Ταϊλάνδη ΚΡΑΜΠΙ - η μαγική γωνιά της Ταϋλάνδης

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλησπερα στην παρεα!
Τον Δεκεμβριο εγω και ο καλος μου με διαφορα 2ημερων εχουμε τα γενεθλια μας και φετος σκεφτομαστε να τα γιορτασουμε εκτος Ευρωπης...!!
Εχει πεσει στο τραπεζι και η προταση για Ταιλανδη...συγνωμη για το ορθογραφικο αλλα σας γραφω απο πληκτρολογιο που δεν εχει διαλυτικα.
Θεωρειται οτι ειναι καλη περιοδος και αν ναι για ποιες περιοχες;
Να αναφερω οτι αφετηρια μας ειναι η Γερμανια και ειμαστε σε διλημμα αν θα πρεπει να κλεισουμε το ταξιδι μονοι μας η μεσω πρακτορειου.
Ποιες αεροπορικες εταιριες προτεινετε και ποια ξενοδοχεια;
Απο φαγητο τι λεει δεδομενου οτι δε τρωω ψαρια, θαλασσινα, παπιες και αλλα περιεργα.
Χρειαζονται εμβολια;
Εκτος απο διαβατηριο χρειαζεται καποια βιζα και αν ναι ποιο το κοστος και αν μπορει να εκδοθει στο αεροδρομιο;
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Καλησπερα στην παρεα!
Τον Δεκεμβριο εγω και ο καλος μου με διαφορα 2ημερων εχουμε τα γενεθλια μας και φετος σκεφτομαστε να τα γιορτασουμε εκτος Ευρωπης...!!
Εχει πεσει στο τραπεζι και η προταση για Ταιλανδη...συγνωμη για το ορθογραφικο αλλα σας γραφω απο πληκτρολογιο που δεν εχει διαλυτικα.
Θεωρειται οτι ειναι καλη περιοδος και αν ναι για ποιες περιοχες;
Να αναφερω οτι αφετηρια μας ειναι η Γερμανια και ειμαστε σε διλημμα αν θα πρεπει να κλεισουμε το ταξιδι μονοι μας η μεσω πρακτορειου.
Ποιες αεροπορικες εταιριες προτεινετε και ποια ξενοδοχεια;
Απο φαγητο τι λεει δεδομενου οτι δε τρωω ψαρια, θαλασσινα, παπιες και αλλα περιεργα.
Χρειαζονται εμβολια;
Εκτος απο διαβατηριο χρειαζεται καποια βιζα και αν ναι ποιο το κοστος και αν μπορει να εκδοθει στο αεροδρομιο;
Ο καιρός στην Ταιλάνδη το Δεκέμβριο είναι καλός δηλαδή με λίγες βροχές.Δεν προτείνω με πρακτορείο γιατί η Ταιλάνδη τουριστικά είναι πολυ αναπτυγμένη και δεν θα έχετε πρόβλημα.Ξενοδοχεία έχει για όλα τα πορτοφόλια όποτε εσείς ξέρετε Απο φαγητό εχει οτι θέλεις και δεν θα δυσκολευτείς να βρείς κάτι που να σου αρέσει.Υπάρχουν αρκετές αλυσίδες αμερικάνικων εστιατορίων και fast food. Εμβόλια δεν χρειάζονται και αν έχετε Ελληνικό διαβατήριο δεν χρειάζεται βίζα.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Ποιες περιοχες εχεις επισκεφθει εσυ Hugin και με ποια σειρα;
Επισης συνηθως ποσες μερες χρειαζεται η Ταιλανδη;
Ξερω ειναι καθαρα υποκειμενικο, αλλα θελω την γνωμη επισκεπτων.
Μολις διαβασα οτι εθνικη εορτη ειναι στις 5.12 που γιορταζονται τα γενεθλια του Βασιλια και τυχαια εχει τοτε γενεθλια και ο συζυγος μου.
Εχει πεσει κανεις σε αυτην την μερα, ειναι ολα κλειστα;
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πήγα Bangkok μετά αεροπορικώς Chiang Mai και απο εκεί οδικώς πίσω στην Bangkok.Επίσης έχω πάει στο Phuket. Αυτο το έκανα σε 20 μέρες. Δεν τα έχω πρόσφατα και σίγουρα άλλαξαν πράγματα απο τότε (έχει 15 χρόνια).
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Έχω πέσει τέτοια μέρα στη Μπανγκοκ! Αχ τι μου θύμισες τωρα...λοιπόν, αν θυμάμαι καλα γενικά εκείνη η μέρα ήταν άκρως γιορτινή, παντού υπήρχε ατμόσφαιρα χαράς και σε διαφορά σημεία είχαν στήσει εξέδρες με χώρους...έχω την εντύπωση πως δεν ήταν ΟΛΑ κλειστά εκείνη την ημέρα...συγκεκριμένα έχω την εντύπωση πως ενα mall που είχαμε περασει τη μέρα μας ήταν φίσκα, καθώς ήταν αργία και όλος ο κοσμος ήταν έξω.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Αχ αληθεια ειμαι πολυ μπερδεμενη δε ξερω τι να πρωτο επισκεπτουμε.
Εχουμε ακομα 5 μηνες η αληθεια ειναι αλλα θελω να βγαλουμε προγραμμα και να εχουμε μια ιδεα για το κοστος των αεροπορικων, ξενοδοχειων και λοιπων εξοδων.
Οποιος μπορει να βοηθησει, πολυ ευχαριστως :) να σας διαβασω!!!
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.599
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Για το κόστος των αεροπορικών κοιτα πχ το skyscanner ,για τα ξενοδοχεία κοιτα πχ το booking. Εμείς πήγαμε chiang rai , chiang mai , krabi ,kanchanaburi και τελος Bangkok.
Προτεινω να διαβάσεις ιστορίες μελων του φόρουμ και να δεις φωτογραφίες για να καταληξεις κάπου.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
σε αυτες τις σελιδες κοιταω κι εγω απλα δεν εχω κανει κρατηση ποτε απο σκαισκανερ και δε ξερω αν ειναι ασφαλες τροπος.
Σκεφτομουν για Μπανγκοκ, Κο Σαμουι και Πουκετ .
Φθανουν αραγε 9-10 μερες για ολα;
Και αν ναι ο πιο συντομος και οικονομικος τροπος ειναι αεροπορικως η με καποιο αλλο μεσο;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Το Πουκέτ άστο. Καλύτερα Κο Σαμούι και περίχωρα Μπανκγκοκ.
Το σκαισκανερ είναι καλό.
Για μέσω στην Ταυλάνδη, κοίτα: AirAsia, Thai, NokAir, Lion, Bangkok airways
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Γιατι να το αφησω το Πουκετ, δε προλαβαινω η απλα δεν αξιζει;
Το Κραμπι ειναι κοντα με το Πουκετ γιατι θελω κι εγω να κανω τις εκδρομες της φιλης μας varioathens.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Φουλ τουριστικό μέρος. Εμένα μου άρεσε το Κράμπι ως πιο χαλαρό μέρος και φθηνότερο. Για παραλίες πας Αο Νανγκ με το πουλμανάκι ή Ρελάι με βαρκάδα. Τις ίδιες εκδρόμες θα έχεις ΚΑΙ από το Κράμπι (Πι Πι κτλ)
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Φουλ τουριστικό μέρος. Εμένα μου άρεσε το Κράμπι ως πιο χαλαρό μέρος και φθηνότερο. Για παραλίες πας Αο Νανγκ με το πουλμανάκι ή Ρελάι με βαρκάδα. Τις ίδιες εκδρόμες θα έχεις ΚΑΙ από το Κράμπι (Πι Πι κτλ)
Ειναι ευκολο να μου πεις παραλιες σε καθε μερος γιατι λιγο τα μπερδεψα.
Τις εκδρομες αυτες λογικα μπορω να τις κανω μονο απο Κραμπι, οποτε ποσες μερες να υπολογισω για αυτην την περιοχη;
Στην Μπανγκογ τι μπορω να επισκεφθω και τελος στο Κο Σαμουι.Δηλαδη μπορω να διαθεσω 3 μερες για καθε μερος ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom