Ιταλία Ιταλια,βοηθεια για προορισμο.

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Να λοιπον που θα ζητησω με τη σειρα μου την βοηθεια σας.
Μετα απο ενα ξεγυρισμενο εμφραγμα την 1η Ιουλη,δεν εχω παει σχεδον πουθενα.Λεμε το λοιπον με τισ κορες μου να παμε με καραβι Ιταλια(πετοφοβικη και δεν πρεπει να ζοριστω με πτησεις).
Οι προορισμοι ειναι απο Ανκονα για Μιλανο και Κομο,απο Μπαρι για Αμαλφι κλπ η Πριντεζι και Νοτος.
Πιο πολυ για Κομο το βλεπω.Αλλα,ενω μπορω να βρω τα παντα,εχω συν τοις αλλοις υψοφοβια.Βλεπω,ψαχνω τις ιστοριες σας και συμπερασμα δεν βγαζω.Αν καποιος μπορει να μου πει αν βγαινει κατι με θαλασσια,παραλιμνια συγκοινωνια,χωρις αυτες τις φρικτες γκρεμιλες που εσεις βλεπετε και εκστασιαζεστε και μενα μουρχεται το αντερο στο στομα.Εχω υπ οψιν μου πως χωρις αυτοκινητο δεν ειναι και το καλλιτερο,αλλα ειπαμε..υπαρχει θεμα.Και η Κοστιερα φανταζει πολυ ελκυστικη αλλα ολο χαραδρα ειναι.Ισως αν εφτανα καπου παραλιακα και επιπεδα και εκανα το γυρο με πλωτα μεσα..Αντε βρε,βοηθατε λιγο οι επαιοντες,ολα τα αλλα τα καταφερνω..Δεν εχω προβλημα χρονου,και το βλεπω αρχες με μεσα Ιουνη..
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
κοκο,κατ'αρχήν περαστικά σου και σιδερένια. κατά δεύτερον δεν κατάλαβα αν θα έχετε αυτοκίνητο δικό σας ή αν θα νοικιάσετε απο την Ιταλία.πάντως τα μέρη που αναφέρεις δεν είναι σε υψώματα ούτε σε χαράδρες,εκτός από τη διαδρομή στην κοστιέρα που ο δρόμος είναι αρκετά ψιλά απο την θάλασσα.νομίζω ότι η περιοχή της Τοσκάνης ή πάνω απο το Μιλάνο οι λίμνες Κόμο-Στρέσσα-Γκάρντα είναι πανέμορφες.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Ευχαριστω για τα περαστικα,ελπιζω..οχι δεν οδηγουν οι δικες μου κι εγω δεν θα αντεξω πολυωρη οδηγηση.Οτι γινει θα ναι με τρενα και καραβια.Εχω διασχισει ετσι την Ευρωπη αρκετες φορες και δεν με πειραζει,πιο αργοι ρυθμοι και θα τα καταφερω..Για Κομο φοβαμαι μηπως την πατησω απο το ενα μερος στο αλλο,γι αυτο ρωταω αν γινεται με καραβακια,το ιδιο και στην Κοστιερα..Ξερεις,διαβαζεις ,λες ωραια το παμε και μετα ακολουθει φωτο με το χαος..και δεν θελω να ζοριστω ,δεν πρεπει να ζοριστω..
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ευχαριστω για τα περαστικα,ελπιζω..οχι δεν οδηγουν οι δικες μου κι εγω δεν θα αντεξω πολυωρη οδηγηση.Οτι γινει θα ναι με τρενα και καραβια.Εχω διασχισει ετσι την Ευρωπη αρκετες φορες και δεν με πειραζει,πιο αργοι ρυθμοι και θα τα καταφερω..Για Κομο φοβαμαι μηπως την πατησω απο το ενα μερος στο αλλο,γι αυτο ρωταω αν γινεται με καραβακια,το ιδιο και στην Κοστιερα..Ξερεις,διαβαζεις ,λες ωραια το παμε και μετα ακολουθει φωτο με το χαος..και δεν θελω να ζοριστω ,δεν πρεπει να ζοριστω..
Για πόσες μέρες μιλάμε;;
Αν πρόκειται για ένα τριήμερο μιά καλή πρόταση(ακόμα και χωρίς αυτοκίνητο)είναι να μείνετε στο Κόμο το οποίο το προσεγγίζεις με τραίνο από το Μιλάνο.Πρώτη μέρα μένετε και τριγυρνάτε εκεί στην πόλη,την επόμενη παίρνετε καράβι(δεν έχω πρόχειρο το λινκ αλλά μπορώ να το ψάξω)το οποίο κάνει το γύρο της λίμνης,πληρώνεις για όλη τη μέρα και έχεις τη δυνατότητα να κατέβεις στα διάφορα παραλίμνια χωριά και μετά να πάρεις το επόμενο για να συνεχίσεις.Βέβαια έτσι όπως είναι τα δρομολόγια δεν έχεις δυνατότητες να μείνεις και να δείς παρά μόνο 2-3 μέρη.Αξίζει όμως ,εγώ θυμάμαι πήγα για 2 ώρες στο bellagio,άλλο τόσο στη varena και λιγότερο στο mennagio.Θέλει πολύ καλό συντονισμό και να πάρετε το πρώτο πρώτο καράβι γύρω στις 8μιση το πρωί ώστε να προλάβετε να κατέβετε και να δείτε 2-3 μέρη.
Αλλά ακόμα και που δεν κατεβαίνεις και περνάς απλά απ έξω από τα υπόλοιπα η βόλτα αξίζει!!
Την επόμενη μέρα ανεβαίνετε με το τελεφερίκ και βλέπετε το brunate ,μέσα στην πόλη του Κόμο και μπορείτε και το υπόλοιπο της μέρας να αφιερώσετε και στο Μιλάνο.
Για παραπάνω μέρες ίσως βαρεθείτε χωρίς αμάξι.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Δεν εχουμε προβλημα χρονου,θα το παμε ηρεμα και χαλαρα.Αν δηλαδη δουμε τα χωρια σε δυο δοσεις,ας ειναι,δεν πρεπει να πιεστω καθολου..Οσο για το ποσες μερες,δεν ξερω,σκοπος ειναι να δουμε καλα τη λιμνη και ισως Μπεργκαμο και Μιλανο..Στο brunate μπορουν να πανε οι κορες μου,εγω εχω προβλημα.
Βλεπω για κοστιερα δεν ειναι τοσο εφικτο..ουτε για νοτια μερια..ας ειναι,κομο το βλεπω..θα κανω μια να το μαζεψω για μερες και διανυκτερευσεις.Αφου μπορω να δω τα περισσοτερα χωρις ζορι..Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο και τις συμβουλες.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Επανερχομαι πρωτα να ευχαριστησω οσους βοηθησαν και να ζητησω παλι γνωμες.Τελικα το ταξιδι θα γινει με μια φιλη μου.Εισητηρια και ξενοδοχεια κλεισμενα και μενουν κατι λεπτομερειες.Η φιλη μου ηθελε Βενετια,ετσι εκλεισα με ανεκ απο Πατρα 24 Ιουνη.Εβγαλα ενα 2ημερο Βενετια,! διανυκτερευση Βερονα και συνεχεια 3 διανυκτερευσεις Κομο με προοπτικη μονοημερης σε μπεργκαμο.Η φιλη μου δεν περναει ουτε απ εξω απο Μιλανο..ετσι για αλλη μια φορα θα δω μονο τους σιδ. σταθμους.Ολες οι μετακινησεις θα ειναι με τρενα.Τωρα,στο δια ταυτα..Εχω μια διανυκτερευση στην επιστροφη για ανκονα.Ελεγα για Μπολονια,να σπασουμε το γυρισμο στα δυο πριν μπουμε στο καραβι.Θα ηθελα γνωμες γι αυτο η καποια εναλλακτικη γενικα.Εχω κλεισει παντου εκτος Μπολονια.Τι νομιζετε?αξιζει η κατι αλλο θα ηταν καλλιτερο?
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Για cinque terre τι λες?? όχι μόνο αξίζει..κ τί δεν θα έδινα να ξαναπάω..υπέροχο μέρος..απλά υπέροχο
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Μα,ενα βραδυ μονο ειμαι εκτος προγραμματος,αξιζει?Πρεπει στις 12 το μεσημερι να ειμαι Ανκονα,το καραβι φευγει 1,30.Γι αυτο ψαχνω κατι στο δρομο απο Κομο _ανκονα,για 1 βραδυ μονο.Τα ξενοδοχεια εχουν κλειστει.Νομοζω ο προορισμος που προτεινεις θα αδικηθει απο κατι τοσο συντομο.Σ ευχαριστω πολυ παντως.
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Μα,ενα βραδυ μονο ειμαι εκτος προγραμματος,αξιζει?Πρεπει στις 12 το μεσημερι να ειμαι Ανκονα,το καραβι φευγει 1,30.Γι αυτο ψαχνω κατι στο δρομο απο Κομο _ανκονα,για 1 βραδυ μονο.Τα ξενοδοχεια εχουν κλειστει.Νομοζω ο προορισμος που προτεινεις θα αδικηθει απο κατι τοσο συντομο.Σ ευχαριστω πολυ παντως.
Έτσι πάω πάσο απλά εμένα μου άρεσε τόσο πολύ που θα πήγαινα κ για λίγες ώρες..
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Ειναι πραγματικα εντελως ανεφικτο χρονικα.5 ωρες τρενο 2 αλλαγες ,σερνεις βαλιτσες και φευγεις το πρωι ντουφεκι...σκοτωμα και δικο σου και του προορισμου..
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Αναλογα πως βολευει με τα τρενα.
H Μπολονια πιστευω ειναι η καλυτερη λυση. Αλλα αμα βολευε εγω θα προτεινα Φερραρα, απο την αποψη οτι ειναι πιο μικρη,αρα για την μιση μερα που θα εχετε ισως την ευχαριστηθειτε καλυτερα. Και επισης καθαρα σε θεμα ομορφιας ισως ειναι και πιο ομορφη απο Μπολονια .
Για chinque terre ελεος
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Συμφωνώ με την Osfialgia για την Μπολόνια. Αξίζει πολύ να πας και είναι και κοντά στην Ανκόνα. Επίσης θα πρότεινα αν σας βολεύει με το τρένο, τη Ραβένα, η οποία είναι πανέμορφη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom