Ταϊλάνδη ΚΡΑΜΠΙ - η μαγική γωνιά της Ταϋλάνδης

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.426
Likes
7.796
Γιατι να το αφησω το Πουκετ, δε προλαβαινω η απλα δεν αξιζει;
Το Κραμπι ειναι κοντα με το Πουκετ γιατι θελω κι εγω να κανω τις εκδρομες της φιλης μας varioathens.
Τα νησια: James Bond, Koh Talu, το χωριο με τους πασαλους, τα Phi Phi islands, Bamboo και Hong μπορεις να τα επισκεφθεις ειτε απο Πουκετ ειτε απο Κραμπι γιατι βρισκονται αναμεσα.
Ειναι σα να λεμε οτι εχουμε το πρωτο ποδι της Χαλκιδικης που ειναι το Πουκετ και το δευτερο ποδι της Χαλκιδικης που ειναι το Κραμπι και στη μεση τα νησακια...
Και οπως και στη Χαλκιδικη το πρωτο ποδι εχει πιο πολυ βαβουρα και το δευτερο ποδι περισσοτερη ησυχια, καπως ετσι ειναι κι εδω: Το Πουκετ πιο τουριστικο και φασαριοζικο ενω το Κραμπι πιο ηρεμο...

Οσον αφορα Ao Nang και railay beach βρισκονται στο Κραμπι οποτε σε αυτη την περιπτωση βολευει να μεινεις Κραμπι.

Προσωπικα προτιμησα Κραμπι λογω καιρου αφενος (το ταξιδι εγινε Μαρτιο), αφετερου λογω λιγοτερου τουρισμου.
 
Last edited:

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.600
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Σίγουρα να προτιμήσεις krabi και αν θες πεταγεσαι μέχρι το πουκετ για να δεις την πολυκοσμία
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Καλησπέρα παιδιά,
θα ήθελα να ρωτήσω άμα έχει μείνει κάποιος από εσάς στην Railay beach στο Krabi (διανυκτέρευση) και αν ναι πως είχε διαμορφώσει το πρόγραμμα του εκεί.
Επίσης τι μεταφορικά μέσα πήρε και από που για να φτάσει έως εκεί
 
Last edited:
Μηνύματα
39
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Καλησπέρα παιδιά,
θα ήθελα να ρωτήσω άμα έχει μείνει κάποιος από εσάς στην Railay beach στο Krabi (διανυκτέρευση) και αν ναι πως είχε διαμορφώσει το πρόγραμμα του εκεί.
Επίσης τι μεταφορικά μέσα πήρε και από που για να φτάσει έως εκεί

Kαλημέρα φίλε/η . Εμείς πάμε Κράμπι τον Αύγουστο κι έχουμε κλείσει στο Railay.
Επειδή έχουμε γνωστούς που ζουν Ταϊλάνδη μας έχουν πει πως είναι πανέμορφα.
Μάλλον θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο γιατί είναι πολύ οικονομικά.
Όσον αφορά τις δραστηριότητες σου παραθέτω αυτό το λινκ που μπορείς να βρεις εκδρομές και το κόστος.
https://www.getyourguide.com/s/?q=k...-08-03&date_to=2017-08-10&customerSearch=true

2. AoNang / Παραλία Nopparattara , Το νησί Lanta (KohLanta), Phi Phi, η πόλη του Κράμπι και τα εθνικά πάρκα που κι εμείς έχουμε σκοπό να τα επισκεφθούμε και σε ένα από αυτά θα μείνουμε κιόλας ( στο Κάο Σοκ ) .

Ελπίζω να βοήθησα.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Kαλημέρα φίλε/η . Εμείς πάμε Κράμπι τον Αύγουστο κι έχουμε κλείσει στο Railay.
Επειδή έχουμε γνωστούς που ζουν Ταϊλάνδη μας έχουν πει πως είναι πανέμορφα.
Μάλλον θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο γιατί είναι πολύ οικονομικά.
Όσον αφορά τις δραστηριότητες σου παραθέτω αυτό το λινκ που μπορείς να βρεις εκδρομές και το κόστος.
https://www.getyourguide.com/s/?q=koh pangan&date_from=2017-08-03&date_to=2017-08-10&customerSearch=true

2. AoNang / Παραλία Nopparattara , Το νησί Lanta (KohLanta), Phi Phi, η πόλη του Κράμπι και τα εθνικά πάρκα που κι εμείς έχουμε σκοπό να τα επισκεφθούμε και σε ένα από αυτά θα μείνουμε κιόλας ( στο Κάο Σοκ ) .

Ελπίζω να βοήθησα.
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,
εγώ θα μείνω μόνο μια ημέρα και την επόμενη θα πάω Phi Phi,
Απλά αναρωτιέμαι πόσο εύκολη είναι η πρόσβαση από το αεροδρόμιο του Krabi στην Railay East συγκεκριμένα καθώς εκεί θα είναι το κατάλυμα μου!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Γιατί διάλεξες τη Railay east? Γνωρίζεις οτι είναι μια ρηχή σχεδόν λασπώδης θαλάσσια περιοχή με μανγκρόβια?
Η Railay west έχει καλύτερο σκηνικό και καλύτερη θάλασσα για κολύμπι.
Για να φτάσεις στην east, θα πας από το αεροδρόμιο στην Ao Nang, κι από κει στην Railey west με βάρκα ταχύπλοο ή longtail και θα περπατήσεις 5-10 λεπτά στο μονοπάτι που τις ενώνει. Δεν ξέρω αν αξίζει όλο αυτό για μια διανυκτέρευση.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Γιατί διάλεξες τη Railay east? Γνωρίζεις οτι είναι μια ρηχή σχεδόν λασπώδης θαλάσσια περιοχή με μανγκρόβια?
Η Railay west έχει καλύτερο σκηνικό και καλύτερη θάλασσα για κολύμπι.
Για να φτάσεις στην east, θα πας από το αεροδρόμιο στην Ao Nang, κι από κει στην Railey west με βάρκα ταχύπλοο ή longtail και θα περπατήσεις 5-10 λεπτά στο μονοπάτι που τις ενώνει. Δεν ξέρω αν αξίζει όλο αυτό για μια διανυκτέρευση.
Την Railay east την επέλεξα επειδή βρήκα το πιο φθηνό κατάλυμα.

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν πηγαίνω για τα νησιά σε αυτό το ταξίδι μου το οποίο περιλαμβάνει την Bagkok (4 ημέρες) , Chiang Mai (2 ημέρες) την οποία επισκέπτομαι για τις φυλές της κυρίως, Phi phi islands (1 ημέρα), Railay beach (1 ημέρα), στην πόλη του Krabi (1 ημέρα) και μέτα πηγαίνω Cambodia (λόγω Angor Wat) στο Siem Reap (2 ημέρες ) και Phnom Penh (2 ημέρες).

Γενικά είμαι της "εξερεύνησης", δεν μ αρέσει να βάζω κ*λο κάτω στα ταξίδια, να φωτογραφίζω να περπατάω και να βλέπω όσα περισσότερα γίνεται.
Στα ξενοδοχεία περνάω όσο λιγότερη ώρα γίνεται 6-7 ώρες λόγω ύπνου, καθαριότητας & φυσικών αναγκών :bleh: καθώς όλη την ημέρα από πρωί πρωί είμαι έξω και γυρίζω πάντα μετά τις 22:00 - 23:00.
Πλούσιος δεν είμαι ούτε συνταξιούχος για να βλέπω μεμονωμένες πόλεις/νησιά μιας χώρας κάθε φορά καθώς τα αεροπορικά είναι απλησίαστα και επίσης προτιμώ να πληρώσω ξανά ένα πανάκριβο αεροπορικό εισιτήριο για να δω όμως μια καινούρια χώρα!

Θα ήταν ξεφτίλα να μη δω έστω και γι αυτό το λίγο τα νησιά που πρόκειται να επισκεφτώ εφόσον αποφάσισα να ταξιδέψω σε μια μακρινή χώρα απόστασης 11 ωρών.
Δεν πάω εκεί για να "λιώσω" σε παραλίες κάνοντας μπάνιο, μου αρκούν έστω 2-3 σύντομα μπάνια σε διαφορετικές παραλίες.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom