Αίγυπτος Κάϊρο - Πληροφορίες & Ερωτήσεις

Konstantinb

Member
Μηνύματα
220
Likes
942
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τα αεροπορικά τα έχω ήδη κλείσει προς και από Κάιρο. Τα αεροπορικά για Λούξορ εκείνη τη περίοδο είναι 230ευρώ πηγαινέλα, οπότε στη περίπτωση που πάμε και Λούξορ θα πάμε με το βραδινό τρένο. Δεν ξέρω όμως πόσο ασφαλές είναι... Μπορείτε να μου προτείνετε και κάποιο σαιτ για οργανωμένα τουρς;
Τσέκαρε το memphis tours, εγώ με αυτό ήμουν τον Αύγουστο, είναι το πιο γνωστό νομίζω αλλά και αρκετά ακριβό.
 

Kangrigoris

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Καλησπέρα Χρόνια Πολλά σε όλους.
Η αφορμή για την παρακάτω αφήγηση μου γεννήθηκε από την βοήθεια που βρήκα στις διάφορες travel story's που διάβασα στο φόρουμ.
Η εντύπωση ότι το Κάιρο δεν είναι ασφαλές πόλη δεν ισχύει. Ίσως να υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι (πχ τουριστικά γραφεία, ξεναγοί ) που να επωφελούνται από μια τέτοια εντύπωση, οι λόγοι είναι προφανείς, υπερβολικά αυξημένες τιμές σε σχέση με τις πραγματικές τιμές της περιοχής.
Μέσα από το φόρουμ άκουσα για τον Αιγύπτιο οδηγό τον Hussein ο οποίος για να μην πολυλογό, αφού επικοινώνησαμε μαζί του μας ζήτησε για ξεναγήσεις 4 ημερών ( είμαστε οικογένεια 5 ατόμων)1300ευρώ, μεταφορά και ένα μεσημεριανό ανά ημέρα μαζί με την μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο.
Με μια μικρή έρευνα που είχα κάνει στο ίντερνετ θεώρησα ότι τα χρήματα είναι υπερβολικά και του είπα να τα βρούμε γύρω στα 580ευρώ με μια εκδρομή λιγότερη που περίπου κοστίζει γύρω στα 250-350 ευρώ στο ίντερνετ. Χωρίς ιδιαίτερη δυσαρέσκεια από τον Hussein συμφωνήσε να πει εντάξει αλλά χωρίς το μεσημεριανό, οπότε καταλαβαίνετε ότι μιλάμε για 50% περίπου χαμηλότερα από την αρχική τιμή και πολύ χαμηλότερα από τις τιμές των τουριστικών γραφείων.
Γενικά τις τιμές τις έχουν προσαρμοσεί στα ευρωπαϊκά δεδομένα, και οι ξεναγοί εκεί και τα τουριστικά γραφεία, εδώ και εκεί .
Εμείς πήγαμε μόνο στο Κάιρο, κατά την ταπεινή μου γνώμη προσωπικά θεωρώ ότι από το Κάιρο αξίζει να επισκεφθεί κάνεις μόνο τις πυραμίδες και το μουσείο του Καΐρου, αν δεν έχει πάει στο Λούβρο η στο μουσείο του Λονδίνου, αν έχει πάει κάποιος σε αυτά τα δύο δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το επισκεφτεί, είναι σε άθλια κατάσταση και ο χώρος και τα εκθέματα του.
Κλείσαμε μόνοι μας από τουριστικό γραφείο μίνι κρουαζιέρα στο Νείλο 2 ώρες με μπουφέ από 120ευρώ τα 5 άτομα που μας ζητούσαν, τελικά με 68 ευρώ όλοι μαζί, το συγκεκριμένο πλοίο scarabbe αν το γράφω σωστά είναι μία πολύ μέτρια τουριστική ατραξιόν.
Χρειάζεται πολύ μα πολύ παζάρι.
Το παλιό Κάιρο είναι άθλιο και μόνο κάποια διαφορά υπάρχει, στην επεκτείνωμενη πλευρά (νέο κομμάτι της πόλης).Χωρίς κάτι αξιόλογο.
Ενδεχομένως να είναι πολύ αξιολόγη η πολυήμερη κρουαζιέρα στο Νείλο μέχρι Λούξορ και Ασουάν κάτι που δεν κάναμε γιατί θέλει αρκετές μέρες, που δεν είχαμε.
Το ταξίδι πραγματοποιήθηκε Απρίλιο του 2019
 

panoskaras

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Με ταξιδιωτικο γραφειο κοιταω να παω στο Καιρο. Αυτες τις τιμες που ανεφερες τις βρηκες ψαχνοντας μονος σωστα; Εγω με ταξιδιωτικο γραφειο βλεπω να πηγαινω. Γενικα δεν εμεινες ευχαριστημενος ε;
 

Kangrigoris

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Με ταξιδιωτικο γραφειο κοιταω να παω στο Καιρο. Αυτες τις τιμες που ανεφερες τις βρηκες ψαχνοντας μονος σωστα; Εγω με ταξιδιωτικο γραφειο βλεπω να πηγαινω. Γενικα δεν εμεινες ευχαριστημενος ε;
Καλησπέρα, το μόνο που αξίζει στο Κάιρο είναι οι πυραμίδες. Και ίσως οι πολυήμερη κρουαζιέρα στο Νείλο, κάτι που εμείς δεν κάναμε γιατί δεν είχαμε χρόνο.
Το Κάιρο είναι άθλιο.
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Καλησπέρα στην παρέα! Φέτος, αποφάσισα να πρωτοτυπήσω και να κάνω Αλλαγή του Χρόνου στο Κάϊρο (συγκεκριμένα, 31/12 και 1/1 θα είναι οι μέρες που θα έχω "γεμάτες", ελεύθερες στη διάθεσή μου... η προηγούμενη και η επόμενη από αυτές, είναι οι μέρες ταξιδιού - "ναι, ΟΚ", θα μου πείτε, "σιγά το πράμα... 2 ώρες πτήση!". Έλα, όμως, που εγώ τις θεωρώ "κενές μέρες" και δεν τις υπολογίζω για δραστηριότητες! Ιδιοτροπίες... Τες πα! Στο ζητούμενο:
Δεν είναι η πρώτη μου φορά που επισκέπτομαι την Αίγυπτο και την πρωτεύουσά της. Είχα πρωτοπάει το '97: προ Μιλένιουμ, με δραχμές, το αεροδρόμιο στο Ελληνικό, καπνίζαμε στις πτήσεις... άλλες εποχές, τότε - και για μένα, σαφώς, πολύ καλύτερες. Ένιγουέϊ. Τότε, που λέτε, είχα ταξιδέψει με γκρουπ. Τώρα, όμως, θα το παίξω (από ανάγκη) "σόλο ταξιδιώτης".
Θα ήθελα να μου θυμίσετε 1-2 πραγματάκια και να μου συστήσετε άλλα τόσα. Ακολουθούν οι ερωτήσεις παύλα απορίες μου:
1α) Τί είναι προτιμότερο να έχω μαζί μου; Ευρώ ή Δολλάρια (ΗΠΑ);
1β) Πού με συμφέρει να αλλάξω σε λίρες; Εδώ, ή εκεί; Και πού να απευθυνθώ; Σε τράπεζα ή σε γραφείο συναλλάγματος;
2) Βίζα, τότε, θυμάμαι, είχα βγάλει κατά την άφιξή μου στο αεροδρόμιο του Καίρου. Ισχύει ακόμα το ίδιο;
3) Υπάρχει συγκοινωνία από και προς το Αεροδρόμιο; (δεν αναφέρομαι σε Φολκσβάγκεν βανάκια)
4) Αξίζει τον κόπο να (ξανα)επισκεφτώ το Αρχαιολογικό Μουσείο; Ή έχουν μεταφέρει τα (καλύτερα) εκθέματα στο καινούριο που θα ανοίξει στην Γκίζα;
5) Μπορώ να μπω, έτσι, "αέρα πατέρα", που λένε, σε κάποιο καραβάκι που κάνει 2ωρες και 3ωρες βραδινές κρουαζιέρες στο Νείλο (από αυτές με το πακέτο "φαγητό και ποτό + χάππενινγς" - χορός της κοιλιάς, δερβίσηδες, κ.ο.κ.), ή θα πρέπει να είμαι από κάποιο πρακτορείο;
6α) Έχω ένα μικρό πλακίδιο (καθαρού, 24Κ) χρυσού... ναι, αγορασμένο από Ντουμπάϊ. Θα ήθελα να το κάνω "καρτούς"! Έτσι, θα μου έρθει και φτηνότερα. Γίνεται, όμως, αυτό; Θέλω να πω: "Χτυπάνε" μόνο ιερογλυφικά, άμα τους πας κάτι δικό σου, ή θα πρέπει να αγοράσεις και τη βάση από αυτούς;
6β) Μήπως ξέρετε / μπορείτε να μου συστήσετε κάποιο ανάλογο, έμπιστο, μαγαζί; Καταλαβαίνετε, φαντάζομαι... (Εάν δεν επιτρέπεται η "διαφήμιση" από το σάϊτ, δέχομαι και προσωπικά μηνύματα!)
7) Πού μπορώ να πληροφορηθώ για τα ιβέντς και τους εορτασμούς που θα λάβουν χώρα στις Πυραμίδες, για το βράδυ της Παραμονής; Κάθε χρόνο δεν κάνουν κάτι; Που τις φωτίζουν και έχουν και ζωντανή μουσική και πυροτεχνήματα και τέτοια...
8) Παστουρμά καμήλας, θα βρώ στο Παζάρι του Αλ Χαλίλι; Μπορώ να το έχω μαζί μου, στο σακίδιο, στην επιστροφή, ή θα μου ζητήσουν να το στείλω με τις αποσκευές;
9) Με κάρτες σιμ κινητών και με πακέτα δεδομένων για Ίντερνετ, τί παίζει; Δεν το έχω ξανακάνει! Καμμιά καλή πρόταση;
10) Για θυμίστε μου, λιγάκι: Έχουν τις δικές μας πρίζες στα ξενοδοχεία; Τις ευρωπαϊκές; Ή θα πρέπει να αγοράσω κανα ανταπτοράκι;
Αυτά τα (ουκ) ολίγα... Προκαταβολικές ευχαριστίες!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.923
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
1. Revolut.
2. Ναι. $25 μετρητά να έχεις (μπορείς και με ευρώ αλλά θα σε ρίξουνε στη μετατροπή).
3. Uber.
4. Πριν δυο χρόνια, όλα ήταν στη θέση τους... Δε βοηθάω, το ξέρω, αλλά αυτό έχω :(
5. Τίποτα πιο αυθεντικό δε βρήκες; Τι τη θες την τουριστίλα;
6. Νο idea, αλλά πρόσεξε μη φας τελωνείο.
7-8. No idea.
9. Δες αν σε καλύπτει κάποιο πακέτο roaming από την εταιρία σου (π.χ. Cosmote Travel Pass). Αλλιώς έχει μαγαζιά με SIM κάρτες στις αφίξεις. Δες εδώ περισσότερες πληροφορίες: https://prepaid-data-sim-card.fandom.com/wiki/Egypt
10. Δε χρειάζεσαι αντάπτορα. Ίδιες με μας.
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
1. Revolut.
2. Ναι. $25 μετρητά να έχεις (μπορείς και με ευρώ αλλά θα σε ρίξουνε στη μετατροπή).
3. Uber.
4. Πριν δυο χρόνια, όλα ήταν στη θέση τους... Δε βοηθάω, το ξέρω, αλλά αυτό έχω :(
5. Τίποτα πιο αυθεντικό δε βρήκες; Τι τη θες την τουριστίλα;
6. Νο idea, αλλά πρόσεξε μη φας τελωνείο.
7-8. No idea.
9. Δες αν σε καλύπτει κάποιο πακέτο roaming από την εταιρία σου (π.χ. Cosmote Travel Pass). Αλλιώς έχει μαγαζιά με SIM κάρτες στις αφίξεις. Δες εδώ περισσότερες πληροφορίες: https://prepaid-data-sim-card.fandom.com/wiki/Egypt
10. Δε χρειάζεσαι αντάπτορα. Ίδιες με μας.
Σε ευχαριστώ πολύ!
Μια διευκρίνηση: Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ως τώρα την εφαρμογή της Uber. Προφανώς, αφού την "κατεβάσω" στο κινητό, θα πρέπει να ανοίξω κάποιον λογαριασμό, να γραφτώ... σωστά; Αυτό, θα το κάνω εκεί που θα είμαι, ή μπορώ να το κάνω κι από εδώ; (Ρωτάω γιατί η υπηρεσία δεν υπάρχει στην Ελλάδα, γι' αυτό...)
Τώρα, όσο για την "τουριστίλα" που ανέφερες, ναι... έχεις δίκιο! :D
Το καλούν οι μέρες, όμως. Κι εδώ να ήμουνα, δεν θα πήγαινα να κάνω ρεβεγιόν σε κάποιο κέντρο;
Βέβαια, αν έχεις να μου προτείνεις κάτι διαφορετικό - και ίσως, καλύτερο - είμαι όλος αυτιά! :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.923
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μια χαρα υπάρχει uber στην Ελλάδα. Εννοείται κάντο από δω (γράφω περιμένοντας την τρίτη κούρσα μου με uber σήμερα)
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Σοβαρά;;; Ήρθε, τελικά; Επικράτησε; Καλά, δεν είχαν ξεσηκωθεί σύσσωμοι όλοι οι ταξιτζήδες, με απεργίες, με συλλαλητήρια, με, με... Κοίτα να δεις!
Θενκς για το ίνφο!!! Νά'σαι καλά! :)
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
4) Αξίζει τον κόπο να (ξανα)επισκεφτώ το Αρχαιολογικό Μουσείο; Ή έχουν μεταφέρει τα (καλύτερα) εκθέματα στο καινούριο που θα ανοίξει στην Γκίζα;
4. Πριν δυο χρόνια, όλα ήταν στη θέση τους... Δε βοηθάω, το ξέρω, αλλά αυτό έχω :(
το καλοκαιρι που περασα μια βολτα ηταν ακομα στη θεση του και τα κυριοτερα εκθεματα ηταν ακομα εκει, - δυστυχως - στην τραγικη κατασταση που τα αφηνουν ωστε να αγγιζει ο καθενας
 
Μηνύματα
29
Likes
110
Παιδιά, λίγο να προσέχουμε τι λέμε. Με ποια κριτήρια το Κάιρο είναι άθλιο; Εννοείται πως δεν είναι Ευρώπη, αλλά φαντάζομαι ότι αυτό το γνωρίζατε πριν αποφασίσετε να το επισκεφτείτε. Είναι βρόμικο, έχει πολλή κίνηση κάρα στους δρόμους κτλ, ναι αυτά είναι γνωστά, αλλά είσαι στην Αφρική και αυτό είναι κομμάτι του ταξιδιού. Για μένα το Κάιρο, είναι μια από τις ενδιαφέρουσες πόλεις του κόσμου και φυσικά όχι αποκλειστικά λόγω των πυραμιδών. Έχει ιστορία όσο ελάχιστες πόλεις σ αυτόν τον πλανήτη, είναι μεν πολύβουη αλλά και εξαιρετικά ζωντανή, η αγορά στο Αλ Χαλίλι το βράδυ είναι μαγική, ενώ και το Παλιό(Ισλαμικό) Κάιρο, είναι εξαιρετικά ατμοσφαιρικό, απορώ πως γίνεται να το χαρακτηρίσει κάποιος άθλιο και με τι ταξιδιωτικά κριτήρια ακριβώς κατέληξε σ' αυτήν το συμπέρασμα. Κατά τ' άλλα το Αιγυπτιακό Μουσείο είναι ενδιαφέρον, αλλά όχι κάτι τρομερό, ενώ υπάρχει λίγο νοτιότερα το εντυπωσιακό Κοπτικό Κάιρο. Στα ανατολικά υπάρχει το τρομερό σκαλιστό μοναστήρι Samaan, ακριβώς πάνω από την χριστιανική συνοικία Mansheya Nasir. Η πόλη των νεκρών είναι επίσης εξαιρετικά ατμοσφαιρική και μοναδικό αστικό φαινόμενο, αρκεί να πας με κάποιον ντόπιο που ξέρει, γιατί είναι επικίνδυνα απ' όσο λένε. Σε τελική ανάλυση δε θα έλεγα ότι το Κάιρο είναι ακριβώς όμορφο και καλαίσθητο, ωστόσο κρύβει μια μαγεία στους δρόμους του, τις αγορές του και τις συνοικίες του. Αν το Κάιρο σας φάνηκε άθλιο, λυπάμαι που το λέω αλλά τα ταξίδια εκτός Ευρώπης(με την εξαίρεση των ΗΠΑ, Σιγκαπούρη, Μπαλί κτλ) μάλλον δεν είναι για εσάς και καλύτερα να επενδύσετε τα λεφτά σας στα ''πολιτισμένα'' κράτη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.480
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom