά υπάρχει καλή αλλά σε συνθήκες περιορισμένης ορατότητας (ομίχλη) μπορείς να χαθείς χωρίς να το προσπαθήσεις ιδιαίτερα γι αυτό. Να σημειωθεί ότι το GPS δεν λειτουργεί σε απρόβλεπτα πολλά σημεία στη χώρα, κάτι που μας προξένησε έκπληξη.

Η πρόσφατη ηφαιστειακή δραστηριότητα και η λάβα που εκλύθηκε κατέστρεψαν αρκετά κομμάτια αυτών των μονοπατιών, με αποτέλεσμα κάποια να φτάνουν μέχρι ένα σημείο και τέρμα ή να έχουν γίνει προσωρινά παρακαμπτήρια μονοπάτια, τα οποία όμως δεν είναι τόσο καλά σημασμένα και μπορείς να χαθείς ευκολότερα. Ο κίνδυνος αυτός είναι μεγαλύτερος όταν εκτός από την κάπνα απ' το ηφαίστειο έχει και ομίχλη - κάτι που συνέβη στη δική μας περίπτωση και μας εμπόδισε να πάμε.

Ένας φίλος που προτίμησε να πάει κατ' ευθείαν εκεί (αντί να βουτήξει στη Blue Lagoon όπως κάναμε εμείς) για να κάνει το τρέκκινγκ, μας είπε το βράδυ ότι δεν έβλεπε την τύφλα του, χάθηκε, το GPS δεν δούλευε κι αντί για 4 ώρες που προβλέπονταν, έκανε 7. Τουλάχιστον έφτασε αρκετά κοντά και είδε κάτι.

Προσοχή, λοιπόν, και φροντίστε να έχετε καλή πληροφόρηση για το πού και πώς θα πάτε. Πάντως, αυτήν την περίοδο, η δραστηριότητα του ηφαιστείου έχει σταματήσει...
Geldingadalsgos-Volcano-Path-A.jpg
Geldingadalsgos-Volcano-via-Suðurstrandarvegur.jpg
Geldingadalsgos-Volcano-via-Suðurstrandarvegur-Path-B.jpg
Geldingadalsgos-Volcano-via-Langihryggur.jpg
Langihryggur---Geldingadalur.jpg
 
Last edited:

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Επειδή βλέπω ότι υπάρχουν αναφορές για το κόστος ταξιδιού φέτος το καλοκαίρι 15 βραδιά στην Ισλανδία μου κόστισαν 1500 ευρώ το άτομο. Ήταν ο,τι πιο οικονομικό μπορουσε να γίνει από άποψη προγραμματισμού αλλά άξιζε με τα χίλια.Μπορώ να γράψω αναλυτικά για τα κόστη αν κάποιος ενδιαφέρεται!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Επειδή βλέπω ότι υπάρχουν αναφορές για το κόστος ταξιδιού φέτος το καλοκαίρι 15 βραδιά στην Ισλανδία μου κόστισαν 1500 ευρώ το άτομο. Ήταν ο,τι πιο οικονομικό μπορουσε να γίνει από άποψη προγραμματισμού αλλά άξιζε με τα χίλια.Μπορώ να γράψω αναλυτικά για τα κόστη αν κάποιος ενδιαφέρεται!
Είμαι πραγματικά περίεργος ν΄ακούσω ανάλυση!

το ημερήσιο κόστος (ανά άτομο) θα ήταν περίπου 260 ευρώ.
Μια διόρθωση λάθος υπολογισμού: 240 ευρώ το άτομο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Επειδή βλέπω ότι υπάρχουν αναφορές για το κόστος ταξιδιού φέτος το καλοκαίρι 15 βραδιά στην Ισλανδία μου κόστισαν 1500 ευρώ το άτομο. Ήταν ο,τι πιο οικονομικό μπορουσε να γίνει από άποψη προγραμματισμού αλλά άξιζε με τα χίλια.Μπορώ να γράψω αναλυτικά για τα κόστη αν κάποιος ενδιαφέρεται!
Κι εγω εχω περιεργεια, γιατι 100 τη μερα δινω σε ολη την Ευρωπη για διαμονη, φαι και καμια εκδρομη με τρενο η λεωφορειο η ενα μουσειο.
Και εννοειται οτι θα εκλεινα με μιλια εισιτηρια, αρα δεν τα προσμετρω.
Εκτος αν εννοεις υπνο σε κοιτωνα, που αυτο θα το θεωρουσα βασανιστηριο για το δικο μου στιλ υπνου.
 

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Αρχικά να πω ότι το παρακάτω κοστολογιο έχεις ως απαραίτητη προϋπόθεση την ύπαρξη 4 ατόμων στο ταξίδι. Νοικιασαμε 3 μήνες πριν το ταξίδι ένα 4x4. Και οι 4 είμαστε αρκετά συνηθισμένοι σε διαβιωση στη φύση και μείναμε σε κάμπινγκ με σκηνές εκτός από δύο βράδια που μείναμε σε hostel και σε διαμέρισμα. Χωρίσαμε τις μέρες σε 10 για τον γύρο του νησιού και 5 στα Highlands(Landmannlaugar 2,Thormsork,Askja, Kerlingarfjoll). Από αξιοθέατα ήταν τα περισσότερα free όπως ξέρετε και από δραστηριότητες κάναμε 4 μεγάλες πεζοπορίες (Blanhukur, ηφαίστειο στο Reykjanes, Fimmvorduhals, Highlands στο Reykjanes) και πληρώσαμε 70 ευρώ για hiking σε παγετώνα. Επίσης πήγαμε σε πολλές φυσικές θερμές πηγές που ήταν δωρεάν (π.χ Landmannlaugar, Reykjadalur) ή με μικρό κόστος (Hofsos). Από μαγειρεμα φάγαμε 4 φορές έξω και τις υπόλοιπες μαγείρεψαμε στο κάμπινγκ ή σε γκαζάκια που είχαμε μαζί μας. Φυσικά το παραπάνω πρόγραμμα μπορεί σε πολλούς να μοιάζει hardcore αλλά προσωπικά με βάση όσα είδαμε θα το ξαναέκανα.
Αναλυτικότερα :
Αυτοκίνητο: Subaru Forester 550€
Διαμονές :13 βράδια σε κάμπινγκ 145€ και 2 σε hostel-διαμέρισμα 40€
Αεροπορικά: 240€ με SAS με μια χειραποσκευη και μια βαλίτσα 23 κιλά
Βενζίνες:130€
Φαγητό: 110€ στο μάρκετ και 2 φορές εστιατόριο, 2 φορές Street food 65€
Δραστηριότητες:70€(Skaftafell hiking), 40€ είσοδοι σε πισίνες, θερμές πηγές και πάρκινγκ
Εξοπλισμός:130€(χειμερινή σκηνή και sleeping bag)
Σουβενίρ:20€
Σύνολο:1540€
 

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
😦 δεν βλέπω να το κάνω στο κοντινό μέλλον αυτό το ταξίδι.
Ένα μεγάλο μπολ με πατάτες και 2 σος της επιλογής σου έκανε στο Ρέικιαβικ 17 ευρώ. Συμπτωματικά ήταν και Έλληνας ο υπάλληλος και μας έκανε δώρο τις σος. Αλλά υπάρχουν και πιο νορμαλ επιλογές εκτός Ρέικιαβικ κυρίως, για παράδειγμα μπουφές με Ισλανδική κουζίνα γύρω στα 30 ευρώ το άτομο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ένα μεγάλο μπολ με πατάτες και 2 σος της επιλογής σου έκανε στο Ρέικιαβικ 17 ευρώ. Συμπτωματικά ήταν και Έλληνας ο υπάλληλος και μας έκανε δώρο τις σος. Αλλά υπάρχουν και πιο νορμαλ επιλογές εκτός Ρέικιαβικ κυρίως, για παράδειγμα μπουφές με Ισλανδική κουζίνα γύρω στα 30 ευρώ το άτομο.

Το 65ε ήταν μόνο για street food ή μαζί με τα εστιατόρια; Αν είναι μαζί με τα εστιατόρια είναι αντίστοιχο με τιμές πολλών Ευρωπαϊκών πόλεων. Ακριβό αλλά όχι απαγορευτικό. Στην αρχή κατάλαβα μόνο το street food και ένιωσα ένα σφίξιμο στην καρδιά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.775
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom