Μποτσουάνα Νότια Αφρική Κέιπ Τάουν-Μποτσουάνα

diamstam

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νότιος Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα!
Έχω σκοπό να πάω το καλοκαίρι (τον Αύγουστο) στη Νότιο Αφρική και Μποτσουάνα.
Θα ήθελα όμως να ρωτήσω όσους έχουν πάει:
α)Αισθανθήκατε ασφαλείς; (Γιατί θα είμαστε 3 κοπέλες)
β) Επειδή δεν θέλω να πάω με γκρούπ (οργανωμένα). Πως μπορώ να οργανώσω το ταξίδι μόνη μου;
Με τα αεροπορικά εισιτήρια δεν θα έχω πρόβλημα γιατί έχω ταξιδέψει πολλές φορές στην Ευρώπη αλλά δεν ξέρω τι να κάνω με τις εκεί μετακινήσεις. Δηλαδή για να πάω από Κέιπ Τάουν - Μποτσουάνα; Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο τρένο.
Επίσης θα πρέπει να κλείσω από εδώ κάποιο σαφάρι ή να περιμένω να πάω εκεί;
Μήπως συμφέρει (από οικονομική άποψη) να ζητήσω από κάποιο γραφείο να μου οργανώσει το ταξίδι;

Κάθε βοήθεια δεκτή!!
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
Ωραιοι οι προορισμοι σου,δυστυχως δεν εχω παει για να σε βοηθησω.
Απο την πειρα μου ομως πιστευω πως ενας ταξιδιωτικος οδηγος Lonely Planet ή Rough Guide θα σε βοηθησει να τα βρεις ολα.


Σου ευχομαι καλη τυχη
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Πήγα το Δεκέμβριο στο Cape Town με το έταιρον ήμισυ και πέρασα φανταστικά!!
Έκλεισα εισητήρια με emirates, αν θυμάμαι καλά με 560 περίπου ευρώ το καθένα και ξενοδοχείο μέσω booking. Οργάνωσα μόνη μου το ταξίδι, έμεινα 8 ημέρες από τις οποίες τις 4 μετακινήθηκα με ταξί και τουριστικό λεωφορείο και τις υπόλοιπες νοίκιασα αυτοκίνητο. Δεν ένιωσα καμιά στιγμή ανασφαλής. Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέριες πολύ ευχαρίστως να σε ..βοηθήσω.
 

helenabak123

Member
Μηνύματα
25
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Καλημέρα, πήγα πέρυσι το καλοκαίρι δύο βδομάδες στην Νότια Αφρική όμως με γκρουπ. Πέταξα και εγώ με emirates, το κόστος του εισιτηρίου ήταν γύρω στα 520 ευρώ. Φέτος πετάει και hellenic imperial καποιες ημέρες της εβδομάδας. Γενικά και εγώ δεν ένοιωσα ανασφάλεια και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Πρέπει απλά να ρωτάς τις βασικές πληροφορίες για κάθε πόλη, τις περιοχές που πρέπει να αποφεύγεις, κλπ. Τραίνα για Μποτσουάνα δεν ξέρω αν έχει αλλά μπορείτε να νοικιάσετε αυτοκίνητο ή κάποιον οδηγό. Όσο για τα σαφάρι μπορείτε να δείτε σε ποια πάρκα θέλετε να πάτε και μετά μέσα στο πάρκο κλείνετε τον οδηγό. Καλό ταξίδι! Ειναι φανταστική χώρα και θα ξαναπήγαινα και αύριο!
 

diamstam

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νότιος Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πήγα το Δεκέμβριο στο Cape Town με το έταιρον ήμισυ και πέρασα φανταστικά!!
Έκλεισα εισητήρια με emirates, αν θυμάμαι καλά με 560 περίπου ευρώ το καθένα και ξενοδοχείο μέσω booking. Οργάνωσα μόνη μου το ταξίδι, έμεινα 8 ημέρες από τις οποίες τις 4 μετακινήθηκα με ταξί και τουριστικό λεωφορείο και τις υπόλοιπες νοίκιασα αυτοκίνητο. Δεν ένιωσα καμιά στιγμή ανασφαλής. Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέριες πολύ ευχαρίστως να σε ..βοηθήσω.
Το θέμα μου είναι αν θα πρέπει να κλείσω από Ελλάδα το σαφαρί ή αν μπορώ να το κάνω και όταν φτάσω Cape Town. Μήπως δλδ τελευταία στιγμή οι καλύτερες εταιρίες είναι πχ κλεισμένες.... Δεν ξέρω πως λειτουργεί το εκεί σύστημα...
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Πήγα ένα μονοήμερο σαφάρι στο inverdoorn και το έκλεισα 2 μέρες πριν στη ρεσεψιόν του ξενοδοχείου.

Inverdoorn Game Reserve - Experience the luxury of vastness - Welcome to Inverdoorn

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να το κανονίσεις από εδώ, την ημέρα που πήγα είμασταν 6-7 άτομα όλα-όλα. Αν έχεις τη δυνατότητα είναι προτιμότερο να νοικιάσεις αυτοκίνητο γιατί χρεώνουν πολλά ...για τη μεταφορά.
 

ΣΟΦΙΑ

Member
Μηνύματα
106
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Υ.
Ονειρεμένο Ταξίδι
μπορα μπορα
πηγα περυσι το καλοκαιρι κειπ ταουν και περασα φανταστικα!!!!!!!!!!θελω να ξαναπαω μολις μπορεσω.δεν ενιωσα καποιο φοβο και κυκλοφορουσαμε ανετα αλλα μην πατε βραδυ μονες σας σε σκοτεινα απομερα μερη(αυτο ισχυει για ολα τα μέρη).εμεις ειχαμε κλεισει αεροπορικα-ξενοδοχειο και καποιες ξεναγησεις μονοι μας με εναν οδηγό.σαφαρι καναμε κοντα στο κρουγκερ παρκ.ηταν απιστευτη εμπειρια!!!!!μεχρι τωρα η καλυτερη!!!!!!!δες λεπτομεριες στην ιστορια μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom