Αίγυπτος Κάϊρο - Πληροφορίες & Ερωτήσεις

Miltoss

Member
Μηνύματα
44
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΑριζοναΟρλεανη Γουατεμαλα
Ταξίδι-Όνειρο
Τρένο Ιμαλαιων ΠεκίνοΛάσα
Αλεξάνδρεια δαγκωτό !!!!!!!!!! Πιο ανθρώπινη ,με πιο κοσμοπολίτικο αέρα. Μου θύμισε πολύ την Θεσσαλονίκη !!!!!!!! Τήν Λάτρεψα ...
 

Ophelia.

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπέρα σε όλους!
το Μάρτιο κανονίζουμε ταξίδι στην Αίγυπτο και θα ήθελα να ρωτήσω, πού είναι καλύτερα να μείνει κανείς στο Κάιρο. Απ' ό,τι έχω ακούσει οι περισσότεροι μένουν ή στο Marriott ή στο Ramses, εμένα δε με ενδιαφέρουν τόσο οι πολυτέλειες, όσο το να μένω σε μια περιοχή που να μπορείς να βγεις το βράδυ για ένα φαγητό/ποτό.
όποιος λοιπόν έχει πάει και έχει την ευγενή καλοσύνη, ας με διαφωτίσει!
(θα επανέλθω με πολύ περισσότερες απορίες, οπότε όποιος απαντήσει να το σκεφτεί πρώτα καλά!:bleh:)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εγώ αυτό που μπορώ να κάνω είναι να σε καλωσορίσω στην παρέα μας,τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου θα στα δώσουν οι ..... αιγυπτιολόγοι μας.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
καλησπέρα σε όλους!
το Μάρτιο κανονίζουμε ταξίδι στην Αίγυπτο και θα ήθελα να ρωτήσω, πού είναι καλύτερα να μείνει κανείς στο Κάιρο. Απ' ό,τι έχω ακούσει οι περισσότεροι μένουν ή στο Marriott ή στο Ramses, εμένα δε με ενδιαφέρουν τόσο οι πολυτέλειες, όσο το να μένω σε μια περιοχή που να μπορείς να βγεις το βράδυ για ένα φαγητό/ποτό.
όποιος λοιπόν έχει πάει και έχει την ευγενή καλοσύνη, ας με διαφωτίσει!
(θα επανέλθω με πολύ περισσότερες απορίες, οπότε όποιος απαντήσει να το σκεφτεί πρώτα καλά!:bleh:)
Αν θες ποτο το βραδυ και καποια εστιατορια σε κοντινη αποσταση , μενεις στο Marriott .
Δε ξερω ποσο το δινει το δωματιο , εχω να μεινω απο το 2005 εκει ( τοτε που λεφτα υπηρχαν).
Αν μπορεις να τα δωσεις ειναι εμπειρια το ξενοδοχειο( οχι απο αποψη πολυτελειας ,αλλα λογω του οτι ηταν παλατι παλαιοτερα)
Ασε που ειναι ενα απο τα ελαχιστα μερη που θα βρεις αλκοολ
 

mihalisio

Member
Μηνύματα
45
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
μαϊάμι,φλόριντα
καλησπέρα σε όλους!
το Μάρτιο κανονίζουμε ταξίδι στην Αίγυπτο και θα ήθελα να ρωτήσω, πού είναι καλύτερα να μείνει κανείς στο Κάιρο. Απ' ό,τι έχω ακούσει οι περισσότεροι μένουν ή στο Marriott ή στο Ramses, εμένα δε με ενδιαφέρουν τόσο οι πολυτέλειες, όσο το να μένω σε μια περιοχή που να μπορείς να βγεις το βράδυ για ένα φαγητό/ποτό.
όποιος λοιπόν έχει πάει και έχει την ευγενή καλοσύνη, ας με διαφωτίσει!
(θα επανέλθω με πολύ περισσότερες απορίες, οπότε όποιος απαντήσει να το σκεφτεί πρώτα καλά!:bleh:)
πηγα στο καιρο το 2008 σε επαγγελματικο ταξιδι.ειχα μεινει μια βραδια στο conrad και δυο βραδιες στο marriot.και τα 2 ειναι υπερχλιδα,το conrad πιο συγχρονο και το marriot παλιο παλατι οπως λεχθηκε πιο πανω.απο τιμες δεν εχω ιδεα,πληρωνε η εταιρια.και τα 2 ειναι πανω στο νειλο.για φαγητο μην ανοιγεσαι ιδιαιτερα.στο καιρο εισαι σιγουρος για το φαγητο μονο μεσα στα ξενοδοχεια και εμεις ειχαμε επισης φαει σε καραβακι-κρουαζιερα βραδυνη στο νειλο.αυτο που λες για ποτο δεν ξερω αν ισχυει στο καιρο.μην περιμενεις να βρεις μπαρακια κλπ....τουλαχιστον αποτι θυμαμαι και αποτι μας ειχαν πει δεν παιζουν τετοια πραγματα σε χωρες σαν την αιγυπτο..εκει πας για αλλα πραγματα...
 

Assassino

Member
Μηνύματα
31
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Υπάρχει μία πολύ κυριλέ συνοικία στο Κάιρο που λέγεται Zamalek. Εκεί υπάρχουν ας πούμε κάποιοι ξενώνες , boutique hotels, ενοικιαζόμενα διαμερίσματα. Η συνοικία διαφέρει αρκετά από τις υπόλοιπες του Καΐρου με αρκετά μαγαζάκια, καφέ κλπ. ΤΟ Ζάμαλεκ είναι στην ουσία νησάκι πάνω στο Νείλο.Είναι από τα ελάχιστα μέρη στην πόλη που έχουν και λίγο πράσινο.
Δυστυχώς δεν έχω μείνει εκεί για να προτείνω κάποιο συγκεκριμένο.

Για πολύ πιο σκληροπυρηνικές καταστάσεις και αυθεντική ατμόσφαιρα προτείνεται η περιοχή κοντά στο πανεπιστήμιο του Αλ Αζάρ

Επίσης η συνοικία Hadayek El Kobba είναι κυριλέ, είναι η συνοικία των κοπτών, αλλά είναι αρκετά έξω από το κέντρο και δεν υπάρχει κάτι τουριστικά ενδιαφέρον εκεί.
 

nana31

Member
Μηνύματα
14
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημερα σε ολους! Σε λιγες ημερες προκειται να ταξιδεψω στην Αιγυπτο. Θα μπορουσατε να με βοηθησετε; Επειδη δεν θα ειμαι με γκρουπ θα ηθελα να μαθω οποιος γνωριζει πως μπορω να παω απο το αεροδρομιο στο καιρο εκτος ταξι, και γενικα ποια ειναι η πιο ασφαλης επιλογη. Επισης εαν γνωριζετε πως θα επισκεφτω τις πυραμιδες, και την αλεξανδρεια. Πολλοι μου λενε πως δεν ειναι καλη περιοδος να επισκεφτει κανεις την αιγυπτο. Θα ηθελα τις γνωμες σας, και οποια αλλη πληροφορια απο ξενοδοχεια κτλ εχετε ειναι καλοδεχουμενη! Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Επειδη δεν θα ειμαι με γκρουπ θα ηθελα να μαθω οποιος γνωριζει πως μπορω να παω απο το αεροδρομιο στο καιρο εκτος ταξι, και γενικα ποια ειναι η πιο ασφαλης επιλογη.
Εκτός από taxi με λεωφορείο και shuttle bus... με λεωφορείο θα σου έλεγα να το ξεχάσεις και με shuttle να το τολμήσεις αν σε βολεύει το location του ξενοδοχείου σου... η ασφαλέστερη και λογικότερη επιλογή είναι μακράν το taxi...

Πολλοι μου λενε πως δεν ειναι καλη περιοδος να επισκεφτει κανεις την αιγυπτο. Θα ηθελα τις γνωμες σας, και οποια αλλη πληροφορια απο ξενοδοχεια κτλ εχετε ειναι καλοδεχουμενη! Ευχαριστω εκ των προτερων!
H εποχή για να επισκεπτεις την Αίγυπτο φυσικά και δεν είναι η καλύτερη δυνατή... αν δεν έχεις πείρα από ταξίδια θα σου έλεγα να προτιμήσεις κάποιο γραφείο ταξιδίων ή να κανονίσεις με κάποιο τοπικό γραφείο το transfer, την διαμονή σου και τις εκδρομές σου...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Μαλλον,εχει αρχισει να εξομαλυνεται η κατασταση στην Αιγυπτο....αλλα,περισσοτερο μπορει να σε βοηθησει καποιος που τα παρακολουθει.....
http://www.tanea.gr/news/world/arti...asise-na-arei-thn-katastash-ektakths-anagkhs/
για τα υπολοιπα κανε "αναζητηση"και θα βρεις καποιες πληροφοριες...
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Δυστυχώς δεν έχει αλλάξει κάτι ουσιαστικό καρφίτσα.

Σήμερα κλείσανε δρόμους πάλι γιατί περιμένουν πορεία απο την αδελφότητα.
Στην γάζα γίνεται της ... γάζας και γενικά υπάρχουν συνεχώς διαδηλώσεις που διαλύει ο στρατός. Τουλάχιστον δεν σκοτώνονται 100-100 πλέον.
Α, έρχεται και η ανάπτυξη (πετροδολάρια) και η S&P την ανέβασε στο Β-.

@nana31
Θα σου πρότεινα να βρεις κάποιον τοπικό οδηγό που θα ξέρει τί παίζει στην πόλη κάθε στιγμή.
Είναι απο τις λίγες χώρες που θα σου προτείνουν σε αυτό το φόρουμ να βρεις οδηγό/τουρ. Φαντάσου!
Αλλιώς, παρακολούθα συνεχώς τα τοπικά νέα απο κάποια αγγλόφωνη σελίδα. Μην μπλεχτείς σε καμία διαδήλωση και φας καμιά πέτρα χωρίς λόγο. Δεν σου λέω οτι θα σε πυροβολήσουν αλλά σε κάθε διαδήλωση των αδελφών, γίνεται αρκετό τζέρτζελο απο την άλλη πλευρά και στο τέλος μπαίνει και ο Στρατός. Κακή περίοδο πας...δεν γίνεται να το καθυστερήσεις λίγο ακόμα;

Εκτός αυτών, να αναμένεις ορδές απο εξαθλιωμένους πλανόδιους πωλητές να σου την "πέφτουν" για να πουλήσουν. Χωρίς κάποιον οδηγό νομίζω η κατάσταση θα είναι άβολη.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
παντως παροτι ταξιδευω συχνα μονη μου κ με μεγαλη επιτυχια προς το παρον, η αιγυπτος ειναι απο τα μερη που δεν θα πηγαινα μονη...
Να εισαι πολλυυυυ προσεκκτικηηη θα σε ακολουθουν παντου αντρες κ αντε μακαρι λες αν ειναι ο Αιγυπτιος Τζωρτζ Κλουνει αν δεν ειναι ομως; :)
 

nana31

Member
Μηνύματα
14
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδια σας ευχαριστω! @jousis , μηπως ξερεις που μπορω να βρω λοιπον καποιον οδηγο; Και πως;Ευχαριστω και παλι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom