Ιταλικά Προϊόντα

ppetsas

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Καλή σας μέρα,

μόλις δύο μέρες πριν ανακάλυψα αυτή την ωραία γωνιά του διαδυκτίου, και είμαι πραγματικά ενθουσιασμένος, αφού τόσο εγώ όσο και η σύζυγος μου είμαστε οπαδοί της Ιταλίας.
Ακούω την μουσική που ακούτε και εσείς, συχνάζουμε μόνιμα σε ιταλικά στέκια και πίνουμε μόνο espresso.
Η σύζυγος μου ασχολείται αρκετά με την ιταλική κουζίνα και για αυτό θα ήθελα να ρωτήσω το forum εάν γνωρίζει κάποιο αξιόλογο και αξιόπιστο κατάστημα με ιταλικά προϊόντα και αναφέρομαι σε τρόφιμα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Καλώς ήρθες ιταλόφιλε.

Δυστυχώς, το μόνο ιταλικό με είδη τροφίμων που γνωρίζω βρίσκεται κομματάκι μακριά.
Αλλά αν καμιά φορά βρεθείς στην Κέρκυρα και ειδικά Κασσιώπη, ρώτα που είναι το ιταλικό super market.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εάν γνωρίζει κάποιο αξιόλογο και αξιόπιστο κατάστημα με ιταλικά προϊόντα και αναφέρομαι σε τρόφιμα.
δεν μπορείς να μας πεις πού εισαι και σε τι τρόφιμα αναφερεσαι? κατάστημα ξέρω κι εγώ στην Κεφαλονιά. από τρόφιμα βρίσκεις πάμπολλα σε ελληνικά σούπερ μάρκετ. τι ακριβώς ψάχνεις?
 

ppetsas

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Έχετε δίκαιο δεν ήμουν αρκετά σαφής. Λοιπόν κατοικώ στην Αθήνα. Τέλειο θα ήταν ένα ιταλικό super market. Αλλά δεν ξέρω σε τι μπορώ να ελπίζω. Ψωνίζω συνεχώς από την Ιταλία μέσω internet όμως για τρόφιμα, ποτά κ.α. δεν είναι εφικτό.
Σας πάλι σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Καλώς ήρθες ιταλόφιλε.

Δυστυχώς, το μόνο ιταλικό με είδη τροφίμων που γνωρίζω βρίσκεται κομματάκι μακριά.
Αλλά αν καμιά φορά βρεθείς στην Κέρκυρα και ειδικά Κασσιώπη, ρώτα που είναι το ιταλικό super market.
Marydim ποιό είναι το ιταλικό super market στη Κασσιώπη???Όχι τίποτα άλλο αλλα είμαι απο εκεί και δεν το γνωρίζω!!
Το ιταλικό super market που ξέρω είναι το Diellas αλλα βρίσκεται στο Κοντόκαλι και στο Σιδάρι...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Marydim ποιό είναι το ιταλικό super market στη Κασσιώπη???Όχι τίποτα άλλο αλλα είμαι απο εκεί και δεν το γνωρίζω!!
Το ιταλικό super market που ξέρω είναι το Diellas αλλα βρίσκεται στο Κοντόκαλι και στο Σιδάρι...
Μου λείπει πολύ ο Δήμος Κασσωπαίων! :(

Δεν το ξέρω τ' όνομά του! Πάντα "ιταλικό" το θυμάμαι!:haha:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Μου λείπει πολύ ο Δήμος Κασσωπαίων! :(

Δεν το ξέρω τ' όνομά του! Πάντα "ιταλικό" το θυμάμαι!:haha:

Το μόνο με ιταλικό όνομα είναι το Sconto στην πλατεία αλλα δεν είναι Ιταλικό...
Θυμάσαι πού κοντά ήταν?

Την επόμενη φορά που θα μας έρθεις μην παραλείψεις μια βόλτα απο το Little Italy του μοναδικού στο είδος του Antonio!!!!!!
http://www.little-italy.gr/index.html
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Συμφωνώ με την αποπάνω! Τρελό φαί στο Little Italy!
 

ppetsas

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Να υποθέσω ότι δεν γνωρίζετε κάτι σχετικά με αυτό που αναζητώ.

Σας ευχαριστώ.
 

dimogrec

Member
Μηνύματα
39
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Σεουλ - Κορεα
Για δοκίμασε, αν τυχει κ περάσεις, ανεβαίνοντας τη Σταδίου στη δεξιά πλευρά λίγο πιο πάνω απο την πλ Κλαυθμώνος έχει ανοίξει σχετικά πρόσφατα ένα "κυριλέ" κατάστημα τροφίμων όπου έχει διάφορα εδέσματα, ποτά από πολλές χώρες.. Ίσως είσαι τυχερός κ βρείς κατι..
 
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
O γύροs του κόσμου!
Αλήθεια, είναι δύσκολο να βρούμε κάποια ιταλικά προιόντα στην Ελλάδα...οχι,όσο παλιότερα βέβαια που δεν βρίσκαμε τίποτα απολύτως αλλά ακόμα και τώρα δύσκολο είναι. Γι'αυτό κι εγώ κάθε φορά που πάω Ιταλία προσπαθώ να φέρω διάφορα μιας και μου αρέσει η ιταλική κουζίνα. Για τη κινέζικη, ας πούμε, έχω ανακαλύψει κάποια καταστήματα και κάθε φορά που έρχομαι στην Αθήνα εφοδιάζομαι με διάφορα...κάτι αντίστοιχο θα μου άρεσε και για την ιταλική...για παράδειγμα απο το Μάιο που γύρισα απο Νάπολη, έψαχνα να βρω ένα μπουκάλι APEROL που είναι απο τα πιο γνωστά aperitivo των ιταλών...αλλά έπρεπε να περιμένω μέχρι πριν λίγες μέρες που πήγα στην Τοσκάνη για να το αγοράσω μιας και εδω δεν το βρήκα πουθενά. Οπότε, αν κάποιος έχει ανακαλύψει άνα τέτοιο μαγαζί, ας μας το πει κι εμάς γιατί δεν είναι πάντα εύκολο να...τρέχουμε στην Ιταλία!:D
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
...για παράδειγμα απο το Μάιο που γύρισα απο Νάπολη, έψαχνα να βρω ένα μπουκάλι APEROL που είναι απο τα πιο γνωστά aperitivo των ιταλών...αλλά έπρεπε να περιμένω μέχρι πριν λίγες μέρες που πήγα στην Τοσκάνη για να το αγοράσω μιας και εδω δεν το βρήκα πουθενά. Οπότε, αν κάποιος έχει ανακαλύψει άνα τέτοιο μαγαζί, ας μας το πει κι εμάς γιατί δεν είναι πάντα εύκολο να...τρέχουμε στην Ιταλία!:D
Εντύπωση μου έκανε πέρσι όταν είδα το Aperol σε μπάρ στη Γλυφάδα..Υπάρχουν σίγουρα κάβες που μπορείς να το βρείς..
Αν θες επικοινώνησε με το διανομέα στην Ελλάδα να σου πούν απο ποιά κάβα στην περιοχή σου μπορείς να το προμηθευτείς..
’μβυξ Α.Ε. | H ΑΜΒΥΞ ΕΠΕΚΤΕΙΝΕΙ ΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ ΜΕ ΤΟ GRUPPO CAMPARI ΜΕ ΤΟ ΑΠΕΡΙΤΙΦ APEROL
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom