Ισλανδία Ισλανδια για 3 μερες

Sakis30

Member
Μηνύματα
21
Likes
11
Καλησπερα βρισκω καποια οικονομικα εισητηρια περιπου 170 ευρω για ισλανδια 11 εως 15 μαρτιου ξερω οτι ειναι πολυ λιγες μερες καθως 11 φτανουμε βραδυ και 15 φευγουμε πρωι. Αλλα αν μεινω περισσοτερο το μπατζετ αναιβενει πολυ οχι μονο στα αεροπορικα αλλα και σε ξονοδοχεια κλπ! Θα θελα να μου πειτε αν Ειναι λαθος να παμε για τοσες λιγες μερες; Δυσκολα να παω αλλη φορα παντως
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Η αλήθεια είναι πως σε 3 μέρες θα προλάβεις να πάρεις μια πολύ μικρή γεύση της Ισλανδίας. Θα δεις το golden circle, παρέα με αρκετούς τουρίστες, θα χαλαρώσεις στην επίσης τουριστική blue laggon, θα μπορέσεις λογικά να φτάσεις και μέχρι τους παγετώνες και την λίμνη Jökulsárlón.
Με λίγα λόγια θα δεις πολύ λίγα πράγματα, και η χώρα έχει πραγματικά να δώσει πολλά..
Αν όμως είσαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να σου δοθεί ευκαιρία στο μέλλον, τότε πήγαινε έστω και για αυτά.
 

Sakis30

Member
Μηνύματα
21
Likes
11
Μολις εκλεισα τα εξης εισητηρια κατοβιτσε ρευκιαβικ 11 μαρτιου 25 ευρω το ατομο και αναχωρηση 16 μαρτιου ρευκιαβικ λονδινο 7 το απογευμα 40 ευρω το ατομο. Οποτε εχω 4 μιση μερες στη διαθεση μου κατι ειναι κ αυτο
 

Sakis30

Member
Μηνύματα
21
Likes
11
Λοιπονν παιδια το ταξιδι εχει ως εξης εκλεισα αθηνα -κατοβιτσε 20 ευρω 9 μαρτιου, 11 μαρτιου κατοβιτσε-ρεκιαβικ 25 ευρω , 16 μαρτιου ρεκιαβικ λονδινο 40 ευρω.
Ερωτηση μου μενει να κλεισω λονδινο αθηνα και 18 μαρτιου τα βρισκω 75 ευρω. Πιστευετε οτι αξιζει να περιμενω; Θα βγαλει καμια προσφορα η ραιαν εαρ,
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Κανένας δεν μπορεί να στο πει με σιγουριά, προσωπικά θα περίμενα προς τέλη γενάρη-ιανουάριο. Πάντως με easyjet τα βρίσκω 60 λίρες και όσο να 'ναι το Gatwick είναι βολικότερο αεροδρόμιο από το Stansted.
 

Sakis30

Member
Μηνύματα
21
Likes
11
Απο τα τοπικ που διαβαζω στο φορουμ ολοι πηγαινουν πολλες περισσοτερες μερες απ οτι εγω. Θα ηθελα αν καποιος μπορει να με συμβουλευσει πως θα ηταν καλυτερο να μοιρασω τις σχεδον 5 ημερες που θα ειμαι εκει.

Υ.γ τι ωρα ξημερωνει και νυχτωνει το μαρτιο στην ισλανδια;
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Μπορείς για αρχή να googlαρεις 5 day itinerary in iceland να πάρεις μια πρώτη γεύση ανάλογα και τα γούστα σου και μετά εδώ είμαστε. Να νοικιάσετε αυτοκίνητο θα είστε πολύ πιο άνετοι.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Απο τα τοπικ που διαβαζω στο φορουμ ολοι πηγαινουν πολλες περισσοτερες μερες απ οτι εγω. Θα ηθελα αν καποιος μπορει να με συμβουλευσει πως θα ηταν καλυτερο να μοιρασω τις σχεδον 5 ημερες που θα ειμαι εκει.

Υ.γ τι ωρα ξημερωνει και νυχτωνει το μαρτιο στην ισλανδια;
Αν δεν έχεις πολλές μέρες επικεντρώσου στο Ρέικιαβικ και σε Golden Circle. Αν και σχετικά τουριστικά (για τα μεγέθη της χώρας και την εποχή), πιστεύω είναι τα πρώτα που συνήθως βλέπει κανείς.

Τον Μάρτιο είναι η ισημερία, οπότε υπολόγιζε χοντρικά ώρες σαν την Ελλάδα. Δες κι εδώ.
 

Sakis30

Member
Μηνύματα
21
Likes
11
Μια συμβουλη απο τους εμπειρους της ισλανδιας! Το παρακατω προγραμμα βγαινει να το κανω ή δεν αξιζει;

1 μερα reykiavik-vik (διανυκτερευση βικ)
2 μερα vik-hofn (διανυκτερευση χοφν)
3 μερα hofn-lake myvatn (διανυκτερευση λιμν)
4 μετα lake myvatn-reykiavik (διανυκτερευση ρευκιαβικ)

Με δεδομενο οτι δεν θα ξαναπαω... να κανω τον κυκλο ή να μεινω στο νοτιο τμημα;
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Νομίζω ότι θα σε "φάνε" τα χιλιόμετρα αν ακολουθήσει αυτό το πρόγραμμα και στην ουσία δε θα δεις και πολλά πράγματα.
Θα σου πρότεινα (μετά από δύο επισκέψεις στη χώρα) να μείνεις στο νότιο τμήμα του νησιού ως το Hofn, που έχεις πολλά να δεις και να κάνεις, να κάνεις και το Golden cycle και αν σου μείνεις χρόνος να πας και στη χερσόνησο Snaefellsjoekull. Στο Reykjavik μπορείς να αφιερώσεις λίγες ώρες, αρκούν.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Δεν θα δείτε σχεδόν τίποτα, εμείς το κάναμε σε 7 μέρες και πάλι αφήσαμε πράγματα απ΄έξω. Συμφωνώ με την πρόταση evil01.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Επίσης θα πρότεινα διαμονή σε Selfoss - Hveragerdi - Hvolsvollur, που έχει πολλά καταλύμματα, σε πολύ λογικές τιμές και είσαι κοντά σε όλα τα "ωραία"...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom