Κάηκε η Notre Dame!

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Είναι τόσο συγκλονιστικό να βλέπεις ένα τέτοιο μνημείο να καταστρέφεται...Τυχεροί όσοι μπορέσαμε να την θαυμάσουμε από κοντά..Μόλις διάβασα ότι η πυροσβεστική δεν είναι καθόλου σίγουρη ότι μπορεί να σβήσει η φωτιά - προβλέπω να μην μένει τίποτα...:-(
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Αδυνατο να πιστεψω πως την επομενη φορα θα βρω την πλατεια αδεια,πως το καμπαναριο δεν θα ναι εκει να μου δειχνει το δρομο,πως η ιστορια,η ομορφια κι η μαγεια θα εχουν χαθει για παντα.Το αγαπημενο μου Παρισι,ποναει σημερα και μαζι του ποναει η ψυχη μου...
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.235
Ονειρεμένο Ταξίδι
Venezuela
Μένω σε φίλο στο Πάνθεον αυτές τις μέρες και σήμερα επειδή είχε μάθημα όλη μέρα, είχαμε πει να βρισκόμασταν στην Παναγία των Παρισίων ώστε να κάτσουμε στο Σηκουάνα στο σούρουπο. Ότι και να πει κανείς είναι λίγο, πραγματικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι το πρωί ήμουν μέσα και τώρα την βλέπω να καίγεται. Από όσο λένε δεν θα μείνει τίποτα. Φωτογραφίες πριν από λίγο.

20190415_202036.jpg
20190415_202430.jpg
20190415_204232.jpg
20190415_204548.jpg
20190415_210847.jpg
 
Last edited:

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Άλλο και τούτο πάλι!!! Συγκλονιστικό!!! Ας ελπίσουμε η φωτιά να περιοριστεί μόνο στην ξύλινη στέγη και να μην επηρεάσει την πέτρινη κατασκευή με τα πανέμορφα βιτρώ, ούτε να καταστρέψει τα πολύτιμα έργα τέχνης που βρίσκονται μέσα.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Πόσο πόσο κρίμα. Δεν είναι μόνο η στέγη, υπάρχουν πολλά φέροντα στοιχεία ξύλινα όπερ δεν ειναι ενθαρρυντικό ότι θα μείνει τίποτα. Τραγωδια που θα αλλάξει πολλά.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Τρομοκρατική επίθεση πριν το καθολικό Πάσχα;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
τα βιτρω μας τελειωσαν ηδη,το ιδιο κι ο ροδακας του 13του αιωνα..ισως γλυτωσει η προσοψη και μερος του δεξιου πλαινου..
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Πιθανο North, όταν με τη σύγχρονη τεχνολογία η συνθήκη μηδέν ατύχημα μπορεί να εξασφαλισθεί σε κάθε ενδεχόμενο πλην τρομοκρατικού, ειδικά σε τέτοια κτίσματα. Προκαλεί επίσης σκέψεις η διαρροή περί ατυχήματος κατά τη διάρκεια εργασιών, καθώς και η συγκυρία της Μ.Δευτέρας. Ο Μακ πρέπει να σκεφτεί τι δουλειά θα κάνει όταν μεγαλώσει. Πιστεύω ότι οι εξελίξεις θα είναι δραματικες.
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382




Κρίμα ...πολύ κρίμα.. και λίγες μέρες πριν το Πάσχα .. Σίγουρα εγείρει υποψίες αλλά αυτό ακόμα δεν μπορούν να το ξέρουν αν έγινε σκόπιμα ή από αμέλεια..
Ξέρει κανείς αν γίνονταν εργασίες συντήρησης;;
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Πολύ άσχημη αυτή η εξελιξη. Είδα μια εναέρια φωτογραφία που δείχνει να καίγονται όλα μέσα. Δεν νομίζω να μείνουν πολλά.
Ήδη τσακώθηκα με κάτι ζωάκια στο Facebook που το ανέβασαν για καλή είδηση ημέρας, αγνοοντας εντελώς ότι πρόκειται για μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς.
notre-dame-burning-02-gty-jc-190415_hpMain_16x9_992.jpg
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Ναι γίνονταν εργασίες. Σημασία έχει ότι το μνημείο στέκει όρθιο και αυτή την στιγμή εξετάζονται θέματα στατικότητας. Κανένας δεν μιλάει για τρομοκρατική ενέργεια προς το παρόν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom