Αίγυπτος Κάιρο ή Αλεξάνδρεια?????

shashass

Member
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου..ελπίζω..σύντομα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τανζανία
Καλησπέρα ...Εχω ένα τεραστιο δίλημμα..Τον Απρίλιο θα εργαστώ για ένα μήνα σε νοσοκομειο τηςς Αιγύπτου, στα πλαίσια ανταλλαγών φοιτητών, και πρέπει να επιλέξω αναμμεσα σε Αλεξάνδρεια ή Κάιρο..Ν α σημειώσω οτι θα ειμι ελεύθερη καθημερινα από τις 2 το μεσημέρι κ επιπλέον θα εχω ελευθερα παρασκευσάββατα..Τι να προτιμήσω απο τα δύο???

paskalis

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Κάιρο χωρίς δεύτερη κουβέντα! Να ξερες πόσο σε ζηλεύω, αυτή την πόλη την έχω ερωτευτεί. Πάντως και Αλεξάνδρεια μπορείς να πας για ημερήσια, είναι 2 ώρες με το λεωφορείο. Στο Κάιρο πολύ κοντά και συγκεκριμένα στην περιοχή της Γκίζας είναι οι πυραμίδες, μην παραλείψεις να πας εννοείτε, όπως και στα παζάρια της πόλης που είναι μια μαγεία! Γρήγορα θα βρείς πολλά πράγματα να κάνεις στο Κάιρο, ενώ εκεί υπάρχει και Ελληνας ξεναγός πολύ εξυπηρετικός που μπορεί να σε βοηθήσει, ο Σπύρος Ξένος, που εξυπηρετεί ελληνικά γκρουπ από διάφορα πρακτορεία. Βρες τον στο fc Spiros Xenos θα σε βοηθήσει πολύ. Πρόσεχε λίγο τα φαγητά και οχι νερό μη εμφιαλωμένο.

shashass

Member
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου..ελπίζω..σύντομα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τανζανία
Ευχαριστώ πολύ paskalis ...Ακόμα δεν έχω αποφασίσει..κι ευτυχως εχω 2 βδομάδες ακόμα για να δω πού θα καταλήξω..όλες οι απόψεις βέβαια, βοηθανε..

sophie_3601

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα Σινικό Τείχος
Αλεξάνδρεια εγώ δεν έχω πάει ώστε να σε βοηθήσω και για τα δυο μέρη, Κάιρο όμως έχει όντως να δεις πολλά πράγματα και τα βασικά όπως είδες και παραπάνω είναι οι πυραμίδες που είναι πολύ κοντά, το μουσείο οπωσδήποτε και το παζάρι. Σίγουρα δεν είναι καμία πρωτεύουσα ευρωπαϊκών δεδομένων επικρατεί πολύ φτώχεια και βρωμιά αλλά έχει την ομορφιά του και την χάρη του. Κάποιος που έχει πάει και Αλεξάνδρεια ίσως σε βοηθήσει περισσότερο αφού θα μπορεί να συγκρίνει και τα δυο μέρη.

renata

Member
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Aλεξάνδρεια για μένα.
και μην ξεχναμε ηταν και η αγαπημένη πολη του καβάφη που ειπε οτι αυτη η πολη τα χει ολα.
επειδη αφορά και δουλεια ενα παραπάνω ψηφίζω αυτο.

Miltoss

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΑριζοναΟρλεανη Γουατεμαλα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τρένο Ιμαλαιων ΠεκίνοΛάσα
Αλεξάνδρεια δαγκωτό !!!!!!!!!! Πιο ανθρώπινη ,με πιο κοσμοπολίτικο αέρα. Μου θύμισε πολύ την Θεσσαλονίκη !!!!!!!! Τήν Λάτρεψα ...

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.447
Μέλη
35.986
Νεότερο μέλος
kelly26

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom