Ισλανδία Ισλανδία Πρόγραμμα

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.220
θα αποφύγουμε γενικά τα μουσεία εκτός από 1-2.
ποιά δεν θα αποφύγεις;

το εθνικο τους μουσειο ( Εθνικό Μουσείο της Ισλανδίας - Χάρτες Google ) ως εθνικό, προφανὼς ειναι κορωνίς, αλλά ρε γαμῶτο, στα εκθέματα, υφὶστατο ὲνα νοκια 6110! Τοσο προς μουσεῖο, αντικείμενο πιά;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Και το Ναυτικό είναι ένα ενδιαφέρον μουσείο στο Ρέικιαβικ, ειδικά αν έχεις αγοράσει τη σχετική City Card που σου δίνει δωρεάν είσοδο.
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ποιά δεν θα αποφύγεις;

το εθνικο τους μουσειο ( [URLΕθνικό Μουσείο της Ισλανδίας - Χάρτες Google[/URL] ) ως εθνικό, προφανὼς ειναι κορωνίς, αλλά ρε γαμῶτο, στα εκθέματα, υφὶστατο ὲνα νοκια 6110! Τοσο προς μουσεῖο, αντικείμενο πιά;
Και το Ναυτικό είναι ένα ενδιαφέρον μουσείο στο Ρέικιαβικ, ειδικά αν έχεις αγοράσει τη σχετική City Card που σου δίνει δωρεάν είσοδο.
Σκεφτόμουν να δω κάποιο που να συνδυάζει και κάποιο turf House μαζί και επίσης μου άρεσε ενα που λέγεται The settlement exhibition.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.378
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
τις μέρες με τις πάνω από 6 ώρες οδήγηση πόσο εύκολο ήταν; Στο δικό μας ταξίδι μας ενδιαφέρει η φύση, θα αποφύγουμε γενικά τα μουσεία εκτός από 1-2. Θα κάνουμε 3-4 πεζοπορίες (Landmannlaugar, Langisjór, οργανωμένη σε παγετώνα μάλλον Falljökull, Fagradalsfjall) και έχουμε στο πρόγραμμα αρκετές θερμές πηγές, κρατήρες και καταρράκτες.
Κάθε μέρα είχαμε 15 ώρες για να κινηθούμε, να δούμε αξιοθέατα και να κάνουμε διάφορες δραστηριότητες. Τις ημέρες που κινηθήκαμε 6-8 ώρες συνολικά είχαμε και άλλες 9-7 ώρες αντίστοιχα για να κάνουμε στάσεις, να φάμε, να δούμε σημεία ενδιαφέροντος, που τα περισσότερα στην Ισλανδία θέλουν περπάτημα έστω και λίγο. Δεν κινούμασταν συνεχόμενα πάνω απο 3 ώρες και κάναμε πολλές στάσεις. Οι μέρες που είχαμε τις περισσότερες ώρες οδήγηση ήταν στα δυτικά φιόρδ και έγιναν έτσι γιατί δεν θέλαμε να αφιερώσουμε παραπάνω χρόνο και εκ των υστέρων για μένα καλά κάναμε.

Αν σκεφτείς οτι έχεις 15 ώρες για όλα κάθε μέρα, μπορείς κάποιες μέρες να τις φορτώσεις με παραπάνω χλμ, πιο πολλές στάσεις όμως και λιγότερα σημεία ενδιαφέροντος! Αλλά αυτό είναι πάντα σχετικό. Εμείς είχαμε τη θέληση να το κάνουμε και δεν μας χαλάει γιατί η οδήγηση αποτελεί για εμάς "δραστηριότητα" του ίδιου του ταξιδιού και μας αρέσει! Είμαστε δύο άνθρωποι που μας αρέσει να οδηγούμε.....δεν είναι όμως όλοι έτσι.

Ναι ήταν κουραστικό ταξίδι, γιατί ήμασταν επι 14 μέρες σε κίνηση, είτε με κάποιο όχημα είτε με τα πόδια. Υπήρχαν όμως και αρκετές ώρες χαλάρωσης που μας έδιναν ώθηση για να συνεχίσουμε, κοιμόμασταν καλά και ζεστά και γενικώς (ακόμα) αντέχουμε :)

****Το Fagradalsfjall δεν χάνετε με τίποτα φέτος και είστε τυχεροί που θα το δείτε!!!!!

Θα μένουμε σε κάμπινγκ και αυτό μας δίνει μια ευελιξία σχετικά με το πρόγραμμα. Γενικά παντού διαβάζω τα καλύτερα για τα Δυτικά Φιόρδ απλά ακόμα και στις 15 μέρες που έχω εγώ μου φαίνεται πιεσμένο να χωρέσουν από την άποψη ότι έχω αρκετά χιλιόμετρα κάθε μέρα. Βέβαια αν είναι η εναλλαγή τοπίων κλπ κάνει την οδήγηση ευχάριστη ίσως αυτό αλλάζει.Επίσης αν τα Ανατολικά Φιόρδ έχουν κάποια κοινά στοιχεία με τα Δυτικά από άποψη διαδρομής ίσως αξίζει να προσθέσω 2 μέρες εκεί.Καθαρές μέρες στο νησί έχουμε 15.Και κάτι τελευταίο το google maps αποκλίνει και στις υπόλοιπες διαδρομές εννοώ σε δρόμους που δεν είναι χωμάτινοι ή όχι;
Τα δυτικά φιόρδ είναι πανέμορφα ειδικά η διαδρομή που επισήμανα ( Flókalundur -> Látrabjarg -> Ísafjörður ) και το Ísafjörður είναι κουκλίστικο!!!! Η διαδρομή απο Ísafjörður έως Hólmavík είναι μονότονη.....Δεν έχω μετανιώσει που πήγαμε ούτε στο ελάχιστο όμως! Αλλά αν έπρεπε εγώ να αφήσω κάτι έξω απο αυτά που ανέφερες θα άφηναν αυτά γιατί θέλουν τουλάχιστον 2 μέρες, ενώ για τα άλλα που αναφέρεις φτάνει μία μέρα για το καθένα.....και επίσης με εξιτάρουν περισσότερο τα ηφαίστεια και οι παγετώνες! Ο καθένας με τις λόξες του...

Υπάρχουν διαφορές μεταξύ δυτικών και ανατολικών φιόρδ....
  • Η πρώτη είναι οτι οι περισσότερες διαδρομές στα δυτικά φιόρδ είναι ορεινές με αποτέλεσμα να συναντάς φανταστικά τοπία-πανοράματα που ούτε του παπά δεν τα λες και αυτό είναι το μεγαλύτερο ατού!!! Η διαδρομή κατα μήκος των ανατολικών φιόρδ είναι πιο χαμηλή και βατή και πρέπει να βγεις εκτός των δευτερευόντων δρόμων για να μπεις σε χωματόδρομους. Τα βουνά που συναντάς είναι πανομοιότυπα και στα δύο μέρη.....
  • Η δεύτερη διαφορά είναι οτι δεν συναντάς πολύ κόσμο, δλδ έχεις περισσότερο αίσθηση απομόνωσης, κάτι που δεν μας απασχολούσε εμάς. Δεν πήγαμε να απομονωθούμε εκεί αλλά να απολαύσουμε τη φύση της Ισλανδίας! Το ιδανικότερο κομμάτι απομόνωσης πλέον στην Ισλανδία είναι το Hornstrandir, αλλά πρέπει να αφιερώσεις τουλάχιστον μία βδομάδα στα δυτικά φιόρδ για να πας....
Αφού θα έχετε 15 γεμάτες μέρες στη χώρα και θα μένετε σε κάμπινγκ, θα έχετε αρκετό χρόνο για αρκετά πράγματα! Αλλά κατα τη γνώμη μου οι 2 βδομάδες στη χώρα είναι λίγες και δεν φτάνουν για να δεις τα must της.... Απο εκεί και πέρα είναι στις αντοχές του καθενός πόσες ώρες θέλει να οδηγεί τη μέρα κτλ. Αυτό είναι κάτι που θα το συζητήσεις με τους συνταξιδιώτες σου και δεν μπορεί κανένας να σου πει πόσες είναι οι πολλές ή οι λίγες ώρες. Το καλό είναι οτι μένοντας σε κάμπινγκ θα έχετε τη δυνατότητα να κάνετε αλλαγές στο πρόγραμμα, εκτός απο τις δραστηριότητες που θα έχετε κανονίσει απο πρίν. Εκεί δώσε παραπάνω προσοχή για καλύτερο προγραμματισμό!

* Το google maps δεν αποκλίνει καθόλου το καλοκαίρι σε ασφαλτοστρωμένους δρόμους, ειδικά στο βορρά που η κυκλοφορία είναι πιο αραιή απο αυτή στο νότο. Αποκλίνει όμως λίγο σε χωμάτινους που είναι καλοί όπως πχ στα δυτικά φιόρδ και αποκλίνει παραπάνω σε δρόμους που είναι χωμάτινοι αλλά κακής ποιότητας όπως ο F35, o F208, o 332, o F249 κτλ....Μη φανταστείς όμως οτι αποκλίνει ώρες.
 

zade

Member
Μηνύματα
158
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Λοιπόν. Έβγαλα το πλάνο μου. Ακούω αλλαγές:

DAY 1 : Φτάνουμε στις 11 οπότε όσο να πάρουμε τη βαλίτσα και το ΚΑΜΠΕΡΒΑΝ 4Χ4 θα πάει 12. Στη μια έχει Blue Lagoon να πάμε να παπαριάσει το δέρμα μας. Μετά θα βγούμε από κει να περπατήσουμε κάνα 4ωρο πήγαινε-έλα να πάμε να δούμε το ηφαίστειο. Κανονικά έπρεπε να γίνει ανάποδα αλλά επειδή μπορεί να έχει κακό καιρό είπαμε να κάνουμε στα σίγουρα ένα πράγμα. Μετά ύπνος.

DAY 2 : Όλη μέρα Reykjavik και μετά κατά τις 8 Sky Lagoon να παπαριάσει ξανά το δέρμα μας.

DAY 3 :
Öxara- PINGVELLIR -Geysir-Gullfoss- Secret Lagoon (ξέρετε πλέον τι θα κάνει το δέρμα μας...) και τελικά Flúðir Campsite

DAY4: Hjálparfoss -Stong-Gjáin-Haifoss-Landmannalaugar (ωπ τι έγινε εδώ; Δεν έχει παπάριασμα σήμερα)

DAY5: Seljalandsfoss-Seljavallalaug ( μάντεψε τι θα κάνουμε, όχι μάντεψε. Κάτι με δέρμα έχει να κάνει...)-Skógafoss- Εκεί που έπεσε το αεροπλάνο -Dyrhólaey -Reynisfjara, Reynisfjall og Reynisdrangar- Vik Campsite

DAY 6 : Fjaðrárgljúfur canyon και μετά Skaftafell για να φτάσουμε στο Svartifoss - Fjallsárlón - Jökulsárlón - Höfn

Και μετά το χάος. Αυτό είναι το μισό ταξίδι. Από εκεί και έπειτα δεν ξέρω τι να βάλω και τι να κόψω.

Συμπτύσσεται τίποτα σε λιγότερες μέρες ή ήδη είναι πιεσμένο; Επίσης μήπως στο DAY 4 χωράει και Laki?
 

Iraklis89

Member
Μηνύματα
30
Likes
19
Λοιπόν. Έβγαλα το πλάνο μου. Ακούω αλλαγές:

DAY 1 : Φτάνουμε στις 11 οπότε όσο να πάρουμε τη βαλίτσα και το ΚΑΜΠΕΡΒΑΝ 4Χ4 θα πάει 12. Στη μια έχει Blue Lagoon να πάμε να παπαριάσει το δέρμα μας. Μετά θα βγούμε από κει να περπατήσουμε κάνα 4ωρο πήγαινε-έλα να πάμε να δούμε το ηφαίστειο. Κανονικά έπρεπε να γίνει ανάποδα αλλά επειδή μπορεί να έχει κακό καιρό είπαμε να κάνουμε στα σίγουρα ένα πράγμα. Μετά ύπνος.

DAY 2 : Όλη μέρα Reykjavik και μετά κατά τις 8 Sky Lagoon να παπαριάσει ξανά το δέρμα μας.

DAY 3 :
Öxara- PINGVELLIR -Geysir-Gullfoss- Secret Lagoon (ξέρετε πλέον τι θα κάνει το δέρμα μας...) και τελικά Flúðir Campsite

DAY4: Hjálparfoss -Stong-Gjáin-Haifoss-Landmannalaugar (ωπ τι έγινε εδώ; Δεν έχει παπάριασμα σήμερα)

DAY5: Seljalandsfoss-Seljavallalaug ( μάντεψε τι θα κάνουμε, όχι μάντεψε. Κάτι με δέρμα έχει να κάνει...)-Skógafoss- Εκεί που έπεσε το αεροπλάνο -Dyrhólaey -Reynisfjara, Reynisfjall og Reynisdrangar- Vik Campsite

DAY 6 : Fjaðrárgljúfur canyon και μετά Skaftafell για να φτάσουμε στο Svartifoss - Fjallsárlón - Jökulsárlón - Höfn

Και μετά το χάος. Αυτό είναι το μισό ταξίδι. Από εκεί και έπειτα δεν ξέρω τι να βάλω και τι να κόψω.

Συμπτύσσεται τίποτα σε λιγότερες μέρες ή ήδη είναι πιεσμένο; Επίσης μήπως στο DAY 4 χωράει και Laki?
Χιλια συγνώμη για την παρέμβαση , αλλά πως θα πας blue lagoon στις 12 μετά το αεροδρόμιο ( κατι που στην εποχή προ κορονοϊού θα ήταν μια σοφή απόφαση μιας και η γαλάζια λίμνη βρίσκεται ανάμεσα στο αεροδρόμιο και το ρεκιαβικ ) εφόσον πρέπει να κλειστεις στο ξενοδοχείο καραντίνα μέχρι να βγει το αποτέλεσμα του τεστ που κάνουν σε όλους στο αεροδρόμιο ;ναι κι ας είμαστε πλήρως εμβολιασμένοι ..
 

alakae

Member
Μηνύματα
57
Likes
68
Χιλια συγνώμη για την παρέμβαση , αλλά πως θα πας blue lagoon στις 12 μετά το αεροδρόμιο ( κατι που στην εποχή προ κορονοϊού θα ήταν μια σοφή απόφαση μιας και η γαλάζια λίμνη βρίσκεται ανάμεσα στο αεροδρόμιο και το ρεκιαβικ ) εφόσον πρέπει να κλειστεις στο ξενοδοχείο καραντίνα μέχρι να βγει το αποτέλεσμα του τεστ που κάνουν σε όλους στο αεροδρόμιο ;ναι κι ας είμαστε πλήρως εμβολιασμένοι ..
Από 1η Ιουλίου παύει το τεστ γισ τους εμβολιασμενους.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.378
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έβγαλα το πλάνο μου.
Πολύ μούλιασμα βλέπω στο πλάνο....οπότε ας πω τη γνώμη μου βάση του μουλιάσματος :innocent:

DAY1: Ότι είπες δλδ "Φτάνουμε στις 11 οπότε όσο να πάρουμε τη βαλίτσα και το ΚΑΜΠΕΡΒΑΝ 4Χ4 θα πάει 12. Στη μια έχει Blue Lagoon να πάμε να παπαριάσει το δέρμα μας. Μετά θα βγούμε από κει να περπατήσουμε κάνα 4ωρο πήγαινε-έλα να πάμε να δούμε το ηφαίστειο. Κανονικά έπρεπε να γίνει ανάποδα αλλά επειδή μπορεί να έχει κακό καιρό είπαμε να κάνουμε στα σίγουρα ένα πράγμα"
Εγώ τον ύπνο θα τον έκανα στο Flúðir Campsite

DAY2: οτι έβαλες στη DAY4
DAY4: Landmannalaugar (ωπ τι έγινε εδώ; Δεν έχει παπάριασμα σήμερα)
Γιατί, στο Landmannalaugar του λείπουν τα λουτρά;;;......
Όσο για το Lakagigar δεν έχω διανύσει τον F208 απο το Landmannalaugar προς το laki και δεν ξέρω τον δρόμο....και σίγουρα δεν είναι απο τους εύκολους δρόμους αν κρίνω απο τα κομμάτια του που διέσχισα εγώ. Δεν ξέρω τι όχημα έχετε κλείσει αλλά με αυτό που είχαμε εμείς δεν μπορέσαμε να πάμε απο το lakagigar στο Landmannalaugar....Επίσης δεν μπορείτε να διανυκτερεύσετε στο Lakagigar. Εκεί μπορείς να διανυκτερεύσεις στο Hólaskjól, όπου βρίσκεται το κέντρο πληροφοριών για την eldgja, Υπάρχει δρόμος που πηγαίνει απο Lakagigar σε eldgja αλλά δεν τον έχω κάνει. Εμείς πήγαμε απο τον F206 και τον F208 που είναι παράλληλοι μεταξύ τους.

DAY3: οτι έβαλες στη DAY5

DAY4: Fjaðrárgljúfur canyon, Lakagigar και μετά Skaftafell για να πάτε και στο Svartifoss και διανυκτέρευση στο Skaftafell.

DΑΥ5: Fjallsárlón - Jökulsárlón - Höfn και διανυκτέρευση στα ανατολικά φιόρδ πχ Reyðarfjörður ή ίσως λίγο πιο χαμηλά.

DAY6: Seydisfjordur, Lagarfljot Lake, Hengifoss, Laugarfell για να μουλιάσεις μιας και σου αρέσει τόσο πολύ, Egilsstaðir για διανυκτέρευση ώστε να κερδίσετε χρόνο την επόμενη μέρα.

DAY7: Εδώ ίσως μπορείς να χωρέσεις και το Borgarfjordur Eystri για puffins, Dettifoss, Ásbyrgi, Húsavík για διανυκτέρευση και μούλιασμα

DAY8: Whale watching πρωί πρωί, Mývatn για μούλιασμα και όλα τα αξιοθέατα τριγύρω, Godafoss και Ακουρέιρι για διανυκτέρευση.

DAY9: Ακουρέιρι, μούλιασμα στις θερμές πηγές στον καταρράκτη Reykjafoss που δεν έχω πάει γιατί δεν το ήξερα, αλλά ένα πουλάκι μου το είπε και το έμαθα! Αφού θα έχεις 4χ4 camper είναι κρίμα να μην πας στο Hveradalir (καιρού επιτρέποντος), οπότε αφήνεις τη χερσόνησο Tröllaskagi και μετά τον Reykjafoss μπαίνεις στον F35 για Κerlingarfjöll Mountain και διανυκτερεύεις εκεί.

DAY10: Ότι έβαλες στη DAY3 Öxara- PINGVELLIR -Geysir-Gullfoss- Secret Lagoon και δεν συμμαζεύεται με το μούλιασμα..... με διανυκτέρευση στο Borgarnes ή όσο πιο κοντά στη χερσόνησο Snaefelness

DAY11: Χερσόνησο Snaefelness με κατάληξη στο Ρέικιαβικ

DAY12: Ρείκιαβικ με διανυκτέρευση στο Keflavik, γιατί την άλλη μέρα το πρωί έχετε να παραδώσετε το όχημα και να πάρετε τη πτήση της επιστροφής αν έχω καταλάβει σωστά.

Στο παραπάνω πρόγραμμα δεν έχω βάλει την Askja γιατί δεν ξέρω τι όχημα έκλεισες και δεν ξέρω αν μπορείς να πας.
Επίσης καλό το μούλιασμα αλλά τρώει χρόνο.... Ενδιάμεσα βάζεις οτι αξιοθέατο θέλεις απο όλα αυτά που έχεις ήδη με τη σειρά! Κόψε και ράψε οτι θες....Αυτά!
 

zade

Member
Μηνύματα
158
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Mόλις επέστρεψα από την Ισλανδία. Ήταν ΟΥΑΟΥ

Να ευχαριστήσω πρώτα από όλα δημόσια την @Sassenach77 για τις πολύτιμες συμβουλές τις και να ευχηθώ σε όσους θέλουν να μπορέσουν να κάνουν αυτό το ταξίδι. Είναι μια πανέμορφη και πλούσια σε φυσική ομορφιά χώρα.
 

consan

Member
Μηνύματα
15
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Βανκουβερ, Κούβα
Καλησπέρα σε όλους! προγραμματίζω ένα ταξίδι στην Ισλανδία αρχές Φλεβάρη για μια βδομαδούλα. Ως προς την διαμονή να κοιτάξω για κέντρο Ρέικιαβικ η κάπου παραέξω; Ή κάπως να μοιράσω ας πούμε τα βράδια σε Ρέικιαβικ και κάπου αλλού έτσι ώστε να μας διευκολύνει στις μετακινήσεις πχ στην γαλάζια λίμνη, στο gullfoss κλπ.
Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την διαμονή ή ό,τι άλλο μπορεί να μας φανεί χρήσιμο είναι ευπρόσδεκτο!
 

cool_alex

Member
Μηνύματα
33
Likes
66
Καλησπέρα σε όλους! προγραμματίζω ένα ταξίδι στην Ισλανδία αρχές Φλεβάρη για μια βδομαδούλα. Ως προς την διαμονή να κοιτάξω για κέντρο Ρέικιαβικ η κάπου παραέξω; Ή κάπως να μοιράσω ας πούμε τα βράδια σε Ρέικιαβικ και κάπου αλλού έτσι ώστε να μας διευκολύνει στις μετακινήσεις πχ στην γαλάζια λίμνη, στο gullfoss κλπ.
Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την διαμονή ή ό,τι άλλο μπορεί να μας φανεί χρήσιμο είναι ευπρόσδεκτο!
Μοίρασε τες, π.χ. 2 μέρες Reykjavik (ως βάση για την πόλη, το gold circle, blue lagoon), 2 μέρες Vik (ως βάση για το νότιο κομμάτι), και τις υπόλοιπες προς το βορειοδυτικό κομμάτι του νησιού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom