Βατικανό Ισχυει το ελληνικο πασο στο Βατικανο..??

kavou

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Παιδια την κυριακη φευγω Ιταλια...και θα ηθελα ναρωτησω αν γνωριζει κανεις αμα στο βατικανο (ή κ στα αλλα μουσεια) ισχυει το πασο το φοιτητικο ( του ΟΑΣΑ) ή το βιβλιαριο σπουδων για να εχω εκπτωση στο εισητηριο..??Ευχαριστω πολυ..!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δε πας να βγαλεις την ISIC να είσαι κομπλέ? γιατί να ταλαιπωριέσε,
αμάν και τα ελληνικά πανεπιστήμια, πόσο προϊστορικά θα είναι τα πάσα ακόμα
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
Laser Travel and School Services
7, Ermou Str.
105 63 Athens

Phone: +30 (210)32 24 111

από το site της isic


ΠΡΟΝΟΜΟΙΑ ΚΑΡΤΩΝ

1.Σας εξοπλίζει με ένα διεθνώς αναγνωρισμένοπιστοποιητικό της φοιτητικής σας ιδιότητας.

2. Έχετε εκπτώσεις σε όλο τον κόσμο στα εισιτήρια στις εισόδους σε μουσεία, σε θεάματα, σε θέατρα, σε μπαρ, σε εστιατόρια, σε καταστήματα, σε ξενοδοχεία, σε camping, σε λεωφορεία, σε τραίνα, σε καράβια, σε αεροπλάνα.

3.Μέσω της ISIC Help Line – Γραμμή Βοηθείας, σας παρέχεται η δυνατότητα να καλέσετε τηλεφωνικώς από οποιοδήποτε μέρος του κόσμου βρίσκεστε – Χωρίς Χρέωση – και να πάρετε δωρεάν ταξιδιωτικές πληροφορίες, οδηγίες για το τι πρέπει να κάνετε σε περίπτωση απώλειας των φοιτητικών εισιτηρίων, ιατρικές, νομικές ή άλλες πληροφορίες. Όλα αυτά συμβαίνουν στο νούμερο (+ 44 ) 20 8 762 8110 το οποίο καλείτε μέσω τηλεφωνικού κέντρου της χώρας που βρίσκεστε.

4. ISIC Connect δυνατότητα χρήσης της ISIC ως τηλεφωνικής κάρτας για διεθνείς συνδιαλέξεις με έκπτωση έως 70% και δωρεάν e-mail, τηλεφωνητή κ.λ.π..

http://www.himalayatravel.gr
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Παιδιά εγώ κάποιες φορές στο εξωτερικό σε μουσεία έδειξα το πάσο και το δέχτηκαν, παρόλου που δεν ήξεραν να διαβάζουν ελληνικά. Προφανώς ήταν θέμα υπαλλήλου-ανθρώπου.Για το Βατικανό, δεν ξέρω...
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Παιδιά εγώ κάποιες φορές στο εξωτερικό σε μουσεία έδειξα το πάσο και το δέχτηκαν, παρόλου που δεν ήξεραν να διαβάζουν ελληνικά. Προφανώς ήταν θέμα υπαλλήλου-ανθρώπου.Για το Βατικανό, δεν ξέρω...
Δεν ξερω αν οφειλετε στο οτι εκανα ηλεκτρονικη κρατηση αλλα μπαινοντας στο Βατικανο μου σκαναραν, στην εισοδο, το χαρτι που ειχα εκτυπωσει και με παρεπεμψαν κατευθειαν στον επανω οροφο οπου τους εδωσα το χαρτι και μου εδωσαν τα εισιτηρια, ουτε Ιsic μου ζητησαν, ουτε τιποτα.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Nαι παιδια το πασο παιρναει παντου παρολο που δεν ξερουν να διαβαζουν ελληνικα.
Εμενα το εχουν δεχτει παντα,οπου και να πηγα!Αμα ειστε και κανα δυο μαζι με πασο και δειξετε και εχετε και οι δυο το ιδιο δεν υπαρχει περιπτωση να μην σας πιστεψουνε οτι ειστε φοιτητες!
 

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ταξίδι-Όνειρο
χεχε
Πάντως εγώ με την παρέα μου που πήγαμε πριν από 1 Εβδομάδα περίπου μας ζήτησαν ISIC. Δεν είχαμε αλλά επειδή πέσαμε σε καλό άνθρωπο μας "είπε" ότι "είμαστε" 17 χρονών και μας έκοψε μαθητικό. :D
 

kavou

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Παιδια ολα ΟΚ...τελικα ισχυει κ επισημα

Παιιδα εστειλα email στο επισημο site του βατικανου για αν μπορω να το χρησημοποιησω...κ με ειπαν τελικα οτι το δεχονται κ αυτο..!!! Οποτε μια χαρα..!!! Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας κ τις απαντησεις σας..!!!

Ερωτηση:
Hello..!! I am an university student in Greece...I am 21 years old and i have a student card from my university ( No ISIC ) and i would like to know if i have reduced ticket in Vatican Museum...!!! My broother visit the last year the museum and told me that his student card was OK...!!!Thanks in advance..!!

Απαντηση:
It is ok!
 
Μηνύματα
14
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος και φεύγω σε ένα μήνα για Ρώμη. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν περνάει το ελληνικό πάσο στο Βατικανό/ άλλα αξιοθέατα. Έχει λατινικούς χαρακτήρες και το σήμα της ευρωπαϊκής ένωσης. Από το ταξιδιωτικό γραφείο μου είπαν δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά θέλω να ρωτήσω και εδώ για σιγουριά! Έχει πάει κανείς φοιτητής πρόσφατα;
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος και φεύγω σε ένα μήνα για Ρώμη. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν περνάει το ελληνικό πάσο στο Βατικανό/ άλλα αξιοθέατα. Έχει λατινικούς χαρακτήρες και το σήμα της ευρωπαϊκής ένωσης. Από το ταξιδιωτικό γραφείο μου είπαν δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά θέλω να ρωτήσω και εδώ για σιγουριά! Έχει πάει κανείς φοιτητής πρόσφατα;
Καλησπέρα, το πάσο από οποιοδήποτε Ελληνικό ΑΕΙ ή ΤΕΙ ισχύει κανονικά.Οι κόρες μου την προηγούμενη βδομάδα δεν είχαν κανένα πρόβλημα.Το δείχνεις την ώρα της εισόδου στο μουσείο.
Ενώ αν το πάσο είναι από ιδιωτικό κολλέγιο δεν γίνεται δεκτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.269
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom