Κάτι που να εξιτάρει;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σχεδιάζω τα επόμενα ταξίδια μου και βλέπω ότι δε βρίσκω κάτι που να με εξιτάρει. Εντάξει δεν έχω πάει και παντού, αλλά από αυτά που έχω υπόψιν λείπει πια κάτι το εξαιρετικό, όπως πχ τις σχεδόν ανεξερεύνητες χαμένες πόλεις των Ίνκας στις Άνδεις ή μια Ανταρκτική ή μια χώρα-μυστήριο όπως η Βόρειος Κορέα.

Aυτός εδώ είναι ο ταξιδιωτικός μου χάρτης.


Inkedmy-travel-map_LI.jpg


Από τις μεγάλες χώρες, με εξαίρεση τη Ρωσία όπου έχω επισκεφθεί μόνο Μοσχα και Αγία Πετρούπολη, μπορώ να πω ότι τις έχω γυρίσει αρκετά, από μήνες σε Κίνα και Ινδία, πάνω από 25 πολιτείες στην Αμερική κλπ. Κι από αυτά που μένουν... δε με ενθουσιάζει κάτι φοβερά.

Οπότε ψάχνω κάτι πιο εξαντρίκ. Έχουμε κάποια ιδέα; Ιδανικά μου αρέσουν τα αρχαία, όσο πιο απομονωμένα τόσο το καλύτερο αν πρε΄πει να κάνει και κανείς τρεκ για να φτάσει σε αυτά, ακπομη καλύτερα, η φύση, οι φυλές και το καλό φαγητό, όπως και οι πολιτικές ιδιαιτερότητες, με αυτή τη σειρά. Θυμάμαι κάποιο ποστ παλιά που αρκετοί συμφορουμίτες περιέγραφαν μέρη, μνημεία, χωριά, φυλές, φυσικά μνημεία είτε δύσβατα, είτε ακριβά στην επίσκεψή τους, ειδικά η @dimkyr. Ε, εγώ δεν έχω παιδιά σκυλιά, χρόνος υπάρχει και χρήμα θα εξοικονομηθεί. Τι θα μπορούσε να με ενθουσιάσει από αυτά που δεν έχω δει;

Από αυτά που μου μένουν (για να έχουμε να λέμε) με τραβάνε προς το παρόν:

Παπούα- Νέα Γουινέα: Κάποιες φυλές θα έχει που να μην είναι τόσο προσβάσιμες όσο αυτές με τα φεστιβάλ που πάνε όλοι. Όχι; Επιπλέον κάτι πήρε το μάτι μου για εξαιρετικά τρεκ.

Λίβανος: Από τις λίγες χώρες με σοβαρό αρχαιολογικό πλούτο που δεν έχω επισκεφθεί. ΟΚ και το φαγητό τους σούπερ είναι.

Γαλλική επαρχία: Εξαντρίκ δεν το λες, αλλά να βολοδέρνω για ένα μήνα στα χωριουδάκια της Γαλλίας δε θα με χάλαγε. Ούτε στο Μον Σαν Μισέλ δεν έχω πάει ο άσχετος.

Σαουδική Αραβία: Αυτό τα έχει όλα! Μυστήριο, αρχαία, περίεργη πολιτικοθρησκευτική κατάσταση, αλλά δυστυχώς βίζες ακόμη δε δίνουν (όταν έδιναν ήταν τόσο ακριβό που δεν είχα την οικονομική δυνατότητα)

Γροιλανδία: Δεν το έχω ψάξει, αλλά ακούγεται φάση Ανταρκτική, απομακρυσμένο και ιδιαίτερο. Όχι;

Φιλιππίνες: Κοτζάμ αρχιπέλαγος, κάποια εντελώς απομονωμένα νησιά με περίεργους ντόπιους δε θα έχει, που να θες 3 μέρες να φτάσεις με κάποια σκυλοπνίχτρα; Αρχαία δεν έχουν εκεί;

Βόρεια Ινδία-Πακιστάν-Μπανγλαντές: Τι έχει εκεί που μπορεί να με ενδιαφέρει;

Α, δεν έχω δει το Βόρειο Σέλας. Να σημειωθεί. Επίσης με εξιτάρει το Pitcairn λόγω ιστορίας. Κι η Υεμενη που θα γίνει προσβάσιμη κάποια στιγμή σε αυτό το lifespan. Κι η Σοκότρα μου φάνηκε ενδιαφέρουσα. Στην αχανή Ρωσία τι έχω χάσει;;

Επίσης, από events, festivals, αθλητικά δρώμενα τι θα μπορούσε να είναι εξαιρετικό για σας; Σκέφτομαι εκείνο με το κολύμπι με καρχαρίες. Και χάνω για ένα μήνα το κολύμπι με φάλαινες στο Τόνγκα, αλλά γίνεται εύκολα στο Μεξικό.

Άρα οι βασικές ερωτήσεις είναι: Με βάση τα γούστα μου.... τι νομίεζετε ότι θα μου έκανε κλικ; Κι εσείς τι "άπιαστο" (λόγω χρόνου ή κόστους) απωθημένο έχετε;

Αυτά, με τη γνωστή μελαγχολία των γενεθλίων...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έλα να δεις αβορίγινες μωρε!
Τους είδα κι απογοητεύτηκα: πεταμένοι στους δρόμους, μεθυσμένοι, χωρίς συλλογικές μνήμες, με το Uluru να έχει γίνει ζωολογικός κήπος. Απαπα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Βαλκάνια οδικώς, με κανά lada ή zastava έτσι για την αλητεία.

Εγώ ψηφίζω Ρωσία φυσικά αν και δε ξέρω αν σε κάτι Καζακστάν π.χ. πήγες παντού ή μόνο σε βασικά. Υεμένη εννοείται είναι όνειρο και για μένα όπως και το Πακιστάν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Γαλλική επαρχία: Εξαντρίκ δεν το λες, αλλά να βολοδέρνω για ένα μήνα στα χωριουδάκια της Γαλλίας δε θα με χάλαγε. Ούτε στο Μον Σαν Μισέλ δεν έχω πάει ο άσχετος.
Αλερτ, καποιος εχει χακαρει τον λογαριασμο σου.

Φυσικα και θα ειναι υπεροχα αλλα θα εισαι 10+κιλα μετα το τελος του μηνα και ξεπαραδιασμενος.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.703
Likes
11.144
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Θα συμφωνήσω με GTS για Βαλκάνια. Για να είμαι ειλικρινής εντυπωσιάστηκα από το ότι σου έχουν διαφύγει! Βάλε στο πλάνο ένα περιποιημένο road trip στους γείτονες σε κάποια φάση που θα είσαι εδώ και θα αποζημιωθείς από τη φύση (με πολλές πολλές πεζοπορικές διαδρομές), τις πολιτισμικές και θρησκευτικές εναλλαγές, τους ανθρώπους, την ιστορία. Λατρεύω να ταξιδεύω σε αυτές τις χώρες και να εντοπίζω τις ομοιότητες και τις διαφορές μας.

Ο Λίβανος εντάξει, τον έχω "ψιλοθάψει" πολλές φορές επειδή τον θεωρώ και λίγο "ντεμέκ" Μέση Ανατολή, αλλά νομίζω ότι ως φαν των αρχαίων θα βρεις σίγουρα ενδιαφέρον. Επιπλέον εγώ δεν πήγα και Τρίπολη, οπότε θεωρώ ότι μου έχουν διαφύγει ενδιαφέροντα σημεία της χώρας, παρότι τη γύρισα αρκετά.

Τέλος, συμφωνώντας και πάλι με GTS, στη θέση σου θα εξερευνούσα ακόμα πιο επισταμένα Ρωσία, συνδυάζοντας τις σιβηρικές στέπες με ολίγον από Μογγολία.

(αν πας Μπαγκλαντές θα περιμένω με τρέλα ιστορία, είναι ταξίδι όνειρο για μένα)
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Έχεις πάει στο Arkaim? Να δεις και λιγο περισσότερο από Ρωσία ίσως...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μιας και βάζεις στην κουβέντα τα φεστιβάλ δεν ξέρω πόσοι γνωρίζουν ότι ένα από τα μεγαλύτερα μουσικά φεστιβάλ παγκοσμίως (ίσως το μεγαλύτερο) απο αποψη προσελευσης κοσμου γίνεται στην Πολωνία! Ειναι το Woodstock(!) και μια μέρα του μπορει να μαζέψει πάνω απο 500.000 κόσμο. Από είδη μουσικής έχει τα πάντα ροκ, μεταλ, ποπ, χιπ χοπ, ρεγκε κλπ. Η είσοδος στο φεστιβάλ είναι δωρεάν! Πληρώνεις μόνο αν θες να στήσεις σκηνή στο κάμπινγκ.

Είναι το μεγαλύτερο απωθημένο μου. Το κυνηγάω χρόνια και δεν μου κάθεται. Πριν κάποια χρόνια εφτασα πολύ κοντά αλλά τελευταία στιγμή έφαγα άκυρο απ'τη δουλειά. Ακόμα τους βρίζω!

Απ'οτι μου έχουν πει φίλοι μου πολωνοι το τιμαει το όνομα:D
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σχεδιάζω τα επόμενα ταξίδια μου και βλέπω ότι δε βρίσκω κάτι που να με εξιτάρει. Εντάξει δεν έχω πάει και παντού, αλλά από αυτά που έχω υπόψιν λείπει πια κάτι το εξαιρετικό, όπως πχ τις σχεδόν ανεξερεύνητες χαμένες πόλεις των Ίνκας στις Άνδεις ή μια Ανταρκτική ή μια χώρα-μυστήριο όπως η Βόρειος Κορέα.

Aυτός εδώ είναι ο ταξιδιωτικός μου χάρτης.


View attachment 266025

Από τις μεγάλες χώρες, με εξαίρεση τη Ρωσία όπου έχω επισκεφθεί μόνο Μοσχα και Αγία Πετρούπολη, μπορώ να πω ότι τις έχω γυρίσει αρκετά, από μήνες σε Κίνα και Ινδία, πάνω από 25 πολιτείες στην Αμερική κλπ. Κι από αυτά που μένουν... δε με ενθουσιάζει κάτι φοβερά.

Οπότε ψάχνω κάτι πιο εξαντρίκ. Έχουμε κάποια ιδέα; Ιδανικά μου αρέσουν τα αρχαία, όσο πιο απομονωμένα τόσο το καλύτερο αν πρε΄πει να κάνει και κανείς τρεκ για να φτάσει σε αυτά, ακπομη καλύτερα, η φύση, οι φυλές και το καλό φαγητό, όπως και οι πολιτικές ιδιαιτερότητες, με αυτή τη σειρά. Θυμάμαι κάποιο ποστ παλιά που αρκετοί συμφορουμίτες περιέγραφαν μέρη, μνημεία, χωριά, φυλές, φυσικά μνημεία είτε δύσβατα, είτε ακριβά στην επίσκεψή τους, ειδικά η @dimkyr. Ε, εγώ δεν έχω παιδιά σκυλιά, χρόνος υπάρχει και χρήμα θα εξοικονομηθεί. Τι θα μπορούσε να με ενθουσιάσει από αυτά που δεν έχω δει;

Από αυτά που μου μένουν (για να έχουμε να λέμε) με τραβάνε προς το παρόν:

Παπούα- Νέα Γουινέα: Κάποιες φυλές θα έχει που να μην είναι τόσο προσβάσιμες όσο αυτές με τα φεστιβάλ που πάνε όλοι. Όχι; Επιπλέον κάτι πήρε το μάτι μου για εξαιρετικά τρεκ.

Λίβανος: Από τις λίγες χώρες με σοβαρό αρχαιολογικό πλούτο που δεν έχω επισκεφθεί. ΟΚ και το φαγητό τους σούπερ είναι.

Γαλλική επαρχία: Εξαντρίκ δεν το λες, αλλά να βολοδέρνω για ένα μήνα στα χωριουδάκια της Γαλλίας δε θα με χάλαγε. Ούτε στο Μον Σαν Μισέλ δεν έχω πάει ο άσχετος.

Σαουδική Αραβία: Αυτό τα έχει όλα! Μυστήριο, αρχαία, περίεργη πολιτικοθρησκευτική κατάσταση, αλλά δυστυχώς βίζες ακόμη δε δίνουν (όταν έδιναν ήταν τόσο ακριβό που δεν είχα την οικονομική δυνατότητα)

Γροιλανδία: Δεν το έχω ψάξει, αλλά ακούγεται φάση Ανταρκτική, απομακρυσμένο και ιδιαίτερο. Όχι;

Φιλιππίνες: Κοτζάμ αρχιπέλαγος, κάποια εντελώς απομονωμένα νησιά με περίεργους ντόπιους δε θα έχει, που να θες 3 μέρες να φτάσεις με κάποια σκυλοπνίχτρα; Αρχαία δεν έχουν εκεί;

Βόρεια Ινδία-Πακιστάν-Μπανγλαντές: Τι έχει εκεί που μπορεί να με ενδιαφέρει;

Α, δεν έχω δει το Βόρειο Σέλας. Να σημειωθεί. Επίσης με εξιτάρει το Pitcairn λόγω ιστορίας. Κι η Υεμενη που θα γίνει προσβάσιμη κάποια στιγμή σε αυτό το lifespan. Κι η Σοκότρα μου φάνηκε ενδιαφέρουσα. Στην αχανή Ρωσία τι έχω χάσει;;

Επίσης, από events, festivals, αθλητικά δρώμενα τι θα μπορούσε να είναι εξαιρετικό για σας; Σκέφτομαι εκείνο με το κολύμπι με καρχαρίες. Και χάνω για ένα μήνα το κολύμπι με φάλαινες στο Τόνγκα, αλλά γίνεται εύκολα στο Μεξικό.

Άρα οι βασικές ερωτήσεις είναι: Με βάση τα γούστα μου.... τι νομίεζετε ότι θα μου έκανε κλικ; Κι εσείς τι "άπιαστο" (λόγω χρόνου ή κόστους) απωθημένο έχετε;

Αυτά, με τη γνωστή μελαγχολία των γενεθλίων...
Πολύχρονος Γιώργο!!! Εντάξει, μη μελαγχολείς, νέος είσαι ακόμα:D
Λοιπόν μιας και σου γράφω από αυτά τα μέρη κι επειδή έχω έρθει κι εγώ για το Σέλας (μου έκανα δώρο γενεθλίων για να μη μελαγχολώ κι εγώ:haha:), βάζω στο τραπέζι τον Αρκτικό κύκλο. Εμένα πχ το πρόγραμμα έχει Τρόμσο και νησιά Σβάλμπαρντ (αρκετά εξαντρικ τα τελευταία, που λες κι εσύ). Στα νησιά υπάρχουν πολλές δραστηριότητες, πχ κρουαζιέρες, snowmobile tours, επισκέψεις σε ice caves. Επίσης η Νορβηγία έχει καταπληκτική φύση, εγώ θα ήθελα να επιστρέψω και για τα φιορδ.

Βλέπω και το κενό της Μογγολίας εκεί στην Ασία. Από άποψη φύσεως και ανθρώπων νομίζω σκοράρει καλά, όσο λίγο έχω μια ιδέα.

Μιας και βάζεις στην κουβέντα τα φεστιβάλ δεν ξέρω πόσοι γνωρίζουν ότι ένα από τα μεγαλύτερα μουσικά φεστιβάλ παγκοσμίως (ίσως το μεγαλύτερο) απο αποψη προσελευσης κοσμου γίνεται στην Πολωνία! Ειναι το Woodstock(!) και μια μέρα του μπορει να μαζέψει πάνω απο 500.000 κόσμο. Από είδη μουσικής έχει τα πάντα ροκ, μεταλ, ποπ, χιπ χοπ, ρεγκε κλπ. Η είσοδος στο φεστιβάλ είναι δωρεάν! Πληρώνεις μόνο αν θες να στήσεις σκηνή στο κάμπινγκ.

Είναι το μεγαλύτερο απωθημένο μου. Το κυνηγάω χρόνια και δεν μου κάθεται. Πριν κάποια χρόνια εφτασα πολύ κοντά αλλά τελευταία στιγμή έφαγα άκυρο απ'τη δουλειά. Ακόμα τους βρίζω!

Απ'οτι μου έχουν πει φίλοι μου πολωνοι το τιμαει το όνομα:D
Πήγα πριν 5 χρόνια, εμφανιζόταν και ο Manu Chao τότε! Ήταν τέλειο:clap:
Βρήκα και κάτι εύκαιρες φωτό:
FB_IMG_1553069770641.jpg FB_IMG_1553069785560.jpg FB_IMG_1553069789413.jpg FB_IMG_1553069776896.jpg
 
Last edited:

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Αλερτ, καποιος εχει χακαρει τον λογαριασμο σου.
Ναι, εγώ, τι θες? Πφφ (@Yorgos ραντεβού το καλοκαίρι Μον σεν Μισέλ-στείλε πμ)

Χρόνια σου πολλά! Λοιπόν να πω κι εγώ τη σαχλαμάρα μου... Ωραίες οι παραπάνω προτάσεις, ειδικά της Earth Citizen. Για Νησιά Φαρόε τι λές? Έχεις πάει? Δεν είναι για πολύ όμως

Και βλέπω σου ξέφυγε η Ιρλανδία... Ναι ΟΚ, αν έχεις πάει Σκωτία ίσως σου φανεί μια από τα ίδια, αλλά συνδυάζει όλα αυτά που θες... Ακόμα και αρχαία.. Στις φυλές θα τα χαλάσουμε λίγο ίσως

Edit: Δεν έχεις πάει Κένυα? Ούτε Μαδαγασκάρη? Ωραία βάλε κι αυτά μέσα λοιπόν
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom