Κάρπαθος Κάρπαθος

marigoula

Member
Μηνύματα
35
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη-Βέρνη-Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα-Βραζιλία-Λατιν.Αμερ
Καλημέρα παιδιά!
Μόλις έμαθα τα ευχάριστα νέα από την κολλητή μου ότι διορίστηκε.:clap::clap::clap:
Όπως καταλαβαίνετε η πρώτη μου αντίδραση ήταν να πετάξω μέχρι το ταβάνι από την χαρά μου...Το μεγάλο σοκ που ακολούθησε ήταν όταν έμαθα το μέρος στο οποίο θα πήγαινε. Η Νήλι μας στα 23 μόλις της χρόνια πρόκειται να αναλάβει το δύσκολο έργο της δασκάλας σε ένα από τα πιο ακριτικά ίσως νησιά (?)... Στην Κάρπαθο.....:klaps:
Χμμ η παρηγοριά μου είναι μόνο ότι υπήρχε και το Καστελόριζο...
Ξέρει κανείς μήπως ποιες είναι οι δυνατές επιλογές για να παέι κανείς εκεί και ποια από όλες συμφέρει περισσότερο?
Σκεφτόμουν να πάω και γω μαζί να την βοηθήσω με τα πράγματα...Αλλά έχουμε ψιλοπελαγώσει...Πως θα πάμε εκεί κάτω?
p.s.: Είμαστε από Βέροια... συνεπώς ψάχνουμε οδηγίες με αφετηρία την Θεσσαλονίκη.
Ευχαριστώ
 

Liakoni

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Καλημέρα παιδιά!
Μόλις έμαθα τα ευχάριστα νέα από την κολλητή μου ότι διορίστηκε.:clap::clap::clap:
Όπως καταλαβαίνετε η πρώτη μου αντίδραση ήταν να πετάξω μέχρι το ταβάνι από την χαρά μου...Το μεγάλο σοκ που ακολούθησε ήταν όταν έμαθα το μέρος στο οποίο θα πήγαινε. Η Νήλι μας στα 23 μόλις της χρόνια πρόκειται να αναλάβει το δύσκολο έργο της δασκάλας σε ένα από τα πιο ακριτικά ίσως νησιά (?)... Στην Κάρπαθο.....:klaps:
Χμμ η παρηγοριά μου είναι μόνο ότι υπήρχε και το Καστελόριζο...
Ξέρει κανείς μήπως ποιες είναι οι δυνατές επιλογές για να παέι κανείς εκεί και ποια από όλες συμφέρει περισσότερο?
Σκεφτόμουν να πάω και γω μαζί να την βοηθήσω με τα πράγματα...Αλλά έχουμε ψιλοπελαγώσει...Πως θα πάμε εκεί κάτω?
p.s.: Είμαστε από Βέροια... συνεπώς ψάχνουμε οδηγίες με αφετηρία την Θεσσαλονίκη.
Ευχαριστώ
Δεν είναι τόσο τραγικά η Κάρπαθος :)
Απέναντι από την Κρήτη είναι. Η πιο σύντομη διαδρομή πρέπει να είναι:
Αεροπλάνο Θεσσαλονίκη -Σητεία,
καράβι Σητεια - Κάρπαθο (4 ώρες νομίζω είναι)

Απλά δεν πρέπει να έχει κάθε μέρα δρομολόγιο.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.025
Likes
1.581
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Συγχαρητήρια για τον διορισμό. Μην απογοητεύεστε πολύ . Παρακάτω ονομάζει την Κάρπαθο "κρυμμένο μυστικό" http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_taxgreece_100059_27/04/2007_188875 Πρέπει να κατεβήτε Αθήνα για αεροπλάνο ή Πειραιά για πλοίο. Δεν υπάρχει μέσον απ'ευθείας από Θεσσαλονίκη.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
λοιπον και η δικη μου κολλητη ηταν εκει νηπιαγωγος 3 χρονια και περασε πολυ καλα απο οτι μου λεγε.αθηνα ροδο αεροπλανο
και απο κει εχει αεροπλανο η καραβι αυτο το πιο γρηγορο.να γνωρισει τον εκει μητροπολιτη πολυ καλος και θα διχτιωθει γρηγορα.θα βαλει και νοβα μια που πολυ ελλαδα δεν πιανει..αλλα γενικα εχουν μια αμερικανικη εκει κουλτουρα απο οτι εμαθα..ξερει αγγλικα?
 

sofi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημερα απο Καρπαθο Με λενε Σοφια και θελω να καλωσορισω την Νιλη στην ομορφη Κρπαθο .Ειναι ενα νησι φολοξενο με φιλοξενους κατοικους ετοιμοι να σε βοηθησουν στην προσαρμογη σου . εχει καθημερινη συγκοινονια απο Αθηνα και Ροδο μονο που πρεπει να κλεισεις εγκυρα τις θεσεις και καραβι 3 φορες την εβδομαδα απο οσο ξερω τον χειμωνα ειναι ησυχα αλλα οταν εχεις καλη παρεα περνας τελεια .Ειναι ασφαλη σε περιπτωση που ανησυχεις γι αυτο το θεμα . Αν θες να γνωριστουμε μαθε αν θα εισαι στην πρωτευουσα -Πηγαδια- η στα χωρια και πες μου οκ?εχω 2 κοριτσακια που πανε δημοτικο
 

marigoula

Member
Μηνύματα
35
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη-Βέρνη-Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα-Βραζιλία-Λατιν.Αμερ
Καλημερα απο Καρπαθο Με λενε Σοφια και θελω να καλωσορισω την Νιλη στην ομορφη Κρπαθο .Ειναι ενα νησι φολοξενο με φιλοξενους κατοικους ετοιμοι να σε βοηθησουν στην προσαρμογη σου . εχει καθημερινη συγκοινονια απο Αθηνα και Ροδο μονο που πρεπει να κλεισεις εγκυρα τις θεσεις και καραβι 3 φορες την εβδομαδα απο οσο ξερω τον χειμωνα ειναι ησυχα αλλα οταν εχεις καλη παρεα περνας τελεια .Ειναι ασφαλη σε περιπτωση που ανησυχεις γι αυτο το θεμα . Αν θες να γνωριστουμε μαθε αν θα εισαι στην πρωτευουσα -Πηγαδια- η στα χωρια και πες μου οκ?εχω 2 κοριτσακια που πανε δημοτικο
Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες.Η Νίλη σας ευχαριστεί διπλά.
Σόφη η φιλενάδα μου θα είναι στο Μεσοχώρι. Δεν ανησυχεί για θέμα ασφάλειας παρά μόνο για θέμα απόστασης...Θα σας έρθει από την όμορφη Μακεδονία:D
Να μου την προσέχετε ε?
Αυτό που την απασχολεί περισσότερο είναι το που θα ήταν καλύτερα να μείνει? Στα πηγάδια ή στο Μεσοχώρι?Μήπως είναι πολύ μακρυά? Από την άλλη μήπως στο Μεσοχώρι θα είναι πολύ απομονωμένα για να μείνει μόνιμα?
Το δεύτερο θέμα που μας απασχολεί τώρα είναι αν έχετε ADSL INTERNET...
χαρήκαμε ιδιαίτερα με την απάντηση σου γιατί προφανώς αυτό σημαίνει ότι έχετε σωστα?
Τέλος...Μπορείς να μας δώσεις ορισμένες πληροφορίες για τον καιρό εκεί?΄
Ευχαριστώ εκ των προταίρων.
Φιλιά στην όμορφη Κάρπαθο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom