ΗΠΑ Καναδάς Ισχυει το διπλωμα οδήγησης στον ΚΑΝΑΔΑ - ΗΠΑ?

statik

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ισχυει το διπλωμα οδήγησης στον ΚΑΝΑΔΑ - ΗΠΑ? (εχω βγαλει το καινουριο). Ποιο πολυ ενδιαφερομαι για Καναδα.
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Ισχυει το διπλωμα οδήγησης στον ΚΑΝΑΔΑ - ΗΠΑ? (εχω βγαλει το καινουριο). Ποιο πολυ ενδιαφερομαι για Καναδα.


Διεθνές Δίπλωμα Οδήγησης

Κάθε αυτοκινητιστής που ενδιαφέρεται να ταξιδέψει με το αυτοκίνητό του στο εξωτερικό (ή να οδηγήσει αυτοκίνητο σε χώρα του εξωτερικού) και ειδικά στις χώρες που δεν ανήκουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση, είναι υποχρεωμένος να εφοδιαστεί με διεθνές δίπλωμα, που εκδίδεται από την ΕΛΠΑ. Η διάρκεια του διεθνούς διπλώματος είναι μονοετής ή τριετής και εξαρτάται από τον τόπο προορισμού του ενδιαφερόμενου.

Για την έκδοσή του απαιτούνται μία φωτογραφία, παρουσίαση του Ελληνικού διπλώματος οδήγησης, το οποίο πρέπει οπωσδήποτε να είναι σε ισχύ, το διαβατήριο ή νέου τύπου Αστυνομική Ταυτότητα. Το διεθνές δίπλωμα εκδίδεται αυθημερόν σε οποιοδήποτε γραφείο της ΕΛΠΑ.

Η ΕΛΠΑ αισθάνεται υποχρεωμένη αφ� ενός μεν να συμβουλεύσει κάθε ενδιαφερόμενο που πρόκειται να οδηγήσει στο εξωτερικό να έχει μαζί του και το ελληνικό δίπλωμα οδήγησης, αφ� ετέρου να ενημερώσει τους Έλληνες αυτοκινητιστές ότι δεν είναι σε θέση να εκδώσει διεθνές δίπλωμα παρά μόνο σε όσους επιδεικνύουν την πρωτότυπη, εν ισχύ, ελληνική άδεια οδήγησης. Είναι παράνομο και αδύνατο να εκδώσουμε διεθνές δίπλωμα βάσει οποιουδήποτε άλλου εγγράφου, όποιος και αν είναι ο λόγος της αδυναμίας του ενδιαφερομένου να επιδείξει την πρωτότυπη άδεια οδήγησης.

Το κόστος για την έκδοση διεθνούς διπλώματος μονοετούς ισχύος είναι 45,00 � και τριετούς ισχύος 85,00 �
Δες εδώ

.
 

statik

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Δεν με ικανοποιει η απαντηση.Αυτα τα ηκερα και εγω. Αυτα ειναι για να τσεπωσει η ΕΛΠα τα φραγκα. Ξερω ατομα που πηγαν στο Μαροκο και Ν.Αμερικη και αναγνωρισαν κατέυθειαν το ευρωπαικο. Το ερωτημα μου ειναι για αυτους που γνωριζουν αν γινετε δεκτο κατ΄ ευθειαν στον ΚΑΝΑΔΑ - ΗΠΑ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πάντως κι'εγώ πρόπερσι στην Καλιφόρνια, όταν τους έδειξα το δήθεν διεθνές της ελπα, με κοιτάγανε και μου λέγανε γουότ ιζ δις :D καλά που είχα και το ροζ μαζί μου και μου δώσανε αμάξι.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Χρειαζεσαι διεθνες διπλωμα και για την Αμερική και για τον Καναδα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντως κι'εγώ πρόπερσι στην Καλιφόρνια, όταν τους έδειξα το δήθεν διεθνές της ελπα, με κοιτάγανε και μου λέγανε γουότ ιζ δις :D καλά που είχα και το ροζ μαζί μου και μου δώσανε αμάξι.
αυτο της ΕΛΠΑ είναι το IDP που θέλουν και καλώς ή κακώς είναι η μονη αρχη που το εκδίδει στην Ελλάδα και μόνο με αυτό και το νέο δίπλωμα καλύπτεσαι σε ενδεχόμενο έλεγχο. για τις εταιρείες ενοικιάσεως (που μάλλον εκεί αναφέρεσαι..) αρκεί ο αριθμός του διπλώματος και τίποτε άλλο. δεν ειναι υπεύθυνες αυτές όμως για τους ελέγχους..και η αστυνομία δεν παιζει..:haha:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι έχεις δίκιο, δε διευκρίνησα ότι δε με σταμάτησαν ποτέ στο δρόμο ώστε να δω τι θα ζητήσουν. Διπλωμα έδειξα μόνο στο car rental.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Νομίζω πως υπάρχουν διαφορές σε διαφορετικές πολιτείες.
Γενικά αρκεί το ελληνικό δίπλωμα μαζί με μετάφραση στα αγγλικά, ή το ελληνικό δίπλωμα μαζί με το διεθνές. Σε πολλές περιπτώσεις γίνεται δεκτό και μόνο το ελληνικό χωρίς τίποτα άλλο.

Σε ποια πολιτεία θες να οδηγήσεις?
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Καλημέρα, ετοιμάζομαι για road trip μέσα στη Pennsylvania. Μεταξύ των άλλων ψάχνω και πληροφορίες για το δίπλωμα οδήγησης που πρέπει να έχω. Εδώ το "Θέμα" σταμάτησε στο 2011. Υπάρχουν μήπως εξελίξεις;; Υπάρχουν νέες πληροφορίες;;
Σας ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.777
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom