Ισλανδία Ισλανδία

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι που βρήκες αυτά τα χαρτογραφημένα μονοπάτια; Είναι από το wikiloc η κάποιο άλλο αντίστοιχο site;
Οι χάρτες που είδες είναι ελαφρώς επεξεργασμένοι από μένα. Τους πρωτότυπους, καθώς και πρόσφατες πληροφορίες (από σχόλια επισκεπτών) για όλα τα μονοπάτια της Ισλανδίας (και όχι μόνο) θα τα βρεις εδώ:

AllTrails: Trail Guides & Maps for Hiking, Camping, and Running | AllTrails
 
Last edited:

Turin

Member
Μηνύματα
42
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια, Περου
Οι χάρτες που είδες είναι ελαφρώς επεξεργασμένοι από μένα. Τους πρωτότυπους, καθώς και πρόσφατες πληροφορίες (από σχόλια επισκεπτών) για όλα τα μονοπάτια της Ισλανδίας (και όχι μόνο) θα τις βρεις εδώ:

AllTrails: Trail Guides & Maps for Hiking, Camping, and Running | AllTrails
θεός!! Σ' ευχαριστώ και πάλι!!
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.618
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά στο Ρέικιαβικ αξίζει? Μόνο Ρέικιαβικ, όχι αυτοκίνητο και εκδρομές, σαν πρωτεύουσα, σαν πόλη έχεις πράγματα να δεις και να κάνεις για μια εβδομάδα?
 
Last edited:

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά στο Ρέικιαβικ αξίζει? Μόνο Ρέικιαβικ, όχι αυτοκίνητο και εκδρομές, σαν πρωτεύουσα, σαν πόλη έχεις πράγματα να δεις και να κάνεις για μια εβδομάδα?
Καλημέρα, μακάρι να μπορούσα να σου απαντήσω τώρα, σε ένα μήνα ελπίζω να μπορώ.
Από φίλους και την εμπειρία της προετοιμασίας: χειμώνα είναι κυρίως για να δεις Βόρειο Σέλας, η εβδομάδα στο Ρέικιαβικ μόνο είναι νομίζω too much. Θα μας πουν οι έμπειροι αν είναι οκ μαζί με μία εκδρομή από εκεί στον Golden Circle.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά στο Ρέικιαβικ αξίζει? Μόνο Ρέικιαβικ, όχι αυτοκίνητο και εκδρομές, σαν πρωτεύουσα, σαν πόλη έχεις πράγματα να δεις και να κάνεις για μια εβδομάδα?
Η πόλη δεν έχει κάτι σημαντικό να δεις,σε 1 μέρα βλέπεις τα πάντα.Το πιο σημαντικό όμως για τις μέρες που θέλεις να πας είναι η μικρή διάρκεια της ημέρας,ενδεικτικά τα Χριστούγεννα η ανατολή είναι κατά τις 11.30 το πρωί και η δύση στις 3.30 το μεσημέρι,δηλαδή η ημέρα κρατάει περίπου 4 ώρες.Νομίζω ότι μόνο αν σε ενδιαφέρει να κυνηγήσεις το Βόρειο Σέλας να σκεφτείς να πας τέτοια εποχή.Για μένα πάντως που έχω πάει στην Ισλανδία καλοκαίρι θα έλεγα ότι δεν αξίζει να πας Χριστούγεννα.Είναι ακριβή χώρα και κρίμα να πας εκεί και να μη δεις καθόλου την υπέροχη φύση της.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Καλημερα στους Ισλανδόπληκτους, ξεκίνησα να κοιτάω δειλά δειλά κι εγώ για Ισλανδια του χρόνου τον Ιούλιο, αρχές, διάρκεια 12-14μ. Καταρχάς, δυσκολεύομαι αρκετά με τις πτήσεις: μίλια δεν βλέπω ούτε για δείγμα, η SAS ποτε βγάζει, ξέρουμε; Η τελευταία ημερομηνια που βλέπω διαθέσιμη με μίλια γενικώς είναι 27/6 μέσω Βιεννης. Επιστροφή το πιο οικονομικό που βρίσκω είναι Μιλανο με wizz κι από κει με Aegean. Σύνολο το πακέτο στα 350€ που δε το λες κ λίγο (με αποσκευή όμως). Εκει όμως που απογοητεύομαι είναι το αμάξι: μίνιμουμ 120€ με πλήρη ασφάλεια. Μήπως είναι νωρίς ή πολύ αργά και να τη ξεχάσω την Ισλανδια;
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.073
Καλημερα στους Ισλανδόπληκτους, ξεκίνησα να κοιτάω δειλά δειλά κι εγώ για Ισλανδια του χρόνου τον Ιούλιο, αρχές, διάρκεια 12-14μ. Καταρχάς, δυσκολεύομαι αρκετά με τις πτήσεις: μίλια δεν βλέπω ούτε για δείγμα, η SAS ποτε βγάζει, ξέρουμε; Η τελευταία ημερομηνια που βλέπω διαθέσιμη με μίλια γενικώς είναι 27/6 μέσω Βιεννης. Επιστροφή το πιο οικονομικό που βρίσκω είναι Μιλανο με wizz κι από κει με Aegean. Σύνολο το πακέτο στα 350€ που δε το λες κ λίγο (με αποσκευή όμως). Εκει όμως που απογοητεύομαι είναι το αμάξι: μίνιμουμ 120€ με πλήρη ασφάλεια. Μήπως είναι νωρίς ή πολύ αργά και να τη ξεχάσω την Ισλανδια;
Θεωρώ ότι ειναι πολυ νωρις. Εβλεπα κι εγω πάντα, κουλά κονέξιον καί τιμές αλμυροτσιμπημενες αλλά όταν μου καθησε (μάρτιος του 2020 μάλιστα) ήταν πολυ καλα. (ATH>CPH>KEF και ΚΕF>FRA>ATH, με τρεις ώρες κενο πτήσεων του πήγαινε δρομολογίου και δύο του έλα, ποσό 170 ευρώ με 15.000 μιλια - περιπου)

Θα σου κάτσει, να κοιτας συχνά.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Με τις πτήσει θα βρω άκρη, με το αμάξι τι γίνεται, 120 ευρώ μίνιμουμ την ημέρα με πλήρη ασφάλεια (!!). Ενδεικτικές ημερομηνίες 28/6 - 8/7. Τόσο έχουν ή τα πήραν ήδη;;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Με τις πτήσει θα βρω άκρη, με το αμάξι τι γίνεται, 120 ευρώ μίνιμουμ την ημέρα με πλήρη ασφάλεια (!!). Ενδεικτικές ημερομηνίες 28/6 - 8/7. Τόσο έχουν ή τα πήραν ήδη;;
Εγώ το 2018 είχα δώσει αντίστοιχα 80€ την ημέρα για ένα duster. Αν σκεφτείς ότι είναι 4 χρόνια πίσω και είχα πάει Μάρτη (ενώ εσυ ψάχνεις για high season), νομίζω ότι είναι λογική η τιμή που βρίσκεις. Δες από περιέργεια τι τιμή σου δίνει για Μάρτη...
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Και εγώ κοιτάω για Ισλανδία και κάθε φορά το αφήνω λόγο τιμών ιδικά όσο αφορά της ενοικίασης αυτοκίνητου! Αν σε αυτό προσθέσεις κ όλα τα υπόλοιπα που είναι πανάκριβα εκεί μας κάνει τον προορισμό αυτό λίγο απαγορευτικό! Που θα πάει όμως, κάποια στιγμή θα τα καταφέρω!
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εγώ το 2018 είχα δώσει αντίστοιχα 80€ την ημέρα για ένα duster. Αν σκεφτείς ότι είναι 4 χρόνια πίσω και είχα πάει Μάρτη (ενώ εσυ ψάχνεις για high season), νομίζω ότι είναι λογική η τιμή που βρίσκεις. Δες από περιέργεια τι τιμή σου δίνει για Μάρτη...
60 ευρώ Μάρτιο, για Toyota Aygo. Ε καμία σχέση (στον συγκεκριμένο βρίσκω και με 110 Ιούνιο-Ιούλιο).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom