Ιταλία Τρένα Ιταλία (trenitalia)

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Καλησπέρα, μήπως ξέρετε πόσες ημέρες πριν την επιθυμητή ημερομηνία ταξιδιού, μπορώ να κλείσω ηλεκτρονικά εισιτήρια με την Trenitalia; Ευχαριστώ.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Η πώληση εισητηρίων στην trenitalia ξεκινάει 90 μέρες πριν την ημερομηνία ταξιδίου.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Η πώληση εισητηρίων στην trenitalia ξεκινάει 90 μέρες πριν την ημερομηνία ταξιδίου.
Σε ευχαριστώ πολύ @evi01 για την απάντηση σου.

Δυστυχώς όμως για την διαδρομή που ενδιαφέρομαι Napoli προς Bari εμφανίζονται εισιτήρια μόνο ως τις 10/6/17 ενώ εγώ ενδιαφέρομαι για τον Ιούλιο. Δεν καταλαβαίνω γιατί.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Ξερετε πως μπορούμε να βρουμε σε ποιους σταθμους τρενων στην Ιταλία υπάρχει η δυνατότητα φύλαξης αποσκευών; Στο site της trenitalia δεν βρήκα κάτι.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ξερετε πως μπορούμε να βρουμε σε ποιους σταθμους τρενων στην Ιταλία υπάρχει η δυνατότητα φύλαξης αποσκευών; Στο site της trenitalia δεν βρήκα κάτι.
http://amoitaly.com/deposit/index.html δες αν σου κάνει αυτό για τους μεγάλους σταθμούς. Παλιά ακολούθησα αυτό http://www.italylogue.com/planning-a-trip/luggage-storage-in-italy-train-stations.html που σε πάει στην επίσημη σελίδα βήμα βήμα αλλά τώρα που το τσέκαρα δεν ανοίγουν τα σημεία στον χάρτη.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Εχει κλεισει κανεις με την italotreno? Στο παρον θεμα δεν ειδα ιδιαιτερες αναφορες...
Σκεφτομαι να το επιχειρησω, καθως μου δινει καλυτερη τιμη για το δρομολογιο που μ ενδιαφερει.
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.295
ev01 νομιζω οτι ισως κανεις καποιο λαθος! 90 μερες δεν ειναι, ειναι κατι πολυ παραπανω! Ετσι ειχαμε κλισει Ρωμη>Φλωρεντια>Τρεβιζο!
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι αναφορικά με τα τρένα της Ιταλίας (διότι δεν είμαι σίγουρη αν αναφέρθηκε πιο πάνω) αλλά κ κάτι ακόμη για τα λεωφορεία.
Α) αναφορικά με τα τρένα, για περίοδο τέλος Οκτώβρη ή αρχές με μέσα Νοέμβρη είναι απαραίτητο να κλείσουμε από πριν από διαδίκτυο ή καλύτερα όταν θα μεταβούμε στις πόλεις (πόλεις από κ προς τις οποίες παίζει να παίξει μετακίνηση με τρένο ή λεωφορεί είναι η Μπολώνια, Η φλωρεντία, η Λούκα και η Βενετία);;
β) Αν τα εισιτήρια κλειτούν επί τόπου πόσο πιο ακριβά είναι από ότι αν κλειστούν μέσω διαδικτύου;;
γ) Για μετακίνηση από Φλωρεντία προς Bagni di luca ή από Λούκα προς bagni di luca (αναλόγως προγραμματισμού του ταξιδιού) μήπως συμφέρει καλύτερα το λεωφορείο;; Σε αυτή την περίπτωση φαντάζομαι ότι όντως επιτόπου θα κλειστεί το λεωφορείο;;
δ) Τι άλλο πρέπει να προσέξει κανείς αναφορικά με τη μετακίνηση με τρένα ή λεωφορεία στην Ιταλία (καθότι πρωτάρηδες!);;;;
ε) (και κάτι εντελώς άσχετο αλλά δεν μπορώ να μην το αναφέρω!!) λόγω της περιόδου κατά την οποία σχεδιάζεται το ταξίδι είναι αρκετά πιθανό στις ως άνω περιοχές να υπάρξουν φαινόμενα καταιγίδων, πλημμυρών κτλ;;... είχε κανείς ανάλογη δυσάρεστη εμπειρία ή να το επιχειρήσουμε άφοβα;;;
Ευχαριστούμε εκ των προτέρων!
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.295
ELEVA μακαρι να μπορουσες να μου δωσεις τα φωτα σου, απο Οκτωβρη δεν μπορουσα να κλεισω για ταξιδι τον Αυγουστο, τελικα τα καταφερα με το τραινο 5 μηνες πριν! Τωρα το ποσο φτηνοτερα ειναι δεν ξερω! Επισης κατι μικροδιαδρομες Φλωρεντια>Πιζα>Σιενα τις εκλεισα επι τοπου! Το ιδιο προβλημα ειχα & στην Ισπανια, δεν μπορουσα να κλεισω νωριτερα & το'θελα τοσο λογο προγραμματισμου & με τα καταραμενα capital controls & εκλεινα αεροπορικα (πχ Βαρκελωνη>Μαδριτη).
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ev01 νομιζω οτι ισως κανεις καποιο λαθος! 90 μερες δεν ειναι, ειναι κατι πολυ παραπανω! Ετσι ειχαμε κλισει Ρωμη>Φλωρεντια>Τρεβιζο!
Δεν κανει λαθος. Ενα γενικό κανονα ειπε. Τα τραινα δεν ειναι αεροπλανα, εχουν διαφορες κατηγοριες, διάφορα δρομολογια κλπ κλπ. Ετσι το 90 ειναι ενα απλα ενδεικτικό νουμερο.

β) Αν τα εισιτήρια κλειτούν επί τόπου πόσο πιο ακριβά είναι από ότι αν κλειστούν μέσω διαδικτύου
ε) (και κάτι εντελώς άσχετο αλλά δεν μπορώ να μην το αναφέρω!!) λόγω της περιόδου κατά την οποία σχεδιάζεται το ταξίδι είναι αρκετά πιθανό στις ως άνω περιοχές να υπάρξουν φαινόμενα καταιγίδων, πλημμυρών κτλ;;... είχε κανείς ανάλογη δυσάρεστη εμπειρία ή να το επιχειρήσουμε άφοβα;;;
Ευχαριστούμε εκ των προτέρων!
Ερωτησεις για το μαντειο. Οπου θα επαιρνες τη γνωστη απαντηση...(ηξεις αφιξεις).
Στο σαιτ βγαινουν προσφορες κατα καιρους. Ποιος μπορει να ξερει τι προσφορα θα βγει? Παρακολουθησε το σαιτ κ εν καιρω κλεισε αν μερικα ευρω εχουν σημασια για σενα. Αλλιως επιτοπου.
Το ιδιο για τον καιρο. Περσυ ειχε σοβαρη καταιγιδα αρχες νοεμβρη. Φετος μόνο μαντες ξερουν. Για να αποφυγεις καταιγιδες κ σοβαρα καιρικα φαινομενα καθεσαι σπιτι σου η πας κατακαλοκαιρο για να αυξησεις πιθανοτητες καλου καιρου.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Ολίγον επιθετική απάντηση φίλαττε Ιταλόφιλε! :) Επειδή δεν έχω ξαναπάει Ιταλία αναφορικά με τα τρένα ρώτησα αν ισχύει π.χ. αυτό που ισχύει κ στην Ελλάδα ότι δλδ συνήθως είναι πολύ φθηνότερα από το ίντερνετ παρά να τα κλείσεις επί τούτου, άσε που μπορεί κ να μην βρεις αν δεν έχει κλείσει νωρίτερα. Η διαφορά των μερικών ευρώ που αναφέρεις ποιας τάξεως είναι;; Των 5 ευρώ ας πούμε ή των 20-30 ευρώ παραπάνω;;; Ασφαλώς και έχει σημασία αν είναι το δεύτερο. Το σάιτ μπορώ να το παρακολουθώ αλλά σε περίπτωση που δεν καταφέρω/θελήσω να κλείσω μέσω ίντενετ για διάφορους λόγους (προσωπική μου ανικανότητα, ανασφάλεια ή επιλογή ελευθερίας για τις ώρες αναχώρησης/άφιξης κτλ. από πόλη σε πόλη) μπορώ να έχω μια γνώμη για το τι ισχύει πάνω-κάτω αν πάω επί τούτου να τα κλείσω όταν θα είμαι στην κάθε πόλη;; Για τα λεωφορεία ρώτησα επίσης αν συμφέρουν περισσότερο από τα τρένα για τα μέρη που ανέφερα. Τέλος, αναφορικά με τον καιρό, σίγουρα δεν είμαστε μάντεις αλλά μπορεί κάποιος που έχει πάει τέτοια εποχή να πει τη γνώμη του νομίζω για το αν θα το πρότεινε ή όχι. Τόσο απλά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ολίγον επιθετική απάντηση φίλαττε Ιταλόφιλε! :)
Φαντασματα βλεπεις? Το Ghostbusters παλιωσε...
Ημουν σαφης νομιζω. Θα επαναλαβω. Ισως να εχει προσφορα, ισως κ να μην εχει. Περσυ ειχε σοβαρη καταιγιδα. Φετος ισως να έχει, ισως κ να μην εχει. Ελπιζω να βοηθησα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom