Ιταλία Ταξίδι στην Ιταλία με Αυτοκίνητο

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Γειά σας

Ετοιμάζομαι για ένα γεμάτο roadtrip στην γειτονική μας χώρα.
Με άφιξη στην Βενετία όπου θα μείνουμε 2 ημέρες, θα κατηφορίσουμε για Φλωρεντία.
Εκεί θα μείνουμε σχεδόν 3 μερες, οπότε και θα ξεκινήσουμε για Τοσκάνη με ελπίδα να έχουμε εκεί 2
γεμάτες ημέρες. Έχουμε προγραμμάτισει και μια στάση στην Πίζα για τον πύργο της.
Για το τέλος αφήσαμε 1 ημέρα για την Σιένα με διανυκτέρευση, μιας και έχουμε ακούσει όμορφα λόγια γι'αυτήν την πόλη.
Επιστροφή απο Ρώμη όπου και θ'αφήσουμε το αμάξι. Συνολικά 8 μέρες, απο Παρασκευή πρωί μέχρι το επόμενο Σάββατο απόγευμα.

Είμαστε στην διαδικασία ψαξίματος για tips, επομένως οτιδήποτε ευπρόσδεκτο κυρίως για Τοσκάνη που ακόμα δεν έχουμε βρει διαμονή. Καμία φάρμα ψάχνουμε για να μπούμε για τα καλά στο κλίμα.
Διάβασε τις ταξιδιωτικές ιστορίες από Ιταλία για αρχή εδώ https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=21
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Να μπω σφηνα και να ρωτήσω????Φτανουμε Μ.Πεμπτη απόγευμα 16,30 μμ Ανκονα από Πατρα με δικο μας αμαξι .Εχουμε κλεισει ένα camping εξω από Φλωρεντια .Ποια κατά την γνωμη σας είναι η καλυτερη διδαρομη για να μη χασουμε τελειως την μερα μιας και Φλωρεντια θα φτασουμε βραδακι?Θα εχουμε μαζι τον 2,5 χρονων γιο μας .1)Να σταματήσουμε Arezzo?(Αncona-Arezzo-Firenze )Τι λετε?Βγαίνει ?Καποια άλλη προταση ?Ευχαριστω πολύ-πολύ!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Όποια διαδρομή και να ακολουθήσεις βλέπω ότι είναι γύρω στο τετράωρο. Όταν λες ότι φτάνεις 16,30 Αγκόνα ( εύχομαι να μην έχει καθυστέρηση το καράβι) θες και καμιά ώρα να βγεις από το καράβι, να βγεις από το λιμάνι και να βγεις και από την πόλη. Νομίζω ότι εσύ θα κρίνεις από το τί ώρα θα είσαι εκτός Αγκόνα, εάν σε παίρνει να σταματήσεις και Αrezzo. Όσες φορές έχω κάνει την διαδρομή Αγκόνα - Φλωρεντία με δικό μου αμάξι, πάντα πήγαινα μέσω Μπολόνια.
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Αν το εχει κάνει κάποιος ας με διαφωτισει κατά ποσο βολευει η διαδρομή με σταση και φαγητο και βολτα Arezzo και συνεχεια να φτασουμε Φλωρεντία .
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Αν το εχει κάνει κάποιος ας με διαφωτισει κατά ποσο βολευει η διαδρομή με σταση και φαγητο και βολτα Arezzo και συνεχεια να φτασουμε Φλωρεντία .
Καλησπέρα η διαδρομή είναι πιο γραφική από Perugia και το Arezzo είναι πανέμορφο. Σίγουρα μία στάση στο Arezzo προτείνετε.. Η διαδρομή από Ανκόνα μέσω Bologna, autostrada δηλαδή είναι πιο ομαλή λίγο πιο μακρινή και λίγο πιο ακριβή λόγω διοδίων . Από Arezzo έχει περισσότερες στροφές αφού ανεβαίνεις και κατεβαίνεις βουνό..
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Καλησπέρα η διαδρομή είναι πιο γραφική από Perugia και το Arezzo είναι πανέμορφο. Σίγουρα μία στάση στο Arezzo προτείνετε.. Η διαδρομή από Ανκόνα μέσω Bologna, autostrada δηλαδή είναι πιο ομαλή λίγο πιο μακρινή και λίγο πιο ακριβή λόγω διοδίων . Από Arezzo έχει περισσότερες στροφές αφού ανεβαίνεις και κατεβαίνεις βουνό..
Δλδ Ιδανικα Ανκονα-Περουζτια-Σταση Arezzo-Φλωρεντία ?
 
Last edited by a moderator:

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Και κατι άλλο Ανκονα -περουτζια -φλωρεντια μου το βγαζει 3,5 ωρες το via Michelin .Οντως?
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Και κατι άλλο Ανκονα -περουτζια -φλωρεντια μου το βγαζει 3,5 ωρες το via Michelin .Οντως?
Ναι περίπου τόσο είναι. Σε ζηλεύω πας Τοσκάνη την καλύτερη εποχή Καλά να περάσετε
 

Nafths

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα. Έχω αγοράσει μία μηχανή και ψήνομαι πάρα πολύ να κάνω ένα roadtrip Ιταλία. Πρώτη ιδέα είναι για Μπάρι - Τάραντας - Νάπολη - Ρώμη - Φλωρεντία - Λιβόρνο - Γένοβα - Μιλάνο - Βενετία και πίσω Ελλάδα 2 μέρες σε κάθε προορισμό υπάρχει σκέψη για διαμονή. Η 2η σκέψη είναι Ανκόνα - Φλωρεντία - Γένοβα - Μονακό - Μασσαλία - Τορίνο - Μιλάνο - Βενετία και πίσω Ελλάδα. Βλέπω γενικότερα ότι τα ακτοπλοϊκά εκτινάσσουν το κόστος του ταξιδιού και θα ήθελα την γνώμη σας σε αυτό. Υπάρχει κάποια προσφορά που θα μπορούσα να πετύχω και ένα Μ.Ο των τιμών. Επίσης δεν ξέρω αν μπορείς να πετύχεις καλή τιμή με το εισιτήριο το ευρωπαϊκό που αγοράζεις και νομίζω μπορείς να ταξιδέψεις 2 - 3 μέρες σχεδόν δωρεάν. Τέλος θα ήθελα να μάθω τι χρειάζεται έξτρα για να βγάλω το όχημα εκτός Ελλάδας. Όποια συμβουλή θα ήταν ευπρόσδεκτη.
 
Last edited:

stavrakas2019

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα.σκεφτομαι να παω Ιταλια τελη Σεπτεμβρη για εξι μερες και θα ηθελα την βοηθεια σας.το προγραμμα που σκεφτομαι ειναι το εξης.Αθηνα -Πιζα, αφιξη πρωινη φευγω κατευθειαν για Σπετσια απο οπου περνω το τρενο για να παω στα χωρια Τσινκουετερε.επιστρεφω το απογευμα σπετσια και διανυκτερευση στην Πιζα.Φευγω το απογευμα απο Πιζα και κατευθυνομαι προς Φλορεντια οπου και διανυκτερευω για δυο βραδια και να γνωρισω την πολη.Επειτα να ταξιδεψω προς Μπολονια οπου και να διανυκτερευσω ενα βραδυ.την εξερευνω και το απογευμα αναχωρω για Βενετια.δυο βραδια διαμονη και επιστροφη το βραδυ Αθηνα.το προγραμμα αυτο δν βγαινει χωρις ενοικιαση αυτοκινητου.οι ερωτησεις μ και θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με την ενικοιαση αυτοκινητου γιατι υπαρχουν τρομερες αυξομοιωσεις στις τιμες. Απο 120 εως 240 για ιδιες κατηγοριες αυτοκινητα!!!επισης τι κανατε με το παρκαρισμα για ασφαλεια;και τελος επειδη εχω διαβασει αρκετους απο εσας να εχουν παει για roadtrip στην ιταλια θελω την αποψη σας για την κατανομη των μερων οσον αφορα την διαμονη.ευχαριστω πολυ!!!
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.195
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Διαβασε το παρακατω,πιστευω οτι θα καλυφθεις απολυτα
ΤΟΣΚΑΝΗ,περιηγηση
https://www.travelstories.gr/community/threads/ΤΟΣΚΑΝΗ-περιηγηση-σε-cascate-del-mulino-pitigliano-pienza-montalcino-sienna-Μonteriggioni-volte.59465/
Για Cinque Terre εχεις δικαιο.Μια ημερησια με τραινο αρκει για να περιηγηθεις ΟΛΑ τα χωρια, ξεκινωντας απο το τελευταιο κι ερχομενος προς τα πισω.Αρα αγνοησε το συνημμενο προγραμμα (ειχε σχεδιαστει για επισκεψη με αυτοκινητο, αλλα διαπιστωσα οτι δεν συνεφερε) και δες μονο τα αξιοθεατα
Τελος σου στελνω το δικο μου αναλυτικο προγραμμα ανα περιοχη σε Τοσκανη-Λιγουρια-Ουμπρια κι εσυ δες οτι σου ταιριαζει
Γι'αυτοκινητο δες και τις EconomyCarRentals-Rentalcars-Booking (auto),εγω σε αυτες βρισκω -χρονια τωρα- τις καλυτερες τιμες
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom