Ισπανία Ισπανία 7-10 μέρες, πόλεις;;;

Ntinium

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Χαίρε forum :clap:

Σκεφτόμαστε με την παρέα για ταξίδι στην Ισπανία. Εκτός Μαδρίτης και Βαρκελώνης που είναι τα κλασικά και θα χρειαστούν χρόνο τι άλλο κοντινό αξίζει; Πχ Σαραγόσα, Βαλένθια, Τολέδο. Γενικά εκεί στο σύμπλεγμα. Μην τρέχουμε απ΄ άκρη σ' άκρη και χαθεί χρόνος. Και το σημαντικότερο όλων. Ένα μέσο κόστος (όχι για διαμονή) για τις πόλεις που θα προτείνει ο καθένας αν ξέρει θα ήταν άπειρα χρήσιμο. Σε μετακινήσεις, καφέ, φαγητό, ποτό αλλά και διάφορες έξυπνες λύσεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το πόσο κοντά είναι μια πόλη είναι σχετικό, με τα αεροπορικά συχνά πιο φτηνά (και βέβαια πιο γρήγορα) από λεωφορεία και τραίνα, αξίζει τον κόπο να δεις κι επιλογές που χιλιομετρικά φαίνονται μακρύτερα. Για παράδειγμα από τη Βαρκελώνη γρηγορότερα και φτηνότερα πας στο Σαντιάγο (που είναι καταπληκτικό) απ' ό,τι στη Βαλένθια που είναι πιο κοντά.

Για μένα με σειερά προτεριαότητας από πλευράς ενδιαφέροντος οι πόλεις της Ισπανίας είναι:
Santiago de Compostela
Barcelona
Toledo
Granada
Bilbao
Caceres
Sevilla
Cordoba
San Sebastian
Valencia

Εγώ με 10 μέρες θα έκανα:
Μαδρίτη-Τολέδο-Σεκγόβια 3 βράδια (ένα στο καθένα, τη Μαδρίτη τη βρίσκω βαρετή και χωρίς χρώμα/ενδιαφέρον/ιστορία)
Βαρκελώνη 4 (και λίγα είναι, ίσως αξίζει να κόψεις τη Σεγκόβια)
Σαντιάγο 2 (με λίγο τρέξιμο προλαβαίνετε και Λα Κορούνια είναι λιγότερο από μια ώρα με το τραίνο και με καλό καιρό είναι φανταστικά)
 

Ntinium

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Το πόσο κοντά είναι μια πόλη είναι σχετικό, με τα αεροπορικά συχνά πιο φτηνά (και βέβαια πιο γρήγορα) από λεωφορεία και τραίνα, αξίζει τον κόπο να δεις κι επιλογές που χιλιομετρικά φαίνονται μακρύτερα. Για παράδειγμα από τη Βαρκελώνη γρηγορότερα και φτηνότερα πας στο Σαντιάγο (που είναι καταπληκτικό) απ' ό,τι στη Βαλένθια που είναι πιο κοντά.

Για μένα με σειερά προτεριαότητας από πλευράς ενδιαφέροντος οι πόλεις της Ισπανίας είναι:
Santiago de Compostela
Barcelona
Toledo
Granada
Bilbao
Caceres
Sevilla
Cordoba
San Sebastian
Valencia

Εγώ με 10 μέρες θα έκανα:
Μαδρίτη-Τολέδο-Σεκγόβια 3 βράδια (ένα στο καθένα, τη Μαδρίτη τη βρίσκω βαρετή και χωρίς χρώμα/ενδιαφέρον/ιστορία)
Βαρκελώνη 4 (και λίγα είναι, ίσως αξίζει να κόψεις τη Σεγκόβια)
Σαντιάγο 2 (με λίγο τρέξιμο προλαβαίνετε και Λα Κορούνια είναι λιγότερο από μια ώρα με το τραίνο και με καλό καιρό είναι φανταστικά)
Μμμμ πάρα πολύ ωραία όσα έγραψες. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι βαρετή η Μαδρίτη εκτός και αν πέσαμε σε φαν μπλαουγκράνα, αλλά σίγουρα ξέρεις τι λες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μμμμ πάρα πολύ ωραία όσα έγραψες. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι βαρετή η Μαδρίτη εκτός και αν πέσαμε σε φαν μπλαουγκράνα, αλλά σίγουρα ξέρεις τι λες.
Καμία σχέση με τα ποδοσφαιρικά εγώ. Η ΜΑδρίτη είναι μια πόλη πρακτικά χωρίς ιστορία, πρωτεύουσα της ισπανικής αυτοκρατορίας ήταν άλλη. Κποινώς, αν περιμένεις να δεις παλιά πόλη, ιστορικά μουσεία κλπ, έχασες. Αυτά στο Τολέδο πχ, που είναι σκέτο παραμύθι ή στη Βαρκελώνη που έχει να δείξει κι ένα γοτθικό παρελθόν ή μια ιδιαίτερη πολιτική ιστορία. Για φαγητό είναι πολύ καλή, απο συγκοινωνίες σούπερ κι αν σου αρέσει η ζωγραφική, πάουερ, αν δε σου αρέσει, για μια μέρα καλή είναι. Δε θα έχανα το Τολέδο, τη Σεγκόβια, ακόμη και Άβιλα για να περάσω δεύτερη μέρα στη Μαδρίτη (και ναι έχω περάσει πολλέεεεεεες βραδιές της ζωής μου στη Μαδρίτη). Και οι τρεις πόλεις που ανέφερα είναι κοντά στη Μαδρίτη, αλλά και στις τρεις θα περνούσα το βράδυ, είναι μισή επίσκεψη να μη διανυκτερεύσεις εκεί, φοβερή ατμόσφαιρα και φωτισμός.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Χαίρε και καλώς ήρθες.
Αν οι μέρες είναι 7, για Μαδρίτη - Βαρκελώνη είστε οριακά, το πολύ να βάλετε μια ημερήσια στο Τολέδο. Αν έχετε 10 μέρες στη διάθεσή σας είτε βλέπετε αυτές τις δυο πόλεις με μεγαλύτερη άνεση και με κοντινές ημερήσιες (Τολέδο, Σεγκόβια, Άβιλα από Μαδρίτη, Χιρόνα, μουσείο Νταλί από Βαρκελώνη κ.α.) είτε συνεχίζετε το ίδιο στυλ "με τη ψυχή στο στόμα" και βάζετε ακόμα μια πόλη ανάλογα με τα μεταφορικά που θα βρείτε.
 

Ntinium

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Χαίρε και καλώς ήρθες.
Αν οι μέρες είναι 7, για Μαδρίτη - Βαρκελώνη είστε οριακά, το πολύ να βάλετε μια ημερήσια στο Τολέδο. Αν έχετε 10 μέρες στη διάθεσή σας είτε βλέπετε αυτές τις δυο πόλεις με μεγαλύτερη άνεση και με κοντινές ημερήσιες (Τολέδο, Σεγκόβια, Άβιλα από Μαδρίτη, Χιρόνα, μουσείο Νταλί από Βαρκελώνη κ.α.) είτε συνεχίζετε το ίδιο στυλ "με τη ψυχή στο στόμα" και βάζετε ακόμα μια πόλη ανάλογα με τα μεταφορικά που θα βρείτε.
Νομίζω κάπως έτσι θα βγει. Μάλλον για 3 πόλεις θα βγει. Γενικά πόλεις με ομορφιά και με ζωντάνια το βράδυ ψάχνουμε. Οπότε Βαρκελώνη, Μαδρίτη + κάτι γρήγορο και καλό εκεί κοντά.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Δεν εχω παει ακομα Μαδριτη για να εκφερω γνωμη αλλα αυτη τη λατρεια για τη Βαρκελωνη δεν την εχω καταλαβει ειλικρινα.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Για μένα με σειερά προτεριαότητας από πλευράς ενδιαφέροντος οι πόλεις της Ισπανίας είναι:
Santiago de Compostela
Barcelona
Toledo
Granada
Bilbao
Caceres
Sevilla
Cordoba
San Sebastian
Valencia
Πόσες μέρες θεωρείς ότι χρειάζεται το καθένα απ' αυτά για να το δεις άνετα (όχι τρέχοντας);
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πόσες μέρες θεωρείς ότι χρειάζεται το καθένα απ' αυτά για να το δεις άνετα (όχι τρέχοντας);
Santiago 2-3 (αλλά έχει και πάρα πολλά τριγύρω που γίνονται με βάση το Σαντιαγο)
Barcelona 5
Toledo 2
Granada 2-3
Bilbao 2
Caceres 1-2
Sevilla 3
Córdoba 2-3
San Sebastian 2
Valencia 2-3

Για μένα είναι υπεραρκετος χρόνος και με χρόνο για βόλτες, φαγηταρες , νυκτερινή ζωή.
Επίσης από μια.μερα (διανυκτερευση) θα έβαζα σε Avila, Segovia από Μαδρίτη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Santiago 2-3 (αλλά έχει και πάρα πολλά τριγύρω που γίνονται με βάση το Σαντιαγο)
Barcelona 5
Toledo 2
Granada 2-3
Bilbao 2
Caceres 1-2
Sevilla 3
Córdoba 2-3
San Sebastian 2
Valencia 2-3

Για μένα είναι υπεραρκετος χρόνος και με χρόνο για βόλτες, φαγηταρες , νυκτερινή ζωή.
Επίσης από μια.μερα (διανυκτερευση) θα έβαζα σε Avila, Segovia από Μαδρίτη.
Και οπωσδήποτε Τολέδο, μην ξεχνιόμαστε, κορυφή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom