Ιταλία Ιταλια και οδικοι χαρτες

dutchman

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα και καλως ηρθα!

Το καλοκαιρι σκεφτομαι να κανω ενα μεγαλο γυρο Ιταλιας με σκοπο να την γυρισω οσο πιο πολυ μπορω.

Θα ηθελα καταρχην καποιες πληροφοριες.


1. Ποιο χαρτη να προτιμησω???
Εχω δει αυτους εδω - http://www.maps2anywhere.com/Maps/Italy_road_map.htm -
αλλα ποιον να προτιμησω?? Θελω ενα οσο γινεται πιο λεπτομεριακο δεδομενου οτι θα κινουμε με αυτοκινητο.


2. Απο που να αρχισω??
Απο Μπαρι? Απο Ανγκονα??
Θα εχω περιπου ολο τον Ιουλιο δικο μου και θελω να τον μοιρασω αναμεσα σε Ρωμη - Φλωρεντια - Βενετια.
Καποιο αλλο καλο σχεδιο??? προτασεις???


μερσι.
:cool:
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Δυστυχώς για να βρεις χάρτες με λεπτομέρειες θα πρέπει να απευθυνθείς σε σκαναρισμένους οδηγούς, οι οποίοι δεν κυκλοφορούν νόμιμα στο Internet.
Από εκεί και πέρα μπορείς μέσω Google Maps, MS Virtual Earth κ.α. να σχεδιάσεις τη διαδρομή σου στην εκάστοτε ιστοσελίδα και να τα εκτυπώσεις σε ότι κλίμακα θέλεις.
Η λεπτομέρεια σε αυτούς του χάρτες είναι υπέρ του δέοντος ικανοποιητική.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλώς ήρθες. :)

Προτείνω και μια βόλτα προς Βορρά, Μιλάνο, λίμνη Κόμο κλπ.

Τώρα για χάρτες, σίγουρα πρέπει να πάρεις έναν εκτυπωμένο χάρτη, για να τον έχεις εξάλλου και μαζί σου στο ταξίδι. ;)

Εκτός και αν παίξεις με GPS. :)
 

dutchman

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Το maps.live.com δεν με βοηθησε....
υπαρχει και της μισελεν που μαλλον κανει την ιδια δουλεια.
Μαλλον πρεπει να σχεδιασω την διαδρομη μου και να τυπωσω 50-60 χαρτες με αυτη την λογικη.
Απλα ηθελα να δω αν εχει κανει καποιος την ιδια διαδρομη και ειχε καποιο χαρτη της προκοπης.


GPS θα εχω φυσικα, δεν παω ετσι ξεβρακωτος.
Αλλα δεν θελω να βασιζομαι μονο σε αυτο.
Μηχανηματα ειναι και κολανε και δεν θελω να παθει κατι και μετα να τρεχω τοτε.


Παρολα αυτα ευχαριστω για της απαντησεις και αν καποιος εχει υποψη του για καποιον λεπτομεριακο χαρτη ας μου πει.

:cool:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το καλύτερο πρόγραμμα για σχεδιασμό διαδρομής παλιότερα ήταν το Microsoft Autoroute. Αν το βρεις δοκίμασέ το, κάνει εκπληκτική δουλειά και οι χάρτες του στην Ευρώπη είναι πολύ επίκαιροι. :)

Της Μισελέν επίσης κάνει καλή δουλειά αλλά έχει πολύ περιορισμένες δυνατότητες. Άμα δεις το Autoroute θα καταλάβεις τι εννοώ. :)
 

dutchman

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
δεν το εχω το autoroute, αλλα μπορει να το βρω εφοσον το συστηνεις.

Θα το βαλω εστω και δοκιμαστικα να δω τι κανει,
θενκς...



ΥΓ.... εφοσον δεν εχει κανεις καποιος αλλος τετοιο οδικο ταξιδι, οταν ερθει η ωρα θα ανοιξω ενα ποστ με αυτο το θεμα.
 

andeli

Member
Μηνύματα
26
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Σιβηρία - Κίνα
Ταξίδι-Όνειρο
Πάρκο Darien Gap Παναμάς
δεν το εχω το autoroute, αλλα μπορει να το βρω εφοσον το συστηνεις.

Θα το βαλω εστω και δοκιμαστικα να δω τι κανει,
θενκς...



ΥΓ.... εφοσον δεν εχει κανεις καποιος αλλος τετοιο οδικο ταξιδι, οταν ερθει η ωρα θα ανοιξω ενα ποστ με αυτο το θεμα.
καλησπέρα,

Συμφωνώ για το προγραμμα. Αν θέλεις το MS Autoroute Express 2007 GPS Version, το έχω Original. Το χρησιμοποιώ απο το 1999 σε ολες τις εκδόσεις που εχει βγάλει - ακόμα και για Β. Αμερική -

Οταν έρθει η ώρα για τον γύρο μπορώ να σου δώσω πληροφορίες - εχω πάει 9 φορές σχεδόν σε όλη την Ιταλία -

Επίσης αν χρειαστείς "στησιμο" στο GPS πιστεύω μαζι με μένα ολοι θα βοηθήσουμε

Τα λέμε - :lol: σε αναμονή - αναβοσβήνοντας τα φωτα -

[email protected] :cool:
 

kiolejr

Member
Μηνύματα
11
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα και ΗΠΑ
Υπάρχει ένας πολύ καλός online χάρτης με τον οποίο μπορείς και διαμορφώνεις διαδρομές στο ekdromoula.gr . Το link είναι http://www.viamichelin.co.uk/viamichelin/gbr/tpl/hme/MaHomePage.htm και είναι φτιαγμένος από τη michelin...
Σου εύχομαι καλό ταξίδι ...

:clap:
 

tgr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
φίλε γεια σου , σου ευχομαι να καταφερεις να το κάνεις το ταξιδι γιατι θα το ευχαριστηθείς . Εγω το έκανα οικογενειακώς με το passat μου και με χάρτες και gps destinator. με πηγε χωρίς προβλημα παντού.
Το δρομολόγιό μου ήταν: Ηγουμενίτσα-Μπαρι, Νάπολι (1 βράδι) , Ρώμη (4βράδια), φλορεντια(3 βράδια), νικαια-μοντε κάρλο( 3 βραδια), Βενετία ( 3βράδια)- Ηγουμενίτσα.
Φανταστικές διαδρομές, έπρεπε να πάω Σιένα απότι έμαθα και είδα σε φωτο πρέπει να είναι πολύ πρώτο μέρος.
μφχ
Θόδωρος
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
dutchman welcome!!!! σιγουρα να περασεις πολλες μερες στην τοσκάνη και την βορεια ιταλία. στον νοτο, εχε τα ματια σου ανοιχτα ομως... και προσοχη στο παρκαρισμα στην Ρωμη γιατι δεν αστειευονται καθολου...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τι welcome καλέ, 4 μήνες πριν έχει ποστάρει ο άνθρωπος.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.226
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom