Ιταλία Ταξίδι στην Ιταλία με Αυτοκίνητο

MariaGiatr

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Διαβασε το παρακατω,πιστευω οτι θα καλυφθεις απολυτα
ΤΟΣΚΑΝΗ,περιηγηση
https://www.travelstories.gr/community/threads/ΤΟΣΚΑΝΗ-περιηγηση-σε-cascate-del-mulino-pitigliano-pienza-montalcino-sienna-Μonteriggioni-volte.59465/
Για Cinque Terre εχεις δικαιο.Μια ημερησια με τραινο αρκει για να περιηγηθεις ΟΛΑ τα χωρια, ξεκινωντας απο το τελευταιο κι ερχομενος προς τα πισω.Αρα αγνοησε το συνημμενο προγραμμα (ειχε σχεδιαστει για επισκεψη με αυτοκινητο, αλλα διαπιστωσα οτι δεν συνεφερε) και δες μονο τα αξιοθεατα
Τελος σου στελνω το δικο μου αναλυτικο προγραμμα ανα περιοχη σε Τοσκανη-Λιγουρια-Ουμπρια κι εσυ δες οτι σου ταιριαζει
Γι'αυτοκινητο δες και τις EconomyCarRentals-Rentalcars-Booking (auto),εγω σε αυτες βρισκω -χρονια τωρα- τις καλυτερες τιμες
Καλημέρα σας! Να ρωτήσω τι εγγύηση σας κρατά η συγκεκριμένη εταιρεία αυτοκινήτων? Έχω ακούσει κάτι εξωφρενικές τιμές... Και επίσης επειδή πάντα χρησιμοποιώ μέσα μεταφοράς στα ταξίδια μου κι είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να ενοικίαση αν στη β.ιταλια υπάρχει ασφάλεια από άποψη κλοπών! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Καλημέρα σας! Να ρωτήσω τι εγγύηση σας κρατά η συγκεκριμένη εταιρεία αυτοκινήτων? Έχω ακούσει κάτι εξωφρενικές τιμές... Και επίσης επειδή πάντα χρησιμοποιώ μέσα μεταφοράς στα ταξίδια μου κι είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να ενοικίαση αν στη β.ιταλια υπάρχει ασφάλεια από άποψη κλοπών! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ποιες είναι οι εξωφρενικές τιμές που έχεις ακούσει??
Αν κάνεις πλήρη ασφάλεια, το ποσό που σου κρατούν οι εταιρείες στην πιστωτική είναι 200-300 ευρώ για την πιθανότητα που επιστρέψεις το αυτοκίνητο με άδειο ντεπόζιτο.
 

MariaGiatr

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ποιες είναι οι εξωφρενικές τιμές που έχεις ακούσει??
Αν κάνεις πλήρη ασφάλεια, το ποσό που σου κρατούν οι εταιρείες στην πιστωτική είναι 200-300 ευρώ για την πιθανότητα που επιστρέψεις το αυτοκίνητο με άδειο ντεπόζιτο.
Χτες ρώτησα σε πολυ γνωστή εταιρεία για ένα fiat punto L εγγύηση 1500 ευρώ... Ποια εταιρεία ζητά 200-300 ευρώ
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Χτες ρώτησα σε πολυ γνωστή εταιρεία για ένα fiat punto L εγγύηση 1500 ευρώ... Ποια εταιρεία ζητά 200-300 ευρώ

Ξαναρώτα τους, άν κάνεις πλήρη ασφάλεια, τί ποσό θα σου δεσμεύσουν???
Το ποσό που αναφέρεις στο ζητάν άν δεν κάνεις καμία ασφάλεια. Λογικό δεν είναι??
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.181
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
MariaGiatr Δεν υπαρχει εταιρεια,που να σου δεσμευει κατω απο 1000€ την εγγυηση, η οποια φτανει και τα 1200-1300€.
Στην ουσια ομως δεν ειναι τιποτα σοβαρο, ως οικονομικη επιβαρυνση, αφου επιστρεφεται αμεσα, οταν επιστραφει το οχημα, εφοσον δεν κανεις καποια ζημια στο οχημα (εστω και λαμαρινοδουλειας απο δικο σου φταιξιμο), εμπλακεις σε τροχαιο, οπου εισαι αποκλειστικα υπευθυνος (πχ μεθυσμενος), οποτε ολες οι ασφαλιστικες καλυψεις, καταριπτονται, ή δεν κανεις παραβιαση σηματοδοτη (οπου τα προστιμα ειναι εξοντωτικα) και φυσικα δεν καλυπτει καμμια ασφαλιση.
Προσωπικα,απλα για ενημερωση,πληρωνω παντα μονο τις βασικες καλυψεις και ποτε δεν χρειαστηκα κατι περισσότερο, αφου στο εξωτερικο ειμαι τυπος και υπογραμμος, αφου εκει οι νομοι και κανονες ειναι για ολους και τα υπερογκα προστιμα, απλα επιβαλλουν τον νομο.
Υπαρχουν ομως κι αρκετοι, που πληρωνουν ολο το ασφαλιστικο πακεττο, απλα για να ειναι σιγουροι.
Καθαρα υποκειμενικη λοιπον η αποφαση σου.
 

alexandros78

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!! Μόλις έκλεισα εισιτήρια Πάτρα-Ανκόνα ούτως ώστε να επωφεληθω από το early booking. Πρόκειται για οδικό ταξίδι που θα περιλαμβάνει 12 διανυκτερευσεις το μήνα Ιούνιο. Προκειμένου να αρχίσω την αναζήτηση ξενοδοχείων θα ήθελα τη γνώμη των πιο έμπειρων για την πορεία και τις διανυκτερευσεις. Σαν μια πρώτη ιδέα έχω στο μυαλό μου τα παρακάτω. Ανκονα-Ραβεννα(1Δ).Ραβεννα-Μαρανελλο-Φεραρα(1Δ),Φεραρα-Βενετια(2Δ),Βενετια-Garda-Βερονα(2Δ),Βερονα-Μπεργκαμο(1Δ),Μπεργκαμο-Κομο(2Δ),Κομο-cinque terre-Λούκα (1Δ),Λουκα-Γυρος Τοσκάνης (2Δ δεν ξέρω που, βοηθεια), Τοσκάνη-Ανκόνα. Να πω ότι στο παρελθόν έχω βρεθεί σε Φλωρεντία, Σιένα, Μπολόνια, Μιλάνο γιαυτό και δεν συμπεριλαμβανω διανυκτερευσεις εκεί. Θα ήθελα να μου πείτε όσοι γνωρίζετε πόσο εύκολη είναι η διαδικασία εύρεσης Parking.Οποιαδηποτε βοήθεια ή παρατήρηση ευπροσδεκτη.
 

Nikolettamat

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Χαίρετε. Προγραμματίζω ένα ταξίδι για το καλοκαίρι για Ιταλία. Σκεφτόμουν γύρω στις 10 μέρες αλλά θα πάω με αμάξι οπότε θα χάσω και 2 βράδια κάπου ενδιάμεσα. Γενικά θέλω να ρωτήσω αν αξίζει να αφιερώσω μία μέρα σε κάθε πόλη( αναφέρομαι στις πόλεις: Μιλάνο, Φλωρεντία και Βενετία) ώστε να αξιοποιήσω τις υπόλοιπες μέρες σε γύρω περιοχές όπως λίμνη Κόμο, Ιταλική Ριβιέρα, Πίζα, Σιένα, Σαν Τζιμινιάνο). Ουσιαστικά σκέφτομαι να μείνω σε κάθε πόλη 2 μέρες και την μία να περιηγηθώ στην αντίστοιχη πόλη και την άλλη στα γύρω μέρη. Πιστεύετε ότι θα προλάβω να δω όσα θέλω ή απλά θα χάσω το χρόνο μου πηγαίνοντας από μέρος σε μέρος και στην τελική δεν θα δω τίποτα?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Αν κατάλαβα καλά θα έχεις 8 καθαρες μέρες. Είναι πάρα πολλά αυτά που έχεις βάλει στο πρόγραμμα. Σκέψου ότι όσο πιο πολλές πολεις τόσο περισσότερο χρόνο στα μπες βγες της πόλης θα χάσεις
Θα πρότεινα να κινηθείς σε μια περιοχή
Είτε Φλωρεντία-Τοσκανη και ίσως cinque terre
ή Μιλάνο - Κομο-Λουγκανο
 

Nikolettamat

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Η Φλωρεντία συγκεκριμένα για να την δεις πόσες μέρες χρειάζεται? Ας πούμε έχω ακούσει ότι για Ρώμη χρειάζεται σίγουρα 3 με 4 μέρες.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Εξαρτάται τι θέλεις να δεις, αν θα μπεις σε μουσεία, γκαλερι κλπ. Χωρίς μουσεία πάντως νομίζω θέλεις 2 μέρες να την περπατήσεις και να πάρεις μια ιδέα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom