Κουφονήσια Κάτω Κουφονήσι

rulenstein

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Γεια χαρά,
Έχω διαβάσει όλα τα θέματα που αφορούν τα κουφονήσια αλλά οι τελευταίες πληροφορίες είναι αρκετά παλιές και επίσης αφορούν κυρίως το πάνω κουφονήσι και γι'αυτό αποφάσισα να ανοίξω καινούργιο θέμα,γιατί ενδιαφέρομαι να πάω κυρίως στο κάτω.
Γενικά από τα λίγα που έχω καταλάβει είναι πολύ όμορφα αλλά έχω κάποιες απορίες..Ελπίζω να μου πει κάποιες που πήγε πέρυσι ή πρόσφατα:
Στο πάνω κουφονήσι έχει όντως τόσο κόσμο αρχές αυγούστου??Στο κάτω κουφονήσι έχει λιγότερο κόσμο φαντάζομαι,έτσι?
Στο κάτω κουφονήσι το ελεύθερο είναι ασφαλές εκεί απο αστυνομία?Επίσης υπάρχει αρκετή σκιά για όλους ή μπορεί να μην βρω καλή καβάτζα?Κάτι διάβασα για μια ταβέρνα που σου δίνει "μέρος"..Τι ισχύει με αυτό?(θα πάω αρχές αυγούστου οπότε θα έχει κόσμο λογικά)...Γενικά είναι τόσο όμορφα και ήρεμα όσο έχω φανταστεί..?
awww.e_camping.gr_portal_components_com_kunena_template_default_images_emoticons_tongue.png

Ελπίζω να με "διαφωτίσετε...Ευχαριστώ
 

fofinaki

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥΥΥ !!!!
γεια χαρα ειμαι κ φρεσκος χρηστης χαχα κ επεσε το ματι μου στο μυνημα σου.. ειχα παει κουφονησια το καλοκαιρι του 2008..εμενα σαφεστατα στο πανω αλλα ειχα παει μονοημερη κ στο κατω να το δω!! λοιπον..καταρχην πρεπει να μου πεισ πως φανταζεσαι τισ διακοπες σου στο κατω κουφονησι για να σε διαφωτισω !!! γνωμη μου καλυτερα το πανω κουφονησι απο καθε αποψη.. οχι δν γινεται πανικος..ειχα παει αρχες αυγουστου για μια βδομαδα.. ηταν οτι πρεπει..ουτε γεματο αλλα ουτε κ αδειο..παντωσ μην φανταστεισ κανενα χαμο!!! ουτε καν!!! το κατω κουφονησι για μενα ειναι απλα μια ταβερνα αυτη που λες κ παραλιες που αλλες χρειαζεσαι καραβακι να σε παει κ αλλες πας με τα ποδια..ειναι ομως παντελως ερημικο..... ειναι πολυ ησυχα..ερημικα και ναι ειναι ενα ονειρο.....αλλα γιατι να μην πας στο πανω??? τωρα για ελευθερο που λες.. δν ξερω..καθολου.. αλλα αποψη μου να πας στο πανω.. κ να πεταχτεις κ στο κατω απλα να το δεις..
 

rulenstein

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
...

Ευχαριστώ που απάντησες..Λοιπόν,επειδή με ρώτησες πως το φαντάζομαι..Σκέφτηκα να πάω 1-2 βράδια να μείνω στο πάνω και να πάω και 3-4 βράδια για ελεύθερο καμπινγκ στο κάτω..Θα πάω με την κοπέλα μου και το μόνο που θέλουμε είναι να κάνουμε ρέμπελες,αραχτές διακοπές δίπλα σε μια υπέροχη παραλία κ ας μην υπάρχει και τίποτα..Το ότι το κάτω κουφονήσι έχει μια ταβέρνα μας αρκεί από άποψη πολιτισμού... :p
Θέλω να μου πεις , αν θυμάσαι,είδες μέρη με σκιά στο κάτω κουφονήσι?Έχω διαβάσει ότι στην ταβέρνα δίπλα έχει ένα μέρος με σκιά που κατασκηνώνουν εκεί..Έχει αρκετή σκιά εκεί?Επίσης (πάλι αν θυμάσαι) στην παραλία Νερό έχει σκιά/κατασκηνωτές??Γενικά είδες πολλές σκηνές στο κάτω κουφονήσι?
Ευχαριστώ.

υγ:το θέμα που άνοιξες για κοντινό νησί με ενδιαφέρει κ εμένα γιατί λέω να πάω ένα 3ημερο στα μέσα Ιουλίου κάπου κοντά :D
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Το Κάτω Κουφονήσι είναι "ακατοίκητο" νησί χωρίς σπίτια και καταστήματα, υπάρχει μόνο μια ταβέρνα. Κατοικείται μόνο από free campers. Σύνδεση με το Πάνω υπάρχει μόνο στη διάρκεια της ημέρας με καραβάκι. Αν ψάχνεις κάτι τέτοιο...
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Δεν το γύρισα όλο, αλλά μέρη με σκιά δεν είδα. Χωθήκαμε κάτω από μια υποτυπώδη σπηλιά που δημιουργούσαν τα βράχια 8 άτομα, γιατί κοντεύαμε να πάθουμε ηλίαση.
Έχει περισσότερο γυμνισμό στο Κάτω Κουφονήσι. Από φυτά έχει κάτι θαμνοειδή και τον "περιβόητο" φοίνικα. Για να κατεβείς στις παραλίες θα χρειαστούν ακροβατικά, με καραβάκι είναι πιο εύκολα. Το καραβάκι που πήραμε εμείς σε άφηνε σε ένα λιμανάκι, κοντά στο οποίο ήταν η ταβέρνα (αμφιβόλου υγιεινής κατά τη γνώμη μου). Από εκεί ξεκινούσε το μονοπάτι για τις παραλίες. Στα 10΄ η πρώτη παραλία με πολύ δύσκολη πρόσβαση. Μετά από μισάωρο η 2η παραλία, πιο μεγάλη και μόνο μια γρατζουνιά από το κατέβασμα :D Στην παραλία Νερό δεν πήγα, ήταν ακόμα πιο μακρυά και ήδη τα είχαμε "ψιλοφτύσει" μέσα στο λιοπύρι. Εγώ προσωπικά δεν θα έμενα εκεί.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.795
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εγω προσωπικά δεν θα πήγαινα να μείνω στο Κάτω ξέροντας ότι δεν μπορώ να φύγω αν μου συμβεί κάτι το βράδυ π.χ. τσίμπημα, χτύπημα κλπ.(εκτός αν είχα σκάφος). Στο Πάνω έχω πάει Ιουνιο και ήταν ωραία και χαλαρά τώρα εαν θα πας Αύγουστο από φίλους μου ξέρω ότι γίνεται χαμός. Αν θέλεις κάτι για Αύγουστο πιο χαλαρό γιατί δεν κοιτάς Δονούσα ή Ηρακλεια?
 

rulenstein

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
..

Δεν με πειράζει τίποτα από όλα αυτά..Ούτε ότι είναι ακατοίκητο,ούτε τα τσιμπήματα κτλ..Ούτως ή άλλως θα πάω φουλ οργανωμένος με φάρμακα(μέχρι και ένεση κορτιζόνης θα πάρω για το 1% που μας τσιμπήσει σκορπιός)...Επίσης ποτέ δεν έχει ακουστεί να έχει πάθει κάποιος κάτι σοβαρό εκεί και γενικά σε μικρά,"ερημικά" νησιά...
Εγώ απλά θέλω να μάθω αν είναι τόσο όμορφο όσο λένε κάποιοι και αν κοντα στην ταβέρνα έχει πολλη σκιά(εχω ακουσει οτι αυτος που εχει την ταβερνα αφηνει να κατασκηνωσεις σε ενα χωραφι του με πολυ σκια,διπλα στην ταβερνα,αλλα δεν ξερω πολλες λεπτομερειες)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Δεν με πειράζει τίποτα από όλα αυτά..Ούτε ότι είναι ακατοίκητο,ούτε τα τσιμπήματα κτλ..Ούτως ή άλλως θα πάω φουλ οργανωμένος με φάρμακα(μέχρι και ένεση κορτιζόνης θα πάρω για το 1% που μας τσιμπήσει σκορπιός)...Επίσης ποτέ δεν έχει ακουστεί να έχει πάθει κάποιος κάτι σοβαρό εκεί και γενικά σε μικρά,"ερημικά" νησιά...
Εγώ απλά θέλω να μάθω αν είναι τόσο όμορφο όσο λένε κάποιοι και αν κοντα στην ταβέρνα έχει πολλη σκιά(εχω ακουσει οτι αυτος που εχει την ταβερνα αφηνει να κατασκηνωσεις σε ενα χωραφι του με πολυ σκια,διπλα στην ταβερνα,αλλα δεν ξερω πολλες λεπτομερειες)

Φυσικά και εσύ είσαι αυτός που αποφασίζει και εύχομαι πάντα να είσαι καλά, είτε σε ερημικό νησί, είτε στη μεγαλύτερη πόλη του κόσμου, αλλά το "δεν έχει ακουστεί να έχει πάθει κάποιος κάτι σοβαρό.... " δεν είναι καθόλου σοβαρή αντιμετώπιση.

Μπορεί να έχει συμβεί κάτι και να μην το έχεις ακούσει, μπορεί να συμβεί κάτι σε κάποιον στο μέλλον. Και αυτό το κάτι δεν είναι μόνο τα τσιμπήματα, είναι και οι ξαφνικές ασθένειες και τα ατυχήματα, τα οποία δεν αντιμετωπίζονται με τα όποια φάρμακα μπορεί να κουβαλάς μαζί σου στο λιοπύρι.
 

rulenstein

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
...

Φυσικά και εσύ είσαι αυτός που αποφασίζει και εύχομαι πάντα να είσαι καλά, είτε σε ερημικό νησί, είτε στη μεγαλύτερη πόλη του κόσμου, αλλά το "δεν έχει ακουστεί να έχει πάθει κάποιος κάτι σοβαρό.... " δεν είναι καθόλου σοβαρή αντιμετώπιση.

Μπορεί να έχει συμβεί κάτι και να μην το έχεις ακούσει, μπορεί να συμβεί κάτι σε κάποιον στο μέλλον. Και αυτό το κάτι δεν είναι μόνο τα τσιμπήματα, είναι και οι ξαφνικές ασθένειες και τα ατυχήματα, τα οποία δεν αντιμετωπίζονται με τα όποια φάρμακα μπορεί να κουβαλάς μαζί σου στο λιοπύρι.
Εγώ πιστεύω ότι είναι σοβαρή αντιμετώπιση,γιατί η στατιστική μετράει πολύ στην ζωή μας.Πιο πιθανό είναι να σε πατήσει αμαξι στον δρόμο(χτύπα ξύλο) παρά να πάθεις κάτι στο κάτω κουφονήσι.Έχω ακούσει μέχρι και γνωστό γνωστού που τον χτύπησε κεραυνός αλλά να έχει πάθει κάποιος κάτι σοβαρό σε ελληνικό νησί τον Αύγουστο δεν έχω ακούσει.Προφανώς και μπορεί να μου έχει διαφύγει,αυτό που θέλω να πω όμως είναι οτι με την δική σου "προλήπτική" ΄λογική πολλά πράγματα δεν θα κάναμε...Κάποια πράγματα απαιτούν λίγο ρίσκο,περιπέτεια και αδρεναλίνη για να τα γευθούμε..Γούστα είναι αυτα κα δεν τίθεται θέμα ποιος έχει δικιο γιατί πολυ απλα κανεις δεν έχει δικιό..Εϊναι απλά διαφορετικές φιλοσοφίες ανθρώπου.

Εν τέλει αν κάποιος ξέρει περισσότερα για το κάτω κουφονήσι ας πει :)

(p.s.:fofinaki περιμενω να μου πεις περισσοτερες πληροφοριες :p )
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι δεν κάνεις καλά, ούτε να σου αλλάξω γνώμη, απλά σου επιστώ την προσοχή σε περιπτώσεις που μάλλον δεν περνούν καθόλου από το μυαλό σου.
Αυτό και φυσιολογικό είναι και δικαιολογείται, υποθέτω λόγω πολύ νεαρής ηλικίας.

Πάντως, στη ζωή μας η στατιστική δε μετράει περισσότερο από την πρόληψη και τη σωστή οργάνωση.

Αν κάποιον, στην πιθανότερη όπως λες περίπτωση, τον πατήσει αυτοκίνητο στο δρόμο, αν είναι στην Αθήνα ή σε μια μεγάλη πόλη, έχει περισσότερες πιθανότητες να τη γλιτώσει.
Αν απλά παραπατήσει και σπάσει όμως το πόδι του ή τον πιάσει μια οξεία σκωληκοειδίτιδα στο όποιο ερημονήσι (ακόμα και τον Αύγουστο), τότε τα πράγματα δεν είναι καθόλου εύκολα.

Καλά να περάσεις όπου και να πας και ξαναλέω, ότι το σχόλιό μου δεν είχε σκοπό να σου αλλάξει γνώμη, αλλά διαβάζει και άλλος κόσμος και σχηματίζει τις δικές του ιδέες. Καλό είναι λοιπόν να ακούγονται όλες οι παράμετροι.
 

rulenstein

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
...

Ούτε εγώ προσπαθώ να επιβάλλω την γνώμη μου.Ίσα ίσα που όλες αυτές τις προληπτικές παραμέτρους τις ξέρω.
Το μόνο που διαφωνώ είναι ότι παρουσιάζεις το θέμα σαν εγώ να μην τις λαμβάνω υπόψιν μου όλες αυτές τις παραμέτρους και τους κινδύνους...
Αυτο που θέλω να πω είναι ότι συνειδητά επιλέγω να πάω κάπου που μπορεί να γίνουν όλα αυτά που λες..Δεν έχω άγνοια του κινδύνου.Ούτε είναι θέμα ηλικίας ή παρορμητικότητας..Απλά μάλλον κουβαλάω λίγη παραπάμω τρέλα,συστατικό απαραίτητο για να πας σε μέρη αν όχι ανεξερεύνητα,σίγουρα πιο μοναδικά και "απάτητα".Ζωή δεν υπάρχει μόνο όπου υπάρχουν ανέσεις και ενοικιαζόμενα δωμάτια...Κι ευτυχως γιατί αλλιώς κανείς(εκτός απο τους σκαφάτους που πάνε όπου θέλουν και μένουν μεσα στην ασφάλεια της καμπινας) δεν θα ήξερε μέρη όπως η Γαύδος,το Γαιδουρονήσι,το κάτω κουφονήσι και πολλά άλλα μικρά νησιά και πολλές άλλες ερημικές παραλίες στην μέση του πουθενά...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Επίσης ποτέ δεν έχει ακουστεί να έχει πάθει κάποιος κάτι σοβαρό εκεί και γενικά σε μικρά,"ερημικά" νησιά...
Ίσα ίσα που όλες αυτές τις προληπτικές παραμέτρους τις ξέρω. Το μόνο που διαφωνώ είναι ότι παρουσιάζεις το θέμα σαν εγώ να μην τις λαμβάνω υπόψιν μου όλες αυτές τις παραμέτρους και τους κινδύνους... Αυτο που θέλω να πω είναι ότι συνειδητά επιλέγω να πάω κάπου που μπορεί να γίνουν όλα αυτά που λες..Δεν έχω άγνοια του κινδύνου.
Τώρα μιλάς (ή μάλλον γράφεις :D) πιο σωστά.

Γιατί άλλο το "αναγνωρίζω τις δυσκολίες και τους κινδύνους και γουστάρω να κάνω κάτι" και άλλο το "δεν έχει ακουστεί να έχει πάθει κάποιος κάτι σοβαρό".

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τον ουσιαστικό λόγο της διαφωνίας και της "παρέμβασής" μου στο πρώτο σου σχόλιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom