Ιταλία, καλησπέρα και βοήθεια!

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

roulagiorgos

Member
Μηνύματα
36
Likes
1
καλησπέρες καλησπέρες!!
έχω πλάνο με το ταξίδι που θέλουμε να κάνουμε ταξίδι μέλλιτος....μας βγαίνουν πολλά χιλιόμετρα άρα κ βενζίνη...γράφω μήπως μπορείτε να μου πειτε να αφαιρέσω κάτι ή να κινηθώ με τρένα κτλ μήπως μουρθει οικονομικότερο το ταξίδι...γιατί έτσι μας βγαίνουν 800 ευρω βενζίνη περίπου.....
4 μέρες ρώμη για βατικανό,άγιο πέτρο,μνημείο βιτόριο εμμανουέλε,φοντάνα ντι τρέβι,πιάτσα ντι σπάνια,πιάτσα ναβόνα και γέφυρα σαντάντζελο..
φεύγουμε 235 χιλόμετρα για τοσκάνη(σιένα) βόλτα κ μετά 70χιλ για φλωρεντία με 1 διανυκτέρευση.η πίζα είναι με ερωτηματικό γτ είναι άλλα 84χιλ.
φεύγουμε κ πάμε τσίνκουε τέρε σε 95 χιλ με 2 διανυκτερεύσεις κ άλλα 317χιλ για ισολα μπέλα (λάγγο ματζόρε) με 1 νύχτα εκεί κ μετά 119χιλ λίμνη κόμο με άλλη 1 νύχτα.
τέλος βενετία 344χιλ με 1 νύχτα κ κει κ επιστροφή!!!
αυτές είναι 9 μέρες με περίπου 1200 χιλόμετρα....το αμάξι ενοίκιο κ βενζίνη μάλλον δε συμφερει...τα μέσα πχ τρένο???έχετε να προτίνετε??:roll:
 

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
InterRail Italy Pass | InterRail.eu αυτη ειναι η σελιδα της interrail με πασα για τα τρενα στην ιταλια...σας συμφερει απο οικονομικης αποψης και με το παραπανω....!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Πάρα πολλά τα χιλιόμετρα, λίγες οι μέρες για τόσα μέρη, δε θα προλάβετε να δείτε σωστά τα περισσότερα από αυτά ή θα τρέχετε με την ψυχή στο στόμα. Και όλα αυτά σε γαμήλιο..Μήπως να κόβατε κάτι από το πρόγραμμα;;
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Κόψε τις λίμνες, εμ δεν θα τις δεις, εμ θα είσαι στους δρόμους όλη την ώρα- μήνα του μέλλιτος πας.

Άλλο ταξίδι είναι αυτό, το κάνεις και πολύ εύκολα με πάμφθηνες πτήσεις της Ράιαν.

Βασικά και η Βενετία είνια περιττή (εκτός αν έχεις κλείσει ήδη τα εισιτήρια). Η Ιταλία δεν είναι μικρή και θέλει ώρα για ταξίδι, ειδικά αν έχει και τόσα σημεία να επισκεφτείς.

Τις μέρες που σου μένουν μοίρασε τις στην Τοσκάνη και Τσίνκυα ντι τέρε αν θέλεις πολύ να πας εκεί.

Εννοείται εσύ ξέρεις τι θα κάνεις, αλλά ένας απλός, αλλά ποιοτικός συνδιασμός της Ρώμης και Τοσκάνης για τις μέρες που διαθέτεις είναι ο τι πρέπει. Και σου γράφω πιο πολύ για αυτό και όχι για να γλυτώσεις λεφτά τόσο, αλλά και αυτό μπορεί να σου βγεί πιο φθηνό όσον αφορά μεταφορά.
Δεν ξέρω αν υπολόγισες ότι η ενοικιαση ΙΧ είναι πιο ακριβή αν το παίρνεις από ένα και αφήνεις στο άλλο μέρος.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πετάξεις στην Ρώμη, πάρεις αυτοκίνητο την τελευταία μέρα (εκεί δεν το θέλεις με τίποταμ δεν σου χρειαζεται και το πάρκινγκ είναι ακριβό), πας Τοσκάνη, γυρνάς και φέυγεις.
Το αεροπλάνο θα σου κοστίσει όπως και το πλοίο περίπου, δεν θα ταλαιπορεθείς και θα περάσεις όμορφα.

Καλό ταξίδι και καλά στέφανα (όσο για το οικονομικό τι σε νοιάζει, θα πάρεις λεφτά στο γάμο :haha:, εμείς σχεδόν μισά απ αυτά που πήραμε σκάσαμε στο ταξίδι).


Τώρα για τα τρένα και Ιντερ ράιλ, και δεν είναι τόσο φθηνό, αλλά και μήνα του μέλλιτος θα πάτε (κατά τα άλλα είμαι λάθρης των τρένων)
 

roulagiorgos

Member
Μηνύματα
36
Likes
1
αυτό το ταξίδι μου το πρότινε φίλη που έχει πάει 4-5 φορές εκεί....κατανοώ τα πολλά χιλόμετρα...
δεν έχω πίεση χρόνου,αν βρω κάτι οικονομικό διαθέτω κ παραπάνω μέρες....τα τόσα μέρη επιλέχτικαν γτ απότι μου είπαν είναι τα πιο ωραία κ τουλάχιστον θαχω γυρίσει όσο το δυνατό τα πιο όμορφα κ θαχουμε εμπειρίες....το πρόβλημά μου είναι το αμάξι που μάλλον δε συμφέρει....αν πηγαίνω από περιοχή σε περιοχή με τρένο,κ υποθέσουμε ότι θέλω 1000 όπως τα υπολογίσαμε για αμάξι-βενζίνη,τα τρένα πόσο να μας πάνε??
τις λίμνες τις συγκεκριμένες μου τις είπαν σαν εμπειρία,σα τοπία για βόλτα κ τη βενετία αν και μουπαν ότι μυρίζει απαίσια θέλω να πάω.ναι!τις 4 μέρες ρώμη δε θα πάρω αμάξι
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τα μέρη προφανώς είναι πολύ ωραία (από τα πιο ωραία της Ιταλίας) και καλά έκανε και στα πρότεινε η φίλη σου αλλά εκείνη τα έκανε όλα σ' ένα ταξίδι και με τον ίδιο τρόπο που σκέφτεστε εσείς;;!
Εμένα η απορία μου πάντως εξακολουθεί να είναι η πληθώρα των πόλεων και όχι το αν θα πάτε με αμάξι ή τρένα (για το οποίο δεν μπορώ να βοηθήσω καθώς δεν έχω ιδία άποψη). Δική σας η τελική επιλογή όμως.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
και πάλι λέω, μην με καταλάβεις λάθος...


αλλά....


δεν θα έχεις εμπειρίες παρά εκείνες της μεταφοράς (όχι και κυριολεκτικά).

η πρόταση "τουλαχιστον θα χω γυρίσει πολλά και θα τα χω δει" είναι αυτό που σε κάνει να κάνεις λάθος.

Σαφώς και πρέπει να τα δεις όλα αυτά τα ωραία, η Ιταλία έχιε και πολλά άλλα ωραία, αλλά μέσα σε ένα ταξίδι δεν γίνεται....

Αυτό που θες εσύ σε ένα 20ημερο θα μπορούσε να γίνει, αλλά ο τι λίγοτερο θα είναι μόνο να πεις ότι πήγες.
Και, μου επιτρέπεις, τότε δεν είναικαι ταξίδι είναι φώτο άλμπουμ.

Μπάρβο στην φίλη που έκανε τέτοιο ταξίδι 4-5 φορές
 

roulagiorgos

Member
Μηνύματα
36
Likes
1
βλέποντάς τα στο χάρτη,επειδή εμάς μας αρέσει να μη βάζουμε ποπό κάτω με τον αρραβωνιαστικό μου,πιο πολύ μας απασχολεί το οικονομικό των μετακινήσεων παρά η πληθώρα των στάσεων....γιαυτό κ είπα ότι αν χρειαστούν 1-2 διανυκτερεύσεις παραπάνω οκ....το μέσο που θα μετακινηθούμε μας νοιάζει για να γλιτώσουμε χρήματα....γτ όλο τον αύγουστο έχουμε χρόνο αράγματος....;);)
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Λάθος σου πανε η Βενετία δεν μυρίζει τόσο απαίσια έτσι μου λεγαν και μένα αλλά πήγα Ιούλιο μήνα και μια χαρά μόνο ζέστη και υγρασία κολλάς ..ολόκληρος αλλά είναι πανέμορφη !Μην κάνεις το λάθος να βάλεις τόσα πολλά μέρη σε ένα ταξίδι
αφου είναι γαμήλιο μπορείς να πας Βενετία (πας και με πλοίο απο Πάτρα)και απο κει αφου μείνεις 3-4 μέρες μπορείς να πας με τραίνο στις λίμνες που είναι πανέμορφες GARDA - COMO και στο Μιλάνο αν θέλεις Ενδιαφέρον για ερωτευμένους έχει και η Βερόνα (Ρωμαίος και Ιουλιέτα) Άσε τη Ρώμη-Φλωρεντία για άλλη φορά !
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
εμάς μας αρέσει να μη βάζουμε ποπό κάτω με τον αρραβωνιαστικό μου
οι περισσότεροι εδώ έτσι είναι, αλλά άλλο είναι αυτό και άλλο να μην απολαύσεις το μέρος όπου πας , να το εξερευνήσεις και να μάθεις κάτι απ'αυτό


πιο πολύ μας απασχολεί το οικονομικό των μετακινήσεων παρά η πληθώρα των στάσεων....γιαυτό κ είπα ότι αν χρειαστούν 1-2 διανυκτερεύσεις παραπάνω οκ....το μέσο που θα μετακινηθούμε μας νοιάζει για να γλιτώσουμε χρήματα....γτ όλο τον αύγουστο έχουμε χρόνο αράγματος....;);)
το οικονομικό δε διαφέρει πολύ απο ΙΧ στο τρένο. Τα τρένα δεν είναι φθηνά πολύ, για βενζίνη θές γύρω στα 200 , βάλε διόδια και ενοίκιαση ...πόσο να σου βγεί το πολύ 500 ευρώ.

Αλλά

με 5 μέρες που σου μένουν μετά την Ρώμη, πάλι είναι 250 χμ μέσος όρος την ημέρα!!!!!!!! 1-2 μέρες να προσθέσεις δεν θα σου βοηθήσουν.
Εγώ τελευταία 2 χρόνια περνάω γύρω στα 700 την εβδομάδα (και όχι στο ταξίδι) και με σκοτώνουν!! Εσύ θα θές και βόλτες να κάνεις μετά. Ειδικά τις τελευταίες 2 μέρες που θα μείνεις από μια νύχτα στο Κόμο και στην Βενετία ενώ θα ταξιδέψεις γύρω στα 300χμ. Όπως και Φλωρεντία/Ρώμη.

Αυτά μάλιστα, άσχετα από αυτό που θα κάνεις πραγματικά, η δική σου απόφαση.

Μην κάνεις το λάθος να βάλεις τόσα πολλά μέρη σε ένα ταξίδι
αφου είναι γαμήλιο μπορείς να πας Βενετία (πας και με πλοίο απο Πάτρα)και απο κει αφου μείνεις 3-4 μέρες μπορείς να πας με τραίνο στις λίμνες που είναι πανέμορφες GARDA - COMO και στο Μιλάνο αν θέλεις Ενδιαφέρον για ερωτευμένους έχει και η Βερόνα (Ρωμαίος και Ιουλιέτα) Άσε τη Ρώμη-Φλωρεντία για άλλη φορά !
μπορείς να κάνεις και αυτό
 

roulagiorgos

Member
Μηνύματα
36
Likes
1
το οικονομικό δε διαφέρει πολύ απο ΙΧ στο τρένο. Τα τρένα δεν είναι φθηνά πολύ, για βενζίνη θές γύρω στα 200 , βάλε διόδια και ενοίκιαση ...πόσο να σου βγεί το πολύ 500 ευρώ.


αυτό που λες πως τοβγαλες???
κάνοντάς τα μας βγαίνουν περίπου 1300 χιλ και αν βάλεις με 1,70 το λίτρο,θέλουμε 800 ευρώ βενζίνη συν το ενοίκιο αυτ/του


με 5 μέρες που σου μένουν μετά την Ρώμη, πάλι είναι 250 χμ μέσος όρος την ημέρα!!!!!!!! 1-2 μέρες να προσθέσεις δεν θα σου βοηθήσουν.
Εγώ τελευταία 2 χρόνια περνάω γύρω στα 700 την εβδομάδα (και όχι στο ταξίδι) και με σκοτώνουν!! Εσύ θα θές και βόλτες να κάνεις μετά. Ειδικά τις τελευταίες 2 μέρες που θα μείνεις από μια νύχτα στο Κόμο και στην Βενετία ενώ θα ταξιδέψεις γύρω στα 300χμ. Όπως και Φλωρεντία/Ρώμη.


δε σε κατάλαβα τί θες να πεις
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
.............................................


λοιπόν, πάμε από την αρχή

η διαδρομή που αναφέρεις βγαίνει στα 1250 χμ, ας πουμε 1300, μπορεί να χαθείς ας πούμε κάπου (και ελπίζω να μην προσθέσεις και άλλα μέρη).


ας υποθέσουμε πως θα κάνετε σωστη επιλογή αυτοκινήτου και θα πάρετε κάποιο που ξοδεύει π.χ. το πολύ 7-8 λίτρα τα 100χμ.

1300/ 100= 13

δηλαδή έχει 13 φορές από 100 χμ.



άρα 13 επί 8 λίτρα = 104 λίτρα

με βενζίνη στα 1,7

άρα 176 ευρώ

στο στρογγίλεψα στα 200 κιόλας.


λέμε τώρα να πάρεις τέτοιο ΙΧ....μην σου πω πως μπορεις να βρεις να ξοδεύει και λιγότερο, αν πάρεις και ντιζελ θα είναι ακόμα πιο φθηνό (οχι και πάρα πολύ πάντως).

τα 800 δια 1.7 σου βγαίνουν 470 λίτρα.........................................(εκτός αν δεν κατάλαβα και ενοικιαση είναι μέσα, αλλά πάλι πολλά είναι)
Πάω Βελιγράδι και γυρνάω με 180 ευρώ και κάνω 1400 χμ.
 
Last edited by a moderator:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom