Ιταλία Τρένα Ιταλία (trenitalia)

croce

Member
Μηνύματα
224
Likes
403
Ευχάριστα και δυσάρεστα τα τελευταία νέα των trenitalia.
Τα δυσάρεστα .
Στα 14 ευρώ η νέα τιμή από το αεροδρόμιο Fiumicino στο Roma termini ( Leοnardo express).
Στα 8 ευρώ το εισιτήριο από το Fiumicino στη Roma Tiburtina .
Μάλιστα εάν θελήσετε να κόψετε απ’ευθείας εισιτήριο π.χ , Mπολώνια – Fiumicino, σας εκδίδουν 2 εισιτήρια , ώστε να πληρώσετε στο ακέραιο τη διαδρομή Ρώμη- Αεροδρόμιο.
Τα ευχάριστα.
Το Φθινόπωρο ( έως 11/12/2010 ) , αγοράζοντας το εισιτήριο έως τις 24.00 της προηγουμένης ημέρας , πληρώνετε 19 ευρώ για τα τρένα IC, 29 ευρώ για τα ασημένια βέλη, 49 ευρώ για τα κόκκινα βέλη* στη 2η θέση, ανεξαρτήτως προορισμού.
Τον Οκτώβριο , όλα τα Σάββατα, στα 2 άτομα , η γυναίκα ταξιδεύει δωρεάν. Ισχύει και στην 1η και στην 2η θέση ( και για τα κόκκινα βέλη ).
Έκπτωση 30% αγοράζοντας εισιτήριο 15 ημέρες πριν την αναχώρηση και έκπτωση 15% αγοράζοντας εισιτήριο έως 7 ημέρες πριν την αναχώρηση (AV e AV Fast, ES*, ES* Fast, ES* City, IC, Espressi e ICN και κουσέτες).

*κόκκινα βέλη είναι τα νέα τρένα καμάρι των trenitalia . ( Κάνουν π.χ τη διαδρομή Ρώμη-Φλωρεντία σε 1,5 ώρα ).
 

Kerveros

Member
Μηνύματα
53
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Cercedilla, Spain
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Προσωπικά δεν είμαι καθόλου μα καθόλου ευχαριστημένος από την trenitalia. Με την Ελβετία που βρίσκομαι δε μπορεί να υπάρξει καμία σύγκριση

Πολλές καθυστερήσεις, τρένα γεμάτα σε σημείο κακουργήματος (ειδικά νυχτερινό μη δοκιμάσει κανένας) και υπάλληλοι που δε μιλούν λέξη αγγλικά.

Όσο για τους σταθμούς, μια επίσκεψη βράδυ θα σας κάνει να καταλάβετε πως ο σταθμός Λαρίσης δε διαφέρει και πολύ από τους ιταλικούς
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Προσωπικά δεν είμαι καθόλου μα καθόλου ευχαριστημένος από την trenitalia. Με την Ελβετία που βρίσκομαι δε μπορεί να υπάρξει καμία σύγκριση

Πολλές καθυστερήσεις, τρένα γεμάτα σε σημείο κακουργήματος (ειδικά νυχτερινό μη δοκιμάσει κανένας) και υπάλληλοι που δε μιλούν λέξη αγγλικά.

Όσο για τους σταθμούς, μια επίσκεψη βράδυ θα σας κάνει να καταλάβετε πως ο σταθμός Λαρίσης δε διαφέρει και πολύ από τους ιταλικούς
συγκρίνεις κι εσύ τώρα την ελβετία με τους γύρω? έχει νόημα? :)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το Leonardo εχει αυτη την τιμη απο τον Απριλιο και νωριτερα ,μη σου πω.
Δεν ειναι καινουρια τιμη δηλαδη.
 

panino

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Κάπου διάβαζα ότι μπορείς να πας από Tiburtina στο Fiumicino με 3,30 ευρώ, κόβωντας 2 εισιτήρια. Ένα μέχρι Parco Leonardo (2,30 ευρώ) + από εκεί μέχρι το fiumicino (1 ευρώ). Ισχύει; Ή υπάρχει πρόβλημα με τη διαδοχική χρήση των εισιτηρίων;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προσωπικά δεν είμαι καθόλου μα καθόλου ευχαριστημένος από την trenitalia. Με την Ελβετία που βρίσκομαι δε μπορεί να υπάρξει καμία σύγκριση
Πολλές καθυστερήσεις, τρένα γεμάτα σε σημείο κακουργήματος (ειδικά νυχτερινό μη δοκιμάσει κανένας) και υπάλληλοι που δε μιλούν λέξη αγγλικά.
Όσο για τους σταθμούς, μια επίσκεψη βράδυ θα σας κάνει να καταλάβετε πως ο σταθμός Λαρίσης δε διαφέρει και πολύ από τους ιταλικούς
υπερβολές στο τετράγωνο. μάλλον δεν ξέρεις καλά τα ιταλικά τραίνα και η εμπειρία σου είναι αρκετά μικρή. αδικείς μια εταιρεία με μισό δις επιβάτες το χρονο και διαχείριση 9000 τραίνων την ημέρα. στοιχεία από το σάιτ τους. τα τραίνα υψηλών ταχυτήτων είναι εκπληκτικά. μόνο 4 εταιρείες στον κόσμο διαχειρίζονται τραίνα υψηλών ταχυτήτων. 1000 χιλ. δικτύου που καλύπτουν κοντά 40 εκατ. κατοίκων. όντως δεν υπάρχει σύγκριση με την Ελβετία, άλλα μεγέθη.
για τις καθυστερήσεις, έχω περάσει κι εγώ τη διαδικασία έπιστροφής χρημάτων ή κουπονιού με μόνο 25 λεπτά καθυστερησης. δεν νομίζω κανείς στην Ευρώπη να σου επιστρέφει το 50% του εισιτηρίου με 25' καθυστέρηση. για τα τοπικά (που μάλλον γι αυτά μιλάς) εξαρτώνται πάρα πολύ απο την περιοχή. στις 2 μεγαλύτερες πόλεις που έχω δοκιμάσει λειτουργούν μια χαρά λαμβανομένου υπόψη των εκατομμυρίων επιβατών που διακινούν.
για τους σταθμούς με εκπλήσσεις. έχεις κάποιον υπόψη ή μιλάς για καποιο χωριο? έχεις πάει δηλαδή βράδυ στο Τερμινι στη Ρώμη, στο Μιλάνο, στο Τορίνο, στη Ναπολη, στο Παλέρμο και ξέρεις? γιατι εγώ έχω πάει και αισθάνθηκα πιο ασφαλής από του Μονάχου πχ.
και βραδυνό τραίνο έχω πάρει άπειρες φορές. μα άπειρες. ασφαλέστατα και σχετικά άνετα ανάλογα με ότι πληρώνεις φυσικά.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Τραγική η trenitalia....πήγα να κλείσω Βενετία-Μιλάνο για Μάρτιο και ενώ δέχτηκε κανονικά ημερομηνίες, άτομα κτλ. και αφού πλήρωσα με πιστωτική, δεν ήρθε ούτε email, ούτε επιβεβαίωση της κράτησης. Τους πήρα τηλέφωνο και τι μου είπαν οι αθεόφοβοι, ότι δε μπορούν να δεχτούν κρατήσεις από international πιστωτική παρά μόνο από ιταλική και ότι η κράτηση δεν έχει ουσιαστικά γίνει. Πας να στείλεις ένα complaint στο site τους, μόνο στα ιταλικά η σχετική σελίδα και πάλι κάποιο "πρόβλημα" έχει και δε δουλεύει ούτε κι αυτό.

Απλά τραγικές μορφές....ούτε σε ενημερώνουν ότι δε μπορούν να δεχτούν κρατήσεις με μια απλή visa όπως μπορεί το τελευταίο online μπακάλικο στο Αφγανιστάν, ούτε ένα email έχουν να επικοινωνήσεις και να τους κράξεις.

Μα καλά, έχει αγοράσει κανείς εδώ online εισιτήρια από το χάλι της trenitalia? Απλά για γέλια...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δε μπορούν να δεχτούν κρατήσεις από international πιστωτική παρά μόνο από ιταλική και ότι η κράτηση δεν έχει ουσιαστικά γίνει.
Πας να στείλεις ένα complaint στο site τους, μόνο στα ιταλικά η σχετική σελίδα και πάλι κάποιο "πρόβλημα" έχει και δε δουλεύει ούτε κι αυτό.
για την καρτα περίεργο. έχω κλεισει χρόνια πριν.
η σελίδα δουλεύει κανονικά. απλή είναι κ ανάλυτική. στα ιταλικά.
Trenitalia - Area Clienti - Assistenza: dati anagrafici
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τραγική η trenitalia....πήγα να κλείσω Βενετία-Μιλάνο για Μάρτιο και ενώ δέχτηκε κανονικά ημερομηνίες, άτομα κτλ. και αφού πλήρωσα με πιστωτική, δεν ήρθε ούτε email, ούτε επιβεβαίωση της κράτησης. Τους πήρα τηλέφωνο και τι μου είπαν οι αθεόφοβοι, ότι δε μπορούν να δεχτούν κρατήσεις από international πιστωτική παρά μόνο από ιταλική και ότι η κράτηση δεν έχει ουσιαστικά γίνει. Πας να στείλεις ένα complaint στο site τους, μόνο στα ιταλικά η σχετική σελίδα και πάλι κάποιο "πρόβλημα" έχει και δε δουλεύει ούτε κι αυτό.

Απλά τραγικές μορφές....ούτε σε ενημερώνουν ότι δε μπορούν να δεχτούν κρατήσεις με μια απλή visa όπως μπορεί το τελευταίο online μπακάλικο στο Αφγανιστάν, ούτε ένα email έχουν να επικοινωνήσεις και να τους κράξεις.

Μα καλά, έχει αγοράσει κανείς εδώ online εισιτήρια από το χάλι της trenitalia? Απλά για γέλια...
Εγώ πάντως έχω αγοράσει με international πιστωτική από το site τους... (αλλά πάνε σχεδόν 2 χρόνια).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Ναι, πλέον φαίνεται με πιστωτική international καπούτ, λόγω "προβλήματος" όπως με ενημέρωσε ο μακαρονάς στο τηλέφωνο. Πραγματικά ανεπανάληπτοι...
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Και εγώ το ίδιο διαπίστωσα με το GTS μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους!και δεν το έλεγε πουθενα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.693
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom